Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі:
|
Екі айнымалысы
бар сызықтық теңдеулер және олардың
жүйелері
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сыныбы: 6
«»
|
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Екі айнымалысы бар
сызықтық теңдеулер жүйелері
|
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты:
|
6.2.2.17екі айнымалысы бар сызықтық
теңдеулер жүйесі туралы түсінігінің
болуы
|
Сабақтың
мақсаты:
|
екі айнымалысы бар
теңдеудің анықтамасын және қасиеттерін
білу;
|
Құндылықтар:
|
Еңбекқорлық және кәсіби
біліктілік
Еңбекті, өзінің және
басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау;
Еңбекті, мамандықтарды
практикалық тұрғыда зерттеуге қызығушылық
таныту;
Кәсіби өзін-өзі жетілдіру үшін
еңбек қызметінің дағдылары жинақтау, еңбексүйгіштік, еңбекке баулу,
табысты еңбектің маңыздылығын түсіну;
Уақытты тиімді жоспарлай білу
және кез-келген іс-әрекеттің нәтижелеріне қол жеткізу және жақсарту
үшін күш салу
|
Сабақтың
барысы:
|
Сабақ
кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті:
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйысдастыру
кезеңі
5минут
|
I.Ұйымдастыру
кезеңі.
Сәлемдесу, түгелдеу,
сабаққа дайындықтарын
тексеру.
Сабақты жағымды ахуалдан
бастау.
Үй тапсырмасын
тексеру: Тақтада тапсырма дұрыс
жауабымен көрсетіліп тұрады.
|
Шаттық шеңберін
құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек
айтып,жақсы көңіл күй
сыйлайды.
|
«Мадақтау сөз»
әдісіарқылы бағалайды:
«Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы!
Талпын!»
|
Оқулық, оқу құрал
жабдықтары, тақта, бор
|
Сабақтың басы: 10
минут
|
Жаңа тақырыпқа қысқаша
түсініктеме
Аттас айнымалылары
теңдеулердің әрқайсысында бірдей шамаларды білдіретін, бірігіп
шешілетін бірнеше теңдеуді теңдеулер
жүйесі деп
атайды.
Жазылуы:
- құрамында екі
сызықтық теңдеуі бар теңдеулер
жүйесі.
Теңдеулер
жүйесіндегі әрбір теңдеуді тура теңдікке айналдыратын
айнымалылардың мәндерінің жұбын осы
теңдеулер жүйесінің
шешімі деп
атайды.

|
Оқушылар мысалға
қарап тақырыпты түсінеді
1-
мысал. Тік төртбұрыштың ені
ұзындығынан 5 см-ге кем, ал оның периметрі 18 см. Тік -төртбұрыштың
ұзындығы мен енін тап.
Шешуі. Тік төртбұрыштың ұзындығы – х
см, ені – у см болсын делік.
Есеп шарты
бойынша,
х –
у 5 және 2 (х +
у) 18.
Осы екі теңдеуді бір
жүйеге біріктіреміз, себебі бірінші теңдеудегі х-тің мәні екінші
теңдеудегі х-тің мәніне, ал бірінші теңдеудегі у-тің мәні екінші
теңдеудегі у-тің мәніне тең.
Осыдан,

Олай болса, осы
шарттарды қанағаттандыратын х 7,
у 2 сандар жұбын анықтай
аламыз.
Демек, (7; 2) сандар
жұбы берілген теңдеулер жүйесінің шешімі
болады.
Тексеру: 
Жауабы: 7 см және 2
см.

|
Оқушылардың
сабаққа қатысу
белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері»
әдісі арқылы бірін-бірі
бағалайды. Жарайсың!, Керемет!,
Жақсы!, Талпын!,.
|
Тақта;
Слайд;
Оқу
құралдары;
«Математика»,
6-сынып, 2-бөлім
|
Сабақтың
ортасы
25
минут
|
№408
х=5; у=2 сандар жұбы
төмендегі екі теңдеудің қайсысының шешімі
болады?


|

|
Дескриптор:
-Берілген сандар жұбын
сәйкесінше теңдеудегі айнымалылардың орнына
қояды;
-Тепе-теңдіктің
орындалуына қарайды
-шешімі болатын
сандар жұбын көрсетеді
|
Тақта;
Слайд;
Оқу
құралдары;
«Математика»,
6-сынып, 2-бөлім
|
|
3-тапсырма
(1;-2) сандар
жұбы

теңдеулер жүйесінің
шешімі болатындай k мен l-дің мәндерін
тап.
|
Шешуі:(1; -2) сандар жұбын теңдеулер
жүйесіне қоямыз:

Жауабы: .
|
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір
ұсыныс» бойынша мұғалімнің
бағалауы
|
Тақта;
Слайд;
Оқу
құралдары;
«Математика»,
6-сынып, 2-бөлім
|
|

|
Дескриптор:
-Берілген сандар жұбын
сәйкесінше теңдеудегі х және у айнымалылардың орнына
қояды;
-пайда болған
теңдеуді шешеді
-а-ның мәнін
табады
|
Тақта;
Слайд;
Оқу
құралдары;
«Математика»,
6-сынып, 2-бөлім
|
|
5-
Тапсырма.
-
а)
-
ә) 
теңдеулер жүйесінің
шешімдері болатындай сандар жұбын
тап.
а) (-1; 6); ә)
(8;1); б) (-1; 4);
в)
(1;1)
|
-
а)
-
ә) 
теңдеулер жүйесінің
шешімдері болатындай сандар жұбын
тап.
а) (-1; 6); ә)
(8;1); б) (-1; 4);
в)
(1;1)
|
Дескриптор:
-Берілген сандар жұбын
сәйкесінше теңдеудегі айнымалылардың орнына
қояды;
-Тепе-теңдіктің
орындалуына қарайды
-шешімі болатын
сандар жұбын көрсетеді
|
Тақта;
Слайд;
Оқу
құралдары;
«Математика»,
6-сынып, 2-бөлім
|
Сабақтың
соңы
5минут
|
Сабақты
қорытындылау:
«Жалғасын тап»
әдісі арқылы сабақты
қорытындылаймын:
Үйге тапсырма
беру: №
Рефлексия. «Алма
ағашы» әдісі
«Жасыл түсті алма» –
мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл - күйім
көтеріңкі;
«Қызыл түсті алма» -
мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл - күйім
жоқ.
|
кері байланыс парағы
таратылады.
Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту,
қорытындылау.
Тиімділігі:Оқушы алған білімін жинақтап,
саралай білуге дағдыланады.
Саралау: Бұл тапсырмада
саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс
табады.
|
Жалпы сыныпта
оқушының жинаған ұпайы мен белсенділігіне қарай мұғалім 1-10 балл
аралығындай балл қояды
|
Тақта;
Слайд;
Оқу
құралдары;
«Математика»,
6-сынып, 2-бөлім
|