Сабақтың тақырыбы:
Электр тогы. Ток көздері.
Сабақтың мақсаты:
Электр тогы ұғымы беру, өткізгіштерде электр
тогының пайда болу
шарттарымен таныстыру, оқушыларға тақырып
мазмұнын түсіндіре отырып,
сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
Сабақтың міндеттері:
1. Білімділік.: Оқушыларға электр тогы ұғымының анықтамасы,
токтың пайда болу шарттары, токтың әсерлері туралы түсініктер
беріп, оны практикада қолдана білуге баулу.
2. Дамытушылық:
Оқушылардың сабаққа белсене қатысуына, білімдерін көрсете алуына,
топпен ұйымдасып жұмыс жасауға, өзін-өзі басқаруға жағдай жасау,
оқушылардың танымдылық қабілеттерін, логикалық ойлау, шығармашылық
және іскерлік қабілетін дамыту.
3. Тәрбиелік: Шапшандыққа, ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа, теорияны
практикамен ұштастыра білуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жана сабақты өздігінен
меңгерту.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
Сұрақ- жауап, топтастыру, салыстыру, ақпараттық
технологияны пайдалану, ЖИГСО және
Сабаққа қажетті құралдар мен
көрнекіліктер:
постер, маркерлер, дидактикалық таратпа құралдар,
компьютер, проектор
Күтілетін
нәтиже: Электр тогы ұғымы, ток
көздері, токтың әсерлері туралы жана түсініктер қалыптасады,
өмірмен байланыстыра отырып мысалдар келтіріп дәлелдей
алады.
Сабақтың жоспары.
Кезең
|
Сабақ бөлімдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Қолданған әдіс-тәсілдер
|
Білім
4
мин
|
Ұйымдастыру
Психологиялық дайындық
|
Сыныпты топтарға бөлу (мозаикалық
әдіспен)
|
Оқушылар 3
топқа бөлінеді. Топтағы қызметтерін
белгілейді.
|
Мозаикалық әдіс
|
Түсіну
10
мин
|
Сабақтың мақсатын талдау.
|
Сұрақ-жауап әдісімен қызығушылығын
оятады.
1.Электр зарядының екі түрі
2.
Оң және теріс ион
3.
Зарядтың өлшем бірлігі
4.
Кулон заңы
5.
Электр өрісінің кернеулігі
6.Потенциалдар айырымы
7.
Конденсатор
8.Электр сыйымдылығы
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, сабақ мақсатын
түсіне отырып, қызығушылығы оянады
|
Сұрақ-жауап, әңгімелесу
|
Қолдану
10
мин
|
Жаңа сабақ
1.
Қызығушылығын ояту.
2.
Ой қозғау.
3.
Мағынаны ажырату
|
Видеороликтер мен
презентациялар арқылы жана сабақты игертеді, топтық жұмыс жасауға
нұсқау береді.
1-топ. Электр тогы дегеніміз
не?
2-топ. Электр тогының пайда болуының шарттарына
нелер жатады?
3-топ. Қандай құрылғылар ток көздері деп
аталады?
|
Оқулық бойынша топтық жұмыс,
мәтінмен жұмыс жасайды, мәтінді талдайды.Алған білімін тәжірибеде
қолдана
алады. Әр топ өз тапсырмаларын постер жасап
қорғайды.
|
ЖИГСО әдісі
|
Талдау
10
мин
|
Жаңа сабақты бекіту
|
Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау, ой шешімін
табуға баулу.
Токтың әсерлері:
а)
Жылулық
ә)
Химиялық
б)
Магниттік
в)
Физиологиялық
|
Оқушылар ток әсерлерін салыстыру арқылы
пікірталасқа түседі.
|
Академиялық даудамай
|
Жинақ-тау
5
мин
|
Қорыту
|
Электр тогының пайда болу
шарттары
|
Оқушылар қажеттілігін салыстыра отырып
нақтылайды.
|
Салыстыру.
|
Бағалау
6
мин
|
Сабақ барысында оқушы көзқарасы
|
Бас бармақ арқылы
бағалау
|
Оқушылар ойланып шешім
қабылдайды, ізденеді.
|
Бас бармақ
әдісі
|
С.АМАНЖОЛОВ АТЫНДАҒЫ ШЫҒЫС
ҚАЗАҚСТАН МЕМЛЕКЕТТІК УНИВЕРСИТЕТІ
ЖАРАТЫЛЫСТАНУ ҒЫЛЫМДАРЫ ЖӘНЕ
ТЕХНОЛОГИЯЛАР ФАКУЛЬТЕТІ
ФИЗИКА ЖӘНЕ ТЕХНОЛОГИЯЛАР
КАФЕДРАСЫ
Сабақ
жоспары
Тақырыбы: Электр тогы. Ток көздері.
Орындаған: Исабекова Алмагүл
Серікқызы
Қабылдаған: Жапарова Мейрамгул
Сериккановна
Өскемен қаласы, 2018-2019
жж