|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
Бөлім: |
Тұрақты ток |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Топ: 1 курс 72 топ |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электр тогы. Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Өткізгіштерді аралас жалғау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.2.1-аралас жалғанған өткізгіштерден тұратын тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық студенттер істей алады: өткізгіштерді аралас жалғауға зерттеу жүргізеді; Көптеген студенттер істей алады: сапалық тапсырмалар арқылы заңдылықтарды тексереді; Кейбір студенттер істей алады: заңдылықтарды есептер шығаруда қолданады; |
Қысқа мерзімді жоспар
Электр тогы. Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Өткізгіштерді аралас жалғау
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Студенттің іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа білім
Сабақтың соңы |
Ұйымдастыру кезеңі Студенттермен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.
1-топ: Ток күші - А (Ампер) 2-топ: Кернеу - В (Вольт) 3-топ: Кедергі - Ом (Ом) Өткен материалды меңгергендерін тексеру мақсатында «Миға шабуыл» әдісімен wordwall программасымен сұрау
Мағынаны тану. Бейнекөрсетілім «Өткізгіштердің жалғануы». Мақсаты: сабақтың тақырыбын анықтау. Мұғалім әрекеті:Bilim Land сайтынан бейнекөрсетілімді көрсетеді. Оқушылар видеоны көріп, өз ойларымен бөліседі. Талқылайды. Қызығушылықты ояту. Проблемалық сұрақ қою: Токтың әрекетін реттеуге бола ма? Ток күші қандай шамаға және қалай тәуелді?
«Кинометафара» әдісі. Жауаптарының дұрыс не бұрыстығын дәлелдеу және проблеманы шешу дағдысын дамыту мақсатында эксперимент жасайды. Әр топ электр тізбегін жинап, АВ өткізгіші арқылы ток өткізеді. Амперметрмен АВ өткізгішіндегі токты, ал вольтметрмен өткізгіштің ұштарындағы кернеуді өлшейді. Ток көздерін ауыстырып және тәжірибені қайталағанда тізбектегі токтың да, өткізгіштің ұштарындағы кернеудің де өзгергенін көреді. АВ өткізгішінің ұштерындығы кернеу қанша есе артса, өткізгіштегі ток та сонша есе артады деген қорытындыға келеді: I~U. Егер АВ өткізгішін басқа өткізгішпен алмастырып, одан кейін ток көздерін ауыстыра отырып олармен дәл осы тәжірибені жасаса, онда да токтың өткізгіштің ұштарындағы кернеудің шамасына пропорционал екенін көруге болады. Ток күші қандай шамаға және қалай тәуелді екенін анықтау мақсатында; Тәжірибеден алынған ток күшінің кернеуге тәуелділігін көрсететін нәтижелердің математикалық өрнегін былай жазуға болады: I=U/R Тапсырмалар: «Кім жылдам?» әдісі Мына суреттердің қайсысы ток ағыны орын алатын электр тізбегін көрсетеді?
«Кластер» әдісі
3 -тапсырма: «Конверт» әдісі (топтық жұмыс)
№1
конверт: №2 конверт:
4-тапсырма: «Кім жылдам?» әдісі (жеке жұмыс) арқылы интернет желісіндегі wordwall программасын қолдану 1. Ток күшінің формуласын көрсет
А) 2.Ток күшінің өлшем бірлігі А)В Б)А В)Ом 3. Ток күшін өлшейтін құрал А)Амперметр Б) Вольтметр В) Реостат 4. Тізбектей жалғағанда қандай шама тең болады? А)Кернеу Б) кедергі В) ток күші 5. Кернеуді өлшейтін құрал А)Амперметр Б) Вольтметр В) Реостат 6. Кернеуді қандай әріппен белгілейміз? А)U Б)I В)R 7. Кернеудің өлшем бірлігі қандай? А)В Б)А В)Ом 8. Ом заңының формуласы қандай?
А)
Кері байланыс: «Алма ағашы» Студенттерге сабақ басында екі түсті “алма” беріледі. Сабақ соңында оны алма ағашына ілу керек. Қызыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл – күйім көтеріңкі. Жасыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл – күйім жоқ.
Үй тапсырмасы: № 36 тақырып, 2,3 есептер
Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау
|
Студенттер ауызша сұрақтарға жауап бере отырып өткен сабақта өтілген материалды еске түсіреді. Мұғалім дұрыс және бұрыс жауаптар бойынша студенттерге кері байланыс береді
Студенттер әр түрлі жауаптарын ұсынады.
Сұлбаға қажетті бөлшектердің аттарын таңдаңыз:
Студенттер топқа берілген конверт ішіндегі есептерді шығарады.
Студенттер кері байланыс береді.
|
Дескриптор Электр өрісінің энергиясы қалай анықт-алатынын айтады - Электр өріс энергиясының тығыздығын анықтайды Электрөрісінің барлық энергиясы конденса-тордың қай бөлігінде шо-ғырланғанын түсіндіреді Электрсыйымдылық дегеніміз не екенін айтады Электрсыйымдылық немен өлшенетінін біледі -Электр Өрісі- нің барлық энергиясы конденсатордың қай бөлігінде шоғырланғанын айтады
Дескриптор: • Тізбек бөлігі үшін Ом заңын біледі; • Қысқа тұйықталу құбылысының қауіптілігін түсінеді; • Өткізгіштерді жалғауды өмірде қолданады;
Студенттер жаңа тақырыпты меңгереді Студенттер бекіту тапсырмаларын орындайды
Дескриптор:
|
https://wordwall.net/resource/26193799/электростатика
https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/turaqty-ehlektr-togy/lesson/ehlektr-togy
https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/turaqty-ehlektr-togy/lesson/ehlektr-togy Онлмектеп Тапсырма сын орындайды
Конверттер:
Үлестірмелі материалдар және қажетті құрал жабдықтар
https://wordwall.net/resource/26193799/электростатика
Стикерлер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электр тогы
Электр тогы
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
Бөлім: |
Тұрақты ток |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Топ: 1 курс 72 топ |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электр тогы. Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Өткізгіштерді аралас жалғау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.2.1-аралас жалғанған өткізгіштерден тұратын тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық студенттер істей алады: өткізгіштерді аралас жалғауға зерттеу жүргізеді; Көптеген студенттер істей алады: сапалық тапсырмалар арқылы заңдылықтарды тексереді; Кейбір студенттер істей алады: заңдылықтарды есептер шығаруда қолданады; |
Қысқа мерзімді жоспар
Электр тогы. Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Өткізгіштерді аралас жалғау
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Студенттің іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа білім
Сабақтың соңы |
Ұйымдастыру кезеңі Студенттермен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.
1-топ: Ток күші - А (Ампер) 2-топ: Кернеу - В (Вольт) 3-топ: Кедергі - Ом (Ом) Өткен материалды меңгергендерін тексеру мақсатында «Миға шабуыл» әдісімен wordwall программасымен сұрау
Мағынаны тану. Бейнекөрсетілім «Өткізгіштердің жалғануы». Мақсаты: сабақтың тақырыбын анықтау. Мұғалім әрекеті:Bilim Land сайтынан бейнекөрсетілімді көрсетеді. Оқушылар видеоны көріп, өз ойларымен бөліседі. Талқылайды. Қызығушылықты ояту. Проблемалық сұрақ қою: Токтың әрекетін реттеуге бола ма? Ток күші қандай шамаға және қалай тәуелді?
«Кинометафара» әдісі. Жауаптарының дұрыс не бұрыстығын дәлелдеу және проблеманы шешу дағдысын дамыту мақсатында эксперимент жасайды. Әр топ электр тізбегін жинап, АВ өткізгіші арқылы ток өткізеді. Амперметрмен АВ өткізгішіндегі токты, ал вольтметрмен өткізгіштің ұштарындағы кернеуді өлшейді. Ток көздерін ауыстырып және тәжірибені қайталағанда тізбектегі токтың да, өткізгіштің ұштарындағы кернеудің де өзгергенін көреді. АВ өткізгішінің ұштерындығы кернеу қанша есе артса, өткізгіштегі ток та сонша есе артады деген қорытындыға келеді: I~U. Егер АВ өткізгішін басқа өткізгішпен алмастырып, одан кейін ток көздерін ауыстыра отырып олармен дәл осы тәжірибені жасаса, онда да токтың өткізгіштің ұштарындағы кернеудің шамасына пропорционал екенін көруге болады. Ток күші қандай шамаға және қалай тәуелді екенін анықтау мақсатында; Тәжірибеден алынған ток күшінің кернеуге тәуелділігін көрсететін нәтижелердің математикалық өрнегін былай жазуға болады: I=U/R Тапсырмалар: «Кім жылдам?» әдісі Мына суреттердің қайсысы ток ағыны орын алатын электр тізбегін көрсетеді?
«Кластер» әдісі
3 -тапсырма: «Конверт» әдісі (топтық жұмыс)
№1
конверт: №2 конверт:
4-тапсырма: «Кім жылдам?» әдісі (жеке жұмыс) арқылы интернет желісіндегі wordwall программасын қолдану 1. Ток күшінің формуласын көрсет
А) 2.Ток күшінің өлшем бірлігі А)В Б)А В)Ом 3. Ток күшін өлшейтін құрал А)Амперметр Б) Вольтметр В) Реостат 4. Тізбектей жалғағанда қандай шама тең болады? А)Кернеу Б) кедергі В) ток күші 5. Кернеуді өлшейтін құрал А)Амперметр Б) Вольтметр В) Реостат 6. Кернеуді қандай әріппен белгілейміз? А)U Б)I В)R 7. Кернеудің өлшем бірлігі қандай? А)В Б)А В)Ом 8. Ом заңының формуласы қандай?
А)
Кері байланыс: «Алма ағашы» Студенттерге сабақ басында екі түсті “алма” беріледі. Сабақ соңында оны алма ағашына ілу керек. Қызыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл – күйім көтеріңкі. Жасыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл – күйім жоқ.
Үй тапсырмасы: № 36 тақырып, 2,3 есептер
Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау
|
Студенттер ауызша сұрақтарға жауап бере отырып өткен сабақта өтілген материалды еске түсіреді. Мұғалім дұрыс және бұрыс жауаптар бойынша студенттерге кері байланыс береді
Студенттер әр түрлі жауаптарын ұсынады.
Сұлбаға қажетті бөлшектердің аттарын таңдаңыз:
Студенттер топқа берілген конверт ішіндегі есептерді шығарады.
Студенттер кері байланыс береді.
|
Дескриптор Электр өрісінің энергиясы қалай анықт-алатынын айтады - Электр өріс энергиясының тығыздығын анықтайды Электрөрісінің барлық энергиясы конденса-тордың қай бөлігінде шо-ғырланғанын түсіндіреді Электрсыйымдылық дегеніміз не екенін айтады Электрсыйымдылық немен өлшенетінін біледі -Электр Өрісі- нің барлық энергиясы конденсатордың қай бөлігінде шоғырланғанын айтады
Дескриптор: • Тізбек бөлігі үшін Ом заңын біледі; • Қысқа тұйықталу құбылысының қауіптілігін түсінеді; • Өткізгіштерді жалғауды өмірде қолданады;
Студенттер жаңа тақырыпты меңгереді Студенттер бекіту тапсырмаларын орындайды
Дескриптор:
|
https://wordwall.net/resource/26193799/электростатика
https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/turaqty-ehlektr-togy/lesson/ehlektr-togy
https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/turaqty-ehlektr-togy/lesson/ehlektr-togy Онлмектеп Тапсырма сын орындайды
Конверттер:
Үлестірмелі материалдар және қажетті құрал жабдықтар
https://wordwall.net/resource/26193799/электростатика
Стикерлер |
шағым қалдыра аласыз



















