«Ежелгі Грекия өнерінде мифтер қандай көрініс тапқан»

Тақырып бойынша 11 материал табылды

«Ежелгі Грекия өнерінде мифтер қандай көрініс тапқан»

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл сабақ жоспары жаңартылған сыныптарда сабақ беретін тарих пәні мұғалімдеріне көмектеседі
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3С

Мектеп: Талғар ауданы №14 орта мектеп

Күні: 15.11.2017ж.

Мұғалімнің аты-жөні:

Керимбаева А.Қ

Сынып: 5 «А»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтыңтақырыбы:

«Ежелгі Грекия өнерінде мифтер қандай көрініс тапқан»




Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

5.2.2.3.Ежелгі дүниенің мәдениетіне сипаттама беру.




Сабақмақсаты:

О.Барлығы: Мифке тән ерекшеліктерді біледі,таниды.

О.Көпшілігі: Мифтердің мазмұнындағы ақпараттарды сипаттайды

О.Кейбірі: Мәдениет жетістіктерін мифтер арқылы саралап,жинақтайды.

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу, түсіну


Бағалаукритерийлері:

1.Ежелгі Грекиядағы мифтер туралы ақпарат бере алады

2.Ежелгі Грекиядағы мифтің маңызын талдайды

3.Миф мәтіндерінің негізінде қойылым көрсете алады

Тілдікмақсаттар:


  • Антика мәдениетінде қолданылған тарихи сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.

  • Термин сөздердің мәнін аша отырып,талдау,түсіну.

  • Трек сөздер:Миф,Зевс,Посейдон,Дионес,Афина,Афрадито, Аргоновтар, «Колхида», Ясон,Геракл дулыға,қалқан


Құндылықтарға баулу:




СТО,Адами құндылықтар:батылдық, патриоттық, шыдамдылық, ақкөңіл,кешірімді,мейірімділікке үйретіп, қатыгездік, мейірімсіздік,тәртіп бұзу мен жағымпаздық әдеттерден аулақ болуға баулу.

Пәнаралықбайланыстар

Қазақстан тарихы,георафия,қазақ әдебиеті,орыс әдебиеті,бейнелеу өнері










Бастапқы білім:






1Shape1 В 5.2.2.3 Дүниетану пәні «Әлемнің жеті кереметі»,

2В 5.2.2.3 бейнелеу өнері, ертегі, аңыз әңгімелер

3В 5.2.2.3 туралы түсініктері бар

Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарлан- ған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы:

10 мин



















«Тұсаукесер» кезеңі 1.Ұйымдастыру

-ежелгі грекия мифтерін қалай түсіндіріндер? Неліктен олай ойлайсың? -неліктен мифтерді мәдениеттің бірегей игілігі деп атайды? -ежелгі грек театрындағы трагедия мен комедия рөльдері кандай болды? Олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтары қандай? Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау.

2. «Ыстық алақан»әдісі арқылы Ынтымақтастық атмосферасы арқылы, көңіл-күй ахуалын орнату.

/шеңбер құрып, оқушылар бірін-біріне жақсы көңіл күй сыйлайтын сөздер айтады .

3. Топқа бөлу /ежелгі грек құдайларының суреттері бейнеленген қима қағаздарды құрастыру арқылы (мозаика) 3- топқа бөлемін

Зевс Афина Псейдон

Сабағымызды бастаймыз,

Жалқаулықты тастаймыз.

«Термин» сөзді жаттаймыз,

Есімізде сақтаймыз.




Сабағымызды «Алтын ережеге»сүйене отырып орындаймыз

Әр топқа бағалау парақшаларын үлестіремін

4. «Серпілген сауал» әдісі/алдыңғы тақырып бойынша сұрақтар қою арқылы білімдерін тексеру

1. Тарихтың атасы кім? / Геродот/

2. Б.з.б.384-322жж өмір сүрген философ,ғалым? /Аристотель/

3. Жасында мүсіншілікпен айналысып,кейінірек философ,қоғам қайраткері атанған кім? /Сократ/

4. Аристотельдің ұстазы кім? /Платон/

5. «Метафизика» еңбегінің авторы? /Аристотель/

6. «Театет»еңбегінің авторы? /Платон/


АКТ

Қима қағаздар

(мозаика)

































Сабақтың

ұраны:






















Бағалау парақшалары


Үй тапсырмасын

қорыту

Сабақтың ортасы

25 мин

«Жетілдірілген дәріс»

«Ежелгі Грекиядағы мифтер» туралы видеобейнені көрсету арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтаймыз.

1-тапсырма.«Джигсо» әдісі.

Тақырыпқа байланысты қысқаша түсінік алу үшін мәтінмен жұмыс жасайды, ақпаратпен танысады.

/«Ежелгі Грекия өнерінде мифтер қандай көрініс тапқан» туралы оқушылардың пікірлерін тыңдау

2-тапсырма. «Данышпанкілттері»

(Алғашқы кілтті пайдаланыңыз «Әліпби». Оқушылар

Зевс мүсінінің суретін қарастырып «А» өріпнен бастап

«Я» әріпіне дейін мүсінді сипаттайтын сөздер құрастырады)

Мысалы: «А» - алып денелі «М»-маңызды

«Ә» - әйгілі «Ұ»-ұлы

«Б»- бас құдай «Қ»-қуатты,қорқынышты

3-тапсырма: «Сәйкестендіру» кестесі /5мин/


АКТ-ны қолдану

Видеобейне



Постер қорғау






Дәптермен

жұмыс








Сабақтың соңы

10мин

Қорытындылау: Венн диаграмасы бойынша салыстыр

Зевс мүсініАфина мүсіні

Shape2

Күтілетін жауап: «ЗЕВС мүсіні»

1.Зевс Олимпия қаласындағы зевс храмына орналасқан

2..Атақты мүсінші Фиди жасаған

3.Мүсіннің биіктігі 14 метр

4.Зевс оюлап,асыл тастармен әшекейлеп жасалған тақта отыр

5.Оның бет әлпеті мен кеудесі,қолы піл сүйегінен,көзі асыл тастардан жасалған

6.Звестің шашы мен сақалы басныдағы зәйтүн жапырағын бейнелейтін гүлдесте таза алтыннан мүсінделген

7.Оң қолында жеңіс құдайы әйелдің мүсіні және самұрық басты аса таяқ.

8.Аяқ киімі де оюлап,әшекейлеп-алтыннан жасалған

«Афина мүсіні»

1.Афина мүсіні Грекиядағы ең храм Парфенонда орналасқан

2.Бұл мүсінді әйел құдайы Афинаның құрметіне Фиди жасады

3.Биіктігі 11м

4.Мүсін ағаштан жонылып істелген

5.Оның беті,мойны және қолы адам тәнінің түсіне ұқсас піл сүйегінен жсалған жұқа қабыршақпен қапталған

6. Киімі ,дулығасы,қалқаны таза алтыннан жасалған




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы





















Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Үйге тапсырма. Үйге Ежелгі Грекия өнері қандай болды қосымша деректермен жұмыс, шағын эссе жазу (Ежелгі Грек өнеріндегі құпия сырлары).

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.01.2018
995
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі