Қысқа мерзімді
(сабақ) жоспары
|
Пәні: |
Биология |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
8.3D Координация және реттелу |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
06.03.2025 ж |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: |
8 «Д» |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Эндокринді бездер қызметінің бұзылуынан туындаған аурулар (гипо-және гиперфункция) |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.7.7 эндокриндік бездер қызметінің бұзылуынан туындаған ауруларды атау |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Эндокриндік бездер қызметінің бұзылуынан туындаған ауруларды атайды; Аурулардың белгілерін сипаттайды; Аурулардың пайда болу әсерін және алдын алу шараларын анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу I топ II топ III топ |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. «Шаңырақ» әдісі арқылы үш топқа бөлінеді. |
Мақтап, мадақтап отыру Жарайсыңдар! |
Суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Өткенді пысықтау 5 минут |
Өткен тақырыпты «Сиқырлы ұяшық» әдісі арқылы пысықтау. 1)Көру рецепторлары нешеу және оларды ата? 2)Таяқшаларда қандай пигмент болады және ол қандай түсті ажыратады? 3)Иттің есту қабілеті неше есе жоғары? 4)Дальтонизм деген қандай ауру? 5)Құтышаларда қандай пигмент болады және ол қандай түстерді ажыратады? 6)Есту рецепторлары қайда орналасады? 7)Құлақ қандай бөлімдерден тұрады? 8)Жақыннан көргіштік кімдерде жиі кездеседі? 9)Көздің қосымша бөліктеріне ………… жатады? 10)Қарашық көздің қай қабатында орналасады? 11)Родопсин пигменті қай дәруменге ұқсас болады? 12)Мида заттың бейнесі қалай қабылданады? |
Оқушылар «Сиқырлы ұяшық» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді ҚБ: «Ми заряды» әдісі |
Оқулық Суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут Сабақтың соңы 5 мин Рефлексия 5 мин Үйге тапсырма |
Жаңа тақырып «Кім жылдам» ойыны арқылы сұраққа жауап беріп,жаңа тақырыпты ашады. Мұғалім жаңа тақырыпты тақтаға жазып, презентация арқылы түсіндіреді.
Топтық жұмыс «Визуалды айғақтар» әдісі
Жұптық жұмыс «Ноутбук» әдісі Секреция безі,оның гормондары және пайда болатын ауруларын сәйкестендіріңіз.
Жеке жұмыс Эндокриндік бездердің гормондарын орналастырыңыз.
«Spinner» әдісі арқылы сабақты қорытындылау. 1)Гипофункция дегеніміз не? 2)Гиперфункция дегеніміз не? 3)Айырша без қандай гормон бөледі? 4)Ұйқы безі қандай гормон бөледі? 5) Қандай гормондар ағзада зат алмасуға қатысады және олар қандай бездерде түзіледі? Кері байланыс «Білім заряды» әдісі
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.
§42. «Эндокринді безінің қызметі және оларға байланысты аурулар» тақырыбын мазмұндайды. |
Жаңа тақырыпты ашуға септіктерін тигізеді.
Жаңа тақырыпты түсінеді
Оқушылар топпен бірлесе жұмыс жасайды.
Оқушылар жұптық жұмыс жасайды.
Кестені «Ноутбук» әдісі арқылы толтырады.
Жеке жұмыс жасайды.
Тапсырманы орындайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар сабақтан алған әсерімен бөліседі. |
Жарайсыңдар!
Дескриптор: - Суреттегі берілген ауруларды атайды; -Аурулардың белгілерін сипаттайды; -Осы аурулардың пайда болуына не әсер ететінін және алдын алу шараларын анықтайды-4 балл
ҚБ: «Ми заряды» әдісі
Дескриптор: -Секреция безі, оның гормондары және пайда болатын ауруларын сәйкестендіреді- 4балл ҚБ: «Ми заряды» әдісі
Дескриптор: -Эндокриндік бездердің гормондарын орналастырады-2балл
ҚБ: «Ми заряды» әдісі
Жарайсыңдар!
«Білім заряды» әдісі
|
Интербелсенді тақта
Оқулық, дәптер, презентация
Суреттер
А3 қағаз, маркер
Қима қағаздар
Суреттер
Интербелсенді тақта https://wordwall.net/resource/79077765
А3 қағаз
Оқулық
|
|||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Эндокринді безінің қызметі және оларға байланысты ауру
Эндокринді безінің қызметі және оларға байланысты ауру
Қысқа мерзімді
(сабақ) жоспары
|
Пәні: |
Биология |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
8.3D Координация және реттелу |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
06.03.2025 ж |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: |
8 «Д» |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Эндокринді бездер қызметінің бұзылуынан туындаған аурулар (гипо-және гиперфункция) |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.7.7 эндокриндік бездер қызметінің бұзылуынан туындаған ауруларды атау |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Эндокриндік бездер қызметінің бұзылуынан туындаған ауруларды атайды; Аурулардың белгілерін сипаттайды; Аурулардың пайда болу әсерін және алдын алу шараларын анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу I топ II топ III топ |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. «Шаңырақ» әдісі арқылы үш топқа бөлінеді. |
Мақтап, мадақтап отыру Жарайсыңдар! |
Суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Өткенді пысықтау 5 минут |
Өткен тақырыпты «Сиқырлы ұяшық» әдісі арқылы пысықтау. 1)Көру рецепторлары нешеу және оларды ата? 2)Таяқшаларда қандай пигмент болады және ол қандай түсті ажыратады? 3)Иттің есту қабілеті неше есе жоғары? 4)Дальтонизм деген қандай ауру? 5)Құтышаларда қандай пигмент болады және ол қандай түстерді ажыратады? 6)Есту рецепторлары қайда орналасады? 7)Құлақ қандай бөлімдерден тұрады? 8)Жақыннан көргіштік кімдерде жиі кездеседі? 9)Көздің қосымша бөліктеріне ………… жатады? 10)Қарашық көздің қай қабатында орналасады? 11)Родопсин пигменті қай дәруменге ұқсас болады? 12)Мида заттың бейнесі қалай қабылданады? |
Оқушылар «Сиқырлы ұяшық» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді ҚБ: «Ми заряды» әдісі |
Оқулық Суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут Сабақтың соңы 5 мин Рефлексия 5 мин Үйге тапсырма |
Жаңа тақырып «Кім жылдам» ойыны арқылы сұраққа жауап беріп,жаңа тақырыпты ашады. Мұғалім жаңа тақырыпты тақтаға жазып, презентация арқылы түсіндіреді.
Топтық жұмыс «Визуалды айғақтар» әдісі
Жұптық жұмыс «Ноутбук» әдісі Секреция безі,оның гормондары және пайда болатын ауруларын сәйкестендіріңіз.
Жеке жұмыс Эндокриндік бездердің гормондарын орналастырыңыз.
«Spinner» әдісі арқылы сабақты қорытындылау. 1)Гипофункция дегеніміз не? 2)Гиперфункция дегеніміз не? 3)Айырша без қандай гормон бөледі? 4)Ұйқы безі қандай гормон бөледі? 5) Қандай гормондар ағзада зат алмасуға қатысады және олар қандай бездерде түзіледі? Кері байланыс «Білім заряды» әдісі
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.
§42. «Эндокринді безінің қызметі және оларға байланысты аурулар» тақырыбын мазмұндайды. |
Жаңа тақырыпты ашуға септіктерін тигізеді.
Жаңа тақырыпты түсінеді
Оқушылар топпен бірлесе жұмыс жасайды.
Оқушылар жұптық жұмыс жасайды.
Кестені «Ноутбук» әдісі арқылы толтырады.
Жеке жұмыс жасайды.
Тапсырманы орындайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар сабақтан алған әсерімен бөліседі. |
Жарайсыңдар!
Дескриптор: - Суреттегі берілген ауруларды атайды; -Аурулардың белгілерін сипаттайды; -Осы аурулардың пайда болуына не әсер ететінін және алдын алу шараларын анықтайды-4 балл
ҚБ: «Ми заряды» әдісі
Дескриптор: -Секреция безі, оның гормондары және пайда болатын ауруларын сәйкестендіреді- 4балл ҚБ: «Ми заряды» әдісі
Дескриптор: -Эндокриндік бездердің гормондарын орналастырады-2балл
ҚБ: «Ми заряды» әдісі
Жарайсыңдар!
«Білім заряды» әдісі
|
Интербелсенді тақта
Оқулық, дәптер, презентация
Суреттер
А3 қағаз, маркер
Қима қағаздар
Суреттер
Интербелсенді тақта https://wordwall.net/resource/79077765
А3 қағаз
Оқулық
|
|||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















