Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3 А Тұрақты электр тогы Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Электрқыздырғыш құралдар, қыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар |
|
Осы сабақта жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.2.17-қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және алдын алу амалдарын түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік лексика және терминология: Электрқыздырғыш құралдар -жарықтандырғыш шамдар, электр плиталары, үтіктер, шәйнектер, қайнатқыш т.б. құралдар. Олардың жұмысы токтың жылулық әсеріне негізделген. қыздыру шамы – күнделікті тұрмыстар қолданылатын жарық беру құралы қысқа тұйықталу -Тізбектің ұштарының кедергісі тізбек бөлігі кедергісінен аз болатын өткізгіштермен жалғау сақтандырғыш -электр құралдарын қысқа тұйықталу мен артық жүктелуден сақтайтын құрылғы |
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен иновацияларға негізделген экономикалық өсу құндылығы аясында электрқыздырғыш құралдары мен балқымалы сақтандырғыштардың заманауи үлгілерін дамытуға баулу |
|
Пәнаралық байланыс |
Электрқыздырғыш құрылғыларының шығу тарихы бойынша тарих пәнімен байланыстырамын |
|
Алдыңғы білім |
Күнделікті өмірде қолданылатын түрлі электрқыздырғыш құралдарын біледі |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы (10 минут) |
|
стикерлер |
||||||||
|
Сабақтың ортасы (25 минут) Білу (3-минут) Түсіну (10-минут) Қолдану (12-минут) |
«Миға шабуыл» әдісі (Бүкіл топпен жұмыс)
«Джигсо» әдісі (топтық жұмыс) І-топқа: Электрқыздырғыш құралдар ІІ-топқа: Қыздыру шамдары ІІІ-топқа: Қысқа тұйықталу ІV-топқа: Балқымалы сақтандырғыш
Оқушылар постер қорғайды Дескриптор:
«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі (жеке-жұппен-топпен жұмыс) 1-тапсырма: Тізбекке жалғанған электр тұтынушылар санын көбейтсек, сақтандырғыштардың қыл сымы күйіп кетеді. Неге? Жауабы: Тізбектегі ток күші шекті шамадан артып кетеді. 2-тапсырма: Неге өндіріс орындарындағы сақтандырғыштар көбінесе кешкі мезгілде күйіп кетеді? Жауабы: Ток тұтынушылар саны көбейеді, осыдан тізбектегі ток күші сақтандырғыштағы шекті мәннен артады да, қыл сым күйіп кетеді. 3-тапсырма: Балқып кеткен қорғасын сымның орнына мыс сым қойсақ, балқығыш өзінің қызметін атқара ала ма? Басқа қорғасын сым қойса ше? Жауабы: Жоқ. Қойылатын қорғасын сымның кедергісі сақтандырғышқа сай болу керек. 4-тапсырма: Балқымалы сақтандырғыштың қыл сымын неліктен қорғасыннан жасайды? Цезиден әлде мыстан жасаса не болады? Жауабы: Қорғасынның балқу температурасы жетекші өткізгіштерден біршама төмен. Дескриптор:
|
Оқулық, флипчарт Көшеров Ә.Ж Физикадан сапалық есептер жинағы |
||||||||
|
Сабақтың соңы 5-минут |
БББ кестесі бойынша сабақты қорытындылаймын
|
БББ кестесі |
||||||||
|
Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||
|
Жаңа сабақ бастар алдында «Миға шабуыл» әдісімен оқушыларға сұрақ қою арқылы ой-өрісін дамыта отырып жаңа сабақтың тақырыбын ашамын «Джигсо» әдісінде берілген тақырыпты топ ішінде дереккөздер арқылы талқылайды, топ мүшелері білгенін жолдастарымен бөліседі, тақырыпты ортаға салып талқылап, түйінді ойды саралайды. Идеялармен бөлісе отырып ынтымақтастық аясы дамиды «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісінде берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы есептерді деңгейлеріне қарай орындайды. Оқушылар жеңілден күрделіге қарай қарқын ала отырып жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, диалог және қолдау көрсету арқылы жұп болып пікірлерімен бөліседі; бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады
|
Әрбір тапсырманы орындау барысында оқушыларға ауызша кері байланыс беріліп отырады. Сол арқылы оқушылар уәжделеді, БББ кестесі арқылы оқушылардың алған білімдері ескеріледі.
|
Электрқыздырғыш құралдарымен жұмыс істеу барысындағы техника қауіпсіздік ережелері оқушыларға ескертіледі |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электрқыздырғыш құралдар, қыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар
Электрқыздырғыш құралдар, қыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3 А Тұрақты электр тогы Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Электрқыздырғыш құралдар, қыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар |
|
Осы сабақта жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.2.17-қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және алдын алу амалдарын түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік лексика және терминология: Электрқыздырғыш құралдар -жарықтандырғыш шамдар, электр плиталары, үтіктер, шәйнектер, қайнатқыш т.б. құралдар. Олардың жұмысы токтың жылулық әсеріне негізделген. қыздыру шамы – күнделікті тұрмыстар қолданылатын жарық беру құралы қысқа тұйықталу -Тізбектің ұштарының кедергісі тізбек бөлігі кедергісінен аз болатын өткізгіштермен жалғау сақтандырғыш -электр құралдарын қысқа тұйықталу мен артық жүктелуден сақтайтын құрылғы |
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен иновацияларға негізделген экономикалық өсу құндылығы аясында электрқыздырғыш құралдары мен балқымалы сақтандырғыштардың заманауи үлгілерін дамытуға баулу |
|
Пәнаралық байланыс |
Электрқыздырғыш құрылғыларының шығу тарихы бойынша тарих пәнімен байланыстырамын |
|
Алдыңғы білім |
Күнделікті өмірде қолданылатын түрлі электрқыздырғыш құралдарын біледі |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы (10 минут) |
|
стикерлер |
||||||||
|
Сабақтың ортасы (25 минут) Білу (3-минут) Түсіну (10-минут) Қолдану (12-минут) |
«Миға шабуыл» әдісі (Бүкіл топпен жұмыс)
«Джигсо» әдісі (топтық жұмыс) І-топқа: Электрқыздырғыш құралдар ІІ-топқа: Қыздыру шамдары ІІІ-топқа: Қысқа тұйықталу ІV-топқа: Балқымалы сақтандырғыш
Оқушылар постер қорғайды Дескриптор:
«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі (жеке-жұппен-топпен жұмыс) 1-тапсырма: Тізбекке жалғанған электр тұтынушылар санын көбейтсек, сақтандырғыштардың қыл сымы күйіп кетеді. Неге? Жауабы: Тізбектегі ток күші шекті шамадан артып кетеді. 2-тапсырма: Неге өндіріс орындарындағы сақтандырғыштар көбінесе кешкі мезгілде күйіп кетеді? Жауабы: Ток тұтынушылар саны көбейеді, осыдан тізбектегі ток күші сақтандырғыштағы шекті мәннен артады да, қыл сым күйіп кетеді. 3-тапсырма: Балқып кеткен қорғасын сымның орнына мыс сым қойсақ, балқығыш өзінің қызметін атқара ала ма? Басқа қорғасын сым қойса ше? Жауабы: Жоқ. Қойылатын қорғасын сымның кедергісі сақтандырғышқа сай болу керек. 4-тапсырма: Балқымалы сақтандырғыштың қыл сымын неліктен қорғасыннан жасайды? Цезиден әлде мыстан жасаса не болады? Жауабы: Қорғасынның балқу температурасы жетекші өткізгіштерден біршама төмен. Дескриптор:
|
Оқулық, флипчарт Көшеров Ә.Ж Физикадан сапалық есептер жинағы |
||||||||
|
Сабақтың соңы 5-минут |
БББ кестесі бойынша сабақты қорытындылаймын
|
БББ кестесі |
||||||||
|
Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||
|
Жаңа сабақ бастар алдында «Миға шабуыл» әдісімен оқушыларға сұрақ қою арқылы ой-өрісін дамыта отырып жаңа сабақтың тақырыбын ашамын «Джигсо» әдісінде берілген тақырыпты топ ішінде дереккөздер арқылы талқылайды, топ мүшелері білгенін жолдастарымен бөліседі, тақырыпты ортаға салып талқылап, түйінді ойды саралайды. Идеялармен бөлісе отырып ынтымақтастық аясы дамиды «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісінде берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы есептерді деңгейлеріне қарай орындайды. Оқушылар жеңілден күрделіге қарай қарқын ала отырып жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, диалог және қолдау көрсету арқылы жұп болып пікірлерімен бөліседі; бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады
|
Әрбір тапсырманы орындау барысында оқушыларға ауызша кері байланыс беріліп отырады. Сол арқылы оқушылар уәжделеді, БББ кестесі арқылы оқушылардың алған білімдері ескеріледі.
|
Электрқыздырғыш құралдарымен жұмыс істеу барысындағы техника қауіпсіздік ережелері оқушыларға ескертіледі |
||||||||
шағым қалдыра аласыз













