Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Еңбегі адал жас өрен» жобасы «Еңбек түбі береке» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 4-САБАҚ 3-сыныптар: «Қалай өз – өзіңді қауіпсіз қорғауға болады?»
|
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың еңбек туралы білімдерін кеңейту, ұғымдар қалыптастыру. |
|
|
Қауіпсіздік сабағының мақсаты: |
Сабақтың мақсаты:оқушыларды әртүрлі өмірлік жағдайларда қауіпсіздік ережелерін сақтауға үйрету. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды еңбексүйгіштікке, шаруақорлыққа, іскерлікке, үнемді болуға, еңбекке сүйіспеншілік пен еңбек адамдарына құрметпен қарауға тәрбиелеу |
|
|
4-апта дәйексөзі: |
Еңбек – жай ғана қызмет емес, адам болмысының айнасы.(Абай) |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин)
|
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Бір түрлі кәмпит алғандарды 1-топқа «», ал екіншісін таңдағандарды 2-топқа «» тобына бөлемін.
“Еңбек”, “Еңбексүйгіштік”деген ұғымдарды қалай түсінесіңдер? Еңбек адамға не үшін қажет деп ойлайсыңдар? Қандай адамды еңбекқор дейміз? Сендердің қазіргі негізгі еңбектерің қандай? |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуал
Оқушылардың пікірі тыңдалады
|
Компьютер
|
|
Сабақ басы (13 мин)
|
Ия, балалар бүгінгі біздің тәрбие сағатымыз еңбек тақырыбында болмақ. Қолынан келетін істі істесе, еңбегінің өзіне де, өзгеге де пайдасы мол, жемісті болып, еліне, халқына пайдасы берекелі болады. «Еңбек» сөзіне тоқталайық. Еңбек адамды тәрбиелейді, қуаныш сыйлайды, жігерлендіреді, шынықтырады, пайдалы өмір сүруге үйретеді. Адамның адам болуында еңбек шешуші роль атқарған.
-Балалар «Еңбек құралдары» атасақ Еңбек құралдары: Ұста құралы: Шаруа құралы: Тігінші құралы:
Шығармашылық жұмыс Оқушылар екі топқа бөлініп жұмыс істейді. 1 – топ. Еңбек туралы мақал – мәтелдерді оқып мағынасын түсіну
2 – топ. Еңбек
тақырыбындағы жұмбақтарды оқып, жауабын айтады
|
Еңбек құралдары: Кетпен, орақ, күрек, балға, төс, ине, біз, қысқыш, жіп. Ұста құралы: балға, төс, қысқыш. Шаруа құралы: кетпен, орақ, күрек. Тігінші құралы: ине, жіп, біз.
|
суреттер
|
|
Ортасы (10 мин)
|
Еңбек – бәрін
жеңбек. Еңбектің көзін тапқан, байлықтың өзін
табады. |
1.Айлар бойы жүзеді, Жерді көрмей жүреді. Ақ жал таумен алысқан, Адамды кім біледі? (Теңізші,) 2. Айдында жүзеді, Тірі күміс сүзеді. (Балықшы,) 3. Дабылға тез жететін, Жалынға сүңгіп кететін. Қақалса да түтінге, Тайсалмайтын батыл кім, Жасқанбайтын батыр кім? (Өрт сөндіруші,) 4. Екi басы дөңгелек, Екi ұшы сүйiр, Қиғанға үйiр. (Қайшы,) 5. Жансыз жарады, Жанды рады. (Балта, топор, axe) 6. Қылдырықтай бір нәрсе иретілген, Мойнында ұзын арқан сүйретілген. (Ине, жіп,) 7. Қалпағы ақ қарасаң, Дәрігер емес, бірақ ол. Дәм мәзірін қаласаң, Алға ұсынып тұрады ол. (Аспаз, повар, cook) 8. Оның тіккен бұйымы, Аяғыңды қаптайды, Шыға қалса жұлымы, Әдемілеп баптайды.( Етікші) 9. Күміс қанат, сұңқары, Көкке еркін сүңгиді. Бұлттан да тым әрі, Кеткен жанды кім дейді? ( Ұшқыш) 10. Тізіле өскен тісі бар. Көп істеген ісі бар. (ара,) |
|
|
(10 мин)
Соңы
(5 мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ № 4 САБАҚ. «ҚАЛАЙ ӨЗ-ӨЗІҢДІ ҚАУІПСІЗ ҚОРҒАУҒА БОЛАДЫ?» Сабақтың барысы 1.Ұйымдастырукезеңі Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй орнату (1-2 мин). 2. Мақсат қою. Тақырыпты анықтау. - Сен басқаларға жиі жақтасасың ба? -«Өзің үшін тұру» дегенді қалай түсінесіңдер? Сабақтың мақсаты: өз-өзіңді қауіпсіз қорғауға үйрену. 3.Білімді өзектендіру. Өткенді қайталау - Сені біреу ренжітсе, не істейсің? Оған қалай жауап бересің? -Сені ренжіткен адамға дәл солай жауап берсең, мәселе шешіледі деп ойлайсың ба? -Мәселені қалай шешуге болады деп ойлайсың? 4.Негізгі бөлім. Оқу мақсатын орындаушешімдері (6 минут) -Бүгін бізге «Қалай өз-өзіңді қауіпсіз қорғауға болады?» тақырыбында жоба қорғау керек. - Қалай қорғануға болады? Сені ренжітпеу үшін не істеу керек? - Не дұрыс: үндемей шыдау ма әлде мәселені шешу ме? - Балалардың құқығы жөніндегіКонвенция бізге қалай көмектеседі? - Әлімжеттікті қалай болдырмауға болады? Тапсырма. Тақтада «Қалай өз-өзіңді қауіпсіз қорғауға болады?» тақырыбымен ватман қағаз. -Қарапайым және түсінікті 3 скрипт жазу керек. Скрипт деген не, еске түсіріңдер.
5. Қорытынды. Рефлексия ( 2минут) -Бүгінгі сабақтан қандай жаңа нәрсе білдің? -Қандай қорытынды жасауға болады? Кейде басқалармен тіл табысу қиын болады, егер тырыссақ, біздің қолымыздан бәрі келеді! Сені ренжіткен адаммен сенің ойыңды түсініп, ренжітуді доғаратындай 3-4 сөйлемнен тұратын диалог құрастыр.
Сұрақ–жауап.
1. Бүгінгі жаттаған мақал-мәтел, жұмбақтарымыз қандай
тақырыпта?
|
«Есте сақта!». 1. Батыл бол, ренжіткен адамның көзіне тік қара. 2. Өзіңді сабырлы ұста, олардың іс-әрекеті саған ұнамайтынын және оған шыдамайтыныңды, жағдайды өзгертуге дайын екеніңді ескерт. 3. Жалғыз күреспе! Міндетті түрде өзің сенетін үлкендерге айт.
Біздің әрқайсымыздың адал еңбек етіп, ер атануға мүмкіндігіміз бар. Ол үшін жақсы оқып, еңбек сүйгіш болып өсуіміз керек.Еңбектің бағасын біліп, қастерлей алуымыз керек. |
Пайдалы сілтеме: https://youtu.be/Br6NbzxTi6g?si=h3-PR84Bhvu7_HeY
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Еңбегі адал жас өрен» жобасы «Еңбек түбі береке» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 4-САБАҚ 3-сыныптар: «Қалай өз – өзіңді қауіпсіз қорғауға болады?»
«Еңбегі адал жас өрен» жобасы «Еңбек түбі береке» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 4-САБАҚ 3-сыныптар: «Қалай өз – өзіңді қауіпсіз қорғауға болады?»
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Еңбегі адал жас өрен» жобасы «Еңбек түбі береке» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 4-САБАҚ 3-сыныптар: «Қалай өз – өзіңді қауіпсіз қорғауға болады?»
|
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың еңбек туралы білімдерін кеңейту, ұғымдар қалыптастыру. |
|
|
Қауіпсіздік сабағының мақсаты: |
Сабақтың мақсаты:оқушыларды әртүрлі өмірлік жағдайларда қауіпсіздік ережелерін сақтауға үйрету. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды еңбексүйгіштікке, шаруақорлыққа, іскерлікке, үнемді болуға, еңбекке сүйіспеншілік пен еңбек адамдарына құрметпен қарауға тәрбиелеу |
|
|
4-апта дәйексөзі: |
Еңбек – жай ғана қызмет емес, адам болмысының айнасы.(Абай) |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин)
|
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Бір түрлі кәмпит алғандарды 1-топқа «», ал екіншісін таңдағандарды 2-топқа «» тобына бөлемін.
“Еңбек”, “Еңбексүйгіштік”деген ұғымдарды қалай түсінесіңдер? Еңбек адамға не үшін қажет деп ойлайсыңдар? Қандай адамды еңбекқор дейміз? Сендердің қазіргі негізгі еңбектерің қандай? |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуал
Оқушылардың пікірі тыңдалады
|
Компьютер
|
|
Сабақ басы (13 мин)
|
Ия, балалар бүгінгі біздің тәрбие сағатымыз еңбек тақырыбында болмақ. Қолынан келетін істі істесе, еңбегінің өзіне де, өзгеге де пайдасы мол, жемісті болып, еліне, халқына пайдасы берекелі болады. «Еңбек» сөзіне тоқталайық. Еңбек адамды тәрбиелейді, қуаныш сыйлайды, жігерлендіреді, шынықтырады, пайдалы өмір сүруге үйретеді. Адамның адам болуында еңбек шешуші роль атқарған.
-Балалар «Еңбек құралдары» атасақ Еңбек құралдары: Ұста құралы: Шаруа құралы: Тігінші құралы:
Шығармашылық жұмыс Оқушылар екі топқа бөлініп жұмыс істейді. 1 – топ. Еңбек туралы мақал – мәтелдерді оқып мағынасын түсіну
2 – топ. Еңбек
тақырыбындағы жұмбақтарды оқып, жауабын айтады
|
Еңбек құралдары: Кетпен, орақ, күрек, балға, төс, ине, біз, қысқыш, жіп. Ұста құралы: балға, төс, қысқыш. Шаруа құралы: кетпен, орақ, күрек. Тігінші құралы: ине, жіп, біз.
|
суреттер
|
|
Ортасы (10 мин)
|
Еңбек – бәрін
жеңбек. Еңбектің көзін тапқан, байлықтың өзін
табады. |
1.Айлар бойы жүзеді, Жерді көрмей жүреді. Ақ жал таумен алысқан, Адамды кім біледі? (Теңізші,) 2. Айдында жүзеді, Тірі күміс сүзеді. (Балықшы,) 3. Дабылға тез жететін, Жалынға сүңгіп кететін. Қақалса да түтінге, Тайсалмайтын батыл кім, Жасқанбайтын батыр кім? (Өрт сөндіруші,) 4. Екi басы дөңгелек, Екi ұшы сүйiр, Қиғанға үйiр. (Қайшы,) 5. Жансыз жарады, Жанды рады. (Балта, топор, axe) 6. Қылдырықтай бір нәрсе иретілген, Мойнында ұзын арқан сүйретілген. (Ине, жіп,) 7. Қалпағы ақ қарасаң, Дәрігер емес, бірақ ол. Дәм мәзірін қаласаң, Алға ұсынып тұрады ол. (Аспаз, повар, cook) 8. Оның тіккен бұйымы, Аяғыңды қаптайды, Шыға қалса жұлымы, Әдемілеп баптайды.( Етікші) 9. Күміс қанат, сұңқары, Көкке еркін сүңгиді. Бұлттан да тым әрі, Кеткен жанды кім дейді? ( Ұшқыш) 10. Тізіле өскен тісі бар. Көп істеген ісі бар. (ара,) |
|
|
(10 мин)
Соңы
(5 мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ № 4 САБАҚ. «ҚАЛАЙ ӨЗ-ӨЗІҢДІ ҚАУІПСІЗ ҚОРҒАУҒА БОЛАДЫ?» Сабақтың барысы 1.Ұйымдастырукезеңі Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй орнату (1-2 мин). 2. Мақсат қою. Тақырыпты анықтау. - Сен басқаларға жиі жақтасасың ба? -«Өзің үшін тұру» дегенді қалай түсінесіңдер? Сабақтың мақсаты: өз-өзіңді қауіпсіз қорғауға үйрену. 3.Білімді өзектендіру. Өткенді қайталау - Сені біреу ренжітсе, не істейсің? Оған қалай жауап бересің? -Сені ренжіткен адамға дәл солай жауап берсең, мәселе шешіледі деп ойлайсың ба? -Мәселені қалай шешуге болады деп ойлайсың? 4.Негізгі бөлім. Оқу мақсатын орындаушешімдері (6 минут) -Бүгін бізге «Қалай өз-өзіңді қауіпсіз қорғауға болады?» тақырыбында жоба қорғау керек. - Қалай қорғануға болады? Сені ренжітпеу үшін не істеу керек? - Не дұрыс: үндемей шыдау ма әлде мәселені шешу ме? - Балалардың құқығы жөніндегіКонвенция бізге қалай көмектеседі? - Әлімжеттікті қалай болдырмауға болады? Тапсырма. Тақтада «Қалай өз-өзіңді қауіпсіз қорғауға болады?» тақырыбымен ватман қағаз. -Қарапайым және түсінікті 3 скрипт жазу керек. Скрипт деген не, еске түсіріңдер.
5. Қорытынды. Рефлексия ( 2минут) -Бүгінгі сабақтан қандай жаңа нәрсе білдің? -Қандай қорытынды жасауға болады? Кейде басқалармен тіл табысу қиын болады, егер тырыссақ, біздің қолымыздан бәрі келеді! Сені ренжіткен адаммен сенің ойыңды түсініп, ренжітуді доғаратындай 3-4 сөйлемнен тұратын диалог құрастыр.
Сұрақ–жауап.
1. Бүгінгі жаттаған мақал-мәтел, жұмбақтарымыз қандай
тақырыпта?
|
«Есте сақта!». 1. Батыл бол, ренжіткен адамның көзіне тік қара. 2. Өзіңді сабырлы ұста, олардың іс-әрекеті саған ұнамайтынын және оған шыдамайтыныңды, жағдайды өзгертуге дайын екеніңді ескерт. 3. Жалғыз күреспе! Міндетті түрде өзің сенетін үлкендерге айт.
Біздің әрқайсымыздың адал еңбек етіп, ер атануға мүмкіндігіміз бар. Ол үшін жақсы оқып, еңбек сүйгіш болып өсуіміз керек.Еңбектің бағасын біліп, қастерлей алуымыз керек. |
Пайдалы сілтеме: https://youtu.be/Br6NbzxTi6g?si=h3-PR84Bhvu7_HeY
|
шағым қалдыра аласыз















