|
Пәні: Қазақ тілі № 38 Сабақтың тақырыбы Дыбыстардың үндесуі |
Күні: СЫНЫП: 3 |
|||||||||
|
Сабақ мақсаты |
3.2.4.1 өз бетінше мəтіннің тақырыбын жəне мұғалімнің көмегімен негізгі ойдыанықтау; 3.1.7.1 сөз ішінде қатар тұрған дауыссыз дыбыстардың өзара үндесуін сақтапайту (сенбі – сембі, Жангүл –Жаңгүл); 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық жəнестилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету |
|||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:
мұғалімнің қолдауымен жіберілген пунктуациялық, грамматикалық қателерді тауып, түзетеді;; Оқушылардың көбі:
жіберілген орфографиялық қателерді үлгі/талдау негізінде тауып, түзетеді; Оқушылардың кейбірі: - мәтіннің тақырыбы мен ондағы негізгі ойды анықтай алады;
жіберілген орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзетіп, шапшаң жазады; |
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
- өз бетінше мәтіннің тақырыбын қояды, негізгі ойды мұғалімнің көмегімен анықтайды; - сөзде қатар тұрған дауыссыз дыбыстардың өзара үндесуін сақтап айтады; - жіберілген орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен табады, түзетеді. |
|||||||||
|
Сабақтың басы басталуы 2 минут |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа дайындығын тексеру |
|||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|||||||
|
Үй тапсырмасы 7 минут |
Жұмыс дәптердегі шығармашылық тапсырма. |
Парталас досымен уақытты тиімді пайдалану туралы сауалнама жүргізеді. Сұрақты жалғастырып жазады.Бір-бірін тексереді Үшінші тұрған «Шығармашылық тапсырма», дөңгелегі тиісті каранашпен боятылады. |
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
5-жаттығу. Өлеңді мәнерлеп оқы. Мұғалім өлеңді оқиды. Топтық жұмыс ұйымдастырылады. Оқушыларға өлең мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріп, пікірлерін айту ұсынылады.
Ол жексенбі күні неліктен ауырып қалмады? Ойыңды бөліс. Кейіпкер туралы өз пікіріңді айт.(Ұ; Ө; Қ) Сөздікпен жұмыс.
«Дүйсенбі», «сейсенбі», «сәрсенбі», «бейсенбі», «сенбі», «жексенбі» сөздерінің айтылуы мен жазылуын салыстыр және жаз. |
Оқушылар топта өлеңде қандай бала суреттелгенін айтып, өз ойларымен бөліседі. Өлең кейіпкері туралы өз пікірлерін айтып, сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды. Әр топ стикерлерге кейіпкер туралы көзқарастарын жазып, постер құрастырады. |
|
|||||||
|
Сергіту сәті 2 минут |
«Күн, жер, су» ойыны. |
«Күн» дегенде қолдарын жоғары көтеріп, күнді бейнелейді. «Жер» дегенде бір орында тұрып, аяқтарын кезек-кезек қозғайды. «Су» дегенде қолдарымен толқынды бейнелейді. |
|
|||||||
|
10 минут |
(Т, Ж; Ұ) 6-жаттығу. Кестемен жұмыс.
Дүйсенбек, Жұмагүл деп ат қою себебі неде деп ойлайсың? Әр топтан бір оқушыдан шығып, ат қоюдың себебін, нақты дәлелдемелер келтіріп, айтады. Топта жазған адам аттарының қатесіз жазылуына мән береді, өзара тексереді. Қате болса түзетеді. (Ө; Ж; Қ) Шығармашылық үзіліс, 8-жаттығу. Жұмбақты оқып, шешуін тап. (Шешуі: аптаның жеті күні). (Ж, Ж) Саралау. «Қате болса, тауып көр» әдісі.. Маханбет, түнеугүні, жексембі, бүрсікүні, бейсенбі, жаздыгүні, күздігүні, қыстыкүні, Қартпағамбет, Сәндігүл. |
Оқушылар топқа бөлініп, кестені берілген үлгіге сүйеніп толықтырады. Топта идея алмасып, ой бөліседі. Оқушылар сызбадағы апта күндерін атап, сол күндері не істегенің әңгімелейді. Өзара бағалау. Оқушылар тапсырманы жұпта орындап, бірін-бірі тексереді, қатесін түзетеді. |
Кесте |
|||||||
|
Сабақтың соңы Минут 3 минут |
Ашық микрофон
Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі «Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы орындатылады. |
Тақырып бойынша түйген білімдерін айтады. Бірінші тұрған «Сауатты жазу», екінші тұрған «Көркем жазу», дөңгелектері тиісті каранашпен бояйды. |
Микрофон |
|||||||
|
1 мин Үйге тапсырма: 7-жаттығу |
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дыбыстардың үндесуі. 3 сынып
Дыбыстардың үндесуі. 3 сынып
|
Пәні: Қазақ тілі № 38 Сабақтың тақырыбы Дыбыстардың үндесуі |
Күні: СЫНЫП: 3 |
|||||||||
|
Сабақ мақсаты |
3.2.4.1 өз бетінше мəтіннің тақырыбын жəне мұғалімнің көмегімен негізгі ойдыанықтау; 3.1.7.1 сөз ішінде қатар тұрған дауыссыз дыбыстардың өзара үндесуін сақтапайту (сенбі – сембі, Жангүл –Жаңгүл); 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық жəнестилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету |
|||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:
мұғалімнің қолдауымен жіберілген пунктуациялық, грамматикалық қателерді тауып, түзетеді;; Оқушылардың көбі:
жіберілген орфографиялық қателерді үлгі/талдау негізінде тауып, түзетеді; Оқушылардың кейбірі: - мәтіннің тақырыбы мен ондағы негізгі ойды анықтай алады;
жіберілген орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзетіп, шапшаң жазады; |
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
- өз бетінше мәтіннің тақырыбын қояды, негізгі ойды мұғалімнің көмегімен анықтайды; - сөзде қатар тұрған дауыссыз дыбыстардың өзара үндесуін сақтап айтады; - жіберілген орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен табады, түзетеді. |
|||||||||
|
Сабақтың басы басталуы 2 минут |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа дайындығын тексеру |
|||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|||||||
|
Үй тапсырмасы 7 минут |
Жұмыс дәптердегі шығармашылық тапсырма. |
Парталас досымен уақытты тиімді пайдалану туралы сауалнама жүргізеді. Сұрақты жалғастырып жазады.Бір-бірін тексереді Үшінші тұрған «Шығармашылық тапсырма», дөңгелегі тиісті каранашпен боятылады. |
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
5-жаттығу. Өлеңді мәнерлеп оқы. Мұғалім өлеңді оқиды. Топтық жұмыс ұйымдастырылады. Оқушыларға өлең мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріп, пікірлерін айту ұсынылады.
Ол жексенбі күні неліктен ауырып қалмады? Ойыңды бөліс. Кейіпкер туралы өз пікіріңді айт.(Ұ; Ө; Қ) Сөздікпен жұмыс.
«Дүйсенбі», «сейсенбі», «сәрсенбі», «бейсенбі», «сенбі», «жексенбі» сөздерінің айтылуы мен жазылуын салыстыр және жаз. |
Оқушылар топта өлеңде қандай бала суреттелгенін айтып, өз ойларымен бөліседі. Өлең кейіпкері туралы өз пікірлерін айтып, сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды. Әр топ стикерлерге кейіпкер туралы көзқарастарын жазып, постер құрастырады. |
|
|||||||
|
Сергіту сәті 2 минут |
«Күн, жер, су» ойыны. |
«Күн» дегенде қолдарын жоғары көтеріп, күнді бейнелейді. «Жер» дегенде бір орында тұрып, аяқтарын кезек-кезек қозғайды. «Су» дегенде қолдарымен толқынды бейнелейді. |
|
|||||||
|
10 минут |
(Т, Ж; Ұ) 6-жаттығу. Кестемен жұмыс.
Дүйсенбек, Жұмагүл деп ат қою себебі неде деп ойлайсың? Әр топтан бір оқушыдан шығып, ат қоюдың себебін, нақты дәлелдемелер келтіріп, айтады. Топта жазған адам аттарының қатесіз жазылуына мән береді, өзара тексереді. Қате болса түзетеді. (Ө; Ж; Қ) Шығармашылық үзіліс, 8-жаттығу. Жұмбақты оқып, шешуін тап. (Шешуі: аптаның жеті күні). (Ж, Ж) Саралау. «Қате болса, тауып көр» әдісі.. Маханбет, түнеугүні, жексембі, бүрсікүні, бейсенбі, жаздыгүні, күздігүні, қыстыкүні, Қартпағамбет, Сәндігүл. |
Оқушылар топқа бөлініп, кестені берілген үлгіге сүйеніп толықтырады. Топта идея алмасып, ой бөліседі. Оқушылар сызбадағы апта күндерін атап, сол күндері не істегенің әңгімелейді. Өзара бағалау. Оқушылар тапсырманы жұпта орындап, бірін-бірі тексереді, қатесін түзетеді. |
Кесте |
|||||||
|
Сабақтың соңы Минут 3 минут |
Ашық микрофон
Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі «Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы орындатылады. |
Тақырып бойынша түйген білімдерін айтады. Бірінші тұрған «Сауатты жазу», екінші тұрған «Көркем жазу», дөңгелектері тиісті каранашпен бояйды. |
Микрофон |
|||||||
|
1 мин Үйге тапсырма: 7-жаттығу |
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз













