Ұзақ мерзімді сабақ
жоспары
|
7.2А бөлім – Тапсырмаларды
электронды кестелердің көмегімен
шешу
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Калыбаева Гульмира
Курманалиевна
|
Сынып:7а
|
Қатысқандар саны: 22
|
Қатыспағандар саны:0
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
7.2.2 Электронды кесте
элементтерін форматтау
|
Осы сабақта
қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасы
на
сілтеме)
|
7.2.2.2 электронды кесте
элементтерін
пішімдеу(форматтау)
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық оқушылар:
|
Электронды кесте
элементтерін пішімдеуді білу
|
Оқушылардың
басым бөлігі:
|
Электронды кесте элементтерін пішімдеуді білу,
компьютерде орындай алу
|
Кейбір оқушылар:
|
Электронды
кестеде элементтерін
пішімдеуде «Ұяшықтарды пішімдеу»
терезесін қолдана
білу, берілген
тапсырмаларды компьютерде орындай
алу.
|
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
|
Білу, түсіну,
қолдану
|
Бағалау
критерийлері
|
Электронды кесте элементтерін
пішімдеуді түсінеді.
Электронды кесте элементтерін пішімдеуді
біледі.
«Ұяшықтарды пішімдеу»
терезесін қолданады, берілген тапсырмаларды компьютерде
орындайды.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Электронды кесте элементтерін
пішімдеу принципін ауызша түсіндіре
алады.
|
Лексика және
терминология: Число (Сан) Выравнивание
(Туралау, теңестіру) Шрифт (Қаріп) Граница (шегара, жиек) Заливка
(Құйып бояу) Защита (Қорғау) Кесте, ұяшық, қатар, баған, парақ,
форматтау, теңестіру
|
Диалогтер мен жазу үшін
қолданылатын тіркестер:
- Міндетті шешу үшін біз…
пайдаландық, себебі …
- электронды кесте уяшықтарын
пішімдеу үшін … болады.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Құндылықтарға баулу
арқылы оқушыларды практикалық жұмыста
қарым-қатынас жасауға,
жауапкершілікке, шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлауға, өмір бойы
оқуға дайын болуға тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Математика, қазақ
тілі, орыс тілі,
бейнелеу, ағылшын тілі
|
Алдыңғы
оқу
|
Microsoft Excel процессоры
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Ұйымдастыру кезеңі: 2
мин
Топтастыру
3 мин
Білу 5 мин
Түсіну
Оқылым. Оқулықпен топтық
жұмыс.
10 мин
Сабақтың
ортасы.
Топтық
жұмыс
5 мин
Дескрипторлар
:
Қолдану
Практикалық жеке жұмыс 5
мин
Дескрипторлар:
|
Оқушылардың назарын сабаққа
аудару, сабаққа психологиялық ахуал орнату, оқушыларға сергіту
сәтін ұйымдастыру кезеңі. Шаттық шеңбері құру арқылы бір-біріне
жақсы тілектер айтады, мұғаліммен бірге бүгінгі
сабаққа сәттілік тілейді.
Оқушылар «Мозаика» әдісі
арқылы сүрет қиындыларын құрастыру арқылы 2 топқа топтасады. Топ
басшысы сайланады. Оқушыларға бағалау парақтары
таратылады.
Оқушылар «Допты лақтыру» әдісі
арқылы өткен сабақты еске түсіреді. Сабақтың басынан соңына дейін
өзін-өзі бағалау әдісі бойынша тапсырманың орындалу деңгейіне қарай
өзін-өзі бағалау парақшасы арқылы
бағалайды.
«Айналмалы
бекет»
әдісі бойынша «Электронды кесте
элементтерін пішімдеу » тақырыбы екі бөлікке бөлініп топтарға
беріледі. Оқушылар оқып, талдайды. Постер жасап, оны келесі топқа
бір адам барып түсіндіреді. Оқушылар «Insert» әдісін қолданып
дәптерге жазып алады. 2 топ бір-біріне тақырып бойынша сұрақтар
қояды.
