Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Компьютерлік жүйелер мен
желілер
|
МЕКТЕП: «Әлихан Бокейханов
атындағы №1 гимназиясы»КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің
есімі: Ерпаизова
К.Е.
|
СЫНЫП:
6
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Эргономика ұғымы
|
Осы сабақта қол жеткізетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
6.4.1.1-эргономика міндеттерін ойластыру және
шешу (жоғары деңгейде жайлы және тиімді болу
үшін)
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылар: эргономика ұғымымен танысады
және жұмыс үстелінің эргономикасын ойластырады және шешеді; сонымен
қатар көз, мойын, қолға арналған жаттығуларды
біледі
|
Оқушылар: эргономика міндеттерін біледі;
компьютермен жұмыс жасау барысында іске асыруға болатын және
болмайтын әрекеттерді ажыратады
|
Оқушылар: эргономика міндеттерін
ойластырып, алғашқы медициналық көмек көрсету әдістерін практика
жүзінде қолданады
|
Бағалау критерилері
|
Эргономика ұғымының
анықтамасын біледі және жұмыс орындарын ұйымдастырады.Компьютермен
жұмыс жасау барысында орындалатын әрекеттерді жасай
алады.
Практика жүзінде алғашқы медициналық көмек
көрсете біледі
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі
|
Білу, түсіну, қолдану, талдау,
жинақтау, бағалау
|
Тілдік мақсат
|
Дағдыларды
дамыту: Лексика мен сөз
тіркестері: эргономика мен жұмыс орнының
эргономикасы үғымдарын қолдана
алады
эргономика ұғымы мен жұмыс орнының
эргономикасын түсінеді
|
Диалог/жазу үшін қолданылатын
тіркестер:
Компьютермен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік
ережесі не үшін қажет? Егер оқыс жағдай болса қандай көмек
бересіздер?
Компьютерден жағымсыз иіс шыққан жағдайда
не істейсіздер?
|
Құндылықтарға баулу
|
Зайырлы қоғамға сай тұлға
тәрбиелеу, салауатты өмір салтын қалыптастыруға ықпал
жасау
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика: эргономика ұғымының шыққан жылы мен
монитор мен көздің арақашықтық мөлшері
Қазақ тілі: эргономика сөзінің қазақша
мағынасы
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Жаңа тақырыпқа қатысты
материалдарды флипчарт арқылы көрсетіп және оқушыларды АКТ
қолдануды үйрету
|
Алдыңғы сабақтан алған
білім
|
Спирал қағидатына байланысты
оқушылар осыған дейін компьютерлік жүйелер мен
желілер игеру
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар Үлестірме материалдар,
интерактивті тақта, оқулық 6 сынып авторы:Г.И.Салғараева,
Г.Б.Илиясова, А.С.Маханова, слайд,
флипчарт
|
Сабақтың
басталуы
(5
минут)
«Ашық микрофон» әдісі
|
Ұйымдастыру кезеңі.
«Гүлмен тілек»
(сергіту және топқа біріктіