Материалдар / ''Education''
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

''Education''

Материал туралы қысқаша түсінік
Для обмена опыта между учителями английского языка.Помощь учителям практикантам при прохождении практики в средних школах.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Сәуір 2018
356
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

План-конспект урока на тему « Образования» в 8 классе

Учитель: Молдажанова Н.М.



Тема урока:

« Образование »

Тип урока:

Урок изучения нового материала

Цель урока:

Усвоение нового лексического материала учащимися по теме «Образование», закрепление раннее изученного грамматического материала

Задачи:

1. обучающая: расширить общий и филологический кругозор учащихся

2. развивающая: создать условия для развития памяти и внимания учащихся

3. воспитательная: формировать мотивацию к изучению

английского языка

Оборудование: раздаточный материал, учебник

Форма проведения

урока:  круглый стол

План урока

I. Организационный момент.

II. Активизация употребления в речи учащихся лексики по теме

III. Введение нового лексического материала

IV. Монологические высказывания учащихся по теме «Образование ».

V. Развитие умений и навыков учащихся в употреблении модального глагола и его эквивалента can/ cant/be able to.

VI. Подведение итогов урока.

Объяснение домашнего задания.

ХОД УРОКА

I. Организационный момент.

Teacher: Hello, children. How are you? Who is on duty today? What is the date today? What is the weather like today? Do you like to study? What is your favourite subject?

Today we are going to speak about the education in general. We will learn new words and modal verb CAN, structure to be able to… What do you think? Education is important in our life?

Pupil 1:  I think education gives us the necessary knowledge about the world.

Teacher:  You are right.

I. Активизация употребления в речи учащихся лексики по теме

Teacher: Ex 1 p 95 a. Listen and read the words.

b, Guess the meaning of the words.

realize, basic, method, instruction, distance, talent, computerize, electronics, life-long, vision

Teacher: You are the best, boys and girls. School helps us to get knowledge and teaches you to be polite, honest and clever person. It introduces you to different people and you enjoy communicating with each other at school.

III. Введение нового лексического материала

Now, let’s revise the vocabulary to the theme “Education”, open your book p 95 ex 2 The task is read the definitions of words to know how to use the words. But first let’s repeat the words all together after me.

1 responsible

2 prosperity

3 priority

4 realize

5 reform

6 top

7 basic

8 content

9 method

10 computerize

11 create

12 life-long

13 electronics

14 pillar

15 foundation

16 implementation


Teacher: Now you know the vocabulary well.

IV. Монологические высказывания учащихся по теме «Образование».

Teacher: Now answer the question ex 3 p 97

Teacher: Will you answer the questions?

  • Who is responsible in your family keeping the house tidy?

  • The prosperity of our country depends on people s ability to create good products for

selling abroad doesn’ t it?

  • What is the top priority in the government actions?

  • The content of what school subject is most interesting to you?

  • Do you know the level of your own abilities to study school subjects?

  • Have they been instructed about their behavior before starting the trip to the mountains?

  • Do you agree with the statement that life-long education is necessary for everyone?



V. Развитие умений и навыков учащихся в употреблении модального глагола и его эквивалента can/ cant/be able to.

Teacher: Now, I think, you have enough revived vocabulary. Now time for grammar. Can / be able to

Remember, children When do we use can

Pupil 1: We use CAN to say that something is possible, that someone has ability or an opportunity. The negative is cannot or can’t

Pupil 2: Example: How many instruments can you play?

Pupil 3: I’m not musical at all. I cant even sing.

Teacher: ex 4 p 97. Complete the conversation using can/ can’t/be able to

Thank you boys and girls. I think you have learnt some interesting facts.

VI.. Подведение итогов урока.

Объяснение домашнего задания.

Teacher:

Our “ Round Table” is over. Today we have learnt new words and remember modal verb CAN. I think we have worked hard today and everybody gets good marks for the lesson.

Now write down your home task : to learn new words.

Thank you. Good-bye!

Дата проведения урока: 10.04.2018



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!