|
Пән: Дүниежүзі тарихы |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
|
||||||||||||||||||||||||
|
2B бөлімі – Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің триумфі Тақырып: Ашока буддизмді қабылдаса да, неліктен индуизм басым болып қала берді |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Сабақ барысында оқушылардың төмендегі көрсетілген тілдік құзыреттілігін дамытуға мүмкіндік беріледі:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Мемлекеттің өзгеруі/жетістіктері ....... Мемлекеттің әлеуметтік/экономикалық/саяси/мәдени саласындағы жетістіктер .......... Ең маңызды өзгерістер/жетістіктер..... Бұл оқиға/өзгеріс маңызды болды / айтарлықтай, өйткені…. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Реинкарнациялау, карма, каста, нирвана |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа тақырыпты меңгеру |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Діңтану |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың қезеңдері |
Сабақта орындалатын іс - әрекеттер |
Оқыту ресурстары |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1-3 мин 4-5 мин |
Тақырыпқа шығу мақсатында Брахма құдайының бейнесі көрсетіледі
Суретке байланысты үш сұрақ құрастырыңыз Талқылау, үнді қоғамының құрлымы қандай болғаны туралы қысқаша шолу жасау Сабақ тақырыбымен мақсаттары анықталады |
Презентация |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6-7 мин 8-18 мин 19-29 мин 30-32 мин 33-41 мин |
М Брахманизм, карма, реинкарнациялау, касталық жүйе туралы түсінік беру
Оқушы:
Ж Тапсырма 2: мәтіңді оқып, төменде келтірілген касталарды сипаттайтын сын есімдерді сәйкестендіріңіз: Бағынушы, сауатты, қызмет етуші, ауқатты, билеп төстеуші, құқықсыз, қорғалған, діншіл, бұйрық беруші, кедей. Қалыптастырушы бағалау. Дескрипторлар: Оқушы:
Будданың суреті көрсетіледі
Буддизмнің пайда болуы және Ашока патшаның талпынысы туралы қысқаша шолу жасау Интерпретация «Адамды оның туған ортасы емес, тәртібі не төменгі кастаның мүшесіне, немесе брахманға айналдырады» деп Будда айтқан Саралау: Жоғары деңгейдегі оқушылар бұл тапсырманы жеке орындап, Будданың бұл пікірі индуизмның қандай басты белгісіне қарама қайшы болып табылады сұрағына талдау қорытынды жасайды |
Презентация
Дидактикалық материал 1
|
|||||||||||||||||||||||
|
Соңы 42-45 мин |
Сабақтың аяғындағы кері байланыс: - не білдің, не үйрендің? - түсініксіз болған тұстар бар ма? - тағы не үйренер едің? |
|
|||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің триумфі
Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің триумфі
|
Пән: Дүниежүзі тарихы |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
|
||||||||||||||||||||||||
|
2B бөлімі – Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің триумфі Тақырып: Ашока буддизмді қабылдаса да, неліктен индуизм басым болып қала берді |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Сабақ барысында оқушылардың төмендегі көрсетілген тілдік құзыреттілігін дамытуға мүмкіндік беріледі:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Мемлекеттің өзгеруі/жетістіктері ....... Мемлекеттің әлеуметтік/экономикалық/саяси/мәдени саласындағы жетістіктер .......... Ең маңызды өзгерістер/жетістіктер..... Бұл оқиға/өзгеріс маңызды болды / айтарлықтай, өйткені…. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Реинкарнациялау, карма, каста, нирвана |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа тақырыпты меңгеру |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Діңтану |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың қезеңдері |
Сабақта орындалатын іс - әрекеттер |
Оқыту ресурстары |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1-3 мин 4-5 мин |
Тақырыпқа шығу мақсатында Брахма құдайының бейнесі көрсетіледі
Суретке байланысты үш сұрақ құрастырыңыз Талқылау, үнді қоғамының құрлымы қандай болғаны туралы қысқаша шолу жасау Сабақ тақырыбымен мақсаттары анықталады |
Презентация |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6-7 мин 8-18 мин 19-29 мин 30-32 мин 33-41 мин |
М Брахманизм, карма, реинкарнациялау, касталық жүйе туралы түсінік беру
Оқушы:
Ж Тапсырма 2: мәтіңді оқып, төменде келтірілген касталарды сипаттайтын сын есімдерді сәйкестендіріңіз: Бағынушы, сауатты, қызмет етуші, ауқатты, билеп төстеуші, құқықсыз, қорғалған, діншіл, бұйрық беруші, кедей. Қалыптастырушы бағалау. Дескрипторлар: Оқушы:
Будданың суреті көрсетіледі
Буддизмнің пайда болуы және Ашока патшаның талпынысы туралы қысқаша шолу жасау Интерпретация «Адамды оның туған ортасы емес, тәртібі не төменгі кастаның мүшесіне, немесе брахманға айналдырады» деп Будда айтқан Саралау: Жоғары деңгейдегі оқушылар бұл тапсырманы жеке орындап, Будданың бұл пікірі индуизмның қандай басты белгісіне қарама қайшы болып табылады сұрағына талдау қорытынды жасайды |
Презентация
Дидактикалық материал 1
|
|||||||||||||||||||||||
|
Соңы 42-45 мин |
Сабақтың аяғындағы кері байланыс: - не білдің, не үйрендің? - түсініксіз болған тұстар бар ма? - тағы не үйренер едің? |
|
|||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















