Электролиттік диссоциациялану теориясы тұрғысынан қышқылдардың, негіздердің және тұздардың қасиеттері

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Электролиттік диссоциациялану теориясы тұрғысынан қышқылдардың, негіздердің және тұздардың қасиеттері

Материал туралы қысқаша түсінік
Электролиттік диссоциациялану теориясы тұрғысынан қышқылдардың, негіздердің және тұздардың қасиеттері
Материалдың қысқаша нұсқасы



Пәні: химия
Сабақтың тақырыбы:
Электролиттік диссоциациялану теориясы тұрғысынан

қышқылдардың, негіздердің және тұздардың қасиеттері

Бақылау жасаудың мақсаты: Оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін тиімді қолдану арқылы оқушылардың белсенділіктерін арттыру.


Сабақ барысы бойынша күтілетін нәтиже:

Сабақ кезеңдері

Әр бөлімде А оқушыдан не күтемін?

Нәтиже

Әр бөлімде В оқушыдан не күтемін?

Нәтиже

Әр бөлімде С оқушыдан не күтемін?

Нәтиже

Білу



Үй тапсырмасы бойынша қойылған барлық ойлы сұрақтарға нақты жауап беруде белсенділік танытады.


Үй тапсырмасы бойынша қойылған ойлы сұрақтарға нақты жауап беруге тырысады.


Үй тапсырмасы бойынша қойылған ойлы сұрақтарға мүмкіндігінше жауап береді.


Түсіну



Мәтінмен топтық жұмыс жүргізуде топта көшбасшылық жасай отырып, талдау жасап, негізгі мәліметтерді топтастыру арқылы оқулықтағы мәтінді толық игереді.


Мәтінмен топтық жұмыс жүргізуде топта белсенділік көрсете отырып, талдау жасап, мәліметтерді топтастыру арқылы оқулықтағы мәтінді игереді.


Мәтінді түсініп оқуға тырысады, жолдастары демеу беріп, қолдау жасаса талдау жасап, топтастыруға, өз ойын айтуға қадам жасайды.


Қолдану



Деңгейлік жаттығулар орындау барысында игерген білімін толығымен тиімді пайдалана алады, жоғарғы деңгейдің де тапсырмасын қиналмай орындай алады.


Деңгейлік жаттығулар орындау барысында игерген білімін пайдалана алады, жоғарғы деңгейдің де тапсырмасын орындауға жан-жақты тырысады.


Деңгейлік жаттығулар орындау барысында игерген білімін пайдалануға тырысады, достарынан көмек болған жағдайда орта деңгейдің де тапсырмасын орындайды.


Талдау



Теориялық білімін практикаға толық ұштастыра алады, практикалық дағдысы жоғары қалыптасқан .


Теориялық білімін практикаға ұштастыра алады, практикалық дағдысы қалыптасқан.


Зертханалық жұмысқа жоғары қызығушылық танытады, өзі белсенділік көрсетіп зертханалық жұмысты орындайды, кейбір жағдайларға нақты көз жеткізеді.


Жинақтау



Берілген мәліметтерді белсенді түрде саралап, көзбен көретін айғақтар негізінде ой тұжырымдайды.


Берілген мәліметтер бойынша саралауға ат салысып, көзбен көретін айғақтар негізінде ой тұжырымдай алады.


Берілген мәліметтерді саралауға қатысады, көзбен көретін айғақтар негізінде ой тұжырымдауға тырысады.


Бағалау




Ойды түйіндеу шеберлігі жоғары.


Ойын креативті білдіруге тырысады.


Ойын түсінікті жеткізу қабілетін қалыпты деңгейден көрсетуге тырысады.



9 сынып

Химия

Күні

Сабақ №11


Сабақтың тақырыбы

Электролиттік диссоциациялану теориясы тұрғысынан қышқылдардың, негіздердің және тұздардың қасиеттері

Мақсаты

Электролиттік диссоциациялану теориясы тұрғысынан қышқылдардың, негіздердің және тұздардың қасиеттері жайлы білім қорларын кеңейту, тәжірибеде қолдана алуымен байланыстыру.

Жұмыс нәтижесі

Танымдық тапсырмалар, жаттығулар және есептер шығару барысында білім-біліктерін пайдалана алады.

Сілтеме

  1. Химия. Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық /Н.Н. Нұрахметов , К.А. Сарманова, К.М. Жексембина, Н.А.Заграничная, Ә.Е.Темірболатова - Алматы: «Мектеп» 2013.

  2. Химия. Әдістемелік нұсқау/И.Нұғыманов, Р.Жұмаділова, Р.Қаржасбай. - Алматы: «Мектеп»,2103.

Негізгі идеясы

Электролиттік диссоциация тұрғысынан қышқылдардың, негіздер мен тұздардың химиялық қасиеттерін түсінуі.

Қолданылған әдістері мен тәсілдері

Диалогты оқыту: сұрақ қою, әңгімелесу;

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету: топтастыру , деңгейлік тапсырмалар, зертханалық жұмыс.

Оқуды және оқыту үшін бағалау: қол шапалақтау, смайликтер;

АКТ-ны қолдану; таныстырылым жасау, электронды оқулық.

Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс;

Ресурстар

компьютер, проектор, интерактивті тақта, зертханалық жұмысқа қажетті құрал-жабдықтар, реактивтер, флипчарт қағаздары, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, желім, қайшы

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут


Сабақ жоспары

  1. Ұйымдастыру: жағымды психологиялық көңіл-күй орнату. Топқа бөлу, мақсат қою, бөлінген көшбасшылықты сайлау

  2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша

  3. Рефлексия

  4. Үйге тапсырма

Үйге тапсырма

ОК § 10 Е.Ж бойынша қосымша тапсырмалар



Ойлауды Блум

бойынша жіктеу

Мақсат

Тапсырма түрі.

Түрткілер.

Нәтиже

Бағалау

Критерий лер

дескриптор

Ұпай

Жиынтық баға

Білу

5 минут

Үй тапсырмасы бойынша «Кім жылдам?» ойлы сұрақтарына жауап табу.

1.Иондар арасында жүретін реакция?

2.Қандай жағдайларды ион алмасу реакциялары аяғына дейін жүреді ?

3. BaCI2 + H2SO4

ион алмасу реакциясы аяғына дейін жүре ме, жүрсе себебі неге?

4.Na2CO3 + HCI ион алмасу реакциясы аяғына дейін жүре ме, жүрсе себебі неге?


Өткен сабақ бойынша білімдерін нақты көрсете отырып, ойлы сұрақтарға ұтқыр жауаптар табу арқылы білімді нақтылау.

Білімді зерделеу


Нақты қалыптас қан

3


Қалыптасқан

2

Қалыптаспа ған

1

Түсіну

15 минут

Оқулық мәтінін игерту

Оқулық бойынша топтық жұмыс\мәтінмен жұмыс. Топтастыру

«Қышқылдардың, негіздердің және тұздардың ортақ химиялық қасиеттері».

Мәтінмен топтық жұмыс жүргізе отырып, талдау жасап, негізгі мәліметтерді топтатсыру арқылы оқулықтағы мәтінді игереді.

Топтық жұмыстың ұйымдасты рылуы

Топтық жұмыс толық ұйымдасты рылды

3


Топтық жұмыс ұйымдасты рылды

2

Топтық жұмыс толық ұйымдасты рылмады

1

Қолдану



10 минут

Игерген білімдерін тиімді қолдану

Топтық тапсырмалар

Деңгейлік жаттығулар.

1. № 5 (б)

2. №8

3. №41(а,в).

Деңгейлік жаттығулар орындау барысында игерген білімдерін тиімді пайдалана алады.

Ойларын жүйелеу мүмкіндігі

Жоғары

3


Қалыпты

2

Төмен

1

Талдау

5 минут

«Мың рет естігенше, бір рет көрген жақсы».

Тәжірибеден өткізу

Зертханалық жұмыс жүргізу

Zn + H2SO4

Na2CO3 + H2SO4

AgNO3 + HCI NaOH + FeSO4

Теориялық білімдерін практикаға ұштастыра алады.

Практика лық дағдысы

Жоғары қалыптасқан

3


Қалыптасқан

2

Төмен

1

Жинақтау

5 минут

Көзбен көретін айғақтар негізінде тұжырымдау


ЭДТ тұрғысынан таратпа материалда берілген қышқылдарды, негіздерді және тұздарды химиялық қасиеттеріне қарай топтастыр.

Қышқылдарды, негіздерді және тұздарды электролиттік диссоциация тұрғысынан химиялық қасиеттеріне қарай алынған мәліметтерді саралап, топтастыра алады.

Тапсырма ны орындау мүмкіндіктерін қадағалау

Тапсырманы толық орындады

3


Қателіктері болды

2

Мүлдем орындай алмады

1

Бағалау

5 минут


Түсінік қорын анықтау

- Сабақтан не ала алдыңыз, не ұнады?
- Сіз үшін әлі де игерілмеген тұстары...
- Сіз үшін мүлдем пайдасыз
мәліметтер...

Ойын еркін, нақты білдіре біледі

Ойды түйіндеу шеберлігі

Түсінікті жеткізу қабілеті жоғары

3


Түсінікті жеткізу қабілеті қалыпты

2

Түсінікті жеткізу қабілеті төмен

1











Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
14.10.2018
503
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі