Білім беру
ұйымының атауы
|
Қоңыр орта
мектебі
|
Пәні:
|
Биология
|
Бөлім:
|
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
А.Т.Калабаева
|
Күні:
|
27.11.2023
ж
|
Сынып:
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Энергетикалық алмасу
кезеңдері
|
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
|
10.1.4.4 - энергетикалық алмасу кезеңдерін
сипаттау
|
Сабақтың
мақсаты
|
Энергетикалық алмасу кезеңдерін
сипаттайды
|
Сабақтың
барысы
|
№Сабақтың
кезеңі//уақыты
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Ұйымдастыру
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
оқушылардың
бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал
қалыптастыру.
|
оқушылар
бір-біріне жақсы тілек
айтады
|
|
|
Сабақтың
ортасы
|
«Миға
шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен
жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық
талқылайды.
мұғалім
оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен
таныстырады.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап
беріп, өзара ұжымдық
талқылау
1. Энергетикалық алмасу
кезінде электрондар доноры және акцепторы не болып
табылады?
2. Қандай процес гликолиз деп
аталады?
.
|
|
|
|
«Борт журналы»
әдісі. Әр жұп өз
тақырыптарын оқулықтағы мәтін бойынша талдап, келесі топқа
таныстырады
|
1-жұп Энергетикалық алмасудың
1 кезеңін сипаттайды
2 жұп Энергетикалық алмасудың
2 кезеңін сипаттайды
|
Дискриптор:
-Дайындық
кез
еңді
сипаттайды;
-Ойларын жинақтап,
алған білімін
Борт журналына
жазады;
-Тың ақпараттарымен
бөліседі,танысты
рады
|
|
№1-тапсырма
«Биологиялық
диктант»
Оқулықпен жұмыс: сөйлемдегі
бос орынға тиісті сөзді
қою
|
№1-тапсырма
«Биологиялық
диктант»
Оқулықпен жұмыс: сөйлемдегі
бос орынға тиісті сөзді қойып тапсырманы
орындайды
|
Дискриптор:
-Энергияның өлшеу бірлігін
біледі;
-Энергетикалық алмасудың
екінші аталуын біледі; -Оттекті және оттексіз энергетикалық алмасу
жасушаның қай органоидтарында жүретінін
біледі.
|
|
|
№2-тапсырма:
Кестені
толтыр
|
№2-тапсырма: Кестені
толтырады
|
Дескриптор
-Катаболизм
реакциясындағы реакцияға түсетін заттарды
біледі
- Реакцияның нәтижесін
анықтайды
- Зат алмасудың сатыларын
ажыратады
. Анаболизм
реакциясындағы реакцияға түсетін заттарды
біледі
- Реакцияның нәтижесін
анықтайды
- Зат алмасудың сатыларын
ажыратады
|
|
Сабақтың
соңы
Кері
байланыс
|
«Аяқталмаған сөйлем»
әдісі.
Мұғалім сабақты
қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын,
рефлексиясын тыңдайды.
|
Жеке
жұмыс: - бүгінгі сабақта
...білдім
- мен
өзімді.....үшін мақтар едім.
-қиындық
тудырды.
|
.
|
|
1- тапсырма:
«Биологиялық диктант»
Оқулықпен жұмыс: сөйлемдегі
бос орынға тиісті сөзді қою
1. Метаболизм __________
болып ___________
бөлінеді.
2. Катаболизм процесі кезінде
___________ заттар түзіледі.
3. Анаболизм процесі кезінде
___________ синтезделеді.
4. ___________ - белгілі
бір тәртіппен кезектесіп жүретін химиялық
реакция.
5. Пайдалы жұмысқа жарамайтын
энергия ___________ деген өлшеммен
сипатталады.
2
-тапсырма: Кестені
толтырыңдар
Зат пен энергияның
алмасуы
|
Реакцияға түсетін
заттар
|
Реакцияның
нәтижесі
|
Зат алмасудың
сатылары
|
1. Катаболизм (ыдырау
реакциясы)
|
|
|
|
2. Анаболизм (синтездеу
реакциясы)
|
|
|
|