Материалдар / Ежелгі адамдар қандай болған және қалай өмір сүрген?
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ежелгі адамдар қандай болған және қалай өмір сүрген?

Материал туралы қысқаша түсінік
Ежелгі адамдардың немен айналысқанын білетін болады Ежелгі адамдар мен қазіргі адамдардың сырт келбетін және кәсібін салыстыруды үйренеді
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Қаңтар 2023
421
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

4 жалпы білім беру мектебі.

Пәні:

Дүниетану

Бөлім:

Саяхат

Педагогтің аты-жөні:

Айтжанова. Патима . Бозаевна.

Күні:


Сынып:

1 сынып


Сабақтың тақырыбы:

16 сабақ. Ежелгі адамдар қандай болған және қалай өмір сүрген?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.3.1.1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу

Сабақтың мақсаты

Ежелгі адамдардың немен айналысқанын білетін болады

Ежелгі адамдар мен қазіргі адамдардың сырт келбетін және кәсібін салыстыруды үйренеді

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут














Өткенді пысықтау

5 минут






Сабақ

тың ортасы

20 минут




































































Сергіту сәті

2 минут











Сабақты қорыту

6минут

















Қосымша тапсырма

2минут











Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру

Сәлемдеседі: «Сәлеметсіз бе?!» Оқушылар өз көршісінің қолының саусақтарына бас бармақтан бастап, кезек-кезек бірдей саусақтарын тигізіп

былай дейді:

Үлкен (бас бармақтарын өзара тигізеді);

Жетістік (сұқ саусақтарын);

Барлығында (ортанғы саусақтарын);

Және барлық жерде

(атаусыз саусақтарын);

Тілеймін (шынашақ саусақтарын);

Сәлеметсіңдер ме!

(алақандарын тигізу).



Өткенді пысықтау


Ауа райы туралы сұрақтарға жауап беру






Тақырыпты ашу

Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабақтан біз не жайлы білеміз? («Болжамдар ағашы»). Тақтада ағаш бейнеленген, оның діңіне

«Ежелгі адамдар» деп жазылған. Мұғалім барлық нұсқаларды (дұрыс және қате) ағаш бұтақтарына жазып, Осы

пікірлермен барлықтарың келісесіңдер ме? деп сұрақ қояды. Жауаптар саны шектелмеген.

ФТ. «Болжамдар ағашы»

Оқушылардың жауаптары (болжамдары) Ежелгі адамдар:

сырт бейнелері қандай болған;

немен айналысқан;

қалай өмір сүрген;

қандай киім киген және т.б. Мұғалім: – Балалар, біз сабақта қарастыратын сұрақтарды түгел анықтадыңдар. Сендерге сәттілік тілеймін!



Жаңа тақырып

«Назар сал» әдісі

Оқулықтағы «Ежелгі адамдар» суретін қарап шығыңдар. Ежелгі адамдар қазіргі адамдардан немен ерекшеленген деген сұрақты ойланыңдар.

Мұғалім: – Біз «Ежелгі адамдар» суреті

бойынша жұмысымызды жалғастырамыз. Ойлап қараңдар, тіпті біз суретте адам немесе маймыл бейнеленгенін айыра алмаймыз. Жануар емес, адамның өзінің бейнеленгенін қалай дәлелдеуге болады?









А1-2 тапсырмаларын оқушы дәптерінде орындау.


Мұғалім: – Терімшілікке көп уақыт пен күш қуат қажет болды. Ежелгі адамдар жеуге жарамды тамырларды, жемістер мен жидектерді, құстардың

жұмыртқаларын тауып, солармен де қоректенді. Жиналған жемістер мен өсімдіктердің етке қарағанда қоректік

маңызы аздау болды. Ол кезде аң аулау үнемі сәтті бола бермеді. Сол себепті, ежелгі адамдар көп жағдайда ашығуға ұшырады.

Ежелгі адамдар жинаған жемістердің суреттерін салыңдар (Оқушы

дәптеріндегі В. тапсырма).



ЕБҚ

Ежелгі адамдардың құрал-саймандарының суретін сал.


ЕҚБ

Ежелгі адамдар өмірге қалай бейімделді?

Олардың аң аулау тәсілі туралы айт.



«Логикалық тізбек» ойыны

Тізбекті бірінші бастайтын бала кез келген бір сөзді айтады, келесі оқушы сөз қосып, оның бірінші айтылған сөзбен

байланысын түсіндіреді. Алдымен мен өзім сөзді атайын – ежелгі («Логикалық тізбек» тәсілі).

Талқылау барысын жалғастыру үшін мұғалім балалар айтқан сөздерді тақтаға жазады.




«Эвристикалық сұхбат» әдісі

Қалай ойлайсыңдар, не себепті ежелгі адамдар жеке өмір сүре

алмады?

Мұғалім оқушылардың жауаптарын толықтырады.

Ежелгі адамдарға төнген қауіптер көп болды. Орманда көптеген жыртқыш аңдар, мысалы, жолбарыстар, аюлар тіршілік етті. Жеке жүргенде олардан

құтылу мүмкін болмады. Сонымен бірге зілді аулауға көп адам қажет болды.

Бұлардың бәріне бір адамның шамасы келмейтін болғандықтан, адамдар

ежелгі ұжымдарға – адамдар қауымына бірікті.




ҚЖ:

«Иә-жоқ» ойыны.

1.Ежелгі адамдар жүрген кезде қолдары тізелеріне дейін түсіп жүретін болған.

2.Ежелгі адамдар жеке-жеке өмір сүрді.

3.Ежелгі адамның ең алғашқы жасай алған еңбек құралы – шапқы.

4.Ежелгі адамдар еңбек құралдарын темірден жасаған.

5.Ежелгі адамдар аң аулаумен және терімшілікпен айналысқан.







Амандасу түрлерін көрсетеді












Ауа райы туралы айтады










Ойларымен бөліседі, болжам жасайды.

Бүгінгі сабақтың

тақырыбымен танысады.










Жауап:

Ежелгі адамдардың бет сүйектері ірі, кең танаулы, бас сүйегіндегі қас үсті доғасы ерекше алға қарай шығыңқы, маңдайы тайқы болып келген. Жүрістері аса тік емес,

секірмелі болды.








Дәптермен жұмыс жасайды











Сурет салады





Өз ойымен бөліседі







Ойын ойнайды









Жауап: Адамдар бірге өмір сүргенде:

аң аулау жеңілірек болды;

жыртқыш аңдардан сақтануға мүмкіндік болды;

кішкентай балаларға қарау жеңіл болды және т.б.





Оқушылар

дың жауаптары:

770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!