|
Тақырыбы: Сабақ |
Энергетикалық деңгейлер |
|||||||||||
|
Күні,айы:04.09.19ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Асанова А |
|||||||||||
|
8 сынып |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.4 әрбір электрондық қабат белгілі электрон сиымдылығына ие екендігін түсіну 8.1.3.5 элементтердің период және топ бойынша қасиеттерінің өзгеру сипатын анықтау; |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Электрондық деңгейлердің құрылысымен танысады |
|||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Электрондық орбитальдардың түрлері мен бағыттарын түсінеді. |
||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: электрондық формулаларды таба білу дағдыларын қалыптастырады. |
||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Ұсынылған атомдар үлгілерінің сызбаларын дұрыс салады жəне дұрыс көрсетеді; - Бейнеленген əр деңгейдегі толық (максимальды) орналасқан электрон сандарын кесте арқылы толтырады; - 16-дан астам элемент атомының электрондық конфигурациясын құрастыра алады. |
|||||||||||
|
Тілдік құзіреттілік |
Пəнге қатысты лексика мен терминология: атом (электрондық), қабат, энергетикалық деңгей, ядро, жүйелік, топ, қашықтық, жуық, барынша алшақ, ішкі, сыртқы. / atom (electron), shell, energy level, nucleus, series of shells, group, distance, nearest, furthest, inner, outer. Диалог пен жазуға арналған сөздердің пайдалы жинағы: Бұл атом ядросы, ал мыналар электрондар.
|
|||||||||||
|
Құндылықтарды игерту: |
Өзіне және өзгелерге құрмет мұғалім мен оқушылардың бір-бірімен амандасуында, сыпайы, ойын ашық білдіріп, тыңдауда, сабақты уақытында бастап, аяқтауда, тапсырмаларды нұсқалық бойынша толық орындауда, бір-бірінеқолдау көрсетуінде көрініс табады. |
|||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
|||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
PowerPoint таныстырылымы. |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
|||||||||||
|
Сабақтың басы(2-5 минут) |
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу. Түгендеу. «Өрмекші» тренингі арқылы үй жұмысын сұрау. Цельсий, Келвин, Фарингейт, Реомюр арқылы төрт топқа бөлу. Амандасады. Стратегияға белсене қатысады. Сабаққа деген ынтасы, қызығушылығы артады. Топтарға бөлінеді. Үй тапсырмасын тексеру: Қызығушылықты ояту: Сұрақ-жауап:
. Топтық жұмыс «Ассоциация құру
Атом
Оқушыларға пікірталас кезеңін өткізу, автордың өлнеңдегі сипаттамасы бойынша сипаттау Берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе отырып, талқылайды және әр топтың бақылаушысы жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағын жүргізеді. |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы (6-38 минут) |
Мағынаны тану Топтық жұмыс Орбитальдардың пішіні орбиталь квант санымен анықталады. Кванттық механика мәліметі бойынша s–орбитальдың пішіні шар тәрізді. Бірінші энергетикалық деңгейде n=1, бір ғана орбиталь. Оны s-орбиталь деп атайды. s-орбитальда орналасқан электронды s-электрон деп атайды. 2-энергетикалық деңгейде (n=2) төрт орбиталь бар. Оның біріншісі – сфералық симметриялы 2s-орбиталь. 1s-электронға қарағанда2s-электронның энергиясы үлкен болғандықтан ядродан қашық орналасады. Өзара бағалау ( дескриптор бойынша) Бағалау СГ 3. Есептердің шығару нәтижелерін көрсету Оқытудың мақсаты бойынша.
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы( 38-40мин) |
Жұптық жұмыс «Пилот - Штурман» (5 минут) (Штурман – басқарушы, пилот – орындаушы) Электрондық орбитальдардың қандай түрлері бар? Әр атомда оның қанша түрі болуы мүмкін? Паули ұстанымының маңызы қандай? Атомдағы электрондық орбитальдардың толтырылуының басты ережелерін тұжырымда
Бағалау Жетістік критерийлері бойынша Үй жұмысы Жаңа сөздерді жаттау
Рефлексия. Оқушылар қиық қағаздарға жазып береді. Сабақта маған не пайдалы болды? Сабақта маған не қызықты болды? Сабақта маған не қиын болды?
|
|||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
|||||||||||
|
Қорытындылау |
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||||||
|
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?
|
|
|
||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2. |
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Энергетикалық деңгейлер
Энергетикалық деңгейлер
|
Тақырыбы: Сабақ |
Энергетикалық деңгейлер |
|||||||||||
|
Күні,айы:04.09.19ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Асанова А |
|||||||||||
|
8 сынып |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.4 әрбір электрондық қабат белгілі электрон сиымдылығына ие екендігін түсіну 8.1.3.5 элементтердің период және топ бойынша қасиеттерінің өзгеру сипатын анықтау; |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Электрондық деңгейлердің құрылысымен танысады |
|||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Электрондық орбитальдардың түрлері мен бағыттарын түсінеді. |
||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: электрондық формулаларды таба білу дағдыларын қалыптастырады. |
||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Ұсынылған атомдар үлгілерінің сызбаларын дұрыс салады жəне дұрыс көрсетеді; - Бейнеленген əр деңгейдегі толық (максимальды) орналасқан электрон сандарын кесте арқылы толтырады; - 16-дан астам элемент атомының электрондық конфигурациясын құрастыра алады. |
|||||||||||
|
Тілдік құзіреттілік |
Пəнге қатысты лексика мен терминология: атом (электрондық), қабат, энергетикалық деңгей, ядро, жүйелік, топ, қашықтық, жуық, барынша алшақ, ішкі, сыртқы. / atom (electron), shell, energy level, nucleus, series of shells, group, distance, nearest, furthest, inner, outer. Диалог пен жазуға арналған сөздердің пайдалы жинағы: Бұл атом ядросы, ал мыналар электрондар.
|
|||||||||||
|
Құндылықтарды игерту: |
Өзіне және өзгелерге құрмет мұғалім мен оқушылардың бір-бірімен амандасуында, сыпайы, ойын ашық білдіріп, тыңдауда, сабақты уақытында бастап, аяқтауда, тапсырмаларды нұсқалық бойынша толық орындауда, бір-бірінеқолдау көрсетуінде көрініс табады. |
|||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
|||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
PowerPoint таныстырылымы. |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
|||||||||||
|
Сабақтың басы(2-5 минут) |
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу. Түгендеу. «Өрмекші» тренингі арқылы үй жұмысын сұрау. Цельсий, Келвин, Фарингейт, Реомюр арқылы төрт топқа бөлу. Амандасады. Стратегияға белсене қатысады. Сабаққа деген ынтасы, қызығушылығы артады. Топтарға бөлінеді. Үй тапсырмасын тексеру: Қызығушылықты ояту: Сұрақ-жауап:
. Топтық жұмыс «Ассоциация құру
Атом
Оқушыларға пікірталас кезеңін өткізу, автордың өлнеңдегі сипаттамасы бойынша сипаттау Берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе отырып, талқылайды және әр топтың бақылаушысы жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағын жүргізеді. |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы (6-38 минут) |
Мағынаны тану Топтық жұмыс Орбитальдардың пішіні орбиталь квант санымен анықталады. Кванттық механика мәліметі бойынша s–орбитальдың пішіні шар тәрізді. Бірінші энергетикалық деңгейде n=1, бір ғана орбиталь. Оны s-орбиталь деп атайды. s-орбитальда орналасқан электронды s-электрон деп атайды. 2-энергетикалық деңгейде (n=2) төрт орбиталь бар. Оның біріншісі – сфералық симметриялы 2s-орбиталь. 1s-электронға қарағанда2s-электронның энергиясы үлкен болғандықтан ядродан қашық орналасады. Өзара бағалау ( дескриптор бойынша) Бағалау СГ 3. Есептердің шығару нәтижелерін көрсету Оқытудың мақсаты бойынша.
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы( 38-40мин) |
Жұптық жұмыс «Пилот - Штурман» (5 минут) (Штурман – басқарушы, пилот – орындаушы) Электрондық орбитальдардың қандай түрлері бар? Әр атомда оның қанша түрі болуы мүмкін? Паули ұстанымының маңызы қандай? Атомдағы электрондық орбитальдардың толтырылуының басты ережелерін тұжырымда
Бағалау Жетістік критерийлері бойынша Үй жұмысы Жаңа сөздерді жаттау
Рефлексия. Оқушылар қиық қағаздарға жазып береді. Сабақта маған не пайдалы болды? Сабақта маған не қызықты болды? Сабақта маған не қиын болды?
|
|||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
|||||||||||
|
Қорытындылау |
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||||||
|
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?
|
|
|
||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2. |
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз













