Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Туынды және оның қолданылуы |
Жамбыл политехникалық жоғары колледжі |
|
|
Күні: |
Оқытушы: Жұмабаев Қ.Ж. |
|
|
Топтар: 1 ОРТ 20-1,2,4, 1 ЭМО 20-1, 1 ЭМОП 20-1 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
Екінші ретті туынды және оның физикалық мағынасы |
|
|
Сабақтың типі |
Жалпылау және жүйелеу сабағы |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.4.1.46 - туындының көмегімен функцияның екінші ретті туынды және оның физикалық мағынасын білу |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Екінші ретті туынды және оның физикалық мағынасы түсінік беру және екінші ретті туындысыға есептер шығару дағдысын қалыптастыру - туындысының формуласын есептер шығаруда қолдана білуге үйрету. - студенттердің меңгерген білімін пайдалану қабілетін, математикалық таным, шығармашылық белсенділігін дамыту. - ұқыптылыққа, белсенділікке, жауапкершілікті болуға тәрбиелеу. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Студент оқу мақсатына жетеді, егер: туындының геометриялық және физикалық мағыналарын біледі; - функция графигі мен оның градиентінің графигі арасындағы байланысты түсінеді; - туындының геометриялық және физикалық мағынасын қолданып есептер шығарады -есептер шығаруда туындыны есептей білуі; |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Cтуденттер: Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады
-туындыларды табу және бірінші және екінші ретті туынды арқылы функцияны бойынша әрекеттер туралы түсініктеме айта алады. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Туындының көмегімен есептер шығару арқылы студенттердің функ-ционалдық сауаттылығын арттыру. |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Туынды - математиканың ең маңызды ұғымдарының бірі, физика |
|
|
Бастапқы білім |
-функцияның туындысын табу; -формуланы пайдалану арқылы берілген есептерді шеше алу; -функциялардың туындысын таба білу; -туындыны табу ережелері. |
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
5. Өтілген тақырыпты қайталау. |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
|
Туынды табу ережелері
1.
3.
5.
8.
12.Көрсеткіштік және логарифмнің туынды 13.Жанаманың теңдеуі |
Оқытушы студенттерге не студенттер бір біріне сұрақтар қояды |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жоғарғы ретті туындылар. Берілген у = f (х) функциясының туындысы
у'
= =f1(х) тәуелсіз айнымалы х-тің
функциясы болады.
Анықтама.
Белгіленуeуі:
Мысал:
Екінші туындының физикалық мағынасы:
Материалдық нүкте түзу бойымен бірқалыпты
заңымен
қозғалсын, мұндағы t – уақыт аралығында жүрілген жол. Физика
курсында t мезетіндегі нүктенің үдеуі t уақыты бойынша жылдамдықтың
туындысына тең.
Мысал. мезетіндегі жылдамдығы мен үдеуін табаңыздар.
Шешуі.
Алдымен болғандықтан,
Енді
Мысал.
№1.
№2.
№3.
№4. №5.
№6.
№7.
№8.
№9.
Өзіндік жұмыс.
№46.1.
№46.3.
Нүкте түзу бойымен
№46.5.
1)f(x) = sin x;
2)
3)
№46.6
1)
2) y = 2 sin x + 1,5 cos x;
3)
№46.8.
а)
б)
|
А.Әбілкасымова 10-сынып Алгебра және анализ бастамалары Алматы Мектеп 2019 Ә.Н.Шыныбеков 10-сынып Алгебра және анализ бастамалары Алматы Атамұра 2019 |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үй жұмысы:
§46.№46.5.
Үй жұмысы: 1.Тригонометриядық функциялар 2.Тригонометриялық функцияның туындылары Сәйкестендіру тест.
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
|
Cабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім. |
|
|
Саралау – студенттерге қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – студенттердің материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Студенттердің қабілетіне қарай тапсырмалар беру. Жеңілден күрделіге қарай есептің мағынасын тереңдету. |
Бірін – бірі бағалау, оқытушының бағалауы, өзін-өзі бағалау түрлері қолданылады. |
Сабақ басында студенттерге қауіпсіздік техникасымен таныстырылады. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Екінші ретті туынды және оның физфикалық мағынасы
Екінші ретті туынды және оның физфикалық мағынасы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Туынды және оның қолданылуы |
Жамбыл политехникалық жоғары колледжі |
|
|
Күні: |
Оқытушы: Жұмабаев Қ.Ж. |
|
|
Топтар: 1 ОРТ 20-1,2,4, 1 ЭМО 20-1, 1 ЭМОП 20-1 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
Екінші ретті туынды және оның физикалық мағынасы |
|
|
Сабақтың типі |
Жалпылау және жүйелеу сабағы |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.4.1.46 - туындының көмегімен функцияның екінші ретті туынды және оның физикалық мағынасын білу |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Екінші ретті туынды және оның физикалық мағынасы түсінік беру және екінші ретті туындысыға есептер шығару дағдысын қалыптастыру - туындысының формуласын есептер шығаруда қолдана білуге үйрету. - студенттердің меңгерген білімін пайдалану қабілетін, математикалық таным, шығармашылық белсенділігін дамыту. - ұқыптылыққа, белсенділікке, жауапкершілікті болуға тәрбиелеу. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Студент оқу мақсатына жетеді, егер: туындының геометриялық және физикалық мағыналарын біледі; - функция графигі мен оның градиентінің графигі арасындағы байланысты түсінеді; - туындының геометриялық және физикалық мағынасын қолданып есептер шығарады -есептер шығаруда туындыны есептей білуі; |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Cтуденттер: Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады
-туындыларды табу және бірінші және екінші ретті туынды арқылы функцияны бойынша әрекеттер туралы түсініктеме айта алады. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Туындының көмегімен есептер шығару арқылы студенттердің функ-ционалдық сауаттылығын арттыру. |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Туынды - математиканың ең маңызды ұғымдарының бірі, физика |
|
|
Бастапқы білім |
-функцияның туындысын табу; -формуланы пайдалану арқылы берілген есептерді шеше алу; -функциялардың туындысын таба білу; -туындыны табу ережелері. |
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
5. Өтілген тақырыпты қайталау. |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
|
Туынды табу ережелері
1.
3.
5.
8.
12.Көрсеткіштік және логарифмнің туынды 13.Жанаманың теңдеуі |
Оқытушы студенттерге не студенттер бір біріне сұрақтар қояды |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жоғарғы ретті туындылар. Берілген у = f (х) функциясының туындысы
у'
= =f1(х) тәуелсіз айнымалы х-тің
функциясы болады.
Анықтама.
Белгіленуeуі:
Мысал:
Екінші туындының физикалық мағынасы:
Материалдық нүкте түзу бойымен бірқалыпты
заңымен
қозғалсын, мұндағы t – уақыт аралығында жүрілген жол. Физика
курсында t мезетіндегі нүктенің үдеуі t уақыты бойынша жылдамдықтың
туындысына тең.
Мысал. мезетіндегі жылдамдығы мен үдеуін табаңыздар.
Шешуі.
Алдымен болғандықтан,
Енді
Мысал.
№1.
№2.
№3.
№4. №5.
№6.
№7.
№8.
№9.
Өзіндік жұмыс.
№46.1.
№46.3.
Нүкте түзу бойымен
№46.5.
1)f(x) = sin x;
2)
3)
№46.6
1)
2) y = 2 sin x + 1,5 cos x;
3)
№46.8.
а)
б)
|
А.Әбілкасымова 10-сынып Алгебра және анализ бастамалары Алматы Мектеп 2019 Ә.Н.Шыныбеков 10-сынып Алгебра және анализ бастамалары Алматы Атамұра 2019 |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үй жұмысы:
§46.№46.5.
Үй жұмысы: 1.Тригонометриядық функциялар 2.Тригонометриялық функцияның туындылары Сәйкестендіру тест.
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
|
Cабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім. |
|
|
Саралау – студенттерге қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – студенттердің материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Студенттердің қабілетіне қарай тапсырмалар беру. Жеңілден күрделіге қарай есептің мағынасын тереңдету. |
Бірін – бірі бағалау, оқытушының бағалауы, өзін-өзі бағалау түрлері қолданылады. |
Сабақ басында студенттерге қауіпсіздік техникасымен таныстырылады. |
шағым қалдыра аласыз

















































