Ақтөбе облысы
Шалқар қаласы
№ 6 орта мектебі
Пәні: Алгебра
Пән мұғалімі: Р.О.Бахытова
|
ПӘН |
математика |
6 Б сынып |
|
|
ТАҚЫРЫП |
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері(графиктік тәсілмен шешу) |
||
Негізгі идея: Сыныпта оқыту тәжірибесіне жеті модульді ықпалдастыру
Оқу мақсаты: -Интербелсенді оқыту арқылы қатты денелердің балқуы және қатаюы процестерін, температураның ерекшеліктерін ұғындыру.
-Бірлескен оқу ортасында танымдық, әлеуметтік, эмоционалдық тұрғыдан дамыту
Табыс критериі
|
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі:Оқушылар мен амандасу, сапалы белсенд ілікке шақыру. Оқушыларға шең бер бойымен тұруға көмектесу. Топқа бөлу үшін лента, бағалау пара ғын тарату. Алдағы жұмыс тың барысы мен сабақтың мақса- тымен таныстыру |
Оқушылар сабаққа дайындалады. Оқушылар шеңбер бойымен, алақандарынан ұстап тұрып, бір-біріне сәттілік тілейді. Берілген түсті лента бойынша топқа бөлініп отырады. |
Критериалды бағалау |
Оқушы дәптері |
|||||
|
Қызығушылықты ояту |
|||||||||
|
5 мин |
Қай теңдеу артық? |
Өз ойларымен бөліседі. Оқушыларға сұрақ қою арқылы: Мысалы
|
Мұғалім жауаптарды тыңдап, формативті бағалайды. |
Сынып тақтасы, оқушы дәптері |
|||||
|
Мағынаны тану |
|||||||||
|
2 мин 3 мин 5 мин 5 мин
|
М |
Жеке жұмыс. Мәтінмен жұмыс. (түйінді сөздерді дәптерге жазады, 1 ұпай Жұптық жұмыс. Топтық жұмыс. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің әрқайсысын тура теңдікке айналдыратын айнымалылардың мәндерінің жұбын сол теңдеулер жүйесінің шешімі деп атайды. Теңдеулер жүйесін шешу дегеніміз-оның барлық шешімдерін табу немесе оның шешімдерінің болмайтынын дәлелдеу. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің графиктік, алмастыру, қосу тәсілдері бар. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешуді қарастырып отырмыз. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешуді қарастырып отырмыз. 1 жағдай. у0,5х+2 у-1,5х+6 жауабы (2; 3) егер теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің графиктері болатын түзулер қиылысса, онда теңдеулер жүйесінің бір ғана шешімі болады. ІІ жағдай. Теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің графиктері болатын түзулер өзара параллель у-0,5х+2 у-0,5х-3 жауабы: шешімдері болмайды, Ø егер теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің графиктері болатын түзулер өзара параллель болса, онда теңдеулер жүйесінің шешімі болмайды. ІІІ жағдай. Ж 7х+2у12 35х+10у60 егер теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің графиктері болатын түзулер беттесетін болса, онда теңдеулер жүйесінің шексіз көп шешімі болады. |
Жұптық бағалау Критериалды бағалау Жұптық бағалау Критериалды бағалау |
Жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған «Физика және астрономия» оқулығы. «Маңызды сөздер» алгоритмі |
|||||
|
Ой толғаныс |
|||||||||
|
3 мин 3 мин 3 мин |
Тақырыптың түйінді мәселелеріне назар аудартады. |
Iтоп №1475 Әр оқушы жеке орындап, көрсетеді. теңдеу жүйесін құру, теңдеулер жүйесінің шешімін табу. 2 -2х+у-4 жауабы: (3;2) 1478 (2)
(0 : 6), ( - 4 ; 10), (5;1) II топ № 1479 (1)
-3x – 1 = 4х + 6 у = 4 (-1) + 6 -3х – 4х = 1 + 6 у = 2 - 7х = 7 ( - 1;2) Х = -1 1488 сызықтық теңдеулер жүйесін құру. Оқушылар жұппен жұмыс атқарады.
- 2х+3у12 2х+3у5 жауабы: шешімі жоқ 2х+3у12 6х+9у36 шексіз көп шешімдері бар. III топ
№1474.
1)
1480.
№1492 (а)
У = Ɍ х + 3 =
0х +
0= -3 Ɍ + 33Ɍ = 3 Ɍ= 1
-
Жауабы (0; 3) бір нүктеде қиылысады. №1493
1458. Х – тәуліктің өткен уақыты
|
Критериалды бағалау |
Металл қорапшаға балауыздың бірнеше кесегін салып, балқу процесін бақылау. |
|||||
|
Кері байланыс |
|||||||||
|
5 мин |
Сабақта нені түсініп, нені игере алмағанына кері байланыс беруді тапсырады. |
Кері байланыс ұсынады
|
Критериалды бағалау |
Кері байланыс парағы |
|||||
|
1 мин |
Үйге тапсырма: §13, № 8 жаттығу(4-6), 60-бет |
||||||||
|
5 мин |
Бағалау |
Күнделікке баға қойдырады |
Жиынтық бағалау |
Күнделік |
|||||
|
Сабақтан кейін ойланатын сұрақтар: |
|||||||||
|
Не сәтті болды? |
|
||||||||
|
Не сәтсіз болды? |
|
||||||||
|
Нені жақсартуға болады? |
|
||||||||
|
Мен өз дағдымда нені дамыта алдым: Нені өзгертуге болады? |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері(графиктік тәсілмен шешу)
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері(графиктік тәсілмен шешу)
Ақтөбе облысы
Шалқар қаласы
№ 6 орта мектебі
Пәні: Алгебра
Пән мұғалімі: Р.О.Бахытова
|
ПӘН |
математика |
6 Б сынып |
|
|
ТАҚЫРЫП |
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері(графиктік тәсілмен шешу) |
||
Негізгі идея: Сыныпта оқыту тәжірибесіне жеті модульді ықпалдастыру
Оқу мақсаты: -Интербелсенді оқыту арқылы қатты денелердің балқуы және қатаюы процестерін, температураның ерекшеліктерін ұғындыру.
-Бірлескен оқу ортасында танымдық, әлеуметтік, эмоционалдық тұрғыдан дамыту
Табыс критериі
|
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі:Оқушылар мен амандасу, сапалы белсенд ілікке шақыру. Оқушыларға шең бер бойымен тұруға көмектесу. Топқа бөлу үшін лента, бағалау пара ғын тарату. Алдағы жұмыс тың барысы мен сабақтың мақса- тымен таныстыру |
Оқушылар сабаққа дайындалады. Оқушылар шеңбер бойымен, алақандарынан ұстап тұрып, бір-біріне сәттілік тілейді. Берілген түсті лента бойынша топқа бөлініп отырады. |
Критериалды бағалау |
Оқушы дәптері |
|||||
|
Қызығушылықты ояту |
|||||||||
|
5 мин |
Қай теңдеу артық? |
Өз ойларымен бөліседі. Оқушыларға сұрақ қою арқылы: Мысалы
|
Мұғалім жауаптарды тыңдап, формативті бағалайды. |
Сынып тақтасы, оқушы дәптері |
|||||
|
Мағынаны тану |
|||||||||
|
2 мин 3 мин 5 мин 5 мин
|
М |
Жеке жұмыс. Мәтінмен жұмыс. (түйінді сөздерді дәптерге жазады, 1 ұпай Жұптық жұмыс. Топтық жұмыс. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің әрқайсысын тура теңдікке айналдыратын айнымалылардың мәндерінің жұбын сол теңдеулер жүйесінің шешімі деп атайды. Теңдеулер жүйесін шешу дегеніміз-оның барлық шешімдерін табу немесе оның шешімдерінің болмайтынын дәлелдеу. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің графиктік, алмастыру, қосу тәсілдері бар. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешуді қарастырып отырмыз. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешуді қарастырып отырмыз. 1 жағдай. у0,5х+2 у-1,5х+6 жауабы (2; 3) егер теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің графиктері болатын түзулер қиылысса, онда теңдеулер жүйесінің бір ғана шешімі болады. ІІ жағдай. Теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің графиктері болатын түзулер өзара параллель у-0,5х+2 у-0,5х-3 жауабы: шешімдері болмайды, Ø егер теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің графиктері болатын түзулер өзара параллель болса, онда теңдеулер жүйесінің шешімі болмайды. ІІІ жағдай. Ж 7х+2у12 35х+10у60 егер теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің графиктері болатын түзулер беттесетін болса, онда теңдеулер жүйесінің шексіз көп шешімі болады. |
Жұптық бағалау Критериалды бағалау Жұптық бағалау Критериалды бағалау |
Жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған «Физика және астрономия» оқулығы. «Маңызды сөздер» алгоритмі |
|||||
|
Ой толғаныс |
|||||||||
|
3 мин 3 мин 3 мин |
Тақырыптың түйінді мәселелеріне назар аудартады. |
Iтоп №1475 Әр оқушы жеке орындап, көрсетеді. теңдеу жүйесін құру, теңдеулер жүйесінің шешімін табу. 2 -2х+у-4 жауабы: (3;2) 1478 (2)
(0 : 6), ( - 4 ; 10), (5;1) II топ № 1479 (1)
-3x – 1 = 4х + 6 у = 4 (-1) + 6 -3х – 4х = 1 + 6 у = 2 - 7х = 7 ( - 1;2) Х = -1 1488 сызықтық теңдеулер жүйесін құру. Оқушылар жұппен жұмыс атқарады.
- 2х+3у12 2х+3у5 жауабы: шешімі жоқ 2х+3у12 6х+9у36 шексіз көп шешімдері бар. III топ
№1474.
1)
1480.
№1492 (а)
У = Ɍ х + 3 =
0х +
0= -3 Ɍ + 33Ɍ = 3 Ɍ= 1
-
Жауабы (0; 3) бір нүктеде қиылысады. №1493
1458. Х – тәуліктің өткен уақыты
|
Критериалды бағалау |
Металл қорапшаға балауыздың бірнеше кесегін салып, балқу процесін бақылау. |
|||||
|
Кері байланыс |
|||||||||
|
5 мин |
Сабақта нені түсініп, нені игере алмағанына кері байланыс беруді тапсырады. |
Кері байланыс ұсынады
|
Критериалды бағалау |
Кері байланыс парағы |
|||||
|
1 мин |
Үйге тапсырма: §13, № 8 жаттығу(4-6), 60-бет |
||||||||
|
5 мин |
Бағалау |
Күнделікке баға қойдырады |
Жиынтық бағалау |
Күнделік |
|||||
|
Сабақтан кейін ойланатын сұрақтар: |
|||||||||
|
Не сәтті болды? |
|
||||||||
|
Не сәтсіз болды? |
|
||||||||
|
Нені жақсартуға болады? |
|
||||||||
|
Мен өз дағдымда нені дамыта алдым: Нені өзгертуге болады? |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз

















