Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Елдегі демографиялық жағдай.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Мұғалімнің аты жөні: |
Мамешов Галымжан Алмасханович |
Мектеп: |
А.Тұяқбаев атындағы ЖОМ КММ |
Сабақтың тақырыбы |
8.4.1.3. Елдегі демографиялық жағдай. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
Елдегі демографиялық жағдайға әртүрлі факторлар ықпал ететінін түсінеді. Елдегі демографиялық жағдайларды бағалауды біледі, туу және өлім көрсеткіштерін қолдана алады. Демографиялық жарылысты талдай алады. |
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларрдың ойлау әрекеттерін әріқарай дамытып, ғаламтор мәліметтерін және мәтіндерді пайдалана отырып, - Елдегі демографиялық жағдайға әртүрлі факторлар ықпал ететінін түсінеді. - Елдегі демографиялық жағдайларды бағалауды біледі - Туу және өлім көрсеткіштерін қолдана алады.. - Демографиялық жарылысты талдай алады. |
Бағалау критериі |
Білу: Елдегі демографиялық жағдайларды бағалауды біледі Түсіну: Елдегі демографиялық жағдайға әртүрлі факторлар ықпал ететінін түсінеді Талдау: Демографиялық жарылысты талдай алады. Қолдану: Туу және өлім көрсеткіштерін қолдана алады. |
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар мәтінмен танысады,елдегі демографиялық жағдайдың қалыптасуына әсер ететін факторлар –Туу және өлім көрсеткіштері екенін ауызша және жазбаша түсіндіреді,талдайды; Пәндік терминдерді қолдана отырып, талдау жасап диалогқа түседі: Демография, демографиялфқ жағдай, туу және өлім көрсеткіштері, жастық-жыныстық құрам т.б Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Елдегі демографиялық жағдайға әртүрлі факторлар …………………... Туу және өлім көрсеткіштері………….…қалыптасады. Менің ойымша .......................... өзгереді Менің ойынша ................................. әсер етеді |
Құндылықтарға баулу |
Топтық, жұптық жұмыстарды жүргізу барысында оқушылар бір - біріне құрмет көрсету, бір –бірінен үйрену арқылы жүзеге асады. Елдегі демографиялық жағдайға әртүрлі факторлар ықпал ететінін және дүниежүзі елдерінің ішіндегі демографиялық саясатты ұстанып отырған елдерді сипаттай отырып, жұмыс жасау арқылы қозғалысқа түсу арқылы жүзеге асады. |
Пәнаралық байланыс |
Физика – табиғат құбылыстарын белгілі бір заңдылық бойынша үйренуде; Дүниетану ғылымы мен математикалық логикаларды еске түсіру арқылы пәнаралық байланыс жүзеге асады, Қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі пәндеріиен мәтіндегі терминдер арқылы байланысады. |
Алдыңғы білім |
7-сыныптағы Дүние жүзі халықтары тақырыбынан алған білімдер. |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған белсенді әдістер түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
||||||||||||
Сабақтың басы 8 минут |
-Оқушылармен сәлемдесу -Оқушыларды түгелдеу Ұйымдастыру кезеңінде оқушылар арасында ынтымақтастық атмосферасын қалыптыстыру мақсатында оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады. - Мен бүгін саған қуаныш тілеймін! -Сен маған бүгін қуаныш тілейсің! -Егер саған қиын болса, мен көмектесемін! Өткен сабақты еске түсіру үшін «Конверт» әдісімен (конверт ішіне жасырылған сұрақтарға жауап береді) «Пішіндер» әдісімен топқа бөлу (Оқушылар қоржындағы геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлінеді) оқушылар арасында бәсекелестік орнатып келесі сауалдарға жылдам жауап аламын.
Алдыңғы білімді пысықтау мақсатында «Қатені тап» тапсырмасын орындау |
Суретті стикерлер А4 парағы презентация География , Дүниетану Алматы: Мектеп, 2018. А4 парағы Тапсырмалары бар қима қағаздар |
||||||||||||
Сабақтың ортасы 25 минут |
Жаңа тақырыпқа келу: «Ойлан тап» әдісі «Қалай ойлайсыңдар Елдегі демографиялық жағдайға әсер ететін факторлар? Жауаптарыңды дәлелдер келтіре отырып жауап беріңдер» Оқушылар әртүрлі жауап береді. Мұғалім: Ия, жер бетінегі Елдердегі демографиялық жағдайға әсер ететін факторлардығң ең негізгілері туу және өлім көрсеткіштері, енді оқушылар мына бейнебаянға назар аударайық сипаты жайлы бейнеролик көрсетіледі. (https://www.youtube.com/watch?v=biha0FmlA1Y) Оқушылар мәтінмен танысады. «Пішіндер» әдісімен стикерлер көмегімен сыныпты шағын топтарға бөлеміз. Олар тақырыпты талқылайды, осы ақпаратты білу арқылы алдағы жұмыстарда қолдана алады. Тапсырма-1 Әр топқа бүгінгі тақырпқа байланысты термин сөздері бар стикерлерді тарқату арқылы топтпрға немесе жұптарға бөлу. Әр топқа дидактикалық материалдар тарқатылып , терминдерге анықтама жасау тапсырмасы беріледі
Жаңа сабақты пысықтау: Тапсырма-2. «Киіз үй қаңқасы» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне сұрақ-жауап жасау арқылы оқулықпен жұмыс жасап киіз үйді құрастырады.
Тапсырма 3 «Сұрақтар алаңы» әдісі. Оқушыларға сұрақ (?) белгісі бар парақшалар таратылады. Әр топ сұрақтар жазып бір-бірімен сағат тілімен ауысып, сұрақтарға жауап жазып тақтаға бір оқушы шығып қорғайды. Оқушылар дискриптор арқылы бірін-бірі бағалайыды. |
Ноутбук, проектор География 8-сынып , Алматы: мектеп 2018. Таратпа материалдар
(стикер) А4 парағы А4 парағы Карточкалар тарқатылады А4 парағы |
||||||||||||
Сабақтың соңы 10 минут |
Сабақты қорытындылау мақсатында серпілген сауалды қолданамын. Мысалы: Елдегі демографиялық жағдай? Демографиялық жағдайы оң немесе қолайсыз елдерді ата?Демографиялық саясатты ұстанып отқан елдер?Жастық-жыныстық құрам дегеніміз не? Т.б «Бас саусақ» әдісімен оқушылардың өзін –өзі бағалауын ұйымдастыра отырып, кері байланысты «Мұғалімге хат» әдісімен аламын (Оқушылар алдын ала дайындалған кішкентай конверттерге өз ойларын жазады) Оқушылардың талап тілектерін есепке алып қою. Сабақтың соңында оқушылар: нені үйренгені туралы пайымдай алады. Өз жұмысын және сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады. Критерий Дискриптор Шәкіл
Оқушылар өзойларын айтады. |
А4 парағы Түрлі түсті маркер, фломастер |
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Пәнаралық байланыстар. Физика – табиғат құбылыстарын белгілі бір заңдылық бойынша үйренуде; Дүниетану ғылымы мен математикалық логикаларды еске түсіру арқылы пәнаралық байланыс жүзеге асады, Қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі пәндерінен мәтіндегі терминдер арқылы байланысады. |
«Конверт»,«Пішіндер», «Ойлан тап», «Киіз үй қаңқасы», «Сұрақтар алаңы», «Мұғалімге хат» әдістерін қолдану арқылы тақырыпты меңгеруге көмектесемін. Оқушыларға деңгейлік тапсырма беремін. |
Елдегі демографиялық жағдайға әртүрлі факторлар ықпал ететінін түсінеді. Елдегі демографиялық жағдайларды бағалауды біледі, туу және өлім көрсеткіштерін қолдана алады. Демографиялық жарылысты талдай алады. Осы критерилер арқылы оқушылар бағаланады. |
Техникалық қауіпсіздік ережелерін ғаламтормен жұмыс жасағанда тоқ көзін дұрыс қолдануда сақ болу. Физика – табиғат құбылыстарын белгілі бір заңдылық бойынша үйренуде; Дүниетану ғылымы мен математикалық логикаларды еске түсіру, Қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тіліндегі мәтіндегі терминдерді жаттау ескертіледі. |
Сабақ бойынша рефлекция Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме |
Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |