«Тексерілді»
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары:
Сабақ № 8 Күні: Сыныбы: 8 Пәні: Физика
|
Сынып: |
8«А» |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Энергияның айналу және сақталу заңы. |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар энергияның сақталу және айналу заңын біледі, энергияның математикалық өрнегін пайдаланып есептер шығарады. |
||
|
Сабақтың әдістері: |
1. Үй тапсырмасы. 2.Жаңа сабақ 3. Деңгейлік тапсырмалар 4. «Кері байланыс» 5.Үй тапсырмасын беру. |
||
|
№ |
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
|
1 |
Ұйымдастыру кезеңі |
Оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу, назарларын сабаққа аудару, сабақ мақсатын тапсырма арқылы оқушылармен анықтау. |
Оқушылар берілген тапсырма арқылы тақырыптың мақсатын ашады |
|
2 |
Үй тапсырмасын сұрау |
Үй тапсырмасымен жұмыс. Физикалық диктант.
Екі жүйеде немесе қоршаған денелерде бір мезгілде басқадай өзгерістер болмаған жағдайда, суығырақ жүйеден ыстығырақ жүйеге жылу берілуі мүмкін емес. (Р.Клаузиус)
|
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, ойларын жинақтап, тақырыпты естеріне түсіреді. |
|
3 |
Ой қозғау |
Оқушыларға сұрақтар қою арқылы жаңа тақырып ашылады. |
Оқушылар бүгінгі сабақта қандай тақырыпты өтетінімізді анықтайды. |
|
4 |
Жаңа сабақ |
|
Оқушыларға сұрақ қою арқылы жаңа тақырып түсіндіріледі, оқушылар талдап, 7 сыныпта алған білімдерін толықтырады. |
|
5 |
Сабақты бекіту |
Сұрақтар қою арқылы 1.Көсеу ұзын болса қол күймес – қандай физикалық құбылыс жасырылған? ( жылу өтгізгіштік) 2.Қазан отпен, адал әрекетпен қызады – (жылулық қозғалыс, ішкі энергияның өгеруі) 3.Тонның жылуы тігісінен емес жүнінен (жылу өткізгіштік) 4.Ескі мұз ерігіш, жаңа дос жерігіш – (жылу берілу) 5. Қармен бір жүргенде неге сықырлайды? (Қар қатты дене. сынады) 6.Шындықты іздеген табады (отын энергиясы) 7.Азықсыз адам алысқа бармас (энергияның сақталу заңы) |
Сұрақтарға оқушылар топтасып та жекелеп те жауап беруге болады. |
|
6 |
Деңгейлік тапсырмалар |
Деңгейлік тапсырмалар. С деңгейі 1.Меншікті жану жылуы 4,2·106 Дж/кг, массасы 1,5кг отынды жағып 1,89 ·107 Дж жұмыс атқаратын трактордың Пәк-тін анықта . 2.Іштен жану двигателі 2,3·105 кДж-ге тең пайдалы жұмыс істеді және бұл кезде массасы 2кг бензин жұмсады. Двигателдің пайдалы әсер коэффициентін есептеңдер. 3. Тепловоз 1 сағ ішінде 8000000 кДж жұмыс өндіреді.Осы уақыт ішінде ол массасы 800 кг дизельдік отын жағады,оның меншікті жану жылуы 4·107 Дж/кг. Двигательдің ПӘК-ін анықтаңдар. 4.Алғашқы трактордың екі бу двигателі болды.Ол сағатына меншікті жану жылуы 30·106 Дж/кг болып келген 5 кг отын жақты. Егер оның двигателінің қуаты 1,5 кВт шамасында болса, трактордың ПӘК-ін есептеңдер. |
Әр оқушы жеке берілген тапсырманы орындайды. |
|
7 |
Кері байланыс |
Маған ұнады, маған ұнамады. Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын ауызша айтады. |
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін жазады |
|
8 |
Бағалау |
Оқушыларды сабаққа қатысуларына және нақты әрі дұрыс жауап берулеріне қарап бағалау. |
. |
|
9 |
Үйге тапсырма |
§12 оқу. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Энергияның айналу және сақталу заңы.
Энергияның айналу және сақталу заңы.
«Тексерілді»
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары:
Сабақ № 8 Күні: Сыныбы: 8 Пәні: Физика
|
Сынып: |
8«А» |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Энергияның айналу және сақталу заңы. |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар энергияның сақталу және айналу заңын біледі, энергияның математикалық өрнегін пайдаланып есептер шығарады. |
||
|
Сабақтың әдістері: |
1. Үй тапсырмасы. 2.Жаңа сабақ 3. Деңгейлік тапсырмалар 4. «Кері байланыс» 5.Үй тапсырмасын беру. |
||
|
№ |
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
|
1 |
Ұйымдастыру кезеңі |
Оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу, назарларын сабаққа аудару, сабақ мақсатын тапсырма арқылы оқушылармен анықтау. |
Оқушылар берілген тапсырма арқылы тақырыптың мақсатын ашады |
|
2 |
Үй тапсырмасын сұрау |
Үй тапсырмасымен жұмыс. Физикалық диктант.
Екі жүйеде немесе қоршаған денелерде бір мезгілде басқадай өзгерістер болмаған жағдайда, суығырақ жүйеден ыстығырақ жүйеге жылу берілуі мүмкін емес. (Р.Клаузиус)
|
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, ойларын жинақтап, тақырыпты естеріне түсіреді. |
|
3 |
Ой қозғау |
Оқушыларға сұрақтар қою арқылы жаңа тақырып ашылады. |
Оқушылар бүгінгі сабақта қандай тақырыпты өтетінімізді анықтайды. |
|
4 |
Жаңа сабақ |
|
Оқушыларға сұрақ қою арқылы жаңа тақырып түсіндіріледі, оқушылар талдап, 7 сыныпта алған білімдерін толықтырады. |
|
5 |
Сабақты бекіту |
Сұрақтар қою арқылы 1.Көсеу ұзын болса қол күймес – қандай физикалық құбылыс жасырылған? ( жылу өтгізгіштік) 2.Қазан отпен, адал әрекетпен қызады – (жылулық қозғалыс, ішкі энергияның өгеруі) 3.Тонның жылуы тігісінен емес жүнінен (жылу өткізгіштік) 4.Ескі мұз ерігіш, жаңа дос жерігіш – (жылу берілу) 5. Қармен бір жүргенде неге сықырлайды? (Қар қатты дене. сынады) 6.Шындықты іздеген табады (отын энергиясы) 7.Азықсыз адам алысқа бармас (энергияның сақталу заңы) |
Сұрақтарға оқушылар топтасып та жекелеп те жауап беруге болады. |
|
6 |
Деңгейлік тапсырмалар |
Деңгейлік тапсырмалар. С деңгейі 1.Меншікті жану жылуы 4,2·106 Дж/кг, массасы 1,5кг отынды жағып 1,89 ·107 Дж жұмыс атқаратын трактордың Пәк-тін анықта . 2.Іштен жану двигателі 2,3·105 кДж-ге тең пайдалы жұмыс істеді және бұл кезде массасы 2кг бензин жұмсады. Двигателдің пайдалы әсер коэффициентін есептеңдер. 3. Тепловоз 1 сағ ішінде 8000000 кДж жұмыс өндіреді.Осы уақыт ішінде ол массасы 800 кг дизельдік отын жағады,оның меншікті жану жылуы 4·107 Дж/кг. Двигательдің ПӘК-ін анықтаңдар. 4.Алғашқы трактордың екі бу двигателі болды.Ол сағатына меншікті жану жылуы 30·106 Дж/кг болып келген 5 кг отын жақты. Егер оның двигателінің қуаты 1,5 кВт шамасында болса, трактордың ПӘК-ін есептеңдер. |
Әр оқушы жеке берілген тапсырманы орындайды. |
|
7 |
Кері байланыс |
Маған ұнады, маған ұнамады. Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын ауызша айтады. |
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін жазады |
|
8 |
Бағалау |
Оқушыларды сабаққа қатысуларына және нақты әрі дұрыс жауап берулеріне қарап бағалау. |
. |
|
9 |
Үйге тапсырма |
§12 оқу. |
|
шағым қалдыра аласыз














