Материалдар / Дулат Исабеков "Әпке" драмасы

Дулат Исабеков "Әпке" драмасы

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал 8 сыныпқа арналған қысқа мерзімді жоспар.
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Күні: 05.03.2021ж

Қазақ әдебиеті


Мұғалімнің аты-жөні: Жақсылық Жұлдыз


Сынып 8 «Б»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Бөлім

ІІІ. Махаббат және абырой

Сабақтың тақырыбы:

1-сабақ. Дулат Исабеков «Әпке» драмасы

Сабақтың оқу мақсаты

8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін , эпилог, прологтарын анықтау.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады:Қарапайым, жіңішке сұрақтар мен ұсынылған видеосюжет арқылы тақырыпқа болжам жасайды және өз ойын қосуға қатысады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Әдеби шығарманың сюжетіне байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарын анйықтайды.

Кейбір оқушылар орындай алады: кейіпкерге қатысты мәліметтерді іріктеп, жүйелейді, өзіндік пікір, дәлел келтіреді, қорытынды тұжырым жасайды, бағалайды. Алған білімдерін қолдана алады.

Бағалау критерийі

  • көркем шығармалардан алынған үзінділерге өз көзқарасын білдіреді;

  • өз көзқарасын дәлелдеу үшін мысалдарды орынды қолданады;

Ойлау дағадылары

Талдау, жинақтау.


Тілдік мақсаттар

Тілдік дағдылар: тыңдалым, айтылым , оқылым

Терминология: драма, тартыс, қойылым, қақтығыс, шиеленіс,

Сөз тіркестері: менің ойымша, жаны нәзік, тік мінезді


Құндылықтарды дарыту

Зайырлы қоғам және жоғары руханият ( құрмет, ынтымақтастық )

Пәнаралық байланыс

Өзін-өзі тану пәні, театр саласына қатысты білімдерін қолдана алады.

Алдыңғы білім

Дулат Исабековтың өмірі мен шығармасы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы






















Сабақтың ортасы
































































І. Психологиялық ахуал қалыптастыру


«Жүректен – жүрекке» әдісі

Оқушылар бір-біріне сәтілік тілей отырып, жақсы тілектерін айтады.


Үй тапсырмасы

«Түймедақ» әдісі (әр гүлшоқтарыныңартында сұрақ жасырылады)

1.Д. Исабековтың туған жылы мен дүниеге келген жері?

2.жазушының алғашқы әңгімесі қай жылы жарияланған?

3. Д.Исабековтың шығармалары бойынша түсірілген көркем фильмдер?

4. жазушының «Тауқымет» көркем фильмінің режисері кім?

5. Д. Исабековтың романын атаңыз?

6. Жазушының орыс тіліне аударылған шығармаларын атаңыз?

7. жазушының шетелдерде сахналанған пьесаларын атаңыз?

Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі

сұрақтарға дұрыс жауап берген оқушыларға «керемет», «жақсы», «орташа» деген бағалау смайликтерін таратамын


ІІ. Жаңа сабақ

Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.

(Бейнебаяннан үзінді көрсету)

оқушыларға бейнебаяннан сұрақтар қойылады. Топтық тапсырмалар орындайды

1-топ «4 сөйлем » әдісі

1. Пікір. Жырдағы жаныңа жақын кейіпкер туралы, өз пікіріңізді жазыңыз. (1 сөйлем)

2. Дәлел. Өз ойыңызды аргументпен дәлелдеңіз. (1 сөйлем)

3. Мысал. Пікірді өмірмен байланыстырыңыз, мысал келтіріңіз. (1 сөйлем)

4. Қорытынды. Өзіндік қорытынды шығарыңыз. (1 сөйлем)

2-топ «Кестемен жұмыс» әдісі

кітаппен жұмыс жасап, шығармадан кесте бойынша 1-2 сөйлеммен мысал жазу

сатира

юмор

ирония

автор стилі





3-топ «Шығарма мағынасы» әдісі

шығармадан эпилогты және прологты тауып жазады

Эпилог

Пролог




Кері байланыс:

« Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топ бір-біріне кері байланыс жасайды.


2-қадам

Жұптық жұмыс. «Сенімді дос» әдісі

Әр қатарға берілген есімдер бойынша кейіпкерлегре мінездеме беру.

( Қамажай,Темір, Нәзила, Омар)

«Дербес пікір айту» тәсілі арқылы

кейіпкерге қатысты мәліметтерді іріктеп, жүйелейді, өзіндік пікір, дәлел, мысал, қарсы дәлел, қарсы дәлелді жоққа шығаратын мысалдар келтіріңдер.

1. Өзіндік пікір (ой, идея): Қамажай - өте мейірімді, жаны нәзік, бауырлары үшін өз бақытынан бас тартқан жан.

2.Дәлел: Көңіліне қаяу салған бауырларын кешіре білуі, Қабенге қайырылмауы.

3. Өз пікірін айғақтайтын мысал: Қамажай. Мен сені түсінемін. Бірақ амалым не? Үйдегі төртеуі төрт азамат болмай, өз басымның қамын ойлауға хақым жоқ.

4. Өз пікіріне қарсы дәлел: Қазақстан Республикасының Конституциясында әркімнің өмір сүруге құқылы екендігін атап көрсетеді.

1. Өзіндік пікір: Тимур -КамАЗ-да бригадир болып жұмыс істейді. Тік мінезді,бұрама тілді,бірақ адал, қызу қанды, дөрекі, айналадағыларына қамқор.

2. Өзіндік пікір: Омар - Қамажайдың інісі. Мамандығы жағынан ғалым, философ, көбіне ғылыми тілде сөйлейді, бірақ жаны ізгі жандардың бірі, сыпайы, адамгершілігі мол, көзілдірік тағады, бойын ашуға билетпейді, көп сөйлегенді ұнатпайды, білімді, жаны ғылымды сүйеді, лақап аты - Ом.

3. Өзіндік пікір: Нәзила - Қамажайдың сіңлісі. Мұғалім болып жұмыс істейді. Мінезі - ерке, тікмінезді, тура сөзді.

Дескриптор

  • кейіпкерге қатысты мәліметтерді жүйелейді;

  • кейіпкерге қатысты дербес пікір айтады;

  • кейіпкерге қатысты дербес пікір айтып мысалдармен дәлелдейді;

Кері байланыс: жұптасып отырған екі оқушы бірін-бірі бағалайды

3-қадам

Жеке жұмыс

Әр оқушыға жеке-жеке тест жұмысын таратамын.






















Тапсырма берілген қағаздар



























Тапсырма берілген кесте











































Тест тапсырмалары берілген қағаздар

Сабақтың соңы



Сабақты қорытындылау. «Менің кеңесім» әдісі

  • «Әпке» драмасындағы кейіпкерлер мінездеріне ой жүгірте отырып, «Ұлдар мен қыздардың мінездері қандай болу керек?» деген сұраққа жауап беріңдер

  • « Бақыт деген жеңіс немесе жеңіске апарар күрес » деген сөздің шығармаға қандай қатысы бар?


Кері байланыс:


Picture 2


Үйге тапсырма:

Пьеса мазмұнын талдап әдеби эссе жазу. Эсседе шығарманың жанрлық ерекшелігі мен автор ұстанымын талдау.



Рефлексия.

«Түймедақ» әдісі

Бүгінгі сабақтан алған әсерің? 

Бүгінгі сабақта не қиын болды? 

Бүгінгі сабаққа өзіңді толғандырған қандай сұрағың бар? 































ЖИ арқылы жасау
20 Мамыр 2021
1719
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі