Материалдар / Электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған бойынша жазылған сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Қаңтар 2019
549
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Электр өрісі

Мектеп:

Күні:12.12.18ж

Мұғалімнің аты-жөні: Ахтаева Мейрамкул

Сынып: 8 «А»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Электр өрісі.

Электр өрісінің кернеулігі.



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.1.7 – Біртекті электр өрісінде зарядқа әрекет ететін күшті есептеу;

8.4.1.8 - электр өрісін күш сызықтары арқылы графиктік кескіндеу;


Бағалау критерийлері

-электр өрісі кернеулігін қозғалмайтын бірлік оң зарядқа әсер ететін күш ретінде анықтай біледі

- күш сызықтары арқылы электр өрістің графикалық бейнелеуін біледі.

- біртекті электр өрісінде зарядқа әрекет ететін күштің формуласын есеп шығаруда қолдана біледі.

Тілдік мақсаттар



Индукцияланған, оң, теріс, тартылу, тебілу, электроскоп, электрон, өткізгіш, изолятор, электр өрісі

Оқушылар орындай алады:

- Топтарға изоляторлар мен өткізгіштердің атомдық құрылысына және электрондардың еркіндігіне сүйеніп, олардың арасындағы айырмашылықтарды ауызша және жазбаша түсіндіру

- түсіндіруді сабақта қайталау (жазу, cөйлеу, тындау)

Электр өрісі, электр өрісінің кернеулігі

Электрическое поле, напряженность электрического поля

Electric field, strength of electric field

электр өрісінің кернеулігі – напряженность электрического поля – strength of electric field

Электр өрісінің кернеулігі –кеңістіктегі берілген нүктеде орналасқан оң сынақ зарядқа өріс тарапынан əсер ететін күштің осы зарядқа қатынасына тең физикалық шама.

Напряженность электрического поля –отношение силы действующей на заряд, к величине заряда.

The strength of electric field is the ratio of the force acting on the charge to the charge value.

күш сызықтары – силовые линии – lines of force

Күш сызықтары – өрістегі оң зарядталған бөлшекке əрекет ететін күштің бағытын көрсететін сызықтар.

Силовые линии называется линия, в каждой точке которой касательно совпадает с вектором напряженности поля.

Құндылықтарды дарыту

Оқушылардың белсенділігін арттыру;

Сыни ойлау қабілетін дамытуға жағдай жасау;

Коммуникативтік дағдысын жетілдіру

Пәнаралық байланыстар

Геометрия, ағылшын,орыс тілі, химия, математика,

АКТ қолдану дағдылары

Презентация Power Point, ЭО

Бастапқы білім

Электр өріс. Электр заряды. Электрон.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы


7 min













5 min














































I.Ұйымдастыру: Сыныпты түгендеу, Сынып тазалығы

Сыныпты топқа бөлу: топ басшысын сайлау

Электр өрісі

Электрическое поле

Electric field

Миға шабуыл

  1. Жеке жұмыс: Тест тапсырмалары

  1. Ядроны айналатын бөлшек: 
    А. протон;
    В. электрон; С. нейтрон. 

  2. Электр өрісінің күш сызықтарының бағыты: 
    А. оң зарядтан шығып, теріс зарядқа кіреді;

В. теріс зарядтан шығып, оң зарядқа кіреді; 
С. бағыты жоқ. 

  1. Денелердің электрленгенін анықтайтын құрал: 
    А. конденсатор; В. динамометр;
    С. электроскоп. 

  2. Кулон күшінің өлшем бірлігі: 
    А. Кл; В. Н/Кл;
    С. Н. 

  3. Кернеулік сызықтарды енгізген ғалым: 
    А. Фарадей;
    В. Кулон; С.Миликкен. 

  4. +q және +q зарядтары бар бірдей металл шарларды бір біріне тиістіріп, бұрынғы орнына қайта қойса,олардың өзара әсерлесу күші...

    1. кемиді. В) 0-ге тең болады. С) өзгермейді.

  5. Электр өрісінің өрнегі:




  1. Электронның заряды қаншаға тең?

А)е=1,6∙1019 Кл В)е=1,6∙10-19 Кл С)е=16∙10-19 Кл

  1. Екінші шардың заряды оң болатын жағдай:

Группа 456


    1. 2. B). 1 C) 3.

10. Еркін электр зарядтары жоқ материалдар-......

A) өткізгіштер. B) парамагнетиктер. C) диэлектриктер.


Дискриптор:

  • Атомның құрылысын біледі

  • Электр зарядының қасиеттерін біледі

  • Электр өрісінің қасиеттерін біледі.

Бағалау: Ауызша мадақтау арқылы жүргізіледі.

Топ атаулары



Үлестірмелі материалдар







Презентация









Дәптермен жұмыс

А,В,С, жауапты көтеріп көрсетеді






























































Сабақтың ортасы

18 min





















2 min

5 min


  1. Жеке жұмыс: Есептер шығару

Кім жылдам?

1.Радиусы 30см металл шарикке 6 нКл заряд берілген. Шар бетіндегі электр өрісінің кернеулігі 600 Н/Кл

2. 10-7 Кл заряд тұрған нүктедегі электр өрісінің кернеулігі 5 В/м. Зарядқа әсер ететін күш 5·10-7 Н

3. Нүктедегі өріс кернеулігі 300Н/Кл. Егер заряд 10-8 Кл тең болса, онда оның нүктеге дейінгі қашықтығы. 55см

4. Өрістің 5нКл зарядқа 0,3мН күш әсер ететіндей нүктесіндегі кернеулігін табыңдар. Егер қарастырылып отырған нүкте зарядтан 100мм қашықтықта болатын болса, өрісті тудыратын зарядтың шамасы қандай болады? 600кН/Кл 0,7нКл

Дискриптор:

  • Өлшем бірліктерді ХБЖ-не келтіре алады

  • Электр өрісінің кернеулігін табу формуласын жазып, мәнін есептей алады.

  • Зарядқа әсер етуші күшті анықтау формуласын жазып, мәнін есептей алады.

  • Нүктелік зарядтан қашықтықты анықтай алады.

  • Өрісті тудыратын зарядты анықтау формуласын жазып, мәнін есептей алады.

Бағалау: Смайликтер арқылы бағалау

Сергіту сәті (би)

3)Тәжірибемен жұмыс: Бейне көрсетіледі. Соны әрбір топ өздерінің тілдерінде түсіндіріп береді.

Дискриптор:

  • Электр өрісін оқушылар толық меңгереді.

  • Оқушылар қос тілде сөйлей алады.

  • Өз ойларын нақты жеткізе алады.

Презентация

Дәптермен жұмыс






Үлестірмелі материалдар

Қосымша №1























Бейне көрстелім





ЭО







Сабақтың соңы

3 min

Рефлексия

«Мен бүгінгі сабақтан түсінгенім? Келесі сабақта білгім келеді?»

VI. Үйге тапсырма беру: Есептер жинағы 8-кл, 423-430

Тақырыпты оқып еске түсіру.



Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары



Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға



Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!