|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
||||
|
Күні: |
|
|
||||
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|||
|
Тәрбие тақырыбы: |
«Ең әдемі киім- ұлтыңның киімі» |
|
||||
|
Құндылық |
Ұлттық киім |
|
||||
|
Мақсаты: |
Ұлттық киімдер туралы толық мағлұмат беру. Қазақтың салт-дәстүріндегі ұлттық өнегені оқушылар бойына дарыту және сана-сезімін ояту. |
|
||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
||
|
Сабақтың басы 5мин
|
Психологиялық ахуал. Сәлемдесу. Оқушыларды орындарынан тұрғызып, өзге ұлттар сияқты амандасып алу. Қазақтар – қол алысады Италияда – құшақтасады Бразилияда – бір – бірінің иығын қағады Зимбабада – арқасымен амандасады Македонияда – шынтақпен Никаракуада – иықпен тіреседі Австралияда шапалақ, секіру, бөксе түйістіреді. (1мамыр Бірлік мерекесі күніне орай балалардың санасын ояту) Жаңа тақырып. Тақырыпты ашу «Жасырылған суреттер» Бейнежазба «Қазақтың ұлттық киімдері» Қазақтың ұлттық киімдері өзге халықтарға ұксамайтын өзіндік ерекшеліктерімен көшпелі тіршілікке сәйкес қалыптасқан. Қазақы киімнің барша сәнділігі оның ою-өрнегінде, әрбір әшекейінде халқымыздың тарихының, ой-дүниесінің қайталанбас көрінісі жатыр. Ерте замандардан бүгінге дейін өзінің қадір-қасиетін жоймай, қазақ қолөнерінің озық үлгісі ретінде ғана емес, әрі әсем, әрі ыңғайлылығымен де пайдаланудан қалмай келе жатқан ұлттық киімдеріміз жетерлік. Жетелеу сұрақтары: Ұлттық киімнің қандай түрлерін білесіңдер? Ұлттық киімдер несімен ұнайды? Ұлттық киімдерге көзқарасыңыз? Ұлттық киімде өзіңізді қалай сезініп отырсыз? Ұлттық киімдерді қайда кездестіреміз? |
Сәлемдесіп алады Оқушылар жасырылған суреттерді тауып, тақтаға мағынасын аша отырып, іледі. Бейнежазба тамашалайды Сұрақтарға жауап береді |
Суреттер https://youtu.be/OSoCp56xA28?si=se3wtPjkEbxTF9FN |
|
||
|
Сабақтың ортасы 12мин |
Топтық жұмыс «Мозайка» әдісі Оюды құрастыру арқылы, қазақтың ұлттық киімдерін бейнелеу. Шапан – тізеден төмен түсетін қалың сырт киім. Түрлері: қаптал шапан, қималы шапан, сырмалы шапан. Кимешек – әжелердің тек беті ашық, басын, иығын жауып тұратын бас киімі Қамзол – әйелдердің көйлек сыртынан киетін киімі. Сергіту сәті. «Қамажай» биі Жұптық жұмыс. «Жұбын тап» Суреттер пен мәліметтерді сәйкестендіру.
|
Мозайка құрастырады Би билейді Суреттерді сәйкестендіреді |
Қима суреттер Қамажай әуені
|
|
||
|
Соңы(бекіту)3мин |
Қорытынды. «Оюды қию» Қол моторикасын дамыту |
Оюларды қияды |
|
|||
|
|
Кері байланыс. Ою қималарын киім үлгісіне апарып әсемдеу |
Оюларды жабыстырады. |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ең әдемі киім- ұлтыңның киімі
Ең әдемі киім- ұлтыңның киімі
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
||||
|
Күні: |
|
|
||||
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|||
|
Тәрбие тақырыбы: |
«Ең әдемі киім- ұлтыңның киімі» |
|
||||
|
Құндылық |
Ұлттық киім |
|
||||
|
Мақсаты: |
Ұлттық киімдер туралы толық мағлұмат беру. Қазақтың салт-дәстүріндегі ұлттық өнегені оқушылар бойына дарыту және сана-сезімін ояту. |
|
||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
||
|
Сабақтың басы 5мин
|
Психологиялық ахуал. Сәлемдесу. Оқушыларды орындарынан тұрғызып, өзге ұлттар сияқты амандасып алу. Қазақтар – қол алысады Италияда – құшақтасады Бразилияда – бір – бірінің иығын қағады Зимбабада – арқасымен амандасады Македонияда – шынтақпен Никаракуада – иықпен тіреседі Австралияда шапалақ, секіру, бөксе түйістіреді. (1мамыр Бірлік мерекесі күніне орай балалардың санасын ояту) Жаңа тақырып. Тақырыпты ашу «Жасырылған суреттер» Бейнежазба «Қазақтың ұлттық киімдері» Қазақтың ұлттық киімдері өзге халықтарға ұксамайтын өзіндік ерекшеліктерімен көшпелі тіршілікке сәйкес қалыптасқан. Қазақы киімнің барша сәнділігі оның ою-өрнегінде, әрбір әшекейінде халқымыздың тарихының, ой-дүниесінің қайталанбас көрінісі жатыр. Ерте замандардан бүгінге дейін өзінің қадір-қасиетін жоймай, қазақ қолөнерінің озық үлгісі ретінде ғана емес, әрі әсем, әрі ыңғайлылығымен де пайдаланудан қалмай келе жатқан ұлттық киімдеріміз жетерлік. Жетелеу сұрақтары: Ұлттық киімнің қандай түрлерін білесіңдер? Ұлттық киімдер несімен ұнайды? Ұлттық киімдерге көзқарасыңыз? Ұлттық киімде өзіңізді қалай сезініп отырсыз? Ұлттық киімдерді қайда кездестіреміз? |
Сәлемдесіп алады Оқушылар жасырылған суреттерді тауып, тақтаға мағынасын аша отырып, іледі. Бейнежазба тамашалайды Сұрақтарға жауап береді |
Суреттер https://youtu.be/OSoCp56xA28?si=se3wtPjkEbxTF9FN |
|
||
|
Сабақтың ортасы 12мин |
Топтық жұмыс «Мозайка» әдісі Оюды құрастыру арқылы, қазақтың ұлттық киімдерін бейнелеу. Шапан – тізеден төмен түсетін қалың сырт киім. Түрлері: қаптал шапан, қималы шапан, сырмалы шапан. Кимешек – әжелердің тек беті ашық, басын, иығын жауып тұратын бас киімі Қамзол – әйелдердің көйлек сыртынан киетін киімі. Сергіту сәті. «Қамажай» биі Жұптық жұмыс. «Жұбын тап» Суреттер пен мәліметтерді сәйкестендіру.
|
Мозайка құрастырады Би билейді Суреттерді сәйкестендіреді |
Қима суреттер Қамажай әуені
|
|
||
|
Соңы(бекіту)3мин |
Қорытынды. «Оюды қию» Қол моторикасын дамыту |
Оюларды қияды |
|
|||
|
|
Кері байланыс. Ою қималарын киім үлгісіне апарып әсемдеу |
Оюларды жабыстырады. |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз














