Туған күні,айы,күні: 19 сәуір1991 жыл Пәні: Алгебра Сыныбы: 9
Электронды пошта: kushimova-gulsim@mail.ru |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ: Екі айнымалысы бар теңсіздіктер |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 25.10.2017 |
Мұғалімнің аты-жөні: Көшімова Гүлсім |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:9 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты /мақсаттары/ |
Оқушыларға екі айнымалысы бар теңсіздіктер және олардың шешімдері туралы мәліметтер беру, екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешуді үйрету; |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: екі айнымалысы бар теңсіздік түрін ажырата алады, біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: екі айнымалысы бар теңсіздіктерді алгоритимді пайдалана отырып шеше алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Алған білімдерін өмірде қолдана алады. Өз бетімен ізденеді. Идея туындата алады.. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Әділдікке, патриоттыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеттерін дамыту |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия, тұрмыста қолдана алу |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақста, интернет ресурстары (сайттар, видеолар, есептер), таратпа материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер |
Оқыту ресурстары |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы Білу 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Оқушыларды геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлу. Геометриялық фигура бойынша топтардың мінезін анықтау: І. «Бинго» әдісі арқылы алдыңғы білімді тексеру 1. Бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешімі дегеніміз не? 2. Қатаң теңсіздіктер қалай белгіленеді? < ; > 3. Қатаң емес теңсіздіктер
қалай белгіленеді? 4. Бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешімдерін қалай табамыз? 5. Мәндес теңсіздіктер деп қандай теңсіздіктерді айтамыз? Дискрептор 1.Жауабын дұрыс таба алады
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім Түсіну
Топпен жұмыс |
IІ. Жаңа сабақты меңгерту кезеңі «Ақпаратпен бөлісу» Анықтама: Екі айнымалыдан тұратын теңсіздікті екі айнымалысы бар теңсіздік деп атайды. Мысалы, 3х+7у>9; -2у+5х≤0; х²-6у≥0 екі айнымалысы бар теңсіздіктер болып табылады. Екі айнымалысы бар теңсіздікті шешу берілген теңсіздікті дұрыс сандық теңсіздікке айналдыратын сандар жұбының жиынын табу немесе берілген теңсіздіктің шешімі жоқ екенін дәлелдеу болып табылады. Екі айнымалысы бар теңсіздікті шешу үшін мына алгоритмді қолданамыз: 1﴿ теңсіздікке сәйкес теңдеудің немесе функцияның түрін анықтаймыз 2﴿ ол теңдеудің немесе функцияның графигін координаталар жазықтығына салып, жазықтықты бөліктерге бөлеміз; 3﴿ жазықтықтың қай бөлігі теңсіздіктің шешімі болатынын анықтаймыз. Ол үшін жазықтықтың бір бөлігінен кез келген нүкте алып, оның координатасын берілген теңсіздікке қойып, дұрыстығын тексереміз; Постер қорғау. ( Жаңа сабақ бойынша алған білімдерін көрсетеді) 1 топ. Бір айнымалысы бар теңсіздіктер мен екі айнымалысы бар теңсіздіктердің ұқсастығы мен айырмашылығы 2 топ. Екі айнымалысы бар теңдеу мен теңсіздіктің қандай ұқсастығы бар? Айырмашылығы неде? Дискрептор 1. Анықтамаларды біледі 2.Талдау жасай алады 3.Өз жауаптарын негіздейді
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы Талдау 5 минут |
ІІІ «ойлан-талқыла» Bilimland.kz сайты арқылы тесттер орындау Дискрептор 1.Есептің мазмұнынын түсінеді 2.Алгоритмді қолдана алады 3.Ауызша да есептей алады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қолдану 5 минут |
IV. Ой-түйін. Есептер шығару №99 №100 №101 б) Дескриптор 1.Есептің мазмұнынын түсінді 2.Алгоритмді қолданады 3. Есепке талдау жасай алды
|
интернет материиалдары дидактикалық материалдар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 минут |
«Сергіту сәті» Математикалық логикалық есептер беру арқылы
2.Жеті рет өлшеп, (бір рет кес) Дискрептор 1.Сұраққа жауап бере алады 2.екі тілде жауабы 3. Үш тілде жауабы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жинақтау 5 минут |
V. Графиктік диктант №111(а) (қандай теңсіздіктер шешімі кескінделген) №111(ә)(қандай теңсіздіктер шешімі кескінделген) №112(а)(көрсетілген нүктелер жиыны қандай теңсіздікті береді?) Дескриптор 1.Есептің мазмұнынын түсінді 2.Алгоритмді қолданады 3. Есепке талдау жасай алды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы Бағалау 5 минут |
VIРефлексия Не білдік? Не үйрендік? Нені білгім келеді? деген сұрақтарға жауап алу. Сараптама жасай алады? Өз бағасына салыстыру жасап, талдай алады Үйге тапсырма: 102,103 . Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім. Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын. Сабақ маған түсініксіз. Үйге тапсырма: №3-5 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
БЛУМ бөлімдері |
Білім алушы |
Дискрепторлар |
балы |
|
1.Үй тапсырма «Бинго» |
Білу |
Алдыңғы білім |
Жауабын дұрыс таба алады |
1 |
|
2. Ақпаратпен бөлісу |
Түсіну |
Топтық жұмыс постер қорғайды |
1. Анықтамаларды біледі 2.Талдау жасай алады 3.Өз жауаптарын негіздейді |
1 1 1 |
|
3. Ойлан-талқылы |
Талдау |
Bilimland.kz тест тапсырмаларын орындайды |
1.Есептің мазмұнынын түсінеді 2.Алгоритмді қолдана алады 3.Ауызша да есептей алады |
1 1 1 |
|
4 . Ой-түйін |
Қолдану |
Оқулықпен жұмыс |
1.Есептің мазмұнынын түсінді 2.Алгоритмді қолданады 3. Есепке талдау жасай алды |
1 1 1 |
|
5 Графиктік диктант |
Жинақтау |
Алгоритмді қолдану (жұптық жұмыс) |
1.Есептің мазмұнынын түсінді 2.Алгоритмді қолданады 3. Есепке талдау жасай алды |
1 1 1 |
|
6. Қорытынды |
Бағалау |
Сараптамалау, бағалау |
1. Сараптама жасай алады? 2. Өз бағасына салыстыру жасап, талдай алады |
1 1 |
|
|
|
|
14-15 - «5» 10,11,13 - «4» 7,8,9, - «3» |
15 |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Екі айнымалысы бар теңсіздік
Екі айнымалысы бар теңсіздік
Туған күні,айы,күні: 19 сәуір1991 жыл Пәні: Алгебра Сыныбы: 9
Электронды пошта: kushimova-gulsim@mail.ru |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ: Екі айнымалысы бар теңсіздіктер |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 25.10.2017 |
Мұғалімнің аты-жөні: Көшімова Гүлсім |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:9 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты /мақсаттары/ |
Оқушыларға екі айнымалысы бар теңсіздіктер және олардың шешімдері туралы мәліметтер беру, екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешуді үйрету; |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: екі айнымалысы бар теңсіздік түрін ажырата алады, біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: екі айнымалысы бар теңсіздіктерді алгоритимді пайдалана отырып шеше алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Алған білімдерін өмірде қолдана алады. Өз бетімен ізденеді. Идея туындата алады.. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Әділдікке, патриоттыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеттерін дамыту |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия, тұрмыста қолдана алу |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақста, интернет ресурстары (сайттар, видеолар, есептер), таратпа материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер |
Оқыту ресурстары |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы Білу 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Оқушыларды геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлу. Геометриялық фигура бойынша топтардың мінезін анықтау: І. «Бинго» әдісі арқылы алдыңғы білімді тексеру 1. Бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешімі дегеніміз не? 2. Қатаң теңсіздіктер қалай белгіленеді? < ; > 3. Қатаң емес теңсіздіктер
қалай белгіленеді? 4. Бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешімдерін қалай табамыз? 5. Мәндес теңсіздіктер деп қандай теңсіздіктерді айтамыз? Дискрептор 1.Жауабын дұрыс таба алады
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім Түсіну
Топпен жұмыс |
IІ. Жаңа сабақты меңгерту кезеңі «Ақпаратпен бөлісу» Анықтама: Екі айнымалыдан тұратын теңсіздікті екі айнымалысы бар теңсіздік деп атайды. Мысалы, 3х+7у>9; -2у+5х≤0; х²-6у≥0 екі айнымалысы бар теңсіздіктер болып табылады. Екі айнымалысы бар теңсіздікті шешу берілген теңсіздікті дұрыс сандық теңсіздікке айналдыратын сандар жұбының жиынын табу немесе берілген теңсіздіктің шешімі жоқ екенін дәлелдеу болып табылады. Екі айнымалысы бар теңсіздікті шешу үшін мына алгоритмді қолданамыз: 1﴿ теңсіздікке сәйкес теңдеудің немесе функцияның түрін анықтаймыз 2﴿ ол теңдеудің немесе функцияның графигін координаталар жазықтығына салып, жазықтықты бөліктерге бөлеміз; 3﴿ жазықтықтың қай бөлігі теңсіздіктің шешімі болатынын анықтаймыз. Ол үшін жазықтықтың бір бөлігінен кез келген нүкте алып, оның координатасын берілген теңсіздікке қойып, дұрыстығын тексереміз; Постер қорғау. ( Жаңа сабақ бойынша алған білімдерін көрсетеді) 1 топ. Бір айнымалысы бар теңсіздіктер мен екі айнымалысы бар теңсіздіктердің ұқсастығы мен айырмашылығы 2 топ. Екі айнымалысы бар теңдеу мен теңсіздіктің қандай ұқсастығы бар? Айырмашылығы неде? Дискрептор 1. Анықтамаларды біледі 2.Талдау жасай алады 3.Өз жауаптарын негіздейді
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы Талдау 5 минут |
ІІІ «ойлан-талқыла» Bilimland.kz сайты арқылы тесттер орындау Дискрептор 1.Есептің мазмұнынын түсінеді 2.Алгоритмді қолдана алады 3.Ауызша да есептей алады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қолдану 5 минут |
IV. Ой-түйін. Есептер шығару №99 №100 №101 б) Дескриптор 1.Есептің мазмұнынын түсінді 2.Алгоритмді қолданады 3. Есепке талдау жасай алды
|
интернет материиалдары дидактикалық материалдар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 минут |
«Сергіту сәті» Математикалық логикалық есептер беру арқылы
2.Жеті рет өлшеп, (бір рет кес) Дискрептор 1.Сұраққа жауап бере алады 2.екі тілде жауабы 3. Үш тілде жауабы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жинақтау 5 минут |
V. Графиктік диктант №111(а) (қандай теңсіздіктер шешімі кескінделген) №111(ә)(қандай теңсіздіктер шешімі кескінделген) №112(а)(көрсетілген нүктелер жиыны қандай теңсіздікті береді?) Дескриптор 1.Есептің мазмұнынын түсінді 2.Алгоритмді қолданады 3. Есепке талдау жасай алды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы Бағалау 5 минут |
VIРефлексия Не білдік? Не үйрендік? Нені білгім келеді? деген сұрақтарға жауап алу. Сараптама жасай алады? Өз бағасына салыстыру жасап, талдай алады Үйге тапсырма: 102,103 . Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім. Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын. Сабақ маған түсініксіз. Үйге тапсырма: №3-5 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
БЛУМ бөлімдері |
Білім алушы |
Дискрепторлар |
балы |
|
1.Үй тапсырма «Бинго» |
Білу |
Алдыңғы білім |
Жауабын дұрыс таба алады |
1 |
|
2. Ақпаратпен бөлісу |
Түсіну |
Топтық жұмыс постер қорғайды |
1. Анықтамаларды біледі 2.Талдау жасай алады 3.Өз жауаптарын негіздейді |
1 1 1 |
|
3. Ойлан-талқылы |
Талдау |
Bilimland.kz тест тапсырмаларын орындайды |
1.Есептің мазмұнынын түсінеді 2.Алгоритмді қолдана алады 3.Ауызша да есептей алады |
1 1 1 |
|
4 . Ой-түйін |
Қолдану |
Оқулықпен жұмыс |
1.Есептің мазмұнынын түсінді 2.Алгоритмді қолданады 3. Есепке талдау жасай алды |
1 1 1 |
|
5 Графиктік диктант |
Жинақтау |
Алгоритмді қолдану (жұптық жұмыс) |
1.Есептің мазмұнынын түсінді 2.Алгоритмді қолданады 3. Есепке талдау жасай алды |
1 1 1 |
|
6. Қорытынды |
Бағалау |
Сараптамалау, бағалау |
1. Сараптама жасай алады? 2. Өз бағасына салыстыру жасап, талдай алады |
1 1 |
|
|
|
|
14-15 - «5» 10,11,13 - «4» 7,8,9, - «3» |
15 |
шағым қалдыра аласыз















