Сынып сағаты
|
Мекеме |
«Кішішыған орта мектебі»КММ Оспанова З.С |
||
|
Сыныбы: |
10 «Ә» сынып |
||
|
Сынып сағатының тақырыбы |
Еңбек түбі береке 23.09.2024 |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін Сабақтың мақсаты |
тәрбиелеу;
|
||
|
Ойлау дағылары |
Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау , бағалау |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Жұмыс істеу барысында өз тіліңмен қатар ,басқада тіл өкілдерінің тілін білу арқылы еңбек етіу керек екендігін түсіндіру. |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5-минут Топтастыру Бастапқы білімді анықтау және үй тапсырмасын сұрау 5 минут Жаңа тақырыпты ашу кезеңі 10 минут Жаңа тақырып 10 мин Сабақтың ортасы 5 минут Тапсырма 5 минут |
Ұйымдастыру . Оқушылармен амандасу. Сабақтың мақсатын түсіндіру. Психологиялық дайындық: «Еңбектің наны тәтті» әдісін қолданамыз. Парта үстінде тұрған суреттерді әр оқушы келіп алады, ол суретте қандай маман иесі екенін, ол қандай жұмыс атқаратынын айтып өтеді. Мұғалімнің кіріспе сөзі: «Еңбек – адам өмірінің негізгі тірегі. Әрбір жетістік, әрбір табыс – еңбектің нәтижесі. Адам еңбектің арқасында қоғамға, елге, өз отбасына пайдалы тұлға болады. Біз бүгін еңбек туралы тереңірек түсінік аламыз». Мақал-мәтелдерді талқылау: «Еңбек түбі – береке»; «Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей»; «Қолы қимылдағанның аузы қимылдайды».
Топтастыру. Оқушыларды 3 топқа біріктіремін Еңбекқорлар , Табыскерлер, Мамандықтар Топтық жұмыс: Оқушыларды топтарға бөліп, әр топқа тапсырма беру: 1-топ: «Еңбектің түрлері және олардың ерекшеліктері» тақырыбында постер дайындау. 2-топ: «Еңбекқор адамның бойындағы қасиеттер» туралы пікір алмасу. 3-топ: «Мен болашақта қай мамандықпен айналысқым келеді?» тақырыбында жоспар құру. Мұғалімнің дәрісі: Еңбектің адамзат тарихындағы маңызы, атақты ғұламалардың еңбек туралы айтқан ойлары мен нақыл сөздері. Мысалы: Абай Құнанбаев: Абай еңбекті білім алумен, өзін-өзі жетілдірумен байланыстырып, «Қара сөздерінде» еңбексіз табыстың келмейтінін түсіндірген. Ыбырай Алтынсарин: Ыбырай Алтынсарин еңбек пен білімнің қатар жүретінін айтып, балаларды еңбекке баулуды негізгі міндеттердің бірі деп санаған. Жеке жұмыс: Мамандықтар туралы сұхбат: Әрбір мамандықтың өз ерекшелігі бар, және әрбір адам өз мамандығына адал еңбек ете білсе, қоғамда өз орнын табады. Мақал-мәтелдермен жұмыс: Оқушылардың қатысуымен еңбек туралы мақал-мәтелдердің мағынасын ашу. Мысалы: «Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей»; «Алтынды қолда ұстағанша, еңбекті жолда ұста»; «Жігіттің жақсысы – жарлы болмас, қолының қимылы барлы болар». Видео ролик көрсету. Мұғалімнің қорытынды сөзі: «Еңбек – адамның ең басты құндылығы. Еңбектің арқасында адамзат дамиды, жаңалықтар ашылады, қоғам алға жылжиды. Әрқайсың өмірде еңбекқор, табанды болуларың керек». Оқушылардың еңбекті құрметтеу және еңбекқорлықтың маңыздылығын қаншалықты түсінгенін сұрақтар арқылы анықтау. Еңбек туралы қысқаша бейнеролик (егер мүмкіндік болса). Сабақтың соңында еңбекке арналған бір-екі мақал-мәтел айтып, сабақты түйіндеу: Осы сынып сағаты арқылы оқушылар еңбектің құндылығын түсініп, өмірде табысқа жетудің жолы еңбек екенін ұғынады. Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылар кері байланыс береді. |
Тірек қағаздары
Мақал мәтелдер Түрлі түсті маркерлер
Еңбектің адамзат тарихындағы маңызы, атақты ғұламалардың еңбек туралы айтқан ойлары мен нақыл сөздері.
Бейнеролик |
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау. Оқушыларға шағын тапсырма беру: «Бір апта ішінде қандай еңбекпен айналысып, не үйренгендерің туралы күнделік жазып келу». |
|
|
«Кішішыған орта
мектебі»
комунналдық мемлекеттік мекемесі
Еңбек түбі береке
сынып сағаты
Сынып жетекшісі З.С.Оспанова
2024-2025 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Еңбек түбі береке сынып сағаты 10 сынып.
Еңбек түбі береке сынып сағаты 10 сынып.
Сынып сағаты
|
Мекеме |
«Кішішыған орта мектебі»КММ Оспанова З.С |
||
|
Сыныбы: |
10 «Ә» сынып |
||
|
Сынып сағатының тақырыбы |
Еңбек түбі береке 23.09.2024 |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін Сабақтың мақсаты |
тәрбиелеу;
|
||
|
Ойлау дағылары |
Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау , бағалау |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Жұмыс істеу барысында өз тіліңмен қатар ,басқада тіл өкілдерінің тілін білу арқылы еңбек етіу керек екендігін түсіндіру. |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5-минут Топтастыру Бастапқы білімді анықтау және үй тапсырмасын сұрау 5 минут Жаңа тақырыпты ашу кезеңі 10 минут Жаңа тақырып 10 мин Сабақтың ортасы 5 минут Тапсырма 5 минут |
Ұйымдастыру . Оқушылармен амандасу. Сабақтың мақсатын түсіндіру. Психологиялық дайындық: «Еңбектің наны тәтті» әдісін қолданамыз. Парта үстінде тұрған суреттерді әр оқушы келіп алады, ол суретте қандай маман иесі екенін, ол қандай жұмыс атқаратынын айтып өтеді. Мұғалімнің кіріспе сөзі: «Еңбек – адам өмірінің негізгі тірегі. Әрбір жетістік, әрбір табыс – еңбектің нәтижесі. Адам еңбектің арқасында қоғамға, елге, өз отбасына пайдалы тұлға болады. Біз бүгін еңбек туралы тереңірек түсінік аламыз». Мақал-мәтелдерді талқылау: «Еңбек түбі – береке»; «Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей»; «Қолы қимылдағанның аузы қимылдайды».
Топтастыру. Оқушыларды 3 топқа біріктіремін Еңбекқорлар , Табыскерлер, Мамандықтар Топтық жұмыс: Оқушыларды топтарға бөліп, әр топқа тапсырма беру: 1-топ: «Еңбектің түрлері және олардың ерекшеліктері» тақырыбында постер дайындау. 2-топ: «Еңбекқор адамның бойындағы қасиеттер» туралы пікір алмасу. 3-топ: «Мен болашақта қай мамандықпен айналысқым келеді?» тақырыбында жоспар құру. Мұғалімнің дәрісі: Еңбектің адамзат тарихындағы маңызы, атақты ғұламалардың еңбек туралы айтқан ойлары мен нақыл сөздері. Мысалы: Абай Құнанбаев: Абай еңбекті білім алумен, өзін-өзі жетілдірумен байланыстырып, «Қара сөздерінде» еңбексіз табыстың келмейтінін түсіндірген. Ыбырай Алтынсарин: Ыбырай Алтынсарин еңбек пен білімнің қатар жүретінін айтып, балаларды еңбекке баулуды негізгі міндеттердің бірі деп санаған. Жеке жұмыс: Мамандықтар туралы сұхбат: Әрбір мамандықтың өз ерекшелігі бар, және әрбір адам өз мамандығына адал еңбек ете білсе, қоғамда өз орнын табады. Мақал-мәтелдермен жұмыс: Оқушылардың қатысуымен еңбек туралы мақал-мәтелдердің мағынасын ашу. Мысалы: «Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей»; «Алтынды қолда ұстағанша, еңбекті жолда ұста»; «Жігіттің жақсысы – жарлы болмас, қолының қимылы барлы болар». Видео ролик көрсету. Мұғалімнің қорытынды сөзі: «Еңбек – адамның ең басты құндылығы. Еңбектің арқасында адамзат дамиды, жаңалықтар ашылады, қоғам алға жылжиды. Әрқайсың өмірде еңбекқор, табанды болуларың керек». Оқушылардың еңбекті құрметтеу және еңбекқорлықтың маңыздылығын қаншалықты түсінгенін сұрақтар арқылы анықтау. Еңбек туралы қысқаша бейнеролик (егер мүмкіндік болса). Сабақтың соңында еңбекке арналған бір-екі мақал-мәтел айтып, сабақты түйіндеу: Осы сынып сағаты арқылы оқушылар еңбектің құндылығын түсініп, өмірде табысқа жетудің жолы еңбек екенін ұғынады. Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылар кері байланыс береді. |
Тірек қағаздары
Мақал мәтелдер Түрлі түсті маркерлер
Еңбектің адамзат тарихындағы маңызы, атақты ғұламалардың еңбек туралы айтқан ойлары мен нақыл сөздері.
Бейнеролик |
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау. Оқушыларға шағын тапсырма беру: «Бір апта ішінде қандай еңбекпен айналысып, не үйренгендерің туралы күнделік жазып келу». |
|
|
«Кішішыған орта
мектебі»
комунналдық мемлекеттік мекемесі
Еңбек түбі береке
сынып сағаты
Сынып жетекшісі З.С.Оспанова
2024-2025 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз













