|
|
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Мусталдинова С.К |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Электролиз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқумақсаттары |
10.2.3.8 электролиз процесінің мәнін сипаттау; 10.2.3.9 электродтардағы электролиз өнімдерін болжау үшін эмпирикалық ережелерді қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
- Электролиз процесінің мәнін түсіндіреді;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Катод, анод, электрод анықтайды және жазады; - «Электролиз» процесінің мәнін сипаттайды; - электродтардағы электролиз өнімдерін болжау үшін эмпирикалық ережелерді қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Электродтардағы электролиз өнімдерін болжау үшін эмпирикалық ережелерді қолдана алады Пәнге қатысты лексика мен терминология Электролиз. Ерітінді, балқыма, анод, катод, анион, катион Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Келесі берілген сөздер тізімін пайдаланып сөйлемді дұрыс аяқтаңыз: катод, анод,электрод Теріс зарядталған электрод .................... деп аталады. Электролиз кезінде аниондар ...........................тартылады. Электродтардағы электролиз өнімдерін болжау үшін эмпирикалық ережелері: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Зайырлы қоғам жəне жоғары руханият. Өзіне және өзгелерге құрмет мұғалім мен оқушылардың бір-бірімен амандасуында, сыпайы, ойын ашық білдіріп, тыңдауда, сабақты уақытында бастап, аяқтауда, тапсырмаларды нұсқалық бойынша толық орындауда, бір-біріне қолдау көрсетуінде көрініс табады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Физика , математика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
9.1A Электролиттік диссоциация |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңбасы 0-6 мин
|
Оқушылармен сәлемдесу. Қызығушылықты ояту. Сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Үй жұмысын тексеру. «Сәкестендіру кестесі» әдісі Мақсаты: Жеке жұмыс жасау арқылы оқушылар сәйкестендіру кестесін беріп алдыңғы тақырып бойынша алған білімдерін тексеремін.
Жауаптары: 1А,2В,3С,4Д,5Е,6Б,7Г,8Ж,9И,10К Бағалау критерийлері 10-9 балл – «Керемет» 8-7 балл – «Өте жақсы» 6-5 балл – «Жақсы» 4-0 балл – «Қайталаңыз» Қалыптастырушы бағалау: «Өзара бағалау» әдісі Интербесенді тақтада жауаптары көрсетіледі. Оқушылар дәптерлерімен алмасып,бағалау критерийлері бойынша өзіндік бағалау жүргізеді. Кері байланыс: «БББ кестесі» әдісі Мақсаты: Оқушылар өзіне белгілі мағлұматтар мен жаңа деректерді салыстыруға, бұрыннан білетіндерінің негізінде өздерінің танымдық талаптарын анықтап, сондай-ақ оқушылардың оқу жетістіктерін сыни бағалауға, өзінің танымдық ойы туралы ойлауын дамытуға жəне шығармашылық қабілеттерін жетілдіруге мүмкіндік береді. |
Қосымша №1 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7-10мин
10-25мин
26-35 мин
|
Экрандық құралдармен жұмыс 1. Бейнеролик «Ерітінділердегі электролиз процесі» көрсету. Мақсаты: мультимедиалық таныстырылымдар пайдалануға негізделген графика қолданылған бағдарламалық өнімдер оқушылардың түйсігін, образды ойлау дағдыларын дамытуға ықпал етеді. 2. Оқулықпен жұмыс Электролиз-тұрақты токтың әсерінен электролиттердің сулы ерітнділерінде немесе балқымаларында электродтарда жүретін тотығу-тотықсыздану процесі Тапсырма №1 Химиялық диктант. Мақсаты: оқушылардың тақырыпқа байланысты сөздік қорларын молайтып, тілдік дағдылардың дамыту. (а) Келесі берілген сөздер тізімін пайдаланып сөйлемді дұрыс аяқтаңыз: катод, анод,электрод Теріс зарядталған электрод .................... деп аталады. Электролиз кезінде аниондар ...........................тартылады. (b) Электролиз кезінде катод пен анодта қандай процестер жүзеге асады? _____________________________________ Дескриптор: - катод, анод, электрод ұғымдарының мәнін сипаттайды; - электролиз кезінде катод пен анодта жүзеге асатын процестерді көрсетеді. Кері баланыс «Ауызша мадақтау» әдісі («Жарайсың», «Жақсы», «Қайтала оқы») ҚБ: «Көршіне әңгімелеп бер» әдісі Мақсаты: оқушы өз жауабымен бөлісіп, талдайды.Оқылым және айтылым дағдысы қалыптасады. Топтық жұмыс (үлестірме арқылы 3 топқа бөлу) Химиялық эксперимент. Мақсаты Эксперимент арқылы оқушылар заттарды және оларда болып жатқан өзгерістерді танып біледі. Оқушыларды білік, дағдылармен ғана байытып қоймай, олардың өз білімін тексеру тәсілі болып табылады. Тапсырма 2 Күміс нитраты ерітіндісінің электролизі кезінде жүзеге асатын процестерді көрсетіңіз:
Дискриптор:
Кері байланыс: «Ауызша мадақтау» әдісі («Жарайсың», «Жақсы») ҚБ: «+,-,қызықты» әдісі арқылы жұмыстың жақсы жақтары, кемшіліктері және қызықты элементтері бағаланады, оқушыларға оқу барысында не қолынан келді, ал нені істей алмағандарын аңықтауға көрсетеді Өздік жұмыс. Тапсырма3 Тест Мақсаты: тақырып бойынша алған білімдерін тексеру, қорыту, пысықтау. 1. Катодта – судың тотықсыздануы, анодта – қышқыл қалдығының тотығуы жүретін ерітіндінің электролизі:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













