Түркістан облысы Қазығұрт ауданы
« Ыбырай Алтынсарин атындағы жалпы білім беретін мектеп жанындағы интернат» КММ

Сабақтың тақырыбы: Экологиялық пирамидада энергия
мен заттардың ауысуы
Сыныбы:6 «В»
Күні: 10.04.2024 ж

Сарапхана 2024ж
«Бекітемін»
Директордың оқу-ісі
жөніндегі орынбасары:
__________А. Сартбаев
|
Бөлім: |
6.4А Экология және тұрақты даму |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Дуйсекулова Гульмира |
|
Күні: |
10.04.2024 ж |
|
Сыныбы: 6 «В» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.6.1.3 экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуын түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
-Қоректік тізбекте энергия мен заттардың ауысуын көрсету -Экологиялық пирамидада әрбір деңгейдегі қарым-қатынасты орнату |
|
Бағалау критерийлері: |
Қоректік тізбекте энергия мен заттардыңауысуын көрсетеді -Экологиялық пирамидада әрбір деңгейдегі қарым-қатынасты орнатады |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Білу түсіну, Қолдану |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
|
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу Мақсаты:Тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. ІІ. Топқа бөлу
: flippiti программасы арқылы кездейсоқ топқа бөлу https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfuAROolE-h Продуцентттер, редуценттер, консументтер болып 3 топқа жіктеледі.
|
|||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
«Ой қозғау» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Мұғалімнің түсіндірмесі. Видиоролик қосу |
Оқушылар суретке қарап өз пікірлерін айтады Мұқият тыңдап, Видиоролик тамашалау
|
Жұлдызша арқылы. жеке-жеке оқушыға бағалау парақшалары таратылады
|
Таратпа қағаздар, слайд, жұлдыз-шалар. Видиоролик сілтемесі: https://youtu.be/4NN3ZcdyRv4?si=1-exsm6Vch7ayK1B |
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
|
№1-тапсырма (тж) Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді Тірек сөздермен танысу |
ДЖИГСО арқылы 1 топ- қоректік тізбек 2топ- экологиялық пирамида 3 топ- биомасса пирамида Дескриптор: - Тапсырмаға сипаттама береді. -Қоректік тізбекті түсіндіреді -Экологиялық пирамида түсіндіреді -Биомасса пирамида түсіндіреді |
6-сынып оқулығы Плакат, маркер. |
|||
|
|
№2-тапсырма World woll арқылы жеке жұмыс орындайды (жж) |
Берілген ссылка арқылыhttps://wordwall.net/play/71180/522/190
Дескриптор: -кестемен жұмыс жасайды. |
6-сынып оқулығы Жұмыс дәптерлері |
|||
|
|
3-тапсырма Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. (Жұптық жұмыс) |
1. Суқоймада салмағы 8 кг болатын шортан балық өсуі үшін қанша килограмм планктон қажет? Ол үшін шортан, планктон, торта балықтан тұратын азықтық тізбек құрастырады. 2. Экологиялық пирамиданың ережесі негізінде анықтайды: салмағы 400 кг болатын бір дельфин Қара теңізде өсіп, тіршілік етуі үшін қанша планктон (балдырлар мен бактериялар) қажет? Азықтық тізбек: планктон → моллюскілер → ұсақ жыртқыш балық → дельфин. 3. Экологиялық пирамида бойынша орманда массасы 3,5 кг үкі өсуі үшін қанша дән қажет, егер қоректік тізбек мынандай болса: дәндә дақыл-тышқан- үкі. 4. 10% ережені ескере отырып 5 кг бір бүкіт өсуі үшін қанша шөп керектігін есепте (қоректік тізбекте шөп-қоңыз-торғай-бүркіт). Әрбір трофикалық деңгейде әрқашан алдыңғы деңгейдегі өкілдері ғана жейтінін шартты түрде қабылда Дескриптор: Жалпы - 4 балл. - Азықтық тізбек құрастырады. - Есепті шығарады |
Таратпа қағаздар оқулық слайд |
|||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Кері байланыс: «Шамдар» әдісі арқылы
Бәрі түсінікті
Сұрағым бар
Түсінбедім §55 Тақырып бойынша экологиялық пирамиданың суретін салу |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады |
Мұғалім оқушыларды Таратпа қағаздары бойынша бағалайды
|
Слайд таратпа қағаздар
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуы
Экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуы
Түркістан облысы Қазығұрт ауданы
« Ыбырай Алтынсарин атындағы жалпы білім беретін мектеп жанындағы интернат» КММ

