|
Мектеп: |
Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Ежелгі дүниежүзі тарихы |
|||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Ежелгі Қытай |
|||||||||||||||||||||||
|
Педагог: |
Сағитжан Махаббат Қайратқызы |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
28.01.2022 ж. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Терракот әскері Ежелгі Қытай туралы қандай ақпарат береді? |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.1.1 ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ежелгі Қытайдағы алғашқы мемлекет туралы түсінік қалыптастырады; Цинь Шихуанди императордың қызметін сипаттайды және оның ел басқаруы туралы ой-пікір айтып, баға береді. |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ежелгі елдердің мәдениеті мен тарихына құрметпен қарау. Тарихи дағдыларды дарыту. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру Оқушылармен амандасу, түгелеу. Психологиялық жағымды ахуал орнату. Үйге берілген тапсырманы тексеру: Оқушыларға жеке сұрақтар қою арқылы үй тапсырмасын тексеремін:
Ой шақыру. Тақырыпқа көшу үшін оқушыларға Қытайдың картасын, Ұлы Қытай қорғаны мен терракоталық жауынгердің суреттерін көрсетемін. Келесі сұрақтар қойылады: - Бұл фотосуреттерде нені көруге болады? - қай елдің территориясы?. - Ұлы Қытай қорғаны туралы естідіңіздерме? - Ал суреттегі жауынгерлер шынайы деп ойлайсыздарма? - Осыған орай, Сіздер, бүгіңгі сабағымыз қай тақырыпқа арналады деп ойлайсыздар? Тақырып пен оқу мақсаттарын айтып өтемін. |
Амандасады Жинақталады Үй тапсырмасына жауап береді Тақырыптық суреттермен жұмыс Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Бағалау парағы Мадақтау |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқушыларға сабақты түсіндіремін. Тақырыпты меңгеру үшін әрі қарай тапсырма беремін.
1-тапсырма. Цин Шихуанди император қызметінің оң және теріс әрекеттерін анықтаңыз.
Цинь Шихуандидің оң және теріс әрекеттерін анықтап алғаннан кейін, оған 3 сөзбен мінездеме беріңіз. 1.__________________________ 2.__________________________ 3.__________________________ 2-тапсырма. Бос ұяшық Әулеттерге қатысты сөздерді тиісті бағандарға жікте.
Лю Бан, Ин Чжен, Конфуцизм, Легизм, Б.з.б. 221 жыл, Б.з.б. 206 жыл, Ұлы Қытай қорғаны, Ұлы Жібек жолы
3-тапсырма. Бос орынды толтыр. (1)........ жылы Сиань қаласының маңында тұратын бір шаруа құдық қазып, саз балшықтан жасалған көптеген бұйым тапты. Кейінірек бұл жерде археологиялық қазба жұмыстары басталды. Бүгінгі таңда археологтар саздан жасалған (2)....... жауынгер мен ат мүсінін тапты. Бұл ерекше жерлеу Қытай императоры Цин Шихуанди қабірінің жанында орналасқан. Археологтар бұл олжаны (3)....... деп атады, себебі барлық мүсіндер күйдірілген сазбалшық – терракотадан жасалған. Нұсқалары: 1) 1985 жыл, 1874 жыл, 1974 жыл. 2) 7099, 8099, 9099. 3) «қалайы әскері», «терракота әскері», «қола әскері». |
Бағалау критерийі: - Цинь Шихуанди императордың қызметін әңгімелейді
Дескриптор 1. Императордың 3-тен кем емес оң әрекетін көрсетеді; 2. Императордың 3-тен кем емес теріс әрекетін көрсетеді; 3. Императорға 3 сөзбен мінездеме береді.
Бағалау критерийі: Цинь мен Хань әулетіне қатысты ұғымдарды ажырата алады.
Дескриптор: Әулеттерге қатысты сөздерді тиісті ұяшықтарға жіктейді.
Бағалау критерийі: -Терракота әскерлері туралы сипаттай алады.
Дескриптор: Бос орындарға нұсқаларда берілген сөздердің дұрысын орналастырады. |
ҚБ оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырамын
Бағалау парағына белгі салу арқылы оқушылар өзіндік бағалау жүргізеді.
Оқушылар критерийлер бойынша бірін-бірі бағалайды
Бағалау парағы |
Оқулық
Үлестіпме қағаздар
Үлестіпме қағаздар
Үлестіпме қағаздар
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Бекіту. Сабақты тұжырымдарды ауызша айтып, оқушылардың ақиқат-жалған ақиқат/жалған екенін анықтауы арқылы бекітемін.
Кері байланыс «Білімді кестесі». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді?
Үйге: тақырыпты оқу, хронология жазу. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау
Ақиқат-жалған екенін анықтайды.
Кері байланыс береді. Білімді кестесін толтырады. |
мадақтау |
Үлестірме қағаз |
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ежелгі Қытай 5-сынып
Ежелгі Қытай 5-сынып
|
Мектеп: |
Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Ежелгі дүниежүзі тарихы |
|||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Ежелгі Қытай |
|||||||||||||||||||||||
|
Педагог: |
Сағитжан Махаббат Қайратқызы |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
28.01.2022 ж. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Терракот әскері Ежелгі Қытай туралы қандай ақпарат береді? |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.1.1 ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ежелгі Қытайдағы алғашқы мемлекет туралы түсінік қалыптастырады; Цинь Шихуанди императордың қызметін сипаттайды және оның ел басқаруы туралы ой-пікір айтып, баға береді. |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ежелгі елдердің мәдениеті мен тарихына құрметпен қарау. Тарихи дағдыларды дарыту. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру Оқушылармен амандасу, түгелеу. Психологиялық жағымды ахуал орнату. Үйге берілген тапсырманы тексеру: Оқушыларға жеке сұрақтар қою арқылы үй тапсырмасын тексеремін:
Ой шақыру. Тақырыпқа көшу үшін оқушыларға Қытайдың картасын, Ұлы Қытай қорғаны мен терракоталық жауынгердің суреттерін көрсетемін. Келесі сұрақтар қойылады: - Бұл фотосуреттерде нені көруге болады? - қай елдің территориясы?. - Ұлы Қытай қорғаны туралы естідіңіздерме? - Ал суреттегі жауынгерлер шынайы деп ойлайсыздарма? - Осыған орай, Сіздер, бүгіңгі сабағымыз қай тақырыпқа арналады деп ойлайсыздар? Тақырып пен оқу мақсаттарын айтып өтемін. |
Амандасады Жинақталады Үй тапсырмасына жауап береді Тақырыптық суреттермен жұмыс Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Бағалау парағы Мадақтау |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқушыларға сабақты түсіндіремін. Тақырыпты меңгеру үшін әрі қарай тапсырма беремін.
1-тапсырма. Цин Шихуанди император қызметінің оң және теріс әрекеттерін анықтаңыз.
Цинь Шихуандидің оң және теріс әрекеттерін анықтап алғаннан кейін, оған 3 сөзбен мінездеме беріңіз. 1.__________________________ 2.__________________________ 3.__________________________ 2-тапсырма. Бос ұяшық Әулеттерге қатысты сөздерді тиісті бағандарға жікте.
Лю Бан, Ин Чжен, Конфуцизм, Легизм, Б.з.б. 221 жыл, Б.з.б. 206 жыл, Ұлы Қытай қорғаны, Ұлы Жібек жолы
3-тапсырма. Бос орынды толтыр. (1)........ жылы Сиань қаласының маңында тұратын бір шаруа құдық қазып, саз балшықтан жасалған көптеген бұйым тапты. Кейінірек бұл жерде археологиялық қазба жұмыстары басталды. Бүгінгі таңда археологтар саздан жасалған (2)....... жауынгер мен ат мүсінін тапты. Бұл ерекше жерлеу Қытай императоры Цин Шихуанди қабірінің жанында орналасқан. Археологтар бұл олжаны (3)....... деп атады, себебі барлық мүсіндер күйдірілген сазбалшық – терракотадан жасалған. Нұсқалары: 1) 1985 жыл, 1874 жыл, 1974 жыл. 2) 7099, 8099, 9099. 3) «қалайы әскері», «терракота әскері», «қола әскері». |
Бағалау критерийі: - Цинь Шихуанди императордың қызметін әңгімелейді
Дескриптор 1. Императордың 3-тен кем емес оң әрекетін көрсетеді; 2. Императордың 3-тен кем емес теріс әрекетін көрсетеді; 3. Императорға 3 сөзбен мінездеме береді.
Бағалау критерийі: Цинь мен Хань әулетіне қатысты ұғымдарды ажырата алады.
Дескриптор: Әулеттерге қатысты сөздерді тиісті ұяшықтарға жіктейді.
Бағалау критерийі: -Терракота әскерлері туралы сипаттай алады.
Дескриптор: Бос орындарға нұсқаларда берілген сөздердің дұрысын орналастырады. |
ҚБ оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырамын
Бағалау парағына белгі салу арқылы оқушылар өзіндік бағалау жүргізеді.
Оқушылар критерийлер бойынша бірін-бірі бағалайды
Бағалау парағы |
Оқулық
Үлестіпме қағаздар
Үлестіпме қағаздар
Үлестіпме қағаздар
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Бекіту. Сабақты тұжырымдарды ауызша айтып, оқушылардың ақиқат-жалған ақиқат/жалған екенін анықтауы арқылы бекітемін.
Кері байланыс «Білімді кестесі». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді?
Үйге: тақырыпты оқу, хронология жазу. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау
Ақиқат-жалған екенін анықтайды.
Кері байланыс береді. Білімді кестесін толтырады. |
мадақтау |
Үлестірме қағаз |
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















