|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Нурбаева Айнур Камбаровна |
Пәні: Қазақ әдебиеті |
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Бөлім |
Тәрбиенің қайнар бұлағы |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Дулат Бабатайұлы «О, Ақтан жас, Ақтан жас» |
|
|
Оқу мақсаттары |
5.1.2.1.Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Шығарманы оқиды, мазмұнын біледі. Көптеген оқушылар: Шығарманың тақырыбы мен идеясын түсінеді. Кейбір оқушылар: Шығарманы талдап, өз көзқарасын білдіреді. |
|
|
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел» жалпы қоғамдық құндылығы:
Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушыларлың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлау білу, ақпаратты өңдей білу, өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, тарих, өзін- өзі тану |
|
|
Бағалау критерийлері |
Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. Өлеңнің жанрына талдау жасайды. Шығармалардың сюжеттік желісіне талдау жасайды. |
|
|
Тілдік мақсат |
Жырау, туындылар, білтелі, бадана көз, сауыт, сұғыну |
|
|
Алдыңғы білім |
Асанқайғының жерге айтқан сыны |
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс- әрекеттер |
Ресурс |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал «Менің тобым» Мұғалім 4 оқушыны таңдап алып тақтаға шығарады. Музыка ойнап тұрады, музыка тоқтағанша оқушылар жылдам өз тобын жинайды. Тақтаға оқушыларды бір-бірден шығарулары керек. Оқушылар сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен танысады. Оқушылар жырау мен жыршыға қатысты сөздерді тақтаға кезекпен жазып шығады.
Дескриптор: -жырау мен жыршыны ажыратады; -кестені толтырады; |
А3 қағазы, маркер
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Түсіну «Еркін жауап» стратегиясы ТЖ.Оқушылар алдын ала берілген тапсырма бойынша Дулаттың өмірі туралы оқып келеді. Топтар таратылған сұрақтарға ауызша жауап береді. 1-топ:Дулат Бабатайұлының өмірі туралы не білесің? 2-топ: Толғау не туралы? 3-топ:Жыраудың басқа қандай толғауларын білесіңдер? Дескриптор: -жыраудың өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет жинайды; -сұрақтарға дәлелді жауап береді;
Талдау «Есте сақтау» стратегиясы Оқушылар сөздікпен танысып, есте сақтау үшін бірнеше рет оқиды. Жұбымен жауаптасады. Дескриптор: -сөздікті оқиды, сауатты жазады; -жұбымен талқылайды;
Сергіту сәті: «Шындық- жалған»
Жинақтау «Топтастыру» стратегиясы бойынша Ақтан жастың бойында көргісі келетін қасиеттерді топтастыру. Дескриптор: -Ақтан жасқа тән қасиеттерді біледі; - топтастырады;
Қолдану Мұғалім толғау жолдарын оқушыларға бөліп береді. Әр топ өзіне берілген үзіндіні төмендегі кесте бойынша талдайды. ҚБ Дулат Бабатайұлы «О,Ақтан жас, Ақтан жас»
Әр топтан 1 спикер жұмыстарының нәтижесін айтып, өзге топ мүшелеріне таныстырады. Мұғалім таңдап алған 4 оқушы өз топтарының бағалаушысы болып, жұмыстарын бағалайды. Басқалар бағалаушыны бағалайды. Бағалау парағы
Баға беру Кері байланыс: «Кішкентай адам» Бас- қандай мағлұмат алдың? Жүрек- саған ұнады ма, ұнамады ма? Қол- бүгінгі сабақта не істей алдың? |
Оқулық
Оқулық, стикер А3 қағазы, маркер Үлестірмелі материалдар |
||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Қосымша көмек қажет ететін оқушыларға жұппен, жұмыс барысында бағыттап отырамын; Қабілетті жоғары оқушылардан жоғары дәрежелі сұрақтарға жауап аламын; «Еркін жауап» әдәсі арқылы жыраудың өміріне тоқталу; ҚБ тапсырмасын орындау барысында өздеріне ұаған тұстарынан үзінді келтіріп, өз пікірін білдіреді; кері байланыс оқушының білім алуын, шешім қабылдай білу дағдысын қалыптастырады. |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтар дағы байланыс Қазақ тілі, өзін- өзі тану, тарих |
||||||||||||||||||
|
Бағалау Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Әр оқушының мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолданылады. Қошеметтеу, кері байланыс, арқылы оқушылардың өзін-өзі реттеуі, өзін- өзі бағалауында оқушылардың оқу жетістіктері айқын байқалады. |
|||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|
||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||||||||||||||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дулат Бабатайұлы "О, Ақтан жас, Ақтан жас". 5 сынып (Қысқа мерзімді жоспар)
