|
Сынып: 8 |
Пән мұғалімі: Ақтай Б Күні: 14.11.2018ж |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтақырыбы |
Химиялық реакция теңдеулері бойынша есептер шығару |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты |
8.3.2.1 реакция жылдамдығына анықтама беру 8.3.2.2 реакция жылдамдығына әсер ететін факторларды болжау |
||||||||||||||
|
Сабақмақсаттары |
Барлықоқушыларүйренеді: |
||||||||||||||
|
Кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің «қышқылдық» және «сабындылық» ортасын және индикаторларды біледі |
|||||||||||||||
|
Оқушылардың көбісі үйренеді: |
|||||||||||||||
|
Табиғи қышқылдар мен негіздердің ортасын анықтау үшін, индикаторлардықолдануды түсінеді. |
|||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар үйренеді: |
|||||||||||||||
|
Табиғи қышқылдар мен сілтілердің ортасын, индикаторлардың көмегімен анықтап қорытынды жасайды. |
|||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология Тірек білім мен біліктер: Зат мөлшері, заттың салыстырмалы молекулалық массасы, зат мөлшерінің өлшем бірлігі, заттың салыстырмалы молекулалық массасын есептеу. |
||||||||||||||
|
Құндылықтарды Дарыту |
Ынтымақтастықта жұмыс жасау, ой пікірлерімен бөлісу, өз ісіне жауапкершілікпен қарау дағдыларын дамыту,зерттеушілік дағдыларын қалыптастыру |
||||||||||||||
|
АКТ қолданудағдылары |
Білу, түсіну, анықтау,қолдану |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Оқушы оқу мақсатына жетті, егер: тақырыбына байланысты дайындалған есептерді шығарып үйренеді,әр түрлі типті есептерді шығару жолдарын оқып, меңгереді. |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Биология– жеміс-жидектер, көкеністер, жәндіктерде кедесетін қышқылдар География– қазба байлықтардан сілтілердің, қышқылдардың түзілуі |
||||||||||||||
|
Қосымша білім |
Химиялық реакцияны және олардың жүру нәтижесінде реакцияның төрт типін біледі |
||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері, уақыты |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
||||||||||||||
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру
Керемет
Орташа 2.Топқа бөлу. Химиялық реакцияның типті жазылған сөзді мозайкамен құрастыру бойынша 3-топқа бөлемін
1Оқушылар химиялық реакциялардың түрлерін еске түсіріп жазады.
Химиялық реакциялар 2) Қосылу реакциясы Айырылу реакциясы Орынбасу реакциясы Алмасу реакциясы Pb(NO3)2+2KOH →2 KNO3+Pb(OH)2 2Mg+O2→ 2MgO BaCl2+ H2SO4→ BaSO4+2HCl N2+3H2→2 NH3 2HgO→2 Hg+O2 CaCO3→CaO+CO2 CaO+SiO2→ CaSiO3 NaOH+HCl→ NaCl+H2O Zn+2HCl→ ZnCl2+H2 Fe+CuSO4→ FeSO4+Cu Инт. тақтада орындайды берілген реакция теңдеулерін сәйкес типтің астына апарады ,дәл тапса реакция теңдеуі арнайы орыннан көрінеді, дұрыс болмаса көрінбей қалады. |
Флипчарт
қима қағаздар |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 5 мин 20 мин
|
Тапсырма. «Ой қозғау» сұрақтары
Тапсырма беру Есептер шығару 1 топ 7г магний оттегімен әрекеттескенде магний оксидінің қандай массасы түзіледі? 2топ 7г магний оттегімен әрекеттескенде магний оксидінің зат мөлшерін есептеңдер. 3топ Магниймен 5г оттегі әрекеттескенде түзілген магний оксидінің массасы мен зат мөлшерін есептеңдер. 4топ 20г магний оксидін алу үшін жұмсалған оттегінің массасы мен зат мөлшері қанша? Топ болып, берілген тапсырмаларды орындайдыжәне жауаптары бойынша тексереді.Жауаптары: 1)2Mg+O2 → 2MgO Мr(2Mg)=2×24=48 7г--------------xгMr(2MgO)=2×(24+16)=80 48г------------80г
2) 2Mg+O2 → 2MgO Мr(2Mg)=2×24=48 7г--------------xмоль 48г-----------2моль
3) 2Mg+O2 → 2MgO Мr(2MgО)=2(24+16)=80 5г------хг М(О2)=16*2=32 32г------80г
4) 2Mg+O2 → 2MgO Мr(2MgО)=2(24+16)=80 Хг----- 20г М(О2)=16*2=32 32г------80г
Бағалау критерийі:Химиялық реакцияның типін білді. Дескриптор: 1. Химиялық реакцияның типін ажырады
Кері байланыс «Бас бармақ» әдісі бойынша
2.Тапсырма. «Галерея» әдісі
|
Плакат, маркер, лимон,алма құрт,қымыз
Үлестірме материал
Үлестірме материал
Қима қағаздар.
