Сабақ жоспары
|
Сабақ: дүние жүзі тарих |
Мектеп №14 орта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Керимбаева А.К |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Ежелгі Спарта Афинадан несімен ерекшеленді?» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.3.1.1 –ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекешеліктерін сипаттау 5.3.1.1 – ежелгі қоғамның әлеуметтік үйымдасуын сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: -Тарихи термин сөздерді қолдана отырып , Спарта және Афина қала мемлекеттерінің саяси жүйесін сипаттайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көпшілігі: Афина мен Спартаның саяси құрылымың салыстыра алады, әлеуметтік топтар мен экономикалық даму ерекшеліктерің сараптай алады, екі мемелекеттің ұқсастығын айыра алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбірі: Тақырыты жалпылай менгеріп кәзіргі Грекия мемлекетімен салыстыра отырып грекия туралы өз ойың жеткізе алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критийлері |
Афина мен Спартаның мемлекеттерінің саяси және әлеуметтікқұрылымын салыстырады, тірек, термин сөздердің мағынасын біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
География,қосымша материалдар, АКТ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтармен байланыс |
3 басымдық «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік пенкелісім» Өзгелердің мәдениетіне және көз карасына құрметпен қарау, топпен жұмыс жасау арқылы ынтымақтастық қалыптасады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттары |
Оқушылар:Афина мен Спарта айырмашылықтары мен ұқсастығы, оларда билік қандай болғандығы, саяси құрылымдарын салыстырады, өз пікірін құрастыра айта алады, тірек, термин сөздердің мағынасың біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Илодтар, пәриәктор, олигархия, герусия, дорийліктер, акейліктер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Афина мен Спартаның саяси және әлеуметтік айырмашылығын анықтайды; - Спартаның саяси ерекшелігін жазады; - Афина мен Спарта мемлекетінің ұқсастығын анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Тақырыпқа байланысты дүние танымына байланысты сұрақтар қою |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Зейін шоғырландыру |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру. Коллобаративті орта қалыптастыру мақсатында шаттық шеңберін құрып, бір-бірінің жақсы жақтарын айтады. Ой қозғау арқылы тақырыпты ашу: Кәзіргі Греция мемлекеті туралы , спорттық жетістіктері, мәдениеті туралы сұрақтар қою арқылы сабаққа деген зейін шоғырландыру.
|
Мұғалімдерге арналған нұсқаулық, Дүниежүзі тарихы оқулығы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
|
Тақырыпқа баланысты термин,тірек сөздер арқылы топқа бөлу 1. топ «Демократия» 2. топ «Олигархия» 3.топ «Полистер» Мәтінді оқу, негізгі идеяны түсіну. 4 негізгі идеяны қолдану. 1. Саяси, 2. Әлеуметтік. Ежелгі Грек жеріндегі Афина, Спарта мемлекеттері туралы , қай уақытта өмір сүрген, қандай патшаның кезінде саяси жағдайы қандай болғандығы туралы түсінік алу. 1. тапсырма «Грекияда кімдер мекен етеді» сұраққа жауап іздеу
Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау |
Саяси карта, суреттер,кесте, сызба.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
«Негізгіні түртіп ал»! Әр оқушы мәтінді оқып саралап, дәптерге негізгі ойды жазып, жіктейді. Саяси құрылым және әлеуметтік құрылым деп нені айтамыз? Жіктеу. Тақырыпқа байланысты термин сөздердің мағынасын түсіне отырып Афина мен Спартада саяси билік жүйесімен әлеуметтік ұқсастығы мен айырмашылығын анықтау. Демократия-билікті халық басқаратың билік дүрі, олигархия-билік ықпалды шағын топтың қолында болуы, полистер-өз тәуелсіздігі бар шағын қала мемлекет, Ахейліктер-грекиядағы жергілікті тайпалар Герусия-спарталықтардағы биліктегі маңызды топ дорийлектер-спарталықтардың ата-бабалары Илодтар-бағынышты шаруалар периэктор-ерікті адамдар Халық жиыналысы, бес жүздік кеңес, аристократия, демос.құлдар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Дайын жауап бойынша бағалау Смайликтер арқылы бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
«Венн диаграммасы»(сараланған) 1.топ«Демократия» Афина мен Спартада саяси билік жүйесінің айырмашылығын анықтау.
2. топ«Олигархия» Афина мен Спартада әлеуметтік топтардың айырмашылығың анықтау.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Афина мен Спарталықтардың бір-біріне деген көз қарастары қандай болды.? Әр топ жеке жеке талдайды
Спартандықтар: Біз мықтымыз, біздің күш қуатымыз мол.Біз периэктер мен илоттарды өзімізге бағынышты етіп ұстаймыз, себебі олар бізден саны көп
Периэктер: Біз спартандықтарды жақтырмаймыз, себебі олар біздің жерімізді жаулап алды және алым-салық төлеуге мәжбүрлеп отыр. Біз ерікті адамбыз,бірақ бізде азаматтық құқығымыз жоқ.
Илоттар: Біз спартандықтарға қарсымыз, себебі олар біздің жерімізді жаулап,құлға айландырды. Спартандықтар бізге сенім білдірмейді, және бізді бақылап отырады.
Бағалау критерийі:Спарта мемлекетіндегі әр түрлі әлеуметтік топтардың бір-біріне деген көз қарастарын анықтайды
Дескриптор:СпартандықтардыңСпарта қоғамындағы құқықтарын сәйкестендіреді. Илоттардың Спарта қоғамындағы құқықтарын сәйкестендіреді. Периэктердің Спарта қоғамындағы құқықтарын сәйкестендіреді.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Әр топ өзара саралап, ортақ шешімге келеді. Бағалау критерийі: Мәтіннің ең негізгі идеясы туралы ой қозғайды. Дескриптор:Топ ішінде белсенді жұмыс істейді, өз ойын еркін білдіреді.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы
|
|
КЕРІ БАЙЛАНЫС: «Нысана» әдісі» әр оқушы өзінің нысанадағы орының белгілейді.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. Оқушылар ежелгі Спарта мен Афинаның ерекшелігі туралы түсіне алады. адамның Әлеуметтік құрылымын берілсе, оқушылардың көпшілігі Саяси айырмашылығын сипаттау ұсынылса, қабілеті жоғары оқушыларға Тақырыты жалпылай менгеріп кәзіргі Грекия мемлекетімен салыстыра отырып грекия туралы өз ойың жеткізе алады |
Ашық сұрақтар арқылы Мадақтаау Екі жұлдыз, бір тілек Кері байланыс Критерий арқылы, дискриптор арқылы бағалау
|
Презентация Суреттер ақылы жұмыс Кесте арқылы жұмыс Постермен жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау, және іздену талаптары.
2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Ежелгі Спарта Афинадан несімен ерекшеленді?»
«Ежелгі Спарта Афинадан несімен ерекшеленді?»
Сабақ жоспары
|
Сабақ: дүние жүзі тарих |
Мектеп №14 орта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Керимбаева А.К |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Ежелгі Спарта Афинадан несімен ерекшеленді?» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.3.1.1 –ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекешеліктерін сипаттау 5.3.1.1 – ежелгі қоғамның әлеуметтік үйымдасуын сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: -Тарихи термин сөздерді қолдана отырып , Спарта және Афина қала мемлекеттерінің саяси жүйесін сипаттайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көпшілігі: Афина мен Спартаның саяси құрылымың салыстыра алады, әлеуметтік топтар мен экономикалық даму ерекшеліктерің сараптай алады, екі мемелекеттің ұқсастығын айыра алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбірі: Тақырыты жалпылай менгеріп кәзіргі Грекия мемлекетімен салыстыра отырып грекия туралы өз ойың жеткізе алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критийлері |
Афина мен Спартаның мемлекеттерінің саяси және әлеуметтікқұрылымын салыстырады, тірек, термин сөздердің мағынасын біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
География,қосымша материалдар, АКТ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтармен байланыс |
3 басымдық «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік пенкелісім» Өзгелердің мәдениетіне және көз карасына құрметпен қарау, топпен жұмыс жасау арқылы ынтымақтастық қалыптасады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттары |
Оқушылар:Афина мен Спарта айырмашылықтары мен ұқсастығы, оларда билік қандай болғандығы, саяси құрылымдарын салыстырады, өз пікірін құрастыра айта алады, тірек, термин сөздердің мағынасың біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Илодтар, пәриәктор, олигархия, герусия, дорийліктер, акейліктер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Афина мен Спартаның саяси және әлеуметтік айырмашылығын анықтайды; - Спартаның саяси ерекшелігін жазады; - Афина мен Спарта мемлекетінің ұқсастығын анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Тақырыпқа байланысты дүние танымына байланысты сұрақтар қою |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Зейін шоғырландыру |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру. Коллобаративті орта қалыптастыру мақсатында шаттық шеңберін құрып, бір-бірінің жақсы жақтарын айтады. Ой қозғау арқылы тақырыпты ашу: Кәзіргі Греция мемлекеті туралы , спорттық жетістіктері, мәдениеті туралы сұрақтар қою арқылы сабаққа деген зейін шоғырландыру.
|
Мұғалімдерге арналған нұсқаулық, Дүниежүзі тарихы оқулығы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
|
Тақырыпқа баланысты термин,тірек сөздер арқылы топқа бөлу 1. топ «Демократия» 2. топ «Олигархия» 3.топ «Полистер» Мәтінді оқу, негізгі идеяны түсіну. 4 негізгі идеяны қолдану. 1. Саяси, 2. Әлеуметтік. Ежелгі Грек жеріндегі Афина, Спарта мемлекеттері туралы , қай уақытта өмір сүрген, қандай патшаның кезінде саяси жағдайы қандай болғандығы туралы түсінік алу. 1. тапсырма «Грекияда кімдер мекен етеді» сұраққа жауап іздеу
Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау |
Саяси карта, суреттер,кесте, сызба.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
«Негізгіні түртіп ал»! Әр оқушы мәтінді оқып саралап, дәптерге негізгі ойды жазып, жіктейді. Саяси құрылым және әлеуметтік құрылым деп нені айтамыз? Жіктеу. Тақырыпқа байланысты термин сөздердің мағынасын түсіне отырып Афина мен Спартада саяси билік жүйесімен әлеуметтік ұқсастығы мен айырмашылығын анықтау. Демократия-билікті халық басқаратың билік дүрі, олигархия-билік ықпалды шағын топтың қолында болуы, полистер-өз тәуелсіздігі бар шағын қала мемлекет, Ахейліктер-грекиядағы жергілікті тайпалар Герусия-спарталықтардағы биліктегі маңызды топ дорийлектер-спарталықтардың ата-бабалары Илодтар-бағынышты шаруалар периэктор-ерікті адамдар Халық жиыналысы, бес жүздік кеңес, аристократия, демос.құлдар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Дайын жауап бойынша бағалау Смайликтер арқылы бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
«Венн диаграммасы»(сараланған) 1.топ«Демократия» Афина мен Спартада саяси билік жүйесінің айырмашылығын анықтау.
2. топ«Олигархия» Афина мен Спартада әлеуметтік топтардың айырмашылығың анықтау.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Афина мен Спарталықтардың бір-біріне деген көз қарастары қандай болды.? Әр топ жеке жеке талдайды
Спартандықтар: Біз мықтымыз, біздің күш қуатымыз мол.Біз периэктер мен илоттарды өзімізге бағынышты етіп ұстаймыз, себебі олар бізден саны көп
Периэктер: Біз спартандықтарды жақтырмаймыз, себебі олар біздің жерімізді жаулап алды және алым-салық төлеуге мәжбүрлеп отыр. Біз ерікті адамбыз,бірақ бізде азаматтық құқығымыз жоқ.
Илоттар: Біз спартандықтарға қарсымыз, себебі олар біздің жерімізді жаулап,құлға айландырды. Спартандықтар бізге сенім білдірмейді, және бізді бақылап отырады.
Бағалау критерийі:Спарта мемлекетіндегі әр түрлі әлеуметтік топтардың бір-біріне деген көз қарастарын анықтайды
Дескриптор:СпартандықтардыңСпарта қоғамындағы құқықтарын сәйкестендіреді. Илоттардың Спарта қоғамындағы құқықтарын сәйкестендіреді. Периэктердің Спарта қоғамындағы құқықтарын сәйкестендіреді.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Әр топ өзара саралап, ортақ шешімге келеді. Бағалау критерийі: Мәтіннің ең негізгі идеясы туралы ой қозғайды. Дескриптор:Топ ішінде белсенді жұмыс істейді, өз ойын еркін білдіреді.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы
|
|
КЕРІ БАЙЛАНЫС: «Нысана» әдісі» әр оқушы өзінің нысанадағы орының белгілейді.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. Оқушылар ежелгі Спарта мен Афинаның ерекшелігі туралы түсіне алады. адамның Әлеуметтік құрылымын берілсе, оқушылардың көпшілігі Саяси айырмашылығын сипаттау ұсынылса, қабілеті жоғары оқушыларға Тақырыты жалпылай менгеріп кәзіргі Грекия мемлекетімен салыстыра отырып грекия туралы өз ойың жеткізе алады |
Ашық сұрақтар арқылы Мадақтаау Екі жұлдыз, бір тілек Кері байланыс Критерий арқылы, дискриптор арқылы бағалау
|
Презентация Суреттер ақылы жұмыс Кесте арқылы жұмыс Постермен жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау, және іздену талаптары.
2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














