|
Қысқа мерзімді жоспар Мектеп: №147 гимназия Пән: Жаратылыстану Мұғалімнің аты-жөні: Қасымбекова А.З. Бөлім: 6.Экология және тұрақты даму Бөлімше: 6.1.Экожүйелер Күні: Сынып: 6 Қатысқандар_ Қатыспағандар_ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
§48 Экожүйе компонеттерінің арасындағы байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сәйкес) |
6.6.1.1-экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысын графикалық түрде көрсету және түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
▪Экожүйе компонеттерінің арасындағы байланысты графикалық түрде көрсетеді ▪ Экожүйе компонеттері арасындағы байланысты түсіндіреді ▪Экожүйедегі тура және кері байланысты дұрыс ажыратады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
қолдану,талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тақырыпқа байланысты тіркес сөздер мен терминдер Экожүйенің компонеттері, экожүйедегі байланыс, экожүйенің тұрақтылығы Продуценттер,консументтер,редуценттер, (+ ) және(- ) Диалогқа қажетті тіркестер Өндіруші ағзалар дегеніміз..... Дайын органикалық заттарды тұтынушылар...... Өсімдіктер мен жануарлар қалдықтарын ыдыратушылар....... Экожүйедегі тура және кері байланыстың..............және...........жақтары бар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қоршаған ортаны қорғау, экологиялық тұрақты даму қағидаларын сақтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Экожүйе компонеттерінің арасындағы байланысты графикалық түрде түсіндіреді Экожүйе компонеттері арасындағы байланысты дұрыс талдай алады Экожүйедегі тура және кері байланысқа мысал келтіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Оқушылар сабақ барысында топпен, жұппен жұмыс жасауын қамтамасыз ету, бір-бірінің ойын құрметтеуіне бақылау жүргізеді. Жаңа тақырыпты ашу кезінде белсенді жұмыс жасай алады А деңгей Экожүйе компонеттері арасындағы байланысты графикалық түрде көрсетіп, дұрыс түсіндіреді В деңгей Экожүйе құрамбөліктері арасындағы байланысты атайды С деңгей Экожүйе компонеттерін атайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Белсенді оқыту әдістері |
«Айнымалы бекет», «ой қозғау», «Миға шабуыл»,«Жазбаша дөңгелек үстел» әдісі, кері байланыс «Саусақ сыры» әдісі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Экология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім:
|
Экожүйенің құрамдас бөліктерін біледі, «өндіруші», «тұтынушы», «ыдыратушылар» ұғымын ажырата алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Топқа бөлуге арналған қима қағаздар,видео, топтық тапсырмалар, презентация |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
дискриптор |
Экожүйе компонеттерінің арасындағы байланысты графикалық түрде көрсетеді Экожүйе компонеттері арасындағы байланысты түсіндіреді Экожүйедегі тура және кері байланысты дұрыс ажыратады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланатын қызмет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу,сыныпты түгендеу. Сабақ басында жағымды атмосфера қалыптастыру. Оқушылардың зейінін шоғырландыру: - Жаңа білім алуға дайынсыңдар ма? Оқушылардың көңіл-күйлерін сұрау. Сабақ тақырыбы, мақсаты, критерийлерімен таныстыру. Қима қағаздарды қолданып топқа бөлу; 1топ -Өндірушілер 2 топ -Тұтынушылар 3 топ –Ыдыратушылар |
Презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы
|
Білім актуализациясы. Оқушылар 5 сыныптағы білімдерін еске түсіру барысында «Экожүйе компоненттерінің арасындағы байланыс» бейнематериалын қарайды. Бейнематериалдағы ақпаратты талқыға салу. «Ой қозғау әдісі»
Терминдермен жұмыс. Оқушылар терминдерді 3 тілде атап, дәптерлеріне жазып алады
І.«Айнымалы бекет» әдісі. Әр топтағы оқушылар өздеріне бөлініп берілген материалмен танысып, келесі топқа әңгіме пікір алысады, топтан топқа түссіндіру жалғаса береді. 1топ –Өндірушілер 2 топ -Тұтынушылар 3 топ –Ыдыратушылар (A)Топтық жұмыстар: Шөл экожүйесінің компонеттерін графикалық түрде көрсетеді, арасындағы байланысты анықтай алады.
