Оқу сабағының жоспары
|
Сабақ тақырыбы |
Электр және комбинирлі регуляторлар.. |
|
|
Модуль /пән атауы |
КМ 2. Электр жабдықтарын монтаждау ( нөлдік цикл); ОН 2.4. Қарапайым қосуды реттеуші аппараттар мен аспаптарға монтаждауды және демонтаждауды орындау. |
|
|
Дайындаған педагог |
Сайдирасулов О.С. |
|
|
1.Жалпы мәліметтер: |
||
|
Курс, оқу жылы, топ |
Сл21-02 II-курс
|
|
|
Сабақтың түрі
|
Аралас сабақ |
|
|
2.Мақсаты мен міндеттері:
|
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мынадай білімді меңгереді: негізгі ережелер мен нұсқаулықтар, түрлері; материалдары , орналастыру жолдарын білу, орналастырудағы барлық қауыпсіздік ережелерін саақтау.
|
|
|
3 Оқу-жаттығу процесінде білім алушылар меңгеретін күтілетін нәтижелер және кәсіби дағдыларының тізбесі |
Электр және комбинирлі регуляторлар автоматты расттау жүйесі приборлары, басқаруды қадағалау және реттеу аспаптарын қолдана алуы; Гидравликалық автоматты расттау жүйесі, қашықтықтан басқару аппараттарын меңгеруі, электр жабдықтары жұмысын басқару тәсілдерін үйрену. |
|
|
4. Қажетті ресурстар
|
Мультимедиялық тақта, компьютер жабдығымен, бейнематериал және т.б. |
|
|
5. Сабақтың барысы
|
||
|
Сабақтың құрылымы |
||
|
Уақыт
|
5 |
10 |
15 |
20 |
25 |
30 |
35 |
40 |
45 |
50 |
55 |
60 |
65 |
70 |
75 |
80 |
85 |
90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
№ элементі |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Қолданылған КДМ, ТЖ, т.б. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
№ |
Сабақтың элементтері, оқу сұрақтары, оқытудың әдіс - тәсілдері |
Қосымша, өзгерістер, ескертпелер |
|
5.1 5.2 5.3 |
Сабақты ұйымдастыру: А) Оқушылармен амандасу. Ә) кабинеттің тазалығын тексеру, санитарлық-гигиеналық талаптарға сай оқушылардың отырғандықтарын қадағалау, сабаққа даярлықты тексеру, тақта тазалығы, жоқ оқушыларды белгілеу. Б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Өткен тақырыптарға шолу: А) өткен тақырып бойынша сұрақтар қою арқылы өткен сабақты қайталау, оқушылардың білім деңгейін анықтау. Ә) топ бойынша білім алушылардың үй тапсырмасының орындалуын тексеру. Жаңа тақырыпты түсіндіру: Электр және комбинирлі регуляторлар расттау жүйесі-түсінігін студенттерге карапайым түрде түсіндіру, Желілердегі электр тогы көрсеткіштерін мұқият қадағалау қажет. Ол жұмысты электрик қол менен немесе визуал атқарып болмайтын жұмыс болып табылады. Тізбектегі ток көрсеткіштерін өлшеу аспаптары және оларға қызмет ететін түрлі датчиктер жиынтығы қадағалап тұрады. Автоматтандыру жумыстары жүйесінің негізі болып түрлі релелер табылады. Релелер жұмыс әдісі, құрылымы және қолданылуы бойынша сарапталады. Электр тізбектерінің ылғалдықты өлшеу номинал көрсеткіштерін қадағалап туру үшін; Ток куші, кернеу, номинал жүктелу және құрылғының температурасы бақыланады. Сигнализация жүйелері көп жағдайда қосылатын тізбектерде құрылғылардың автоматты түрде жұмысын қадағалау үшін қызмет етеді. Электр приборлары және құрылғылары жұмысын автоматтандыру- сигнализация және релелердің қызметіне бағынады. А) жаңа сабаққа оқушылардың назарын аударту. Ә) жаңа сабақтың тақырбын жоспарын, мақсатын хабарлау. Б) оқылған мәліметті түртіп алу жүйесі бойынша таным түсінігін қалыптастыру
|
|
|
6.Сабақ бойынша рефлексия |
|
Оқушының өзін-өзі бағалау тәсілдерін ұйымдастыру. Сабақтың нәтижесін қорытындылау Оқушымен кері байланыс орнатылады, диалогқа түседі, сұрақтарды талдайды. Сабақтағы белсенділігіне анализ жасайды, өзін-өзі бағалайды қойылған мақсатымен міндетін сәйкестігін салыстырады. |
|
7. Үйге тапсырма |
|
Түйінді сөздер: комбинирлі регуляторлар автоматты расттау.жүйесі, релелік тізбектер құрылымы; датчиктер жұмысы, Оператив тізбектер; автоматты электр тізбектер жүйесі, датчиктер сигналдары; |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электр және комбинирлі регуляторлар..
Электр және комбинирлі регуляторлар..
Оқу сабағының жоспары
|
Сабақ тақырыбы |
Электр және комбинирлі регуляторлар.. |
|
|
Модуль /пән атауы |
КМ 2. Электр жабдықтарын монтаждау ( нөлдік цикл); ОН 2.4. Қарапайым қосуды реттеуші аппараттар мен аспаптарға монтаждауды және демонтаждауды орындау. |
|
|
Дайындаған педагог |
Сайдирасулов О.С. |
|
|
1.Жалпы мәліметтер: |
||
|
Курс, оқу жылы, топ |
Сл21-02 II-курс
|
|
|
Сабақтың түрі
|
Аралас сабақ |
|
|
2.Мақсаты мен міндеттері:
|
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мынадай білімді меңгереді: негізгі ережелер мен нұсқаулықтар, түрлері; материалдары , орналастыру жолдарын білу, орналастырудағы барлық қауыпсіздік ережелерін саақтау.
|
|
|
3 Оқу-жаттығу процесінде білім алушылар меңгеретін күтілетін нәтижелер және кәсіби дағдыларының тізбесі |
Электр және комбинирлі регуляторлар автоматты расттау жүйесі приборлары, басқаруды қадағалау және реттеу аспаптарын қолдана алуы; Гидравликалық автоматты расттау жүйесі, қашықтықтан басқару аппараттарын меңгеруі, электр жабдықтары жұмысын басқару тәсілдерін үйрену. |
|
|
4. Қажетті ресурстар
|
Мультимедиялық тақта, компьютер жабдығымен, бейнематериал және т.б. |
|
|
5. Сабақтың барысы
|
||
|
Сабақтың құрылымы |
||
|
Уақыт
|
5 |
10 |
15 |
20 |
25 |
30 |
35 |
40 |
45 |
50 |
55 |
60 |
65 |
70 |
75 |
80 |
85 |
90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
№ элементі |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Қолданылған КДМ, ТЖ, т.б. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
№ |
Сабақтың элементтері, оқу сұрақтары, оқытудың әдіс - тәсілдері |
Қосымша, өзгерістер, ескертпелер |
|
5.1 5.2 5.3 |
Сабақты ұйымдастыру: А) Оқушылармен амандасу. Ә) кабинеттің тазалығын тексеру, санитарлық-гигиеналық талаптарға сай оқушылардың отырғандықтарын қадағалау, сабаққа даярлықты тексеру, тақта тазалығы, жоқ оқушыларды белгілеу. Б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Өткен тақырыптарға шолу: А) өткен тақырып бойынша сұрақтар қою арқылы өткен сабақты қайталау, оқушылардың білім деңгейін анықтау. Ә) топ бойынша білім алушылардың үй тапсырмасының орындалуын тексеру. Жаңа тақырыпты түсіндіру: Электр және комбинирлі регуляторлар расттау жүйесі-түсінігін студенттерге карапайым түрде түсіндіру, Желілердегі электр тогы көрсеткіштерін мұқият қадағалау қажет. Ол жұмысты электрик қол менен немесе визуал атқарып болмайтын жұмыс болып табылады. Тізбектегі ток көрсеткіштерін өлшеу аспаптары және оларға қызмет ететін түрлі датчиктер жиынтығы қадағалап тұрады. Автоматтандыру жумыстары жүйесінің негізі болып түрлі релелер табылады. Релелер жұмыс әдісі, құрылымы және қолданылуы бойынша сарапталады. Электр тізбектерінің ылғалдықты өлшеу номинал көрсеткіштерін қадағалап туру үшін; Ток куші, кернеу, номинал жүктелу және құрылғының температурасы бақыланады. Сигнализация жүйелері көп жағдайда қосылатын тізбектерде құрылғылардың автоматты түрде жұмысын қадағалау үшін қызмет етеді. Электр приборлары және құрылғылары жұмысын автоматтандыру- сигнализация және релелердің қызметіне бағынады. А) жаңа сабаққа оқушылардың назарын аударту. Ә) жаңа сабақтың тақырбын жоспарын, мақсатын хабарлау. Б) оқылған мәліметті түртіп алу жүйесі бойынша таным түсінігін қалыптастыру
|
|
|
6.Сабақ бойынша рефлексия |
|
Оқушының өзін-өзі бағалау тәсілдерін ұйымдастыру. Сабақтың нәтижесін қорытындылау Оқушымен кері байланыс орнатылады, диалогқа түседі, сұрақтарды талдайды. Сабақтағы белсенділігіне анализ жасайды, өзін-өзі бағалайды қойылған мақсатымен міндетін сәйкестігін салыстырады. |
|
7. Үйге тапсырма |
|
Түйінді сөздер: комбинирлі регуляторлар автоматты расттау.жүйесі, релелік тізбектер құрылымы; датчиктер жұмысы, Оператив тізбектер; автоматты электр тізбектер жүйесі, датчиктер сигналдары; |
шағым қалдыра аласыз













