|
Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: 8.3 А Тұрақты электр тогы |
Мектеп:№261 С.Лапин атындағы орта мектебі |
|
||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Наубетова Акмарал Жаркинбаевна |
|
||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 8 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электр тогының химиялық әсері. Фарадей заңы |
|
||||||||||||||||||
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
8.4.2.18 – сұйықтардағы электр тогын сипаттау. |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|
||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||
|
Оқушылардыңбасымбөлігі: |
|
|||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||
|
Кейбіроқушылар: |
|
|||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||
|
Бағалаукритерийі |
|
|
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Не істей алады? Cұйықтарда электр тогының пайда болуын академиялық тілде түсіндіре алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Электр тізбегі, электр тогы, электролит, электролиз, анод, катод, оң және теріс иондар Сыныптағы диалог: Сұйықтардағы электр тогы деп ... Cұйықтардағы электр тогын тасымалдайтын бөлшектер .... Электролиттің кедергісі .... |
|
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
- Өмір бойы оқуға дайын болу - шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау |
|
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
химия, ағылшын тілі, математика |
|
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Электр тогы, электр тогының пайда болу шарттары, электр тогын тасымалдайтын бөлшектер туралы біледі. (Физика 8 сынып) |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2мин |
І.Ұйымдастыру кезeңі. Сәлемедесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару, оларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
|
|
|||||||||||||||||
|
5 мин
|
Мұғалімнің /оқушының іс-әрекеттері |
|
|
|||||||||||||||||
|
Тақырыпты ашу мақсатында оқушыларға демонстрациялық эксперимент көрсетіледі. 1-эксперимент: ток көзінен, шамнан, дистелденген су 2-эксперимент: ток көзінен, шамнан, құбыр суынан тұрады. 1-экспериментте шам жанбайды. Екінші экспериментте жанады. Неліктен? Себебі: бірінші су тазартылған су, ол жерде электр тогын тасымалдайтын зарядталған бөлшектер жоқ. Ал екінші су электролит яғни құрамында металдың, сілтілердің, қышқылдардың ерітінділері бар. Сондықтан электр тогын тасымалдайды, шам жанады. Оқушылар өздерінің қорытындысын ортаға салады. Сонымен қатар, сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Мақсат қою
ІІ. Сыныпты химиялық қосылыстар бойынша топқа бөлу.
|
Таратпа материалдар |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы 19 мин 7 мин 5 мин |
III. Топтық жұмыс «Зерттеушілік жоба» әдісі 3 топқа мəтінді тапсырмалар таратылып беріледі. Оқушылар мəтінді жеке дара оқиды, бір – бірімен талдайды, бір-біріне түсіндіреді, тақырыптың негізгі ойын айтады. Тақырып бойынша оқушылар постер қорғайды, өз ұсыныстарымен бөліседі.
Кері байланыс: «Ашық микрофон» әдісі Оқушылар қолдарына микрофон ұстап, өткен сабаққа байланысты сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді. IV. Жеке жұмыс«Шоллер табақшасы» Оқушыларға А, В, С деңгейдегі есептер таратылады. А – қызыл, В – сары, С – жасыл табақшаға есептер салынады. А деңгейіндегі есептер: 1) Электролит арқылы 1 сағатбойы 1А ток жүреді. Катодқабөлінгенкүмістіңмассасы (күмістiң электрохимиялықэквиваленті 1,118*10-6 кг/Кл) 2) Никель тұзының ерітіндісі арқылы 45 мин бойы 8А ток жіберілген болса, қанша никель бөлініп шықты? 3) Тәжірибені орындау кезінде катодтан 4А ток өткенде, 20 мин ішінде массасы 1,5г мыс бөлінді. Тәжірибелік мәліметтерге сүйене отырып, мыстың электрохимиялық эквивалентін анықтаңдар. «Дайын жауап» арқылы оқушылар төмендегі дескрипторарқылы өзін-өзі бағалайды. Жауап дұрыс емес оқушыларға кері байланыс беріледі
V. «Венн диаграмма» әдісі бойынша жұптық жұмыс. .
Металдардағы электр тогы
Сұйықтардағы электр тогы
Ортақ қасиеті
ҚБ. Оқушылар мұғалім берген дескриптор арқылы жұптар бірін-бірі бағалайды.
|
АКТ қолдану
Деңгейлік есептер салынған табақшалар |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия Рефлексия – «кері байланыс» оқушылар өз іс- әрекеттерін бағалайды. (өзін – өзі бақылау, толқыныс).
«Серіктестіктеріңізбен сөйлесіңіз»
Кері байланыс:
Үйге тапсырма: §31. 23-жаттығу |
Оқулық. «Арман ПВ» баспасы |
||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.Оқушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған іс- шаралардың орындалуын үйлестіру.
|
|
|||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
|
|
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электр тогының химиялық әсері. Фарадей заңы
|
Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: 8.3 А Тұрақты электр тогы |
Мектеп:№261 С.Лапин атындағы орта мектебі |
|
||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Наубетова Акмарал Жаркинбаевна |
|
||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 8 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электр тогының химиялық әсері. Фарадей заңы |
|
||||||||||||||||||
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
8.4.2.18 – сұйықтардағы электр тогын сипаттау. |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|
||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||
|
Оқушылардыңбасымбөлігі: |
|
|||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||
|
Кейбіроқушылар: |
|
|||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||
|
Бағалаукритерийі |
|
|
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Не істей алады? Cұйықтарда электр тогының пайда болуын академиялық тілде түсіндіре алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Электр тізбегі, электр тогы, электролит, электролиз, анод, катод, оң және теріс иондар Сыныптағы диалог: Сұйықтардағы электр тогы деп ... Cұйықтардағы электр тогын тасымалдайтын бөлшектер .... Электролиттің кедергісі .... |
|
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
- Өмір бойы оқуға дайын болу - шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау |
|
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
химия, ағылшын тілі, математика |
|
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Электр тогы, электр тогының пайда болу шарттары, электр тогын тасымалдайтын бөлшектер туралы біледі. (Физика 8 сынып) |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2мин |
І.Ұйымдастыру кезeңі. Сәлемедесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару, оларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
|
|
|||||||||||||||||
|
5 мин
|
Мұғалімнің /оқушының іс-әрекеттері |
|
|
|||||||||||||||||
|
Тақырыпты ашу мақсатында оқушыларға демонстрациялық эксперимент көрсетіледі. 1-эксперимент: ток көзінен, шамнан, дистелденген су 2-эксперимент: ток көзінен, шамнан, құбыр суынан тұрады. 1-экспериментте шам жанбайды. Екінші экспериментте жанады. Неліктен? Себебі: бірінші су тазартылған су, ол жерде электр тогын тасымалдайтын зарядталған бөлшектер жоқ. Ал екінші су электролит яғни құрамында металдың, сілтілердің, қышқылдардың ерітінділері бар. Сондықтан электр тогын тасымалдайды, шам жанады. Оқушылар өздерінің қорытындысын ортаға салады. Сонымен қатар, сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Мақсат қою
ІІ. Сыныпты химиялық қосылыстар бойынша топқа бөлу.
|
Таратпа материалдар |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы 19 мин 7 мин 5 мин |
III. Топтық жұмыс «Зерттеушілік жоба» әдісі 3 топқа мəтінді тапсырмалар таратылып беріледі. Оқушылар мəтінді жеке дара оқиды, бір – бірімен талдайды, бір-біріне түсіндіреді, тақырыптың негізгі ойын айтады. Тақырып бойынша оқушылар постер қорғайды, өз ұсыныстарымен бөліседі.
Кері байланыс: «Ашық микрофон» әдісі Оқушылар қолдарына микрофон ұстап, өткен сабаққа байланысты сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді. IV. Жеке жұмыс«Шоллер табақшасы» Оқушыларға А, В, С деңгейдегі есептер таратылады. А – қызыл, В – сары, С – жасыл табақшаға есептер салынады. А деңгейіндегі есептер: 1) Электролит арқылы 1 сағатбойы 1А ток жүреді. Катодқабөлінгенкүмістіңмассасы (күмістiң электрохимиялықэквиваленті 1,118*10-6 кг/Кл) 2) Никель тұзының ерітіндісі арқылы 45 мин бойы 8А ток жіберілген болса, қанша никель бөлініп шықты? 3) Тәжірибені орындау кезінде катодтан 4А ток өткенде, 20 мин ішінде массасы 1,5г мыс бөлінді. Тәжірибелік мәліметтерге сүйене отырып, мыстың электрохимиялық эквивалентін анықтаңдар. «Дайын жауап» арқылы оқушылар төмендегі дескрипторарқылы өзін-өзі бағалайды. Жауап дұрыс емес оқушыларға кері байланыс беріледі
V. «Венн диаграмма» әдісі бойынша жұптық жұмыс. .
Металдардағы электр тогы
Сұйықтардағы электр тогы
Ортақ қасиеті
ҚБ. Оқушылар мұғалім берген дескриптор арқылы жұптар бірін-бірі бағалайды.
|
АКТ қолдану
Деңгейлік есептер салынған табақшалар |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия Рефлексия – «кері байланыс» оқушылар өз іс- әрекеттерін бағалайды. (өзін – өзі бақылау, толқыныс).
«Серіктестіктеріңізбен сөйлесіңіз»
Кері байланыс:
Үйге тапсырма: §31. 23-жаттығу |
Оқулық. «Арман ПВ» баспасы |
||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.Оқушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған іс- шаралардың орындалуын үйлестіру.
|
|
|||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
|
|
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
ңай деп ойлайтын
нәрсемен

