Материалдар / Электр өрісі. Өріс кернеулігі. 10-сынып

Электр өрісі. Өріс кернеулігі. 10-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған бағдарлама бойынша ҚМЖ жасадым
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Сабақтың тақырыбы:

Электр өрісі. Өріс кернеулігі

Мектеп: « С.Ерубаев атындағы №7 орта мектеп-интернаты» КММ

Күні: 26.01.2018ж

Мұғалімнің аты – жөні : Қарабалаева А

СЫНЫП: 10 Ә

Қатысқандар саны:

Қатыспағаны :

Сабақ негізделген оқу

мақсаты (мақсаттары)

Электр өрісі. Өріс кернеулігі жайлы түсіндіру.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі жайлы мағлұмат алады

Оқушылардың басым бөлігі:

Электр өрісінің күш сызықтарының таралу бағытын анықтайды

Кейбір оқушылар:

Электр өрісінің кернеулігі. Электр өрісінің күш сызықтарынының формулаларын есептер шығаруда қолдана білуге үйренеді

Бағалау критерийі

  • Электр өрісі туралы мағлұмат алады

  • Электр өрісінің күштік сипаттамасын түсіндіре алады

  • Электр өрісінің кернеулігі жайлы мағлұмат алады

  • Есептер шығаруда формулаларын қолдана алады

Ресурстар

Оқулық, суреттер, кеспелер

Әдіс-тәсілдер

Мозайка, Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, талдау

Пәнаралық байланыс

Математика, жаратылыстану

Алдыңғы тақырып

Кулон заңы – электростатиканың негізгі заңы

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

Үй жұмысын сұрау

5мин

  1. Сәлемдесу . Психологиялық ахуал туғызу «Таңғы тілек»

  2. Сыныпты топқа бөлу

Үй тапсырмасын сұрау

1. Заряд деген не және оның өлшем бірліігі мен шамасы неге тең?

2. Зарядтың сақталу заңы.

3. Кулон заңын тұжырымда.

4. Кулон заңының пропорционалдық тұрақтысы?

5. Кулон заңының тәуелді шамалары.

6. Электр өрісі деген не?

Стикерлер



Үшбұрышты қағаз қиындылары

Ортасы

10 минут

Мағынаны тану


























Аяқталуы

18 минут

Саралау деңгейі бойынша тапсырма

Алыстан әрекеттесу принципі: зарядталған бөлшектердің өзара әрекеттесуі бос кеңістік арқылы лезде іске асырылады.

Жақыннан әрекет ету принципі: денеде зарядтардың болуы оны қоршаған кеңістіктің қасиетін өзгертеді, зарядтардың өзара әрекеттесуі олардың кеңістікте тудыратын электр өрісі арқылы іске асырылады.

- нүктелік заряд өрісінің кернеулігі

Тыныштықтағы зарядтардың элеткр өрісін электростатикалық өріс деп атайды.

Кернеуліктің өлшем бірлігі 1Н/Кл=1 В/м

Суперпозиция принципі: зарядтар жүйесі тудыратын өрістің кернеулігі әрбір жеке зарядтар тудыратын өріс кернеуліктерінің векторлық қосындысына тең.

Күш сызығы деп бағыты өріс нүктесіндегі керенуліктің бағытымен сәйкес келетін, осы нүктеге жүргізілген жанаманы айтады.





Деңгейлік тапсырмалар:

  1. Кернеулігі 30кВ/м өрісте 10нКл заряд 20см-ге орын ауыстырған. Электр өрісі күштерінің атқарған жұмысы неге тең?


  1. 20мкКл заряд орын ауыстырғанда электр өрісі күштері 600Дж жұмыс атқарған. Өріс нүктелерінің арасындағы потенциалдар айырымы неге тең?


  1. Судағы өріс кернеулігі 104В/м. Біртекті электр өрісінің вакуумдағы өріс кернеулігі неге тең? (су81)


  1. Сұйық ішіне орналастырылған 7нКл нүктелік зарядтан 0,3м қашықтықтағы өрістің кернеулігі 70В/м. Сұйықтың диэлектрлік өтімділігі неге тең?


  1. Өтімділігі 2 болатын сұйық диэлектриктегі 6нКл зарядтан 3см қашықтықтағы өрістің кернеулігі неге тең?


  1. Электр өрісі 8мДж жұмыс атқарғанда потенциалдар айырымы 4кВ екі нүкте аралығында орын ауыстыратын зарядтың шамасы неге тең?


  1. Бірдей үш металл шардың зарядтары q1=5q, q2=-2q және q3=-6q. Оларды өзара жақындатып, қайтадан бастапқы орындарына келтірді. Шарлардың заряды неге тең?





Оқулық. Плакат,маркер,стикер


























Қызыл-жасыл түсті сурет қағаздар

Бағалау

2 минут

Үйге тапсырма

«Екі жұлдыз – бір тілек»


§8.3-8.4 - оқу


Кері байланыс

3 минут

Не үйрендім?, Не қиын болды?, Білгім келеді?


Қосымша ақпарат

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: 2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: 2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?



Оқу ісінің меңгерушісі: Б.Бекназаров

ЖИ арқылы жасау
03 Шілде 2018
3601
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі