Сабақ №3. 4 тоқсан.
|
Педагогтің аты-жөні: |
Самат Еркежан |
|
Күні: |
09.04.2021 |
|
Сыныбы: 8 А |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Энергияның сақталуы және айналуы. (Пр. №19). |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.3.5 – энергияның түрленуіне мысалдар келтіру; 7.2.3.6 – механикалық энергияның сақталу заңын есептер шығаруда қолдану 7.2.3.6 – механикалық энергияның сақталу заңын есептер шығаруда қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады. энергияның түрленуіне мысалдар келтіре алады Көптеген оқушылар механикалық энергияның сақталу заңын жаза алады. Кейбір оқушылар істей алады механикалық энергияның сақталу заңына есептер шығара алады |
|
Бағалау критерийлері |
энергияның түрленуіне мысалдар келтіреді. теория тұрғысынан сипаттайды; есеп шығаруда қолданады. |
|
Құндылықтарға баулу |
Берілген есептерді шығаруда қажет формуланы тауып, өлшем бірлігін сауатты жазып, нақты жауабын дұрыс табу арқылы еңбек және шығармашылық құндылығы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин.
Өткенге шолу 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Қызыл өрік» би Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! Өткен материалды меңгергендерін тексеру мақсатында қайталау жүргізу 1.Аспандағы ұшақта қандай энергия түрлері бар? Жауабы: Онда потенциалдық және кинетикалық энергия бар 2.Механикалық энергия дегеніміз не? Жауабы: Дененің потенциалдық және кинетикалық энергияларының қосындысын механикалық энергия деп атайды. W=Ек+Еп 3.Табиғатта және техникада энергияның түрленуі бола ма? Жауабы: Механикалық энергияның бір түрі екінші түріне үздіксіз айналып отырады 4.Садақты тартқан кезде механикалық энергияның түрлену себебін түсіндір. Жауабы: Садақ кермесінің потенциалдық энергиясы ұшқан жебенің кинетикалық энергиясына айналады.. 5.Энергия жоқтан пайда болмайды, ...... Жауабы: тек бір түрден екінші түрге ауысып отырады. 6, Потенцаиалдық энергия формуласы |
Оқушылар ауызша сұрақтарға жауап бере отырып өткен сабақта өтілген материалды еске түсіреді. Мұғалім дұрыс және бұрыс жауаптар бойынша оқушыларға кері байланыс береді |
Дескриптор: механикалық энергияның екі түрін сипаттайды |
Оқулық 10балл |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы. Жеке жұмыс 10 мин 10 мин |
Тапсырма №1. Тапсырма №1. Топтық жұмыс Суреттегі денелер қандай энергияларға ие? Қандай энергия түрленулері болып жатыр?
Тапсырма №2.
|
Дескриптор: -Ғалымдардың тәжірибесінен мысалдар келтіреді -энергияның сақталу заңына теория тұрғысынан сипаттайды Оқушылар Мех-қ энергия формуласын қолданып есептер шығарады. Дескриптор: механикалық энергияның есептерін шешеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің берілгенін жазады Формуланы түрлендіреді Математикалық есептеулер жүргізеді Жалпы бал 12 балл |
Бағалау ретінде жауап берген оқушыларға басбармақ әдісімен бағалайды Жарайсың Керемет Өте жақсы Аліде талпын Осы бетіңнен тайма |
ДЭ Презентация Оқулық 7-сынып. Онлайн мектеп Тапсырмасы Карточкалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс «Кім жүйрік» әдісі 5 мин |
. «Глоссарий» әдісімен кестені толтыру.
|
Оқушылар Мех-қ энергия түрлерін кесте бойынша толтырады.
Дескриптор -Мех-қ энерг-ң түрлерінің формуласын және өлшем бірлігін біледі. Жалпы балл -5 |
Жарайсың
Керемет Өте жақсы
Аліде талпын
Осы бетіңнен тайма
|
Карточкалар< Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Сабақ №3. 4
тоқсан. Педагогтің
аты-жөні: Самат
Еркежан Күні: 09.04.2021 Сыныбы: 8
А Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: Энергияның сақталуы және
айналуы. (Пр.
№19). Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
7.2.3.5 – энергияның
түрленуіне мысалдар келтіру;
7.2.3.6 –
механикалық энергияның сақталу заңын есептер шығаруда
қолдану 7.2.3.6 – механикалық
энергияның сақталу заңын есептер шығаруда
қолдану Сабақтың
мақсаты:
Барлық оқушылар
істей алады. энергияның түрленуіне мысалдар
келтіре алады
Көптеген
оқушылар механикалық энергияның сақталу
заңын жаза алады. Кейбір оқушылар істей
алады механикалық энергияның сақталу
заңына есептер шығара алады
Бағалау
критерийлері
энергияның
түрленуіне мысалдар
келтіреді.
теория тұрғысынан
сипаттайды; есеп шығаруда
қолданады.
Құндылықтарға
баулу
Берілген есептерді
шығаруда қажет формуланы тауып, өлшем бірлігін сауатты жазып, нақты
жауабын дұрыс табу арқылы еңбек және шығармашылық
құндылығы қалыптасады. Сабақтың
барысы: Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың
басы
5
мин.
Өткенге
шолу 5
мин
Ұйымдастыру
кезеңі
Оқушылармен
амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын
бақылау.
Психологиялық ахуал
қалыптастыру: «Қызыл өрік»
би
Бір-бірімізді тыңдаймыз
десек 1 рет қол
шапалақтаймыз!
Ұйымшыл боламыз десек 2
рет
Белсенділік танытамыз
десек 3 рет
шапалақтаймыз!
Өткен материалды
меңгергендерін тексеру мақсатында
қайталау
жүргізу
1.Аспандағы ұшақта қандай
энергия түрлері бар? Жауабы: Онда потенциалдық және
кинетикалық энергия
бар
2.Механикалық энергия дегеніміз не?
Жауабы: Дененің
потенциалдық және кинетикалық
энергияларының қосындысын механикалық энергия
деп атайды.
W=Ек+Еп
3.Табиғатта және техникада энергияның түрленуі
бола ма? Жауабы: Механикалық энергияның бір түрі екінші
түріне үздіксіз айналып
отырады
4.Садақты тартқан кезде
механикалық энергияның түрлену себебін
түсіндір.
Жауабы: Садақ
кермесінің потенциалдық энергиясы ұшқан
жебенің кинетикалық энергиясына айналады..
5.Энергия жоқтан пайда болмайды, ...... Жауабы:
тек бір түрден екінші түрге ауысып
отырады. 6, Потенцаиалдық энергия
формуласы
Оқушылар ауызша
сұрақтарға жауап бере отырып өткен сабақта өтілген материалды еске
түсіреді. Мұғалім дұрыс және бұрыс жауаптар бойынша оқушыларға кері
байланыс береді
Дескриптор: механикалық энергияның екі
түрін сипаттайды
Оқулық 10балл
Сабақтың
ортасы.
Жеке
жұмыс
10
мин 10
мин
Тапсырма
№1.
Тапсырма
№1.
Топтық
жұмыс
Суреттегі денелер қандай
энергияларға ие? Қандай энергия түрленулері болып
жатыр?
Тапсырма
№2.
Қатаңдығы
10 4 Н/м серіппе 3 см-ге сығылғанда оның потенциалдық
энергиясы қалай өзгереді ?
Массасы 0,5 кг дене 4 м/с жылдамдықпен тік жоғары
қарай лақтырылған. Ең жоғары биіктікке дейін көтерілгенде ауырлық
күшінің жұмысын, потенциалдық энергияның өзгерісін
анықтаңыз.
Жер
бетінен 3,5 м биіктікке көтерілген массасы 6 кг дененің
потенциалдық энергиясын
анықтаңыз.
Тікұшақ жерден 2 шақырым биіктікке көтерілгенде
жылдамдығы 2 м/с болды. Егер оның массасы 0,2 тонна болса, жермен
салыстырғанда механикалық энергиясы неге
тең?
.Массасы 500 г доптың 4 м/с жылдамдықпен
қозғалған кездегі кинетикалық энергиясы неге
тең?
Жер
бетінен 10м биіктіктегі балконнан 0,5 кг доп
көкжиекке параллель 10 м/с жылдамдықпен лақтырған жерге
түсер кездегі доптың механикалық
энергиясы?
Дескриптор:
-Ғалымдардың
тәжірибесінен мысалдар
келтіреді
-энергияның сақталу
заңына теория тұрғысынан
сипаттайды
Оқушылар
Мех-қ энергия формуласын қолданып есептер
шығарады.
Дескриптор:
механикалық
энергияның есептерін шешеді
ХБЖ-ға
келтіреді
Есептің берілгенін
жазады
Формуланы
түрлендіреді
Математикалық
есептеулер жүргізеді Жалпы бал 12
балл
Бағалау ретінде жауап берген
оқушыларға басбармақ әдісімен
бағалайды
Жарайсың
Керемет
Өте
жақсы
Аліде
талпын
Осы бетіңнен
тайма
ДЭ
Презентация
Оқулық
7-сынып.
Онлайн
мектеп Тапсырмасы
Карточкалар
Жеке
жұмыс
«Кім жүйрік»
әдісі 5
мин
.
«Глоссарий» әдісімен кестені
толтыру. Энергия Өлшем
бірлігі Формуласы Потенциалдық
энергия Кинетикалық
энергия Деформацияланған серіппенің
потенциалдық энергиясы Механикалық
энергия
Оқушылар
Мех-қ энергия түрлерін кесте бойынша
толтырады.
Дескриптор
-Мех-қ энерг-ң
түрлерінің формуласын және өлшем бірлігін
біледі.
Жалпы балл
-5
Жарайсың
Керемет
Өте
жақсы
Аліде
талпын
Осы бетіңнен
тайма
Карточкалар< | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















