Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді Мектеп: жоспардың тарауы: Мұғалімнің аты-жөні: Күні: Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар |
||||
|
Бөлім |
6..Елтану және саяси география негіздері |
|||
|
Бөлімше |
6.1.Дүниежүзі елдері |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
§50. Елдердің саяси типологиясы |
|||
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарлама сына сәйкес) |
8.6.1.2 Елдерді басқару формасы және мемлекеттік құрылымы бойынша топтастырады |
|||
|
Сабақтың мақсаты
|
1.Дүниежүзі елдерінің басқару формасы бойынша монархиялар мен республикаларды анықтайды. 2.Монархиялардың түрлері мен таралу аймақтарын картадан көрсету арқылы талдайды. 3.Елдерді мемлекеттік құрылымы бойынша топтастырады. |
|||
|
Ойлау дағдылары |
Білу, қолдану, талдау |
|||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тақырыпқа байланысты мәтіндегі терминдердің айтылуы мен жазылуына мән береді Пәнге тән арнайы термин сөздер: «монархия», «федерация», «унитарлы мемлекет» «конституциялы», «абсолюттік», «теократтық» терминдерінің мағанасын түсінеді. Саяси картадан мемлекеттердің шекараларын анықтайды, талдайды. |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» бағдарламасын басшылыққа алады. Халықтар мен елдер арасындағы достық қарым-қатынасты сақтауға үйретеді Ұлттық бірлік,бейбітшілік пен келісімді нығайтады Еліне, жеріне деген патриоттық сезімдерін оятады |
|||
|
Бағалау критерийі
|
Дүниежүзі елдерін басқару формасы бойынша анықтайды. Монархиялардың таралу аймақтарын картадан көрсетіп, талдайды. Елдердің мемлекеттік құрылымын анықтайды. |
|||
|
Белсенді оқу әдістері |
«Ой қозғау», «Әлемді шарлау», «Карталар сөйлейді», «Сандар сөйлейді». |
|||
|
Дифференциалдық әдіс-тәсілдер |
Топтық жұмыс «Әлемді шарлау» Картаны пайдаланып монархия болып табылатын елдердің аттарын, астаналарын және үкімет билеушілерін анықтайды. Жұптық жұмыс. Елдерді басқару формасы мен құрылымы бойынша талдау жасайды Жеке жұмыс «Сандар сөйлейді» Кестеде берілген сандардың атауларын анықтайды, республика, унитарлы, федерациялы мемлекеттерді кескін картаға түсіреді. |
|||
|
Дескриптор |
Дүниежүзі елдерінің басқару формасы бойынша сипаттай алады. Елдердің мемлекеттік құрылымы бойынша анықтама береді. |
|||
|
Пән аралық байланыс |
Тарих (монархия, республика, унитарлы, федерациялы елдер) |
|||
|
Ресурстар |
Оқулық, Дүнижүзінің саяси картасы, суреттер, әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер |
|||
|
Алдыңғы білімдер |
7-сынып Дүниежүзі елдерінің физикалық,экономикалық жағдайларының ерекшеліктері (ФГЖ,ЭКЖ)туралы біледі |
|||
|
Рефлексия |
«Арал әдісі» |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Дереккөздер, ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 3 минут |
1.Ұйымдастыру. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Монархияларың түрлеріне қарай топқа бөлу.
1-топ «Конституциялы монархия» 2-топ «Абсолюттік монархия» 3-топ «Теократтық манархия» |
1.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру» 2.Топқа бөлу үшін суреттер.
|
||
|
Үй тапсырмасын тексеру: 5 минут |
2.Үй тапсырмасын тексеру Бүгінгі сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау үшін өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында жалпылама сұрақтар қояды «Ой қозғау»әдісі 1.Геграфиялық жағдай дегеніміз не? 2.Елдердің географиялық жағдайы бойынша жіктелуін атаңдар? 3.Экономикалық және саяси география деген не? 4.ФГЖ және ЭГЖ айыриашылығы қандай? 5.Дүниежүзінің саяси картасында қанша мемлекет бар?
|
1.Үй тапсырмасын тексеру сұрақтары бар үлестірмелі парақшалар 2. «Ой қозғау»әдісі |
||
|
Жаңа білім 10 минут |
Мәтінмен жұмыс. Өткен сабақта дүниежүзі мемлекеттерінің физикалық және экономикалық жағдайларына саяси карта бойынша талдаулар жасайды. Осы тапсырманы қайталай отырып бүгінгі сабақты жалғастырады. Бүгінгі сабақта «Дүниежүзі елдерінің басқару формасын,мемлекеттік құрылымының ерекшеліктеріне» тоқталады. Топтық жұмыс: І топ: «Әлемді шарлау әдісі» Оқушылар әлемді ұшақпен немесе әуе шарымен аралай жүріп, тапсырмалар орындайды. Мағынаны тану: Мұғалім оқушыларға мәтінмен танысып шығуға тапсырма береді 1-тапсырма Картаны пайдаланып монархия болып табылатын елдердің аттарын, астаналарын және үкімет билеушілерін анықтайды. 1.Елдердің аты: 2Астаналары: 3.Өкімет билеушілері: Дескриптор: -Картадан монархиялық елдерді, астаналары мен анықтайды -Өкімет билеушілерін атай-алады.. ІІ топ: 2-тапсырма «Карталар сөйлейді» Саяси карта және оқулық материалдарын пайдаланып,келесі елдерді мемлекеттік құрылымы бойынша топтастырып,кесте толтырыңдар. 1.Израиль,2.Босния-Герцеговина,3.Боливия, 4.Судан.5.Канада. |
Мәтінмен жұмыс. Оқулық,атластар
Топтық жұмысты жүргізу жоспарлары
Дүниежүзі елдері Географиялық анықтамалық
Дүниежүзінің саяси картасы Оқулық. География оқыту әдістемесі
www.book.kz-интернет материалы-электрондық түрдегі оқулықтар,анықтамалар журналдар мен сөздіктер
|
||
|
Унитарлы |
Федерациялық |
|||
|
|
||||
|
І
М
Абсолюттік. Президенттік Конституциялық Парламенттік Теократтық Аралас
|
||||
|
-Сабақтың ортасы 10 минут |
Жұптық жұмыс: 1.Монархиялардың санын түрлерін пайда болу ерекшеліктерін,таралу аймақтарын, саяси картадан ажыратып тапсырмаларды орындайды. 2.Дәптерге терминдік сөздерді жазып анықтама береді: “монархия» жоғары мемлекеттік билік ұрпақтан-ұрпаққа мұрагерлікпен берілетін басқару формасы, «абсолюттік монархия», «конституциялы монархия», «теократтық», «федерация»т.б. Жеке жұмыс: «Сандар сөйлейді»әдісі
29 13 12
166
1 27 3
|
Саяси карта стикер,флипчарт.
29-манархия 13-Азияда 12-Еуропа 166-Республика 27-Федерация 1-Тоньга корольдығы 3-Африка |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытынды: «Аукцион» оқыта үйрету ойыны Өтілген тақырып бойынша сынып оқушыларына арнап сұрақтар беріледі. Ойынды жүргізу үшін гонг немесе ағаш балға қажет.Мұғалім аукцион өткізеі:сұрақтар қояды,әр қойылған сұрақтың бағасы болады. Дұрыс жауап берген оқушы ұпайы фишкалар-мен есептеліп,жеңімпаз анықталады. 1.Саяси типология дегеніміз не? 2.Федерациялық құрылымның тимді жақтарын дамыған және дамушы елдер мысалында түсіндір. 3.Монархиялы елдердің жаңа дүние бөлігінде кездесуінің себебін анықтаңдар? 4.Абсолютты монархиялардың Азияда басым орналасуын қалай түсіндіресің? 5.Унитарлы және федерациялы құрылымның басты ерекшелігі неде?
