М.Бегалиева атындағы жалпы орта білім беретін мектебі» КММ
_________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
(сабақтың тақырыбы)
«Ел боламын десең, бесігіңді түзе»
|
Бөлім: |
3-бөлім. Махаббат пен абырой. |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Жомартова Аққалам Рамазанқызы |
|
|
Күні: |
08.02.2022ж. |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны:14 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Ел боламын десең, бесігіңді түзе». |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8Т/Ж3 –көркем шығармадағы образ. Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу. 8Б/С3 –әдеби эссе. Шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Көркем шығармадағы кейіпкерлерді анықтайды және әдеби эссе жазады. Көпшілігі: Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді және шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын талдап, әдеби эссе жазады. Кейбірі: Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді және шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
I.Ұйымдастыру кезеңі. -Сәлемдесу. -Сынып дайындығын тексеру. -Топқа бөлу. -Бағалау парағымен таныстыру. II. Үй жұмысын тексеру. Тест әдісі арқылы өткенді қайталау. |
Оқушылар амандасады, кезекші сынып дайындығы туралы хабарлайды, топқа бөлінеді, бағалау парағымен танысады. |
«2 балл» 1-3 жауап-1балл, 4-6 жауап-2балл. |
8-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы. Тест сұрақтарының жауаптары 1-А 2-Д 3-В 4-Д 5-С 6-А |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 7 минут 5 минут 12 минут |
Жаңа сабақ: «Ел болам десең, бесігіңді түзе» Топтық жұмыс. Талқылау сұрақтары:
Дескритор
Жұптық жұмыс. Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу.
Дескриптор
Жеке жұмыс. «Тәрбие –тал бесіктен» тақырыбына көркемдегіш құралдарды қолдана отырып, шығарманың құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу.(«Бесік жырын» тыңдата отырып, эссе жаздырту.) Дескриптор
|
ТЖ.Оқушылар талқылау сұрақтарына дәлелді жауап береді және өз көзқарастарын білдіреді.
ЖЖ. Мінездеу[1]– әдеби кейіпкерді таным-түсінігі мен мінез-құлқын таныта даралай суреттеу. Түрлі тәсілдер арқылы жасалады. Тура мінездеу кейіпкердің мінез-құлқын айнытпай, сол қалпында баяндаса, жанама мінездеу оған қатысты құбылыстар мен заттарды суреттеу арқылы қаһарман бейнесін ашып көрсетеді. |
«2балл» 1-2 жауап 1балл, 3-4 жауап-2балл.
1балл
«3 балл» Эссе жазу-1балл, құндылығын талдау-1балл, көркемдік тәсіл-1 балл. |
Б.Момышұлы мен М.Әуезовтің суреттері.
АКТ. Мақал –мәтелдер: 1. «Ұяда не көрсең, ұшқанда соны ілерсің» 2. «Бесік жыры», «Бата», «Сәлемдесу»,Ертегі айту,Жеті атасын үйрету. 3. «Тәрбие –тал бесіктен» 4.Жеті ата.
Кесте
Кейіпкерлерге мінездеу Әкесі -Момыш өнерлі, адамгершілігі мол. Ол өз бетінше оқып тоқыған адам. Есеп-қисапты тәуір білетін. Жас күнінде ағаш ұста болыпты, етікші де атаныпты, тәуіпшілдігі де бар екен. Қызтумас әже адуынды, көпшіл, сөзге шешен. Ертегіні көп айтатын, әлди әнді көп айтатын. Аса ажарлы, ақ дидарлы кісі. Имаш данагөй, батагөй. Немересіне бата береді. Ән.«Бесік жыры» |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы |
Кері байланыс: «Артығын тап!» әдісі
Рефлексия «321» әдісі 1.Шығарма бойынша өзіңді толғандырған үш факт? 2.Авторға туындаған екі сұрақ? 3.Қызығушылық танытқан бір нәрсе?
Үйге тапсырма беру: Зейнеп Ахметованың «Шуақты күндер» атты естелік кітабын оқу. |
Қорытындылау үшін қойылған сұрақтарға жауап береді.
|
«2балл» 1-2жауап-1балл, 3-4жауап-2балл.
1-3 балл Талпын! 4-7 балл Жарайсың! 8-10 балл Өте жақсы!
|
«Артығын тап!» Жауаптары: 1.Ғали 2. Ш.Құдайбердіұлының «Еңлік-Кебек» 3. «Шуақты күндер» 4.Қызтумас 5. О,қасиетті баба! Ат берсеңіз өліп қалады, тон берсеңіз тозып қалады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Ел боламын десең, бесігіңді түзе"
"Ел боламын десең, бесігіңді түзе"
М.Бегалиева атындағы жалпы орта білім беретін мектебі» КММ
_________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
(сабақтың тақырыбы)
«Ел боламын десең, бесігіңді түзе»
|
Бөлім: |
3-бөлім. Махаббат пен абырой. |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Жомартова Аққалам Рамазанқызы |
|
|
Күні: |
08.02.2022ж. |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны:14 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Ел боламын десең, бесігіңді түзе». |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8Т/Ж3 –көркем шығармадағы образ. Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу. 8Б/С3 –әдеби эссе. Шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Көркем шығармадағы кейіпкерлерді анықтайды және әдеби эссе жазады. Көпшілігі: Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді және шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын талдап, әдеби эссе жазады. Кейбірі: Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді және шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
I.Ұйымдастыру кезеңі. -Сәлемдесу. -Сынып дайындығын тексеру. -Топқа бөлу. -Бағалау парағымен таныстыру. II. Үй жұмысын тексеру. Тест әдісі арқылы өткенді қайталау. |
Оқушылар амандасады, кезекші сынып дайындығы туралы хабарлайды, топқа бөлінеді, бағалау парағымен танысады. |
«2 балл» 1-3 жауап-1балл, 4-6 жауап-2балл. |
8-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы. Тест сұрақтарының жауаптары 1-А 2-Д 3-В 4-Д 5-С 6-А |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 7 минут 5 минут 12 минут |
Жаңа сабақ: «Ел болам десең, бесігіңді түзе» Топтық жұмыс. Талқылау сұрақтары:
Дескритор
Жұптық жұмыс. Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу.
Дескриптор
Жеке жұмыс. «Тәрбие –тал бесіктен» тақырыбына көркемдегіш құралдарды қолдана отырып, шығарманың құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу.(«Бесік жырын» тыңдата отырып, эссе жаздырту.) Дескриптор
|
ТЖ.Оқушылар талқылау сұрақтарына дәлелді жауап береді және өз көзқарастарын білдіреді.
ЖЖ. Мінездеу[1]– әдеби кейіпкерді таным-түсінігі мен мінез-құлқын таныта даралай суреттеу. Түрлі тәсілдер арқылы жасалады. Тура мінездеу кейіпкердің мінез-құлқын айнытпай, сол қалпында баяндаса, жанама мінездеу оған қатысты құбылыстар мен заттарды суреттеу арқылы қаһарман бейнесін ашып көрсетеді. |
«2балл» 1-2 жауап 1балл, 3-4 жауап-2балл.
1балл
«3 балл» Эссе жазу-1балл, құндылығын талдау-1балл, көркемдік тәсіл-1 балл. |
Б.Момышұлы мен М.Әуезовтің суреттері.
АКТ. Мақал –мәтелдер: 1. «Ұяда не көрсең, ұшқанда соны ілерсің» 2. «Бесік жыры», «Бата», «Сәлемдесу»,Ертегі айту,Жеті атасын үйрету. 3. «Тәрбие –тал бесіктен» 4.Жеті ата.
Кесте
Кейіпкерлерге мінездеу Әкесі -Момыш өнерлі, адамгершілігі мол. Ол өз бетінше оқып тоқыған адам. Есеп-қисапты тәуір білетін. Жас күнінде ағаш ұста болыпты, етікші де атаныпты, тәуіпшілдігі де бар екен. Қызтумас әже адуынды, көпшіл, сөзге шешен. Ертегіні көп айтатын, әлди әнді көп айтатын. Аса ажарлы, ақ дидарлы кісі. Имаш данагөй, батагөй. Немересіне бата береді. Ән.«Бесік жыры» |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы |
Кері байланыс: «Артығын тап!» әдісі
Рефлексия «321» әдісі 1.Шығарма бойынша өзіңді толғандырған үш факт? 2.Авторға туындаған екі сұрақ? 3.Қызығушылық танытқан бір нәрсе?
Үйге тапсырма беру: Зейнеп Ахметованың «Шуақты күндер» атты естелік кітабын оқу. |
Қорытындылау үшін қойылған сұрақтарға жауап береді.
|
«2балл» 1-2жауап-1балл, 3-4жауап-2балл.
1-3 балл Талпын! 4-7 балл Жарайсың! 8-10 балл Өте жақсы!
|
«Артығын тап!» Жауаптары: 1.Ғали 2. Ш.Құдайбердіұлының «Еңлік-Кебек» 3. «Шуақты күндер» 4.Қызтумас 5. О,қасиетті баба! Ат берсеңіз өліп қалады, тон берсеңіз тозып қалады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













