8 сынып
Сабақтың тақырыбы : Есептер шығару.
Сабақтың мақсаты: оқушылармен тұрақты ток тарауын қайталап ,осы тарауда алған білімдерін, негізгі заңдылықтарды практикада қолдануға,есептер шығаруына мүмкіндік жасау.
Сабақтың міндеттері:
1.Түйінді мәселелерді шешу арқылы оқушылардың іздемпаздық, шығармашылық қасиетін дамыту.
2.Тарауда алған білімдерін өмірмен ұштастыруымен, есептер шығаруға,өз дағдыларын қалыптастыруға көмектесу.
Сабақтың түрі: қайталау,білімді жинақтау, жүйелеу.
Сабақтың әдіс – тәсілдері: сұрақ –жауап,топтық жұмыс, кітаппен жұмыс.
Сабақтың көрнекіліктері: слайд,амперметр,вольтметр,қыздыру шамы,сымдар , ток көзі,резистор,реостат, суреттер, үлестрмелі материалдар.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу,оқушылардың назарын сабаққа аудару.
II. Зейін және ынталандыру сатысы (сергіту сәт)
III.Таным және іскерлік (суреттер сөйлейді, құралдар сөйлейді)
IV.Ой-тұжырым сатысы (мені толғандыратын есеп)
V.Шығармашылық тапсырма.Қорытынды.
VI.Бағалау.
VII.Үйге тапсырма.
II. Зейін және ынталандыру сатысы (сергіту сәт)
Сыныпты топтарға бөлу . «Ток күші», «Кернеу», «Кедергі », «Жұмысы»
Мақсаты: тұрақты ток тарауындағы негізгі түсініктер туралы ой қозғау . Әртопқа үш сұрақтан тастау.
-
« Электр тогы» дегеніміз не?
-
Электр тогының пайда болу шарттары және ток әрекетттері.
-
«Ток күші» деп нені айтады?
-
Ток күшінің өрнегі қандай ?Өлшем бірлігін ата.
-
«Элекрт кернеуі» дегеніміз не? Қандай өлшем бірлікпен өлшенеді?
-
Кернеуді өлшейтін құрал?
-
«Электр кедергісі» дегеніміз не? Ол қандай шамаға тәуелді ?өдшем бірлігі
-
Тізбек бөлігі үшін Ом заңын тұжырымда.
-
Электр тогының жұмысы дегеніміз не? Өлшем бірлігі. Өлшейтін құралы.
-
«Электртогының қуаты» дегеніміз не? Өлшем бірлігі.Өлшейтін құралы
-
Джоуль-Ленц заңы.
-
Суретте көрсетілген құралдардың негізгі қызметін ата.
III. Таным және іскерлік (суреттер сөйлейтін, суреттер бойынша есептер 7 минут)
Жауабы
1.
U
R-? R=
R=
=2 Ом
2.
А=
475,9-149,8=326,1 к Вт /сағ Энергия құны=326,1кВт/
сағ
=7174,2 теңге
3.U=127B P
=60Bт
I -? P=IU
I=
I=
=0,47 А
4. I=0,3А U=120 B P = IU P = 0,3 Bт
Құралдарды сөйлейді. Алдарына берілген құралдарды пайдаланып , есеп құрастыр (амперметр, вольтметр, шам, ток көзі, кілт, резистор,реостат) 5 мин
IV.Ой- тұжырым сатысы. «Мені толғандыратын есеп». (5 мин) +5 мин
Мақсаты: Тақырыпты қорытындылау мақсатында ой түйіні жинақталады.
Келесі қадам: Осы жұмыс топтары өз топтарына қайтып ,шығарған есептерін біріне түсіндіріп , қиындықтармен бөліседі, шығару жолдарын талқылайды.
Одан соң олар топпен өз жұмыстарын ұжым алдында жариялап шығады.
1.Ұзындығы 20 см және қимасының ауданы 0,2 мм² болатын мыс өткізгіштің кернеуі 3,4В. Тізбектегі ток күшін анықтаңдар.
1=20см=0,2м S=0,2 мм²
p=4,2∙10ˉ
Ом∙м U=
3,4В
Жауабы: I=
R=
R=
=0,42 Ом
I=
8А
Жауабы: R=0,42 Ом
I

V. Әр топтан бір оқушы мына ой түйіндерін қорғайды : хат, эссе, есеп құрастыру 5 мин
I-топ «Мен ток күшімін, кел , сырласайық!»
II-топ «Кернеу ретінде , ток күшіне көмегім.....»
III-топ «Мен кедергімін, қасиетімді ашып көр.»
IV-топ « Мен жұмыспен есеп құрастыр»
|
№ |
Тегі , есімі |
Сергіту сәт |
Суреттер сөйлейді |
Құралдар сөйлейді |
Мені толғандыр. есеп |
Хат,эссе |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
VI. Оқушылар бағалау парағы арқылы бағаланады.
VII. Үйге тапсырма : үйге
тапсырма :
қайталау 23 жаттығу №
1,2
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электр тогы тақырыбына есептер шығарту
Электр тогы тақырыбына есептер шығарту
8 сынып
Сабақтың тақырыбы : Есептер шығару.
Сабақтың мақсаты: оқушылармен тұрақты ток тарауын қайталап ,осы тарауда алған білімдерін, негізгі заңдылықтарды практикада қолдануға,есептер шығаруына мүмкіндік жасау.
Сабақтың міндеттері:
1.Түйінді мәселелерді шешу арқылы оқушылардың іздемпаздық, шығармашылық қасиетін дамыту.
2.Тарауда алған білімдерін өмірмен ұштастыруымен, есептер шығаруға,өз дағдыларын қалыптастыруға көмектесу.
Сабақтың түрі: қайталау,білімді жинақтау, жүйелеу.
Сабақтың әдіс – тәсілдері: сұрақ –жауап,топтық жұмыс, кітаппен жұмыс.
Сабақтың көрнекіліктері: слайд,амперметр,вольтметр,қыздыру шамы,сымдар , ток көзі,резистор,реостат, суреттер, үлестрмелі материалдар.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу,оқушылардың назарын сабаққа аудару.
II. Зейін және ынталандыру сатысы (сергіту сәт)
III.Таным және іскерлік (суреттер сөйлейді, құралдар сөйлейді)
IV.Ой-тұжырым сатысы (мені толғандыратын есеп)
V.Шығармашылық тапсырма.Қорытынды.
VI.Бағалау.
VII.Үйге тапсырма.
II. Зейін және ынталандыру сатысы (сергіту сәт)
Сыныпты топтарға бөлу . «Ток күші», «Кернеу», «Кедергі », «Жұмысы»
Мақсаты: тұрақты ток тарауындағы негізгі түсініктер туралы ой қозғау . Әртопқа үш сұрақтан тастау.
-
« Электр тогы» дегеніміз не?
-
Электр тогының пайда болу шарттары және ток әрекетттері.
-
«Ток күші» деп нені айтады?
-
Ток күшінің өрнегі қандай ?Өлшем бірлігін ата.
-
«Элекрт кернеуі» дегеніміз не? Қандай өлшем бірлікпен өлшенеді?
-
Кернеуді өлшейтін құрал?
-
«Электр кедергісі» дегеніміз не? Ол қандай шамаға тәуелді ?өдшем бірлігі
-
Тізбек бөлігі үшін Ом заңын тұжырымда.
-
Электр тогының жұмысы дегеніміз не? Өлшем бірлігі. Өлшейтін құралы.
-
«Электртогының қуаты» дегеніміз не? Өлшем бірлігі.Өлшейтін құралы
-
Джоуль-Ленц заңы.
-
Суретте көрсетілген құралдардың негізгі қызметін ата.
III. Таным және іскерлік (суреттер сөйлейтін, суреттер бойынша есептер 7 минут)
Жауабы
1.
U
R-? R=
R=
=2 Ом
2.
А=
475,9-149,8=326,1 к Вт /сағ Энергия құны=326,1кВт/
сағ
=7174,2 теңге
3.U=127B P
=60Bт
I -? P=IU
I=
I=
=0,47 А
4. I=0,3А U=120 B P = IU P = 0,3 Bт
Құралдарды сөйлейді. Алдарына берілген құралдарды пайдаланып , есеп құрастыр (амперметр, вольтметр, шам, ток көзі, кілт, резистор,реостат) 5 мин
IV.Ой- тұжырым сатысы. «Мені толғандыратын есеп». (5 мин) +5 мин
Мақсаты: Тақырыпты қорытындылау мақсатында ой түйіні жинақталады.
Келесі қадам: Осы жұмыс топтары өз топтарына қайтып ,шығарған есептерін біріне түсіндіріп , қиындықтармен бөліседі, шығару жолдарын талқылайды.
Одан соң олар топпен өз жұмыстарын ұжым алдында жариялап шығады.
1.Ұзындығы 20 см және қимасының ауданы 0,2 мм² болатын мыс өткізгіштің кернеуі 3,4В. Тізбектегі ток күшін анықтаңдар.
1=20см=0,2м S=0,2 мм²
p=4,2∙10ˉ
Ом∙м U=
3,4В
Жауабы: I=
R=
R=
=0,42 Ом
I=
8А
Жауабы: R=0,42 Ом
I

V. Әр топтан бір оқушы мына ой түйіндерін қорғайды : хат, эссе, есеп құрастыру 5 мин
I-топ «Мен ток күшімін, кел , сырласайық!»
II-топ «Кернеу ретінде , ток күшіне көмегім.....»
III-топ «Мен кедергімін, қасиетімді ашып көр.»
IV-топ « Мен жұмыспен есеп құрастыр»
|
№ |
Тегі , есімі |
Сергіту сәт |
Суреттер сөйлейді |
Құралдар сөйлейді |
Мені толғандыр. есеп |
Хат,эссе |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
VI. Оқушылар бағалау парағы арқылы бағаланады.
VII. Үйге тапсырма : үйге
тапсырма :
қайталау 23 жаттығу №
1,2
шағым қалдыра аласыз