|
«Аукцион»оқыта үйрету ойыны гонг,ағаш балға
Үлестірмелі материал Жеке жұмыс үшін үлестірмелі парақшалар |
||
|
Бағалау: 5 минут |
Топтар бір-бірінің жұмысын бағдаршам әдісі бойынша бағалайды.Сынып оқушыларын сабақ барысында көрсетен белсенділіктеріне байланысты бағаланады. |
бағдаршам арқылы бағалау |
||
|
Рефлексия 2 минут |
Сабақ маған ұнады себебі: Сабақ маған ұнамады,өйткені Сабақтан үйренгенім: Сабақтан кейін өзімнен төнендегідей өзгерістер байқадым: Мен не білдім? Мені не таң қалдырды? Маған маңызды болғаны? |
«Білім ағашы» Түрлі-түсті стикерлер |
||
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Картаны пайдаланып монархия болып табылатын елдердің аттарын, астаналарын және үкімет билеушілерін анықтайды. Елдерді басқару формасы мен құрылымы бойынша талдау жасайды. Кестеде берілген сандардың атауларын анықтайды, республика, унитарлы, федерациялы мемлекеттерді кескін картаға түсіреді |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Смайликтер арқылы, мадақтау арқылы қолдау көрсету. |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану Денсаулық сақтау технологиялары Сабақты сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану АКТ-ны пайдаланған кезде қауыпсіздік ережелерін сақтау. |
|
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақтың мақсаты оқушылардың тақырыпты меңгеріп,танымдық әрекетіне,олардың есте сақтау қабілетінің қасиеттеріне,қызығушылықтары мен икемділіктеріне,сондай-ақ пәннің тақырыптарын ойдағыдай оқуға қолжетімді. |
|
1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Елдердің саяси типологиясы
Елдердің саяси типологиясы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді Мектеп: жоспардың тарауы: Мұғалімнің аты-жөні: Күні: Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар |
||||
|
Бөлім |
6..Елтану және саяси география негіздері |
|||
|
Бөлімше |
6.1.Дүниежүзі елдері |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
§50. Елдердің саяси типологиясы |
|||
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарлама сына сәйкес) |
8.6.1.2 Елдерді басқару формасы және мемлекеттік құрылымы бойынша топтастырады |
|||
|
Сабақтың мақсаты
|
1.Дүниежүзі елдерінің басқару формасы бойынша монархиялар мен республикаларды анықтайды. 2.Монархиялардың түрлері мен таралу аймақтарын картадан көрсету арқылы талдайды. 3.Елдерді мемлекеттік құрылымы бойынша топтастырады. |
|||
|
Ойлау дағдылары |
Білу, қолдану, талдау |
|||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тақырыпқа байланысты мәтіндегі терминдердің айтылуы мен жазылуына мән береді Пәнге тән арнайы термин сөздер: «монархия», «федерация», «унитарлы мемлекет» «конституциялы», «абсолюттік», «теократтық» терминдерінің мағанасын түсінеді. Саяси картадан мемлекеттердің шекараларын анықтайды, талдайды. |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» бағдарламасын басшылыққа алады. Халықтар мен елдер арасындағы достық қарым-қатынасты сақтауға үйретеді Ұлттық бірлік,бейбітшілік пен келісімді нығайтады Еліне, жеріне деген патриоттық сезімдерін оятады |
|||
|
Бағалау критерийі
|
Дүниежүзі елдерін басқару формасы бойынша анықтайды. Монархиялардың таралу аймақтарын картадан көрсетіп, талдайды. Елдердің мемлекеттік құрылымын анықтайды. |
|||
|
Белсенді оқу әдістері |
«Ой қозғау», «Әлемді шарлау», «Карталар сөйлейді», «Сандар сөйлейді». |
|||
|
Дифференциалдық әдіс-тәсілдер |
Топтық жұмыс «Әлемді шарлау» Картаны пайдаланып монархия болып табылатын елдердің аттарын, астаналарын және үкімет билеушілерін анықтайды. Жұптық жұмыс. Елдерді басқару формасы мен құрылымы бойынша талдау жасайды Жеке жұмыс «Сандар сөйлейді» Кестеде берілген сандардың атауларын анықтайды, республика, унитарлы, федерациялы мемлекеттерді кескін картаға түсіреді. |
|||
|
Дескриптор |
Дүниежүзі елдерінің басқару формасы бойынша сипаттай алады. Елдердің мемлекеттік құрылымы бойынша анықтама береді. |
|||
|
Пән аралық байланыс |
Тарих (монархия, республика, унитарлы, федерациялы елдер) |
|||
|
Ресурстар |
Оқулық, Дүнижүзінің саяси картасы, суреттер, әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер |
|||
|
Алдыңғы білімдер |
7-сынып Дүниежүзі елдерінің физикалық,экономикалық жағдайларының ерекшеліктері (ФГЖ,ЭКЖ)туралы біледі |
|||
|
Рефлексия |
«Арал әдісі» |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Дереккөздер, ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 3 минут |
1.Ұйымдастыру. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Монархияларың түрлеріне қарай топқа бөлу.
1-топ «Конституциялы монархия» 2-топ «Абсолюттік монархия» 3-топ «Теократтық манархия» |
1.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру» 2.Топқа бөлу үшін суреттер.
|
||
|
Үй тапсырмасын тексеру: 5 минут |
2.Үй тапсырмасын тексеру Бүгінгі сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау үшін өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында жалпылама сұрақтар қояды «Ой қозғау»әдісі 1.Геграфиялық жағдай дегеніміз не? 2.Елдердің географиялық жағдайы бойынша жіктелуін атаңдар? 3.Экономикалық және саяси география деген не? 4.ФГЖ және ЭГЖ айыриашылығы қандай? 5.Дүниежүзінің саяси картасында қанша мемлекет бар?
|
1.Үй тапсырмасын тексеру сұрақтары бар үлестірмелі парақшалар 2. «Ой қозғау»әдісі |
||
|
Жаңа білім 10 минут |
Мәтінмен жұмыс. Өткен сабақта дүниежүзі мемлекеттерінің физикалық және экономикалық жағдайларына саяси карта бойынша талдаулар жасайды. Осы тапсырманы қайталай отырып бүгінгі сабақты жалғастырады. Бүгінгі сабақта «Дүниежүзі елдерінің басқару формасын,мемлекеттік құрылымының ерекшеліктеріне» тоқталады. Топтық жұмыс: І топ: «Әлемді шарлау әдісі» Оқушылар әлемді ұшақпен немесе әуе шарымен аралай жүріп, тапсырмалар орындайды. Мағынаны тану: Мұғалім оқушыларға мәтінмен танысып шығуға тапсырма береді 1-тапсырма Картаны пайдаланып монархия болып табылатын елдердің аттарын, астаналарын және үкімет билеушілерін анықтайды. 1.Елдердің аты: 2Астаналары: 3.Өкімет билеушілері: Дескриптор: -Картадан монархиялық елдерді, астаналары мен анықтайды -Өкімет билеушілерін атай-алады.. ІІ топ: 2-тапсырма «Карталар сөйлейді» Саяси карта және оқулық материалдарын пайдаланып,келесі елдерді мемлекеттік құрылымы бойынша топтастырып,кесте толтырыңдар. 1.Израиль,2.Босния-Герцеговина,3.Боливия, 4.Судан.5.Канада. |
Мәтінмен жұмыс. Оқулық,атластар
Топтық жұмысты жүргізу жоспарлары
Дүниежүзі елдері Географиялық анықтамалық
Дүниежүзінің саяси картасы Оқулық. География оқыту әдістемесі
www.book.kz-интернет материалы-электрондық түрдегі оқулықтар,анықтамалар журналдар мен сөздіктер
|
||
|
Унитарлы |
Федерациялық |
|||
|
|
||||
|
І
М
Абсолюттік. Президенттік Конституциялық Парламенттік Теократтық Аралас
|
||||
|
-Сабақтың ортасы 10 минут |
Жұптық жұмыс: 1.Монархиялардың санын түрлерін пайда болу ерекшеліктерін,таралу аймақтарын, саяси картадан ажыратып тапсырмаларды орындайды. 2.Дәптерге терминдік сөздерді жазып анықтама береді: “монархия» жоғары мемлекеттік билік ұрпақтан-ұрпаққа мұрагерлікпен берілетін басқару формасы, «абсолюттік монархия», «конституциялы монархия», «теократтық», «федерация»т.б. Жеке жұмыс: «Сандар сөйлейді»әдісі
29 13 12
166
1 27 3
|
Саяси карта стикер,флипчарт.
29-манархия 13-Азияда 12-Еуропа 166-Республика 27-Федерация 1-Тоньга корольдығы 3-Африка |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытынды: «Аукцион» оқыта үйрету ойыны Өтілген тақырып бойынша сынып оқушыларына арнап сұрақтар беріледі. Ойынды жүргізу үшін гонг немесе ағаш балға қажет.Мұғалім аукцион өткізеі:сұрақтар қояды,әр қойылған сұрақтың бағасы болады. Дұрыс жауап берген оқушы ұпайы фишкалар-мен есептеліп,жеңімпаз анықталады. 1.Саяси типология дегеніміз не? 2.Федерациялық құрылымның тимді жақтарын дамыған және дамушы елдер мысалында түсіндір. 3.Монархиялы елдердің жаңа дүние бөлігінде кездесуінің себебін анықтаңдар? 4.Абсолютты монархиялардың Азияда басым орналасуын қалай түсіндіресің? 5.Унитарлы және федерациялы құрылымның басты ерекшелігі неде?
|
«Аукцион»оқыта үйрету ойыны гонг,ағаш балға
Үлестірмелі материал Жеке жұмыс үшін үлестірмелі парақшалар |
||
|
Бағалау: 5 минут |
Топтар бір-бірінің жұмысын бағдаршам әдісі бойынша бағалайды.Сынып оқушыларын сабақ барысында көрсетен белсенділіктеріне байланысты бағаланады. |
бағдаршам арқылы бағалау |
||
|
Рефлексия 2 минут |
Сабақ маған ұнады себебі: Сабақ маған ұнамады,өйткені Сабақтан үйренгенім: Сабақтан кейін өзімнен төнендегідей өзгерістер байқадым: Мен не білдім? Мені не таң қалдырды? Маған маңызды болғаны? |
«Білім ағашы» Түрлі-түсті стикерлер |
||
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Картаны пайдаланып монархия болып табылатын елдердің аттарын, астаналарын және үкімет билеушілерін анықтайды. Елдерді басқару формасы мен құрылымы бойынша талдау жасайды. Кестеде берілген сандардың атауларын анықтайды, республика, унитарлы, федерациялы мемлекеттерді кескін картаға түсіреді |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Смайликтер арқылы, мадақтау арқылы қолдау көрсету. |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану Денсаулық сақтау технологиялары Сабақты сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану АКТ-ны пайдаланған кезде қауыпсіздік ережелерін сақтау. |
|
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақтың мақсаты оқушылардың тақырыпты меңгеріп,танымдық әрекетіне,олардың есте сақтау қабілетінің қасиеттеріне,қызығушылықтары мен икемділіктеріне,сондай-ақ пәннің тақырыптарын ойдағыдай оқуға қолжетімді. |
|
1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|
шағым қалдыра аласыз













