Күні:10.10.2017ж
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Балчикова А.
|
Сынып: 9
«Б»
|
Қатысқандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Еңбек ресурсы. Еңбек нарығы
және халықтың еңбекпен қамтылуы.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу
мақсаты
|
Еңбек ресурсы. Еңбек
нарығы және халықтың еңбекпен қамтылуын
түсіндіру.
|
Ойлау дағдысының деңгейі
|
Білу, түсіну,
қолдану, талдау.
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық
оқушылар: Еңбек ресурсы, экономикалық
белсенді халық, халыққа қызмет етіу салалары және жұмыссыздық
деңгейін білу.
|
Оқушылардың
басым бөлігі: Шаруашылық салаларының
орналасуына қарай халықтың еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілуі,
жұмыссыздықтың болу себептерін анықтау.
|
Кейбір
оқушылар: Жұмыссыздықты азайту, жұмыспен
қамтуды жақсарту, болашақтағы Қазақстан халқының саны мен
әлеуметтік жағдайының өгерістеріне өз ойларын
білдіру.
|
Бағалау
критерийі
|
Білу: Еңбек ресурсы, экономикалық
белсенді халық, халыққа қызмет ету салалары және жұмыссыздық
деңгейін біледі.
Түсіну: Шаруашылық салаларының
орналасуына қарай халықтың еңбек ресурстарымен қамтамассыз етілуі,
жұмыссыздықтың болу себептерін анықтайды.
Қолдану: Жергілікті жердегі адамдардың
еңбекпен қамтылуы, сұранысқа ие мамандар олардың сұранысты толық
қамтамассыз етілуін анықтайды.
Талдау: Елдегі еңбекке жарамды жастағы
адамдардың шаруашылықты жүргізудегі орны, еңбек ресурсының маңызды
көрсеткіші, жұмыссыздық деңгейінің экономикаға әсеріне талдау
жасайды.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Мәтінмен танысады, оны оқиды
және сол арқылы Еңбек ресурсы, еңбек нарығы және халықтың еңбекпен
қамтылуының маңыздылығын зерделейді.
Оқылым: Мәтінді оқи отырып Еңбек
ресурсы, еңбек нарығы және халықтың еңбекпен қамтылуының
зерделейді, сипаттайды.
Тыңдалым: Еңбек ресурсы, еңбек нарығы
жайлы бейне роликтен ақпараттарды тыңдау арқылы, өз ойларын еркін
жеткізеді.
Айтылым: Өз ойларын
айтады
Жазылым:
кесте толтырады.кескін картаға
түсіреді.
Негізгі сөздер
мен тіркестер: модернизация, экономикалық
белсенді халық
|
Құндылықтарға
баулу
|
Оқушыларды қоршаған
ортаны қорғауға, отанын шексіз сүюге, кең байтақ еліміздің қорғаны
болуға тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Сабақта экология,
экономика,құқық
Еліміздің еңбек
ресурстары болғандықтан,осы пәндермен тығыз байланыстыра отырып
жоспарлап өз сөзімде де айта кеттім.
|
Алдыңғы
білім
|
9-сынып, 7-тақырып,
Қазақстанның халқы
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
1.Ұйымдастыру
кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу,
түгелдеу, сабаққа дайындықтарын тексеру, 4 топқа
бөлу.
2. Үй тапсырмасын
сұрау:
«Серпілген сауалдар»
әдісі бойынша үйге берілген
тақырыптың мазмұнын, сұрақтың жауаптарын оқушылардың бірін-бірі
толықтыруы.
|
9 сынып
оқулығы
Жеке
жұмыс
|
Сабақтың
ортасы
|
3. Жаңа
сабақ:
«Кинометафора»
әдісі бойынша бейнесюжеттен үзінді
көрсету арқылы жаңа сабақты меңгерту;
мақсаты:Оқушының ой-өрісін, ойлау
қабілетін дамыту.
тиімділігі:Оқушының логикалық ойлау
қабілеті дамиды.
Сабақтың
жоспары:
-
Еңбек
ресурсы
-
Еңбек нарығы және
халықтың еңбекпен қамтылуы
-
Кәсіби
құрылым
-
Әлеуметтік құрылым:
түрлі – түстегі «жағалылар».
Мағынаны
тану. Мәтінді 4 топ бөліп оқиды,
тақырыптың маңыздылығын зерделейді.
Топтық жұмыс. «Джигсо»
әдісі.
Берілген тақырыпты топ ішінде
талқылап, әр түрлі тәсілдермен топтық жұмыс
жасау.
1топ: Картамен жұмыс (ЭБХ аудандар
бойынша таралуы)
Қазақстанның еңбек ресурсы
.
2топ: Еңбек нарығы және халықтың
еңбекпен қамтылуы.
3топ: Кесте құру. (Еңбекке жарамды
халықтың экономика салалары мен секторларына
бөлінуі)
4топ: Қазақстанның әлеуметтік
пирамидасын құру.
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Еңбек ресурсы. Еңбек
нарығы және халықтың еңбекпен қамтылуын
түсіндіреді.
|
-
ЭБХ аудандар бойынша
таралуы картадан көрсете
алады;
-
Еңбек нарығы және
халықтың еңбекпен қамтылуын түсіндіре
алады;
-
Еңбекке жарамды
халықтың экономика салалары мен секторларына бөлінуіне кесте
толтыра алады;
-
Қазақстанның әлеуметтік
пирамидасын құра алады;
|
|
https://bilimland.kz/kk/#lesson=14691
ИБ тақта,
кестелер
Атлас, кескін
карта
Плакат,
маркерлер
|
Сабақтың
соңы
|
4.Бекіту:
«Өрмекші»
әдісі
мақсаты: Жаңа материалды пысықтау,
түйінді ойларды бекіту.
тиімділігі: Өрмекші сұлбасына меңгерілген
материалды пысықтау мақсатында кезең-кезеңдерімен пысықтауға
тиімді
қолданылуы: Оқушылар постерге өрмекшінің
сұлбасын сала отырып, басына тақырыпты, денесіне өзекті ойларды,
аяқтарына тірек сөздер арқылы шешу жолдарын жазып, өз ойларын
тиянақтап пысықтайды.
Кері байланыс: БББ
кестесі
Білемін
|
Білдім
|
Білгім
келеді
|
|
|
|
Дескриптор:
-
Еңбек ресурсы,
экономикалық белсенді халық, халыққа қызмет ету салалары және
жұмыссыздық деңгейін біледі.
-
Шаруашылық салаларының
орналасуына қарай халықтың еңбек ресурстарымен қамтамассыз етілуі,
жұмыссыздықтың болу себептерін анықтай
алады;
-
Жергілікті жердегі
адамдардың еңбекпен қамтылуы, сұранысқа ие мамандар олардың
сұранысты толық қамтамассыз етілуін анықтай
алады;
-
Елдегі еңбекке жарамды
жастағы адамдардың шаруашылықты жүргізудегі орны, еңбек ресурсының
маңызды көрсеткіші, жұмыссыздық деңгейінің экономикаға әсеріне
талдау жасайды.
Үйге
тапсырма: §10оқу, қосымша ақпарат
көздерімен жұмыс.
|
Плакат,
маркерлер
А-4
парақ
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы, қолжетімді болды
ма?
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты
тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ туралы
рефлексия жасау үшін
пайдаланыңыз. Сол бағандағы
өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
(ПӘБ жетекшісінің
қолы)
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы
өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/
қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге
назар аудару қажет?
|