Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту

Материал туралы қысқаша түсінік
жасампаздық және жаңашылдық Құзыреттілік: шығармашылық қоршаған әлемді зерттеу, сұрақтар қою, эксперименттер жүргізу және алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасай алу; жаңа идеяларды қалыптастыру, мәселелердің стандартты емес шешімдерін көру және оларды іс жүзінде қолдана алу;құндылық
Материалдың қысқаша нұсқасы


Қысқа мерзімді жоспар

Білім беру ұйымының атауы

«Кең ауылының негізгі орта мектебі » КММ

Пәні:

Математика

Бөлім:

Атақты тұлғалар

Педагогтің аты-жөні:

Какенова С.С.

Күні:

14.02.2025 ж

Сыныбы:3


Тақырыбы

Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту

Оқу мақсаты

3.1.2.10 23·2, 123·2, 46:2, 246:2 жағдайларында екітаңбалы/ үштаңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану;

3.1.2.11 28·3, 269·2, 84:3, 538:2 жағдайларында екі/үштаңбалы сандарды біртаңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану

Сабақтың мақсаты

23∙2, екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритмдерін қолданады.

құндылық

Апта дәйексөзі :Жасампаздық –бәрімізге өнеге





жасампаздық және жаңашылдық

Құзыреттілік: шығармашылық

қоршаған әлемді зерттеу, сұрақтар қою, эксперименттер жүргізу және алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасай алу;

жаңа идеяларды қалыптастыру, мәселелердің стандартты емес шешімдерін көру және оларды іс жүзінде қолдана алу;құндылық


Сабақтың барысы

Сабақ-тың жоспар-ланған кезең-дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының рекеті

Бағалау

Ресурс

тар

Сабақтың басы

2 минут


I.Ұйымдастыру.

Сәлемдесу.

«Қайырлы күн» деп айтамыз,

Бір болып кешке қайтамыз.

Отбасының гүліміз,

Көңілді өтер күніміз.

1.Мұғаліммен сәлемдеседі.

2.Өлең шумағын айтады.

Жарайсыңдар!


3 минут




Үй тапсырмасын сұрау

5-тапсырма. Жазбаға нүктелердің суретін сал.


Ауызша мадақтау

Дескриптор:

1.Жазбаға нүктелердің суретін салады

ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Талпын!

Сабақтың ортасы


15 мин









































10 мин


























10 мин





















Оқушылар оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру

III. Жаңа тақырып.

Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс.

1 - тапсырма. "Кім жылдам!" әдісі

Екі таңбалы сандарды өсу ретімен, ал үш таңбалы сандарды кему ретімен көшіріп жаз. Сонда сен Астана қаласының ортасында орналасқан Керей мен Жәнібек монументінің авторы кім екенін білетін боласың.

Р и н а т

42 48 63 65 86

Ә б е н о в

701 277 270 207 117 107

Мұғалім түсіндірмесі :

2-тапсырма. Есептің қалай орындалғанын түсініп ал ..

23*3=(20+3)*3=20*3+3*3=60+9=69

Қолдану .Тақтамен жұмыс

3-тапсырма.Түсіндіре отырып, баған түрінде орында.

а) 23*3= 69 44*2=88

12*3= 36 12*4=48


ә) 32*3= 96 21*3=63

31*3= 93 24*2=48

ЕБҚ оқушыға тапсырма :Есепте

22*2; 32*3; 12*2; 14*2

Жұптық жұмыс «Жұптас ,бөліс «әдісі

4-тапсырма. Есептерді шығар.

а4 5 ) Маусым - 43 о.

? оқушы

Т2 амыз - ?, 2есе артық

Шешуі: 1) 43*2=86 оқушы (тамызда)

2) 43+86=129 оқушы (барлығы)

Ж: Барлығы 129 оқушы экскурсияға барды.


ә8 9 ) Автобуспен -13сағ.

?сағ.

6 Пойызбен-?сағ, 2 есе артық

Ш: 1) 13*2=26 сағ (пойызбен)

2) 13+26=39 сағ (барлығы)

Ж: Барлығы 39 сағат жұмсады.

Саралау тапсырмасы :

"... есе артық" сөзін және кестедегі сандарды пайдаланып екі амалмен шығатын есеп құрастыр.

С12 13 әбіз - 24кг

? кг

К10 артоп - ? кг, 2 есе артық

Ш: 1) 24*2=48 кг (картоп)

2) 24+48=72кг (барлығы)

Ж: Барлығы 72 кг көкөніс сатып алды.

6-тапсырма. Теңдеулерді шеш.

5*x=500-460 y:23=36:12

5*x=40 y:23=3

x=40:5 y=23*3

x=8 y=69

5*8=500-460 69:23=36:12

40=40 3=3


1000-x=600-53

1000-x=547

x=1000-547

x =453

1000-453=600-53

547=547

Қорытындылау Зерттеп көр.

7-тапсырма. Сәуле бүгін үш құрбысының үйіне бармақшы болды.Ол мұны қанша тәсілмен орындай алады? Бір тәсіл суретте бейнеленген. Басқа тәсілдерді көрсет.

Жауабы :

С> Ш > З > Қ

оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады







Екі таңбалы сандарды өсу ретімен, ал үш таңбалы сандарды кему ретімен көшіріп жазады . Керей мен Жәнібек монументінің авторы кім екенін біледі.



23∙2, екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритмдерін қолданады .



.Түсіндіре отырып, баған түрінде орындайды



Есептің шартын құрастырып жазады .Амалдарды таңдайды ,Өрнек құрастырады .

Есептің шешімін табады .

Жауабын жазады .



Есептің шартын құрастырып жазады .Амалдарды таңдайды ,Өрнек құрастырады .

Есептің шешімін табады .

Жауабын жазады


"... есе артық" сөзін және кестедегі сандарды пайдаланып екі амалмен шығатын есеп құрастырады



Құрылымы күрделі теңдеуді шешу үшін қоымша есептеулерді орындайды .теңдеуді алдымен ықшамдап алады .

Белгісіз санды табады .

Теңдеуді тексереді




Сәуле бүгін үш құрбысының үйіне бармақшы болғанын анықтайды

Бағалу критерийі:

23∙2, екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритмдерін қолданады

Күрделі теңдеуді шешеді Теңдеуді шешеді




Дескриптор:

1. Екі таңбалы сандарды өсу ретімен жазады

Үш таңбалы сандарды кему ретімен көшіріп жазады .1б


Дескриптор :

1.23∙2, екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритмдерін қолданады 1б

2.Есептеуді түсіндіре отырып ,баған түрінде орындайды 1 б



Дескриптор :

1.Есептің шартын құрастырады1б

2.Өрнек түрінде жазады ,мәнін есептейді 1б










Дескриптор :

\1.Екі амалмен орындалатынын есеп құрастырады 1б

2.Өрнектің мәнін табады 1б



Дескриптор :

1.Теңдеуді ықшамдайды 1б

2.Белгісіз санды анықтайды 1б

3.Теңдеуді тексереді 1б

















оқулық



слайд түсіндірме







Оқулық

Дәптер











Слайд түсіндірме

















дәптер




















Слайд түсіндірме






Оқулық тапсырма










Сабақтың

соңы

5 мин

Сабақты қорытындылау.

Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды?

Бүгін қандай ұғыммен таныстың?

-Сабақтың мақсатына жеттің бе ?

- Не қиын болды ?

Үйге тапсырма. 5-тапсырма.

Көбейтіндінің мәнін тап. Қалай есептегеніңді түсіндір.

Көбейткіш

24

33

21

Көбейткіш

2

3

4

Көбейтіндінің мәні

48

99

84



.

Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды

Қолдарындағы гүлдерін себетке салу арқылы сабақтан алған әсерлерін бөліседі

Кері байланыс :

Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ?

Бүгінгі сабақта не үйрендің ?

Қорытынды бағалау .

ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер

Жарайсыңдар
























































































































































Р и н а т

42 48 63 65 86

Ә б е н о в

701 277 270 207 117 107





Р И Н А Т

42 48 63 65 86





Ә Б Е Н О В

701 277 270 207 117 107



















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
20.02.2025
66
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі