САБАҚ: алгебра
|
Мектеп: «Ахмер орта
мектебі» КММ
|
|
Күні:
|
Мұғалім: Сабырбекова Н.К.
|
|
СЫНЫП: 9
сынып
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
|
Тақырыбы:
|
Екі
айнымалысы бар теңдеулер жүйесі
|
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
|
Екі
айнымалысы бар теңдеулер жүйесіне есептер шығару дағдысын
жетілдіру.
|
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Екі
айнымалысы бар теңдеулер жүйесін шещудің тәсілдерін
біледі
|
Оқушылардың басым бөлігі::
Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін шешудің
тиімді тәсілдерін пайдалана алады,танымдық
деңгейі дамиды.
|
Кейбір оқушылар:Тақырып бойынша ойларын ортаға
салып пікірлеседі, зерттейді,
есептерді шеше алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:тиімді
тәсілдерді тұжырымдау арқылы математикалық тілде
сөйлейді
|
|
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
Алмастыру, қосу және жаңа айнымалыны енгізу
тәсілі
|
|
Осыған дейінгі меңгерген
білім
|
Екі
айнымалысы бар сызық емес теңдеулер жүйесі
|
|
Жоспар
|
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған
жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
|
Басталуы
0-3
минут
3-5
минут
5-10 минут
|
►Сәлемдесу,сынып оқушыларын
түгендеу.
Топқа бөлу. (түрлі –түсті фигуралар
бойынша).
►Психологиялық
тренинг:
«Көтеріңкі көңіл-күй»- Оқушылар партада жатқан гүлдерді өз жүрек
қалаулары бойынша таңдап алады да, не себептен осы түсті таңдағаны
туралы айтады. Бүгінгі сабақта барлығымыз бір-бірімізге не
тілейміз?
►Үй
тапсырмасын тексеру.
Топ
басшылары үй тапсырмасы туралы мағлұмат береді.
► Өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар тақтада
гүлдің түстері бойынша көрсетіледі,әркім өзі таңдаған түстері
бойынша жауап береді.
Сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылардың
тақырыпты меңгертуге жетелейді, дағдылары
қалыптасады.
►Ауызша тапсырма: семантикалық
карта
|
Түрлі-түсті гүлдер, интербелсенді
тақта
Слайд
|
|
Ортасы
10-12 минут
15
минут
1
минут
2
минут
|
Т оптық
жұмыс:
І,
III топ – жаңа айнымалыны енгізу тәсілі
І І, IV топ – алмастыру тәсілмен әр топ есептерін
дәптерлеріне жазады.
І, III топ. Жаңа айнымалыны енгізу
тәсілі
ІІ
топ. Алмастыру,қосу тәсілі
D=4+60=64 D=64
x=2+8 x=1
x=1, x=-0,6
10
y=4, y=0,8
x=2-8 x=-0,6
Ж:
(1;4)(-0,6;0,8)
Білім бекіту кезеңі:
Деңгейлік тапсырмалар
Теңдеулер жүйесін құра білеміз
бе?
І . Екі санның квадратының
қосындысы 65-ке тең. Олардың айырмасы 3-ке тең.
ІІ.
Екі санның квадратының қосындысы 13, ал квадратының айырмасы 5-ке
тең.
Үйге тапсырма: № 97,
21-бет.
Кері байланыс:
Рефлексия
Күлгин - өзіне сенімді, алдына
мақсат қоя білетін жандар. Ашық қызыл – ақ көңіл, табиғатты сүйетін
жандар. Ток сары – ниеті таза, пейілі кең жомарт жандар Көк –
мейірімді, сенімді, биік армандарды көздейтін
жандар
|
|
«Қонаққа бару»
дәптер,тақта
интербелсенді тақта
|
|
Аяқталуы
39-40 минут
|
Оқушылардың жұмыстарына талдау жасаймын, мадақтау
арқылы өз ұсынысымды айтып, жұмыс орыны
жинастырылады
|
|
|
Қосымша ақпарат
|
|
Саралау – Көбірек қолдау
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Анағұрлым қабілетті
оқушыларға
жаттығуларды
күрделендіруді қалай
|
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКT байланыстары
Құндылықтардағы
байланыс
|
|
Сабақта оқу
мен оқытудағы жаңа әдіс тәсілдерді
қолданудажоспарлаған әдіс-тәсілдерді тиімсіз жақтарын
қайта жоспарлап, бағалау арқылы әр-бір оқушының қабылдау деңгейіне
қарай өзгерістер енгіземін.
|
Жетістік критерийлеріне сәйкес тапсырманы
орындатып мақсатқа жету үшін не сәтті, не сәтсіз болды бағалау
арқылы немесе оқушылардың кабылдау деңгейіне қарай
бағалаймын.
|
Практикалық жұмыс барысында техникалық
қауіпсіздік ережесімен таныстырып отыруды
жоспарлаймын.
|
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай
болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары сəтті болды
ма?
Мен берілген уақыт
ішінде
үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?
|
Өз сабағыңыз туралы рефлексияны төмендегі бос
орынға
жазыңыз. Сол жақтағы бағанада келтірілген
сұрақтардың
арасынан Сіздің сабағыңызға сəйкес келетін
сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да,
оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алады
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
1.
2.
|