| 
 Қысқа мерзімді жоспары  | 
||||
| 
 Педагогтың аты-жөні  | 
||||
| 
 Күні  | 
 23.09.2024ж.  | 
|||
| 
 Сыныбы:  | 
 Қатысушылар саны  | 
 | 
 Қатыспағандар саны  | 
 | 
| 
 Сынып сағаты тақырыбы:  | 
 «Еңбек түбі - береке»  | 
|||
| 
 Құндылық:  | 
 Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік  | 
|||
| 
 Сабақтың мақсаты:  | 
 Мамандық түрлері және әр мамандықтың маңызы туралы айта отырып, еңбектің адам өміріндегі мәнін ұғындыру. Еңбек етуге қызығушылықтары ояту. Еңбекті қадірлеу, бағалау, оның қуанышын көре, сезе білуге үйрету.  | 
|||
| 
 Сабақтың міндеттері:  | 
 1. Адам өміріндегі еңбектің маңызын талқылау. 2. Білім алушыларға еңбек, адамгершілік құндылықтарын дарыту. 3. Еңбек етуге қызығушылықтарын ояту  | 
|||
| 
 Сабақтың жабдықтары  | 
 Интерактивті тақта, компьютер, презентация, мақал-мәтелдер, жұмбақтар, т.б. көрнекіліктер  | 
|||
| 
 Сабақтың дәйек сөздері  | 
 Өзіңе сен, өзіңді алып шығар, Еңбегің мен ақылың екі жақтан. Абай Құнанбайұлы  | 
|||
Сабақтың барысы:
| 
 Сабақтың кезені/ уақыт  | 
 Педагогтың әрекеті  | 
 Оқушының әрекеті  | 
 Ресурстар  | 
| 
 Сабақтың басы 5 минут  | 
 
 І. Ұйымдастыру кезеңі: Мұғалім сөзі: Гүл өсірсең терлеп, Мұның аты – еңбек. Кесте тіксең зерлеп, Мұның аты – еңбек. Сабағыңды жөндеп, Әзірлесең еңбек. Қиындықтың бәрін, Еңбек қана жеңбек! «Миға шабуыл» әдісі 1.“Еңбек”, “Еңбексүйгіштік”деген ұғымдарды қалай түсінесіңдер? 2.Еңбек адамға не
үшін қажет деп ойлайсыңдар? 4.Сендердің қазіргі
негізгі еңбектерің қандай?  «Еңбек» сөзіне тоқталайық. Еңбек адамды тәрбиелейді, қуаныш сыйлайды, жігерлендіреді, шынықтырады, пайдалы өмір сүруге үйретеді. Адамның адам болуында еңбек шешуші роль атқарған. Адамзат еңбекті, еңбектің құралдарын жетілдіре отырып, өзі де жетіліп кемелдене берген. Сондықтан қоғамның даму тарихын еңбек пен еңбек құралдарының өзгеру, жетілу тарихы деуге де болады. Тіршілік жағдайының қиындауы еңбекті күрделендірді. Еңбектің арқасында табиғат заттарын еңбек құралы етіп, отты сөндірмей пайдаланды, топтасып аң аулады, бір-біріне көмектесті.Ф. Энгельс айтқандай «Адамды адам еткен- еңбек»  | 
 1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді  | 
 Интерактивті тақта, компьютер, презентация, үлестірмелі материалдар Интерактивті тақта, компьютер, презентация, үлестірмелі материалдар  | 
| 
 Сабақтың ортасы 30 минут  | 
 ІІ. Жалғасын тап 
 
 
 
 ІІІ. Жауабын тап. Берілген жұмбақтардың жауабын тауып, үш тілде айтады. 
 Екi ұшы сүйiр, Қиғанға үйiр. 
5.
Жансыз жарады, Жанды ұрады. 10. Тізіле өскен тісі бар. Көп істеген ісі бар. IV. Жұптық жұмыс Болашақта Отанымыз, еліміз үшін қандай еңбек, қандай кәсіп етер едіңдер? Әр жұп сурет салып, ортаға шығып қорғайды. 5 минут уақыт беріледі. V. КИБЕРБУЛЛИНГТІҢ ТҮРЛЕРІ. ӘР АДАМНЫҢ ҚАУІПСІЗДІГІ НЕДЕ ЖӘНЕ СІЗДІҢ ӘРЕКЕТТЕРІҢІЗДІҢ АЛГОРИТМІ ҚАНДАЙ БОЛУЫ КЕРЕК  | 
 1. ерлік елдікке жеткізер 2.егін екпей жерге өкпелеме 3.ерінбесең жеңерсің 4. жасына қарай – ізет 5.екінші анасы 6. жер – ана 7. ойнап күл де шаттан 8.өнерге бастан 9. атандырады 10. еңбекте 1.Теңізші,моряк, sailor 2.Балықшы,рыбак, fisherman 3. Өрт сөндіруші, пожарный, fireman 4. Қайшы, ножницы, scissors 5. Балта, топор, axe 6. Ине, жіп, иголка, needle 7.Аспаз, повар, cook 8. Етікші, сапожник, shoemaker 9.Ұшқыш, летчик, pilot 10.ара, пила, saw Жұптық жұмыс орындайды  | 
 Үлестірмелі қағаздар, мақал-мәтелдер 
 
 
 
 Слайдтар, мамандық иелерінің суреттері, жұмбақтар 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Ақ парақтар, фломастер, маркер, түрлі түсті карандаш.  | 
| 
 Сабақтың соңы 10 минут  | 
 Кері байланыс. 4
«Қ» Рефлексия. «Табыс» ағашы 
  | 
 Оқушылар бүгінгі сынып сағатына байланысты кері байланысын қағаз бетіне өз ойларын жазады. Оқушылар өзіне, Отанына, мектебіне, ұстазына деген жылы тілектерін арнайды.  | 
 Сткерлер  | 
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Еңбек бәрін жеңбек" сынып сағаты
"Еңбек бәрін жеңбек" сынып сағаты
| 
 Қысқа мерзімді жоспары  | 
||||
| 
 Педагогтың аты-жөні  | 
||||
| 
 Күні  | 
 23.09.2024ж.  | 
|||
| 
 Сыныбы:  | 
 Қатысушылар саны  | 
 | 
 Қатыспағандар саны  | 
 | 
| 
 Сынып сағаты тақырыбы:  | 
 «Еңбек түбі - береке»  | 
|||
| 
 Құндылық:  | 
 Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік  | 
|||
| 
 Сабақтың мақсаты:  | 
 Мамандық түрлері және әр мамандықтың маңызы туралы айта отырып, еңбектің адам өміріндегі мәнін ұғындыру. Еңбек етуге қызығушылықтары ояту. Еңбекті қадірлеу, бағалау, оның қуанышын көре, сезе білуге үйрету.  | 
|||
| 
 Сабақтың міндеттері:  | 
 1. Адам өміріндегі еңбектің маңызын талқылау. 2. Білім алушыларға еңбек, адамгершілік құндылықтарын дарыту. 3. Еңбек етуге қызығушылықтарын ояту  | 
|||
| 
 Сабақтың жабдықтары  | 
 Интерактивті тақта, компьютер, презентация, мақал-мәтелдер, жұмбақтар, т.б. көрнекіліктер  | 
|||
| 
 Сабақтың дәйек сөздері  | 
 Өзіңе сен, өзіңді алып шығар, Еңбегің мен ақылың екі жақтан. Абай Құнанбайұлы  | 
|||
Сабақтың барысы:
| 
 Сабақтың кезені/ уақыт  | 
 Педагогтың әрекеті  | 
 Оқушының әрекеті  | 
 Ресурстар  | 
| 
 Сабақтың басы 5 минут  | 
 
 І. Ұйымдастыру кезеңі: Мұғалім сөзі: Гүл өсірсең терлеп, Мұның аты – еңбек. Кесте тіксең зерлеп, Мұның аты – еңбек. Сабағыңды жөндеп, Әзірлесең еңбек. Қиындықтың бәрін, Еңбек қана жеңбек! «Миға шабуыл» әдісі 1.“Еңбек”, “Еңбексүйгіштік”деген ұғымдарды қалай түсінесіңдер? 2.Еңбек адамға не
үшін қажет деп ойлайсыңдар? 4.Сендердің қазіргі
негізгі еңбектерің қандай?  «Еңбек» сөзіне тоқталайық. Еңбек адамды тәрбиелейді, қуаныш сыйлайды, жігерлендіреді, шынықтырады, пайдалы өмір сүруге үйретеді. Адамның адам болуында еңбек шешуші роль атқарған. Адамзат еңбекті, еңбектің құралдарын жетілдіре отырып, өзі де жетіліп кемелдене берген. Сондықтан қоғамның даму тарихын еңбек пен еңбек құралдарының өзгеру, жетілу тарихы деуге де болады. Тіршілік жағдайының қиындауы еңбекті күрделендірді. Еңбектің арқасында табиғат заттарын еңбек құралы етіп, отты сөндірмей пайдаланды, топтасып аң аулады, бір-біріне көмектесті.Ф. Энгельс айтқандай «Адамды адам еткен- еңбек»  | 
 1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді  | 
 Интерактивті тақта, компьютер, презентация, үлестірмелі материалдар Интерактивті тақта, компьютер, презентация, үлестірмелі материалдар  | 
| 
 Сабақтың ортасы 30 минут  | 
 ІІ. Жалғасын тап 
 
 
 
 ІІІ. Жауабын тап. Берілген жұмбақтардың жауабын тауып, үш тілде айтады. 
 Екi ұшы сүйiр, Қиғанға үйiр. 
5.
Жансыз жарады, Жанды ұрады. 10. Тізіле өскен тісі бар. Көп істеген ісі бар. IV. Жұптық жұмыс Болашақта Отанымыз, еліміз үшін қандай еңбек, қандай кәсіп етер едіңдер? Әр жұп сурет салып, ортаға шығып қорғайды. 5 минут уақыт беріледі. V. КИБЕРБУЛЛИНГТІҢ ТҮРЛЕРІ. ӘР АДАМНЫҢ ҚАУІПСІЗДІГІ НЕДЕ ЖӘНЕ СІЗДІҢ ӘРЕКЕТТЕРІҢІЗДІҢ АЛГОРИТМІ ҚАНДАЙ БОЛУЫ КЕРЕК  | 
 1. ерлік елдікке жеткізер 2.егін екпей жерге өкпелеме 3.ерінбесең жеңерсің 4. жасына қарай – ізет 5.екінші анасы 6. жер – ана 7. ойнап күл де шаттан 8.өнерге бастан 9. атандырады 10. еңбекте 1.Теңізші,моряк, sailor 2.Балықшы,рыбак, fisherman 3. Өрт сөндіруші, пожарный, fireman 4. Қайшы, ножницы, scissors 5. Балта, топор, axe 6. Ине, жіп, иголка, needle 7.Аспаз, повар, cook 8. Етікші, сапожник, shoemaker 9.Ұшқыш, летчик, pilot 10.ара, пила, saw Жұптық жұмыс орындайды  | 
 Үлестірмелі қағаздар, мақал-мәтелдер 
 
 
 
 Слайдтар, мамандық иелерінің суреттері, жұмбақтар 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Ақ парақтар, фломастер, маркер, түрлі түсті карандаш.  | 
| 
 Сабақтың соңы 10 минут  | 
 Кері байланыс. 4
«Қ» Рефлексия. «Табыс» ағашы 
  | 
 Оқушылар бүгінгі сынып сағатына байланысты кері байланысын қағаз бетіне өз ойларын жазады. Оқушылар өзіне, Отанына, мектебіне, ұстазына деген жылы тілектерін арнайды.  | 
 Сткерлер  | 
шағым қалдыра аласыз