2-топ. (В) «Миға шабуыл» әдісі Оқушылар суретке қарап, Қорек-қоректі тұтынушы, ұғымын талдап түсіндіреді.
3
|
https://www.youtube.com/watch?v=IK09TaK9DDk Дәптермен жұмыс Презентация «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау
Бағалау; Мұғалім тарапынан «жақсы», «жарайсын» т.б |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы
|
«Жазбаша дөңгелек үстел» әдісі Әр топқа ақ парақ таратылады. Топ мүшелері бүгін алған білімін бір сөйлеммен параққа жазады, топтағы оқушылар оның ойын жалғастырады. Бағалау: бір бірін стикер арқылы бағалайды
« Бас бармақ – бұл тақырыпты мен әлі де қарастырар едім; Балан үйрек – маған бұл жерде тапсырма нақты берілді; Ортан терек – маған бұл ақпарат мүлдем түсініксіз; Шылдыр шүмек –әлі де толықтыру жетпейді; Кішкене бөбек- маған ... жетпеді. Уйге тапсырма; §48 оқу, «Қоршаған ортаны қорғау» эссе жазу |
Парақтар таратылады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылар сабақ барысында топпен, жұппен жұмыс жасауын қамтамасыз ету, бір-бірінің ойын құрметтеуіне бақылау жүргізеді. Жаңа тақырыпты ашу кезінде белсенді жұмыс жасай алады. |
|
Ақпараттық- коммуникациялық технологияларды қолдану |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
"Табыс ағашы"Оқушыларға стикерлар таратылып, сабақтан алған әсерлерін жазады Жоғары - түсіндім Ортасы- жартылай түсіндім Төмені - түсінбедім
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Экожүйе компонеттерінің арасындағы байланыс
Экожүйе компонеттерінің арасындағы байланыс
|
Қысқа мерзімді жоспар Мектеп: №147 гимназия Пән: Жаратылыстану Мұғалімнің аты-жөні: Қасымбекова А.З. Бөлім: 6.Экология және тұрақты даму Бөлімше: 6.1.Экожүйелер Күні: Сынып: 6 Қатысқандар_ Қатыспағандар_ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
§48 Экожүйе компонеттерінің арасындағы байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сәйкес) |
6.6.1.1-экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысын графикалық түрде көрсету және түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
▪Экожүйе компонеттерінің арасындағы байланысты графикалық түрде көрсетеді ▪ Экожүйе компонеттері арасындағы байланысты түсіндіреді ▪Экожүйедегі тура және кері байланысты дұрыс ажыратады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
қолдану,талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тақырыпқа байланысты тіркес сөздер мен терминдер Экожүйенің компонеттері, экожүйедегі байланыс, экожүйенің тұрақтылығы Продуценттер,консументтер,редуценттер, (+ ) және(- ) Диалогқа қажетті тіркестер Өндіруші ағзалар дегеніміз..... Дайын органикалық заттарды тұтынушылар...... Өсімдіктер мен жануарлар қалдықтарын ыдыратушылар....... Экожүйедегі тура және кері байланыстың..............және...........жақтары бар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қоршаған ортаны қорғау, экологиялық тұрақты даму қағидаларын сақтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Экожүйе компонеттерінің арасындағы байланысты графикалық түрде түсіндіреді Экожүйе компонеттері арасындағы байланысты дұрыс талдай алады Экожүйедегі тура және кері байланысқа мысал келтіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Оқушылар сабақ барысында топпен, жұппен жұмыс жасауын қамтамасыз ету, бір-бірінің ойын құрметтеуіне бақылау жүргізеді. Жаңа тақырыпты ашу кезінде белсенді жұмыс жасай алады А деңгей Экожүйе компонеттері арасындағы байланысты графикалық түрде көрсетіп, дұрыс түсіндіреді В деңгей Экожүйе құрамбөліктері арасындағы байланысты атайды С деңгей Экожүйе компонеттерін атайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Белсенді оқыту әдістері |
«Айнымалы бекет», «ой қозғау», «Миға шабуыл»,«Жазбаша дөңгелек үстел» әдісі, кері байланыс «Саусақ сыры» әдісі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Экология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім:
|
Экожүйенің құрамдас бөліктерін біледі, «өндіруші», «тұтынушы», «ыдыратушылар» ұғымын ажырата алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Топқа бөлуге арналған қима қағаздар,видео, топтық тапсырмалар, презентация |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
дискриптор |
Экожүйе компонеттерінің арасындағы байланысты графикалық түрде көрсетеді Экожүйе компонеттері арасындағы байланысты түсіндіреді Экожүйедегі тура және кері байланысты дұрыс ажыратады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланатын қызмет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу,сыныпты түгендеу. Сабақ басында жағымды атмосфера қалыптастыру. Оқушылардың зейінін шоғырландыру: - Жаңа білім алуға дайынсыңдар ма? Оқушылардың көңіл-күйлерін сұрау. Сабақ тақырыбы, мақсаты, критерийлерімен таныстыру. Қима қағаздарды қолданып топқа бөлу; 1топ -Өндірушілер 2 топ -Тұтынушылар 3 топ –Ыдыратушылар |
Презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы
|
Білім актуализациясы. Оқушылар 5 сыныптағы білімдерін еске түсіру барысында «Экожүйе компоненттерінің арасындағы байланыс» бейнематериалын қарайды. Бейнематериалдағы ақпаратты талқыға салу. «Ой қозғау әдісі»
Терминдермен жұмыс. Оқушылар терминдерді 3 тілде атап, дәптерлеріне жазып алады
І.«Айнымалы бекет» әдісі. Әр топтағы оқушылар өздеріне бөлініп берілген материалмен танысып, келесі топқа әңгіме пікір алысады, топтан топқа түссіндіру жалғаса береді. 1топ –Өндірушілер 2 топ -Тұтынушылар 3 топ –Ыдыратушылар (A)Топтық жұмыстар: Шөл экожүйесінің компонеттерін графикалық түрде көрсетеді, арасындағы байланысты анықтай алады.
2-топ. (В) «Миға шабуыл» әдісі Оқушылар суретке қарап, Қорек-қоректі тұтынушы, ұғымын талдап түсіндіреді.
3
|
https://www.youtube.com/watch?v=IK09TaK9DDk Дәптермен жұмыс Презентация «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау
Бағалау; Мұғалім тарапынан «жақсы», «жарайсын» т.б |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы
|
«Жазбаша дөңгелек үстел» әдісі Әр топқа ақ парақ таратылады. Топ мүшелері бүгін алған білімін бір сөйлеммен параққа жазады, топтағы оқушылар оның ойын жалғастырады. Бағалау: бір бірін стикер арқылы бағалайды
« Бас бармақ – бұл тақырыпты мен әлі де қарастырар едім; Балан үйрек – маған бұл жерде тапсырма нақты берілді; Ортан терек – маған бұл ақпарат мүлдем түсініксіз; Шылдыр шүмек –әлі де толықтыру жетпейді; Кішкене бөбек- маған ... жетпеді. Уйге тапсырма; §48 оқу, «Қоршаған ортаны қорғау» эссе жазу |
Парақтар таратылады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылар сабақ барысында топпен, жұппен жұмыс жасауын қамтамасыз ету, бір-бірінің ойын құрметтеуіне бақылау жүргізеді. Жаңа тақырыпты ашу кезінде белсенді жұмыс жасай алады. |
|
Ақпараттық- коммуникациялық технологияларды қолдану |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
"Табыс ағашы"Оқушыларға стикерлар таратылып, сабақтан алған әсерлерін жазады Жоғары - түсіндім Ортасы- жартылай түсіндім Төмені - түсінбедім
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

-топ «Венн» диаграмма
Саусақ
сыры» әдісі арқылы кері байланыс жүргізу.














