“Информатика” пәнінен сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Мәліметтер қоры Күні: Сынып:9 |
Мектеп: Бозайғыр орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Дуйсекова Молдир Утегеновна Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Электронды кестелерде мәліметтер қорын құру |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
9.2.2.2 электронды кестеде мәліметтер қорын құру |
|
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы: электронды кестеде мәліметтер қорын құрастыру Көпшілігі: электронды кестеде мәліметтердің қорының пішінін өзгерту Кейбіреулері: мәліметтер қорын құру үшін тәсілдерді салыстыру |
|
|
Бағалау критерийі |
Электронды кестеде мәліметтер қорын құрастыра алады Мәліметтер қорын құру үшін екі тәсілін салыстырады. Электронды кестеде мәліметтер қорын түсіндіре алады, ажыратады,өздерін бағалай алады. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік мақсаты: электронды кестеде мәліметтер қорын құру туралы түсіндіре алады. Пәндік терминология: Екі өлшемді кесте – Двухмерная таблица – A tuo-dimensional table Құрылымдық кесте – Структура таблица – Structure tablets Мәліметтер формасы – Форма данных – Form of data Оқу және жазуға арналған пайдалы сөз тіркестері Мәліметтер қорын құру үшін....... Мәліметтер қорын бағандары...... Мәліметтер қорының формасы........ |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Өмір бойы білім алуға, рухани дамыған жеке тұлға болып қалыптасу. Өндіріспен ғылымды дамытуда оқушыларды зерттеушілікке, ізденімпаздыққа баулу |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын тілі (терминдер арқылы), математика пәндері |
|
|
Алдыңғы білім |
Электронды кестеде есептерді шешу үшін мәліметтердің әр түрлі пішімдерін қолдануды, абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді, электронды кестені қолданып отырады. Мәліметтер қоры, жазба, өріс терминдерін бәрін дерлік түсінеді. |
|
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-5 мин Психологиялық хал-ахуал қалыптастырамыз 5-8мин 8-15мин |
Сергіту
сәті: «Көзқарас
әдісі»
Дескриптор Оқушылар сұрақтарға толық жауап бере алады. Қалыптастырушы бағалау: Бес жұлдыз, Төртбұрыш,Үшбұрыш қағаз қиындылары арқылы бағалау. Оқушылар өздерін-өзі бағалау.
Сұрақты қағып алу әдісі бойынша оқушылар топта жаңа сабақты ашып, бір-біріне түсіндіреді.
Дескриптор Оқушылар сұрақтарға жауап бере алады. Қалыптастырушы бағалау: Бес жұлдыз, Төртбұрыш,Үшбұрыш қағаз қиындылары арқылы бағалау. Оқушылар өздерін-өзі бағалау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15-25мин 25-35мин |
1.(Ж)Тапсырма . Практикалық жұмыс Мәліметтер қорын құру
Дескриптор 1. «Компьютер сататын мекеме» туралы мәліметтер қорын толтырады 2. Бірінші жазбаны еңгізеді. Екінші жазбадан бастап Деректер-Пішіні (данные-форма) командалары арқылы кестені толтырады 3. Мәліметтер қорын жұмыс дискіге «компьютер.xls» деген атаумен сақтайды Қалыптастырушы бағалау: Бес жұлдыз, Төртбұрыш,Үшбұрыш қағаз қиындылары арқылы бағалау. 2. Тапсырма. Венн диаграммасын қолдану. Мәліметтер қорын жасаудың қандай әдісі сендерге ыңғайлы, жіберген уақыт критерийі бойынша оңтайлы екенін зерттеңдер. Қорытындылаңдар
Екеуін салыстыру арқылы Дескриптор - Кестенің көмегімен Мәліметтер қорын құру үдерісін түсіндіре алады. - Форма арқылы салыстыра алады Қалыптастырушы бағалау: Бес жұлдыз, Төртбұрыш,Үшбұрыш қағаз қиындылары арқылы бағалау. 3. Тапсырма Тест тапсырмаларын құру. Электронды кестеде мәліметтер қорын құру тақырыбында. 10 сұрақ 4-нұсқа. Дескриптор Оқушылар өз бетімен ізденеді,Тест құру арқылы тақырыпты бойларына сіңіреді. Қалыптастырушы бағалау: Бес жұлдыз, Төртбұрыш,Үшбұрыш қағаз қиындылары арқылы бағалау. 4.Тапсырма. С-деңгейлі. «Қазақстанда мекендейтін құстар мен жануарларға» мәліметтер қорын құрыңдар. https://ust.kz/word/janyarlar_men_qustar-43885.html осы сілтеме арқылы қолданамыз. Форманың көмегімен «Қазақстанның көлдері мен өзендері» туралы мәліметтер қорына жазба қосыңдар!Мына сілтеменің көмегіне жүгінуге болады.
Дескриптор - «Қазақстанда мекендейтін құстар мен жануарлар», туралы мәліметтер ізденеді. «Қазақстанның көлдері мен өзендері» туралы мәліметтер қорын форма арқылы құрады Қалыптастырушы бағалау: Бес жұлдыз, Төртбұрыш,Үшбұрыш қағаз қиындылары арқылы бағалау. |
Оқулықпен жұмыс
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 35-38мин 38-40мин |
Сабақ бойынша рефлексия Кері байланыс: Поезд тәсілімен стикер жабыстыру арқылы кері байланыс береді. (тақтада поезддың суреті ілініп тұрады).
1-вагонға; Бүгін не үйрендің? 2-вагонға; Бүгінгі сабақта не ұнады? 3- вагонға; Бүгінгі көңіл-күйің қандай болды? 4-вагонға; Басқаларға көмегің тиді ме? Үй тапсырмасы : «Менің сыныбым» атауымен деректер базасын құрып, сақта |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетт Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз “Информатика” пәнінен сабақ
жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Мәліметтер
қоры
Күні: Сынып:9
Мектеп: Бозайғыр орта
мектебі
Мұғалімнің аты-жөні:
Дуйсекова Молдир Утегеновна Қатысқандар:
Қатыспағандар: Сабақ тақырыбы Электронды кестелерде мәліметтер қорын
құру Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары 9.2.2.2 электронды кестеде мәліметтер қорын
құру Сабақ мақсаты
Барлығы:
электронды кестеде мәліметтер қорын
құрастыру
Көпшілігі: электронды
кестеде мәліметтердің қорының пішінін
өзгерту Кейбіреулері: мәліметтер
қорын құру үшін тәсілдерді
салыстыру Бағалау критерийі
Электронды кестеде мәліметтер
қорын құрастыра алады
Мәліметтер қорын құру үшін екі
тәсілін салыстырады. Электронды кестеде мәліметтер қорын түсіндіре
алады, ажыратады,өздерін бағалай алады. Тілдік мақсаттар
Тілдік мақсаты:
электронды кестеде мәліметтер қорын құру туралы түсіндіре
алады.
Пәндік терминология:
Екі өлшемді кесте – Двухмерная таблица – A
tuo-dimensional table
Құрылымдық кесте – Структура таблица – Structure
tablets
Мәліметтер формасы – Форма данных – Form of
data
Оқу және жазуға арналған пайдалы сөз
тіркестері
Мәліметтер қорын құру
үшін.......
Мәліметтер қорын
бағандары...... Мәліметтер қорының
формасы........ Құндылықтарға баулу Өмір бойы білім алуға, рухани дамыған жеке тұлға
болып қалыптасу. Өндіріспен ғылымды дамытуда оқушыларды
зерттеушілікке, ізденімпаздыққа баулу Пәнаралық байланыс Ағылшын тілі (терминдер арқылы),
математика пәндері Алдыңғы білім Электронды кестеде есептерді шешу үшін
мәліметтердің әр түрлі пішімдерін қолдануды, абсолютті және
салыстырмалы сілтемелерді, электронды кестені қолданып отырады.
Мәліметтер қоры, жазба, өріс терминдерін бәрін
дерлік түсінеді.
Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақта жоспарланған жаттығу
түрлері Ресурстар
Сабақтың басы 0-5
мин Психологиялық хал-ахуал
қалыптастырамыз
5-8мин 8-15мин Ұйымдастыру кезеңі:
Амандасу.
Сергіту
сәті: «Көзқарас
әдісі» Оқушыларды 4 топқа бөліп, «
Бірге ойлаймыз» арқылы үй тапсырмасын
тексеру.
Мәлiметтер қоры дегеніміз
–
ақпараттар сақталатын
қойма Мәліметтер базасы қандай
мақсатта жасалады?
Ақпаратты сақтау мен
өндеу Мәліметтер базасының негізгі функциялары
қандай
деректермен жеке жұмыс
жасау үшін жергілікті дискілерде және корпоративтік деректерді
басқару үшін Ұяшықтарға сілтемені қалай беруге
болады • біріншіден, ұяшықтың
адресін қолмен теруге болады; Дескриптор Оқушылар сұрақтарға толық жауап бере
алады. Қалыптастырушы
бағалау: Бес жұлдыз,
Төртбұрыш,Үшбұрыш қағаз қиындылары арқылы бағалау. Оқушылар
өздерін-өзі бағалау. Жаңа сабақ
барысы. Сұрақты қағып алу әдісі бойынша оқушылар топта
жаңа сабақты ашып, бір-біріне түсіндіреді.
Базамен жұмыс жасауды білесіздер ме
?
Электронды кестеде мәліметтер базасын құрамыз ба
?
Осы сабақтың тақырыбы қандай
болады? қалай ойлайсыз?
Қандай жаңа білімді аламыз? Неі үйренеміз ?
қандай мақсатқа жетеміз? Дескриптор Оқушылар сұрақтарға жауап бере
алады. Қалыптастырушы
бағалау: Бес жұлдыз,
Төртбұрыш,Үшбұрыш қағаз қиындылары арқылы бағалау. Оқушылар
өздерін-өзі бағалау. Сабақтың ортасы 15-25мин 25-35мин
1.(Ж)Тапсырма . Практикалық
жұмыс Мәліметтер қорын құру Қазақстандағы мекеме атауы Сатылатын өнім атауы
Сатылатын
әр өнімнің бағасы 2018-2019 жылдағы сатылған өнімдердің сандық
көрсеткіші 2018-2019 жылдағы сатылатын
өнімдердің жоспарлық көрсеткіші Фора Принтер (лазерлік) 35000 150 200 Технодом Принтер
(лазерлік) 30000 130 200 Мечта Принтер (лазерлік) 27000 150 180 Плюс микро Принтер (лазерлік) 25000 140 150 Дескриптор 1.
«Компьютер сататын
мекеме»
туралы мәліметтер қорын толтырады 2.
Бірінші жазбаны еңгізеді. Екінші жазбадан бастап
Деректер-Пішіні (данные-форма) командалары арқылы кестені
толтырады 3.
Мәліметтер қорын жұмыс дискіге
«компьютер.xls» деген атаумен сақтайды Қалыптастырушы
бағалау: Бес жұлдыз,
Төртбұрыш,Үшбұрыш қағаз қиындылары арқылы
бағалау.
2. Тапсырма. Венн
диаграммасын қолдану.
Мәліметтер қорын жасаудың
қандай әдісі сендерге ыңғайлы, жіберген уақыт критерийі бойынша
оңтайлы екенін зерттеңдер. Қорытындылаңдар Екеуін салыстыру
арқылы Дескриптор - Кестенің көмегімен
Мәліметтер қорын құру үдерісін түсіндіре
алады. -
Форма арқылы салыстыра алады Қалыптастырушы
бағалау: Бес жұлдыз,
Төртбұрыш,Үшбұрыш қағаз қиындылары арқылы
бағалау. 3. Тапсырма Тест
тапсырмаларын құру. Электронды кестеде мәліметтер қорын құру
тақырыбында. 10
сұрақ 4-нұсқа. Дескриптор Оқушылар өз бетімен ізденеді,Тест құру арқылы
тақырыпты бойларына сіңіреді. Қалыптастырушы
бағалау: Бес жұлдыз,
Төртбұрыш,Үшбұрыш қағаз қиындылары арқылы
бағалау. 4.Тапсырма.
С-деңгейлі. «Қазақстанда мекендейтін
құстар мен жануарларға» мәліметтер қорын
құрыңдар. https://ust.kz/word/janyarlar_men_qustar-43885.html
осы сілтеме арқылы
қолданамыз. Форманың көмегімен
«Қазақстанның көлдері мен өзендері» туралы мәліметтер қорына жазба
қосыңдар!Мына сілтеменің көмегіне жүгінуге
болады. Атауы саны салмағы Құстар Жануарлар Дескриптор -
«Қазақстанда мекендейтін құстар мен жануарлар», туралы мәліметтер
ізденеді. «Қазақстанның көлдері мен өзендері» туралы мәліметтер
қорын форма арқылы құрады Қалыптастырушы
бағалау: Бес жұлдыз,
Төртбұрыш,Үшбұрыш қағаз қиындылары арқылы
бағалау. Оқулықпен
жұмыс Сабақтың соңы 35-38мин 38-40мин
Сабақ бойынша
рефлексия
Кері байланыс: Поезд тәсілімен стикер жабыстыру арқылы
кері байланыс береді. (тақтада поезддың суреті ілініп
тұрады).
1-вагонға; Бүгін не
үйрендің?
2-вагонға; Бүгінгі сабақта не
ұнады?
3- вагонға; Бүгінгі көңіл-күйің қандай
болды?
4-вагонға; Басқаларға
көмегің тиді ме? Үй
тапсырмасы : «Менің сыныбым» атауымен
деректер базасын құрып, сақта Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетт | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