Сабақтың тақырыбы: Экологиялық пирамидада энергия
мен заттардың ауысуы
Сыныбы:6 «В»
Күні: 10.04.2024 ж

Сарапхана 2024ж
«Бекітемін»
Директордың оқу-ісі
жөніндегі орынбасары:
__________А. Сартбаев
|
Бөлім: |
6.4А Экология және тұрақты даму |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Дуйсекулова Гульмира |
|
Күні: |
10.04.2024 ж |
|
Сыныбы: 6 «В» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.6.1.3 экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуын түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
-Қоректік тізбекте энергия мен заттардың ауысуын көрсету -Экологиялық пирамидада әрбір деңгейдегі қарым-қатынасты орнату |
|
Бағалау критерийлері: |
Қоректік тізбекте энергия мен заттардыңауысуын көрсетеді -Экологиялық пирамидада әрбір деңгейдегі қарым-қатынасты орнатады |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Білу түсіну, Қолдану |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
|
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу Мақсаты:Тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. ІІ. Топқа бөлу
: flippiti программасы арқылы кездейсоқ топқа бөлу https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfuAROolE-h Продуцентттер, редуценттер, консументтер болып 3 топқа жіктеледі.
|
|||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
«Ой қозғау» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Мұғалімнің түсіндірмесі. Видиоролик қосу |
Оқушылар суретке қарап өз пікірлерін айтады Мұқият тыңдап, Видиоролик тамашалау
|
Жұлдызша арқылы. жеке-жеке оқушыға бағалау парақшалары таратылады
|
Таратпа қағаздар, слайд, жұлдыз-шалар. Видиоролик сілтемесі: https://youtu.be/4NN3ZcdyRv4?si=1-exsm6Vch7ayK1B |
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
|
№1-тапсырма (тж) Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді Тірек сөздермен танысу |
ДЖИГСО арқылы 1 топ- қоректік тізбек 2топ- экологиялық пирамида 3 топ- биомасса пирамида Дескриптор: - Тапсырмаға сипаттама береді. -Қоректік тізбекті түсіндіреді -Экологиялық пирамида түсіндіреді -Биомасса пирамида түсіндіреді |
6-сынып оқулығы Плакат, маркер. |
|||
|
|
№2-тапсырма World woll арқылы жеке жұмыс орындайды (жж) |
Берілген ссылка арқылыhttps://wordwall.net/play/71180/522/190
Дескриптор: -кестемен жұмыс жасайды. |
6-сынып оқулығы Жұмыс дәптерлері |
|||
|
|
3-тапсырма Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. (Жұптық жұмыс) |
1. Суқоймада салмағы 8 кг болатын шортан балық өсуі үшін қанша килограмм планктон қажет? Ол үшін шортан, планктон, торта балықтан тұратын азықтық тізбек құрастырады. 2. Экологиялық пирамиданың ережесі негізінде анықтайды: салмағы 400 кг болатын бір дельфин Қара теңізде өсіп, тіршілік етуі үшін қанша планктон (балдырлар мен бактериялар) қажет? Азықтық тізбек: планктон → моллюскілер → ұсақ жыртқыш балық → дельфин. 3. Экологиялық пирамида бойынша орманда массасы 3,5 кг үкі өсуі үшін қанша дән қажет, егер қоректік тізбек мынандай болса: дәндә дақыл-тышқан- үкі. 4. 10% ережені ескере отырып 5 кг бір бүкіт өсуі үшін қанша шөп керектігін есепте (қоректік тізбекте шөп-қоңыз-торғай-бүркіт). Әрбір трофикалық деңгейде әрқашан алдыңғы деңгейдегі өкілдері ғана жейтінін шартты түрде қабылда Дескриптор: Жалпы - 4 балл. - Азықтық тізбек құрастырады. - Есепті шығарады |
Таратпа қағаздар оқулық слайд |
|||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Кері байланыс: «Шамдар» әдісі арқылы
Бәрі түсінікті
Сұрағым бар
Түсінбедім §55 Тақырып бойынша экологиялық пирамиданың суретін салу |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады |
Мұғалім оқушыларды Таратпа қағаздары бойынша бағалайды
|
Слайд таратпа қағаздар
|
||
шағым қалдыра аласыз



