Дулат Бабатайұлы "О, Ақтан жас, Ақтан жас". 5 сынып (Қысқа мерзімді жоспар)
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Нурбаева Айнур Камбаровна |
Пәні: Қазақ әдебиеті |
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Бөлім |
Тәрбиенің қайнар бұлағы |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Дулат Бабатайұлы «О, Ақтан жас, Ақтан жас» |
|
|
Оқу мақсаттары |
5.1.2.1.Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Шығарманы оқиды, мазмұнын біледі. Көптеген оқушылар: Шығарманың тақырыбы мен идеясын түсінеді. Кейбір оқушылар: Шығарманы талдап, өз көзқарасын білдіреді. |
|
|
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел» жалпы қоғамдық құндылығы:
Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушыларлың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлау білу, ақпаратты өңдей білу, өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, тарих, өзін- өзі тану |
|
|
Бағалау критерийлері |
Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. Өлеңнің жанрына талдау жасайды. Шығармалардың сюжеттік желісіне талдау жасайды. |
|
|
Тілдік мақсат |
Жырау, туындылар, білтелі, бадана көз, сауыт, сұғыну |
|
|
Алдыңғы білім |
Асанқайғының жерге айтқан сыны |
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс- әрекеттер |
Ресурс |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал «Менің тобым» Мұғалім 4 оқушыны таңдап алып тақтаға шығарады. Музыка ойнап тұрады, музыка тоқтағанша оқушылар жылдам өз тобын жинайды. Тақтаға оқушыларды бір-бірден шығарулары керек. Оқушылар сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен танысады. Оқушылар жырау мен жыршыға қатысты сөздерді тақтаға кезекпен жазып шығады.
Дескриптор: -жырау мен жыршыны ажыратады; -кестені толтырады; |
А3 қағазы, маркер
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Түсіну «Еркін жауап» стратегиясы ТЖ.Оқушылар алдын ала берілген тапсырма бойынша Дулаттың өмірі туралы оқып келеді. Топтар таратылған сұрақтарға ауызша жауап береді. 1-топ:Дулат Бабатайұлының өмірі туралы не білесің? 2-топ: Толғау не туралы? 3-топ:Жыраудың басқа қандай толғауларын білесіңдер? Дескриптор: -жыраудың өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет жинайды; -сұрақтарға дәлелді жауап береді;
Талдау «Есте сақтау» стратегиясы Оқушылар сөздікпен танысып, есте сақтау үшін бірнеше рет оқиды. Жұбымен жауаптасады. Дескриптор: -сөздікті оқиды, сауатты жазады; -жұбымен талқылайды;
Сергіту сәті: «Шындық- жалған»
Жинақтау «Топтастыру» стратегиясы бойынша Ақтан жастың бойында көргісі келетін қасиеттерді топтастыру. Дескриптор: -Ақтан жасқа тән қасиеттерді біледі; - топтастырады;
Қолдану Мұғалім толғау жолдарын оқушыларға бөліп береді. Әр топ өзіне берілген үзіндіні төмендегі кесте бойынша талдайды. ҚБ Дулат Бабатайұлы «О,Ақтан жас, Ақтан жас»
Әр топтан 1 спикер жұмыстарының нәтижесін айтып, өзге топ мүшелеріне таныстырады. Мұғалім таңдап алған 4 оқушы өз топтарының бағалаушысы болып, жұмыстарын бағалайды. Басқалар бағалаушыны бағалайды. Бағалау парағы
Баға беру Кері байланыс: «Кішкентай адам» Бас- қандай мағлұмат алдың? Жүрек- саған ұнады ма, ұнамады ма? Қол- бүгінгі сабақта не істей алдың? |
Оқулық
Оқулық, стикер А3 қағазы, маркер Үлестірмелі материалдар |
||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Қосымша көмек қажет ететін оқушыларға жұппен, жұмыс барысында бағыттап отырамын; Қабілетті жоғары оқушылардан жоғары дәрежелі сұрақтарға жауап аламын; «Еркін жауап» әдәсі арқылы жыраудың өміріне тоқталу; ҚБ тапсырмасын орындау барысында өздеріне ұаған тұстарынан үзінді келтіріп, өз пікірін білдіреді; кері байланыс оқушының білім алуын, шешім қабылдай білу дағдысын қалыптастырады. |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтар дағы байланыс Қазақ тілі, өзін- өзі тану, тарих |
||||||||||||||||||
|
Бағалау Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Әр оқушының мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолданылады. Қошеметтеу, кері байланыс, арқылы оқушылардың өзін-өзі реттеуі, өзін- өзі бағалауында оқушылардың оқу жетістіктері айқын байқалады. |
|||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|
||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||||||||||||||

шағым қалдыра аласыз













