Материалдар / Ежелгі Қазақстанға саяхат
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ежелгі Қазақстанға саяхат

Материал туралы қысқаша түсінік
5 сынып ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Желтоқсан 2018
2990
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.4 Ежелгі Қазақстан тарихына шолу

Мектеп: №6 ЖББМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Есдаулетова А.Ж.

Сынып: 5

Қатысқандар саны: 20

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Ежелгі Қазақстанға саяхат

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.4.2.3 Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Ұлы жібек жолының пайда болуын анықтау.

Оқушылардың көпшілігі: Ұлы жібек жолының пайда болуын түсіну.

Кейбір оқушылар орындай алады: Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру

Бағалау критерийлері

  1. Ұлы Жібек жолының маңызын анықтайды

  2. Кескін картаға Ұлы Жібек жолының Қазақстан территориясы арқылы өтетін бөлігін анықтайды


Тілдік мақсаттар

Тілді оқыту мақсаты:

1.Мәліметтермен жұмыс жасайды (оқылым дағдысы);

2. Жұмыс нәтижелерін көрсетеді (тыңдалым және айтылым дағдысы).

Пәндік лексика және терминология:

Ұлы жібек жолы, миссионер, тауар, рухани және материалдық мәдениет.

Талқылауға арналған тармақтар:

1.Біздің анықтағанымыз қандай Ұлы Жібек жолы мен Батыс Еуропа - Батыс Қытай көлік жолының ұқсастықтары мен ерекшеліктері?

2.Археологиялық деректерде Ұлы Жібек жолының қандай белгілерінен хабардар етеді?

Құндылықтарды дарыту

Құрмет, ашықтық, жауапкершілік.

Пәнаралық байланыстар

Дүниежүзі тарихы пәні, география пәні.

Алдыңғы білім

Ұлы жібек жолы ұғымын біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарлан

ған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы


С


әлемдесу, қушыларды түгелдеу, оқу-құралдарын түгелдеу, сабаққа дайындығын анықтау (1 минут).

«Миға шабуыл» әдісі (3 минут)

Сұрақ: Ұлы Жібек жолы неліктен Жібек жолы деп аталады?


Білім алушыларды оқу мақсаты мен сабақ мақсатымен слайд арқылы таныстыру.

Сыныпты 1,2,3,4 сандары арқылы 4 топқа бөлу (1 минут).





Слайд 1


Сабақтың ортасы


«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі (20 минут)

Ойлан: мәтінді оқып тапсырманы орындайды

Жұптас: Тапсырманы сыныптасына түсіндіреді

Бөліс: Кескін картаға Ұлы Жібек жолы басып өткен Жетісу, Сырдария жағалауы, Арал теңізі маңын түсіреді және топпен бөліседі.

Тапсырма


1. Мәтінді оқып, тапсырмаларды орындаңыз.

"Ұлы Жібек жолы Батыс пен Шығысты жалғастырған басты көпір болған" деген сөйлемді түсіндіріңіз.





Ұлы Жібек жолы б.з.б II ғасырда пайда болған. Ол Еуропа мен Азияның, яғни Батыс пен Шығыстың арасын жалғастырған басты көпір болған. Оның Қазақстан жерін кесіп өтетін екі бағыты Сырдария және Тянь-Шань арқылы өткен.

Ұлы Жібек жолының басты тармағы Қытайдан басталып, Шығыс Түркістан, Қашғар арқылы Жетісуға, содан Сырдарияны жағалап, Арал маңынан әрі қарай Батыс елдеріне өткен.

2. Кескін картаға Ұлы Жібек жолы басып өткен Жетісу, Сырдария жағалауы, Арал теңізі маңын түсіріңіз.


Дескриптор


- Ұлы Жібек жолының пайда болу себептерін атайды;

- Ұлы Жібек жолының Шығыс пен Батыс арасын байланыстыратын негізгі жол болғанын анықтайды;

- Жетісу, Сырдария жағалауы, Арал теңізі маңы арқылы өтетін Ұлы Жібек жолының тармақтарын картаға түсіред


Топтардың өзара бағалауы

Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек»


Жеке жұмыс

«Тарихи диктант» әдісі (10 минут)

Тапсырма

Сұрақтар бойынша тарихи диктант жазу.

3 сөйлем

5 сөйлем

7 сөйлем

Неліктен Ұлы Жібек жолы Қазақстаннан өткен аумағынан?

Ұлы Жібек жолы халықтың тұрмыс тіршлігіне қалай әсер еткен?















Маркер, карта, карточка, қосымша деректер

























Сабақтың соңы


Кері байланыс (5 минут)

Бағдаршам

Жасыл-оқу мақсатына жеттім

Сары-оқу мақсаты бойынша сұрағым бар

Қызыл – оқу мақсаты түсінбедім







Кері байланыс парағы






Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

«Тарихи диктант» әдісі (10 минут)

Тапсырма

Сұрақтар бойынша тарихи диктант жазу.

3 сөйлем

5 сөйлем

7 сөйлем

Неліктен Ұлы Жібек жолы Қазақстаннан өткен аумағынан?

Ұлы Жібек жолы халықтың тұрмыс тіршлігіне қалай әсер еткен?


«Екі жұлдыз, бір ұсыныс

Бағдаршам

Бағалау критерийлері


Сыныпта оқушылардан топ ережесін сақтау ескертіледі.

Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережелері, АКТ қолдану кезінде техникалық қауіпсіздікті сақтау ережесі таныстырылады.


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!