Үлестірме материал
Үлестірме материал
|
|||||||||||||
|
Сабақтың аяғы 5 мин |
|
|
|||||||||||||
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсатын саралай келе мен сабағымды білу, түсіну, қолдану, қорытындылау кезеңдері бойынша жүргізуді жоспарладым. 4 тапсырма орындауға жоспарладым. Бұл тапсырмалардың ішінен 1-3 тапсырмалар иттоптық жұмыста, ал біреуі жұптық зертханалық жұмыс «Галерея» тәсілінде тапсырмаларды орындау барысында оқушыларға көбірек қолдау көрсете аламын. Ал сынып оқушыларының ішіндегі қабілетті оқушыларды постер жасау барысында қадағалаймын, қабілеті жоғары оқушыларға деңгейіне қарай күрделі тапсырамалар беру, топтық,жұптық тапсырмаларды орындау барысында қадағалап кері байланыс арқылы саралаймын |
«Ой қозғау», «Галерея» «Эксперименттік бөлім», «Пирамида» әдісі «Тазалық»әдіс Топтық бағалау ,өзін-өзі бағалау «Бағдаршам»әдісі «Бас бармақ» әдісі Мұғалімнің мадақтауы.
|
1.Оқу бөлмесінің таза, жарық,желдетілген 2.Оқу құралдары керекті ресурстар өз орнында техрикалық қауіпсіздігі сакталған 3.Қолданылған жемістер,тағам түрлері ескірмеген 4. Уақытында сергіту сәтін өткізу |
|||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ең үздік сабақ жоспары: "Химиялық реакция теңдеулері бойынша есептер шығару"
Ең үздік сабақ жоспары: "Химиялық реакция теңдеулері бойынша есептер шығару"
|
Сынып: 8 |
Пән мұғалімі: Ақтай Б Күні: 14.11.2018ж |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтақырыбы |
Химиялық реакция теңдеулері бойынша есептер шығару |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты |
8.3.2.1 реакция жылдамдығына анықтама беру 8.3.2.2 реакция жылдамдығына әсер ететін факторларды болжау |
||||||||||||||
|
Сабақмақсаттары |
Барлықоқушыларүйренеді: |
||||||||||||||
|
Кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің «қышқылдық» және «сабындылық» ортасын және индикаторларды біледі |
|||||||||||||||
|
Оқушылардың көбісі үйренеді: |
|||||||||||||||
|
Табиғи қышқылдар мен негіздердің ортасын анықтау үшін, индикаторлардықолдануды түсінеді. |
|||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар үйренеді: |
|||||||||||||||
|
Табиғи қышқылдар мен сілтілердің ортасын, индикаторлардың көмегімен анықтап қорытынды жасайды. |
|||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология Тірек білім мен біліктер: Зат мөлшері, заттың салыстырмалы молекулалық массасы, зат мөлшерінің өлшем бірлігі, заттың салыстырмалы молекулалық массасын есептеу. |
||||||||||||||
|
Құндылықтарды Дарыту |
Ынтымақтастықта жұмыс жасау, ой пікірлерімен бөлісу, өз ісіне жауапкершілікпен қарау дағдыларын дамыту,зерттеушілік дағдыларын қалыптастыру |
||||||||||||||
|
АКТ қолданудағдылары |
Білу, түсіну, анықтау,қолдану |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Оқушы оқу мақсатына жетті, егер: тақырыбына байланысты дайындалған есептерді шығарып үйренеді,әр түрлі типті есептерді шығару жолдарын оқып, меңгереді. |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Биология– жеміс-жидектер, көкеністер, жәндіктерде кедесетін қышқылдар География– қазба байлықтардан сілтілердің, қышқылдардың түзілуі |
||||||||||||||
|
Қосымша білім |
Химиялық реакцияны және олардың жүру нәтижесінде реакцияның төрт типін біледі |
||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері, уақыты |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
||||||||||||||
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру
Керемет
Орташа 2.Топқа бөлу. Химиялық реакцияның типті жазылған сөзді мозайкамен құрастыру бойынша 3-топқа бөлемін
1Оқушылар химиялық реакциялардың түрлерін еске түсіріп жазады.
Химиялық реакциялар 2) Қосылу реакциясы Айырылу реакциясы Орынбасу реакциясы Алмасу реакциясы Pb(NO3)2+2KOH →2 KNO3+Pb(OH)2 2Mg+O2→ 2MgO BaCl2+ H2SO4→ BaSO4+2HCl N2+3H2→2 NH3 2HgO→2 Hg+O2 CaCO3→CaO+CO2 CaO+SiO2→ CaSiO3 NaOH+HCl→ NaCl+H2O Zn+2HCl→ ZnCl2+H2 Fe+CuSO4→ FeSO4+Cu Инт. тақтада орындайды берілген реакция теңдеулерін сәйкес типтің астына апарады ,дәл тапса реакция теңдеуі арнайы орыннан көрінеді, дұрыс болмаса көрінбей қалады. |
Флипчарт
қима қағаздар |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 5 мин 20 мин
|
Тапсырма. «Ой қозғау» сұрақтары
Тапсырма беру Есептер шығару 1 топ 7г магний оттегімен әрекеттескенде магний оксидінің қандай массасы түзіледі? 2топ 7г магний оттегімен әрекеттескенде магний оксидінің зат мөлшерін есептеңдер. 3топ Магниймен 5г оттегі әрекеттескенде түзілген магний оксидінің массасы мен зат мөлшерін есептеңдер. 4топ 20г магний оксидін алу үшін жұмсалған оттегінің массасы мен зат мөлшері қанша? Топ болып, берілген тапсырмаларды орындайдыжәне жауаптары бойынша тексереді.Жауаптары: 1)2Mg+O2 → 2MgO Мr(2Mg)=2×24=48 7г--------------xгMr(2MgO)=2×(24+16)=80 48г------------80г
2) 2Mg+O2 → 2MgO Мr(2Mg)=2×24=48 7г--------------xмоль 48г-----------2моль
3) 2Mg+O2 → 2MgO Мr(2MgО)=2(24+16)=80 5г------хг М(О2)=16*2=32 32г------80г
4) 2Mg+O2 → 2MgO Мr(2MgО)=2(24+16)=80 Хг----- 20г М(О2)=16*2=32 32г------80г
Бағалау критерийі:Химиялық реакцияның типін білді. Дескриптор: 1. Химиялық реакцияның типін ажырады
Кері байланыс «Бас бармақ» әдісі бойынша
2.Тапсырма. «Галерея» әдісі
|
Плакат, маркер, лимон,алма құрт,қымыз
Үлестірме материал
Үлестірме материал
Қима қағаздар.
Үлестірме материал
Үлестірме материал
|
|||||||||||||
|
Сабақтың аяғы 5 мин |
|
|
|||||||||||||
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсатын саралай келе мен сабағымды білу, түсіну, қолдану, қорытындылау кезеңдері бойынша жүргізуді жоспарладым. 4 тапсырма орындауға жоспарладым. Бұл тапсырмалардың ішінен 1-3 тапсырмалар иттоптық жұмыста, ал біреуі жұптық зертханалық жұмыс «Галерея» тәсілінде тапсырмаларды орындау барысында оқушыларға көбірек қолдау көрсете аламын. Ал сынып оқушыларының ішіндегі қабілетті оқушыларды постер жасау барысында қадағалаймын, қабілеті жоғары оқушыларға деңгейіне қарай күрделі тапсырамалар беру, топтық,жұптық тапсырмаларды орындау барысында қадағалап кері байланыс арқылы саралаймын |
«Ой қозғау», «Галерея» «Эксперименттік бөлім», «Пирамида» әдісі «Тазалық»әдіс Топтық бағалау ,өзін-өзі бағалау «Бағдаршам»әдісі «Бас бармақ» әдісі Мұғалімнің мадақтауы.
|
1.Оқу бөлмесінің таза, жарық,желдетілген 2.Оқу құралдары керекті ресурстар өз орнында техрикалық қауіпсіздігі сакталған 3.Қолданылған жемістер,тағам түрлері ескірмеген 4. Уақытында сергіту сәтін өткізу |
|||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

