-
Тапсырма. Кестедегі
анықтамаларды дұрыс сипаттамаларын
белгіле.
|
Число
(Сан)
|
Выравнивание (Туралау,
теңестіру)
|
Шрифт
(Қаріп)
|
Граница (шегара, жиек)
|
Заливка
(Құйып бояу)
|
Защита (Қорғау)
|
-ұяшықты шегаралау арқылы кестелер салуға
болады.
|
|
|
|
|
|
|
-
ұяшықтағы мәліметтерді ұяшықтың оң, орта, сол
жағына, еніне, жоғары қарай, төмен қарай туралайды, сонымен қатар
сыймаған мәтінді тасымалдауға, ұяшықтарды біріктіруге, ұяшықтың
бағытын өзгертуге, теңестіруге мүмкіндік
береді.
|
|
|
|
|
|
|
-ұяшықтағы
мәліметтердің
түсін өзгертуге, мәліметті дәреже түрінде жазуға,
индекске түсіруге, белін сызуға, өлшемін өзгертуге
болады.
|
|
|
|
|
|
|
-ұяшықты алдын ала сандық, ақшалы, финанстық,
мерзім, уақыт, пайыз, бөлшек, және мәтіндік мәліметке арнап қоюға
болады.
|
|
|
|
|
|
|
-
ұяшыққа жазылған
мәліметті өшіп қалудан
немесе
мәнінің ауысып
кетуінен
қорғайды.
|
|
|
|
|
|
|
-
бір ұяшықтың
немесе толық кестенің түсін
өзгертуге болады
|
|
|
|
|
|
|
-
Оқушы кестеде берілген
анықтамаларға сәйкес дұрыс жауаптарды анықтап, + белгісін
қояды.
-
Дурыс жауапты экраннан көріп
тексереді.
2-тапсырма.
(Оқулықтан)
1. А5 ұяшығына «Күз» сөзін жаз. Сол сөзді
ұяшықтан өшіріп таста. 2.
В5 ұяшығына «585855» санын жаз. Осы
деректі Е8 ұяшығына көшіріп
қой. 3.
А7 ұяшығына «2017 жыл қараша
айы» деп жаз. Осы мәліметті
түгелдей орнынан алып барып
В7 ұяшығына
қой. 4.
В7 ұяшығына көшіп
өткен «2017 жыл қараша
айы» сөзін
көшіріп апарып, «Лист2» бетіне
өтіп, Е10 ұяшығына
қой. 5.
35-суреттегі
кестедегі ұяшықтарға
төмендегідей өзгерістер
жасап, 36-суреттегі
кестені
салыңдар. А) деректер жазылған
ұяшықтарға шегара қою. Ә) А1: С1 ұяшықтар аралығын 45
градусқа бұру
-
Білім алушы Microsof
Excel процессорын іске қосады.
-
Берілген алгоритмдерді
орындайды
-
Деректер жазылған
ұяшықтарға шегара қояды
-
А1:С1 ұяшықтарын
аралығын 45 градусқа бұрады
|
стикерлер, смайликтер,
үлестірме тапсырмалар
АКТ
Бағалау парақшасы
Оқулық
|
Практикалық жеке
жұмыс
10
мин
|
3-тапсырма
(Оқулықтан)
|
Дескрипторлар
|
Білім алушы: Кестенің
шекараларын қоюды орындайды;
• Кестеге бастапқы мәліметтерді
орналастырады; •
Қатар бойынша
ұяшыққа қосу формуласын қойып
есептейді. •
Ұяшықтарды
бояйды; •
Ай аттарын, айдағы
күндер сандарын, сол айдағы мереке
күндерін дұрыс енгізеді .
• Жылдың қай мезгілінде
демалыстың көп екенін
анықтайды
|
Сабақтың
соңы
Үйге
тапсырма
1
мин.
|
Оқулықтағы тест тапсырмаларды
орындап келу. Тақырыпты қайталау
|
Кері байланыс 2
мин
|
Оқушылар стикерлерге сабақ
туралы ойларын жазады, білім ағашына
орналастырады
|
Бағалау 2
мин
|
Оқушыларды мадақтау,
смайликтер, жүлдызшалар, бас бармақ
әдісі
|
Саралау – Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз ? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау –Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері.
АКТ-мен
байланыс,
Құндылықтардағы
байланыс
|
-оқушылардың қажеттіліктеріне
қарай деңгейлі тапсырмалар беру арқылы
-Берген жауаптарын мейлінше
қолдаймын, ұсыныс беремін
-Дарында оқушыларға
тапсырмаларды күрделентіріп беріп бару
арқылы
|
Тапсырмаларды орындау
барысында оқушылардың білім деңгейлерін
анықтаймын
-
Бас бармақ әдісі арқылы
бағалау
-
Мадақтау
-
Смаиликтер арқылы
бағалау
-
Жұлдызша арқылы
бағалау
|
Пәнаралық
байланыс
Математика , бейнелеу,
ағылшын, сызу,
қазақ тілі, орыс
тілі
|