2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадраты

Екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадраты

Материал туралы қысқаша түсінік
Екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадраты (жаңа тақырып)
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Тексерілді

Мұғалімнің аты-жөні:

Келесова Гүльнәр Қонысбайқызы

Пән/Сынып:

7 «Ә» сынып

Күні:

10.01.2025ж

Тарау немесе бөлім атауы:

Қысқаша көбейту формулалары

Сабақтың тақырыбы:

Екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадраты (жаңа тақырып)

Оқу мақсаты:

7.2.1.10 қысқаша көбейту формулаларын

біледі және қолданады;

Бағалау критериі:

-Қысқаша көбейту формулаларын біледі және қолдана алады;

- Қысқаша көбейту формулаларын шығарады; - Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді көбейткіштерге жіктеу кезінде қолдана алады;

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

3 минут


Ұйым

дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Қысқаша көбейту формулалары тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - екі өрнектің қосындысының квадраты және айырмасының квадратының формулалары.

- екі өрнектің қосындысының квадраты және айырмасының квадратының формулаларын қолдану.

Үй тапсырмасын тексеру.

Сұрақтар.

  1. Бас жиынтық деген не?

  2. Кездейсоқ таңдама деген не?

  3. Таңдама көлемі деген не?

  4. Мода, медиана деген нені білдіреді?

Амандасады, сабаққа

дайындалады.








Сұрақтарға жауап береді










Whatsapp қолдану







10 мин

Жаңа сабақ

Жаңа сабақ. Видеотүсіндіру. https://onlinemektep.net/schedule/11.01.2021/lesson/31db0e84-9dc0-4763-b80b-3f4f613dce45

a + b қосындысының квадратын тап. Ол үшін (a + b)2 өрнегін (a + b)(a + b) түріне келтіріп, көбейтуді орында.

(a + b)2 = (a + b)(a + b) = a2 + ab + ab + b2 = a2 + 2ab + b2

Демек: (a + b)2 = a2 + 2ab + b2.

(a + b)2 = a2 + 2ab + b2 формуласы екі өрнектің қосындысының квадратының формуласы деп аталады «екі өрнектің қосындысының квадраты бірінші өрнектің квадраты мен екі еселенген бірінші өрнек пен екінші өрнектің көбейтіндісі және екінші өрнектің квадратының қосындысына тең» деп оқылады.

Енді a – b айырмасының квадратын тап. Ол үшін (a – b)2 өрнегін (a – b)(a – b) түріне келтіріп, көбейтуді орында.

(a – b)2 = (a – b)(a – b) = a2 – ab – ab + b2 = a2 – 2ab + b2

Демек: (a – b)2 = a2 – 2ab + b2.

(a – b)2 = a2 – 2ab + b2 формуласы екі өрнектің айырмасының квадратының формуласы деп аталады және «екі өрнектің айырмасының квадраты бірінші өрнектің квадраты минус екі еселенген бірінші өрнек пен екінші өрнектің көбейтіндісі плюс екінші өрнектің квадратына тең» деп оқылады.

1-мысалКөпмүше түрінде жаз: (2m + 3n)2.

Шешуі. Қосынды квадратының формуласын қолданып берілген өрнекті түрлендір:

(2m + 3n)2 = (2m)2 + 2  2m  3n + (3n)2 = 4m2 + 12mn + 9n2.

2-мысалКөпмүше түрінде жаз: (–x – 4y)2.

Шешуі. Айырма квадратының формуласын қолданып берілген өрнекті түрлендір:

(–x – 4y)2 = (–x)2 – 2  (–x)  4y + (4y)2 = x2 + 8xy + 16y2.

3-мысалҮшмүшені екімүшенің квадраты түрінде жазc2 + 18c + 81.

Шешуі. Алдымен берілген үшмүшені келесі түрде жаз:

c2 + 18c + 81 = c2 + 2 ∙ c ∙ 9 + 92.

Енді екі өрнектің қосындысының квадратының формуласын пайдалан:

c2 + 2 ∙ c ∙ 9 + 92 = (c + 9)2.

Жауабы: (c + 9)2.

4-мысал. (7k2p + 8p2k)2 өрнегін көпмүшеге түрлендір.

Шешуі. Қосынды квадратының формуласын пайдалан:

(7k2p + 8p2k)2 = (7k2p)2 + 2 ∙ 7k2p ∙ 8p2k + (8p2k)2 = 49k4p2 + 112k3p3 + 64p4k2.

5-мысал. a2b2 + 2ab3 + b4 өрнегінің мәнін тап, мұндағы a = 2, b = 8.

Ескерту: жауапты стандарт түрде жаз.

Шешуі. Алдымен ортақ көбейткішті жақша алдына шығарып, екі өрнектің қосындысының квадратының формуласын қолдан:

a2b2 + 2ab3 + b4 = b2 (a2 + 2ab + b2) = b2 (a + b)2.

Енді a = 2, b = 8 болғандағы соңғы өрнектің мәнін тап:

b2 (a + b)2 = 82 ∙ (2 + 8)2 = 64 ∙ 102 = 64 ∙ 100 = 6400.

Жауабы: 6,4 ∙ 103.












Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады







































«Бағдаршам»  арқылы қалыптастыру шы бағалау




https://onlinemektep.net/schedule/11.01.2021/lesson/31db0e84-9dc0-4763-b80b-3f4f613dce45
























Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков

Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл


15

минут
























Бекіту тапсырмасы

Тапсырма 1. Екі мүшенің квадратын көпмүше түрінде көрсетіңдер. Тапсырманы орындау барысында оқушылар ережені қайталайды:

а) ;

б) ;

в) ;

г)

Тапсырма 2

Кестені толтырыңдар:

Берілгені

Көбейтінді түрінде жазыңдар

Көбейтуді орыңдаңдар

Алынған нәтижені жазыңдар












Оқулықпен жұмыс. №5.1, №5.3.





Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.





Кестені дескрипторға сәйкес толтырады.





Оқулықтан есептерді шығарады.






Дескриптор:

-Қысқаша көбейту формулаларын қолдана алады

-Есептеулерде қысқаша көбейту формалаларын қолдана алады

-Дәлелдеуді жүргізе алады.




ҚБ:«Бас бармақ»

әдісі



Презентация Слайд







Интернет ресурстары



Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков

Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл

10 мин

Жеке жұмыс

Online-mektep

Тапсырманы орындайды

Мониторинг

https://onlinemektep.net/schedule/11.01.2021/lesson/31db0e84-9dc0-4763-b80b-3f4f613dce45


2 минут








Бүгінгі сабақта: - қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі;

- ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі;


Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

Рефлексия:

Нені білдім?

Нені үйрендім?

Нені білгім келеді?






Үйге тапсырма.№5.2.

Тақырыпты меңгергенін анықтау







Кері байланыс

Whatsapp қолдану










20 Наурыз 2025
89
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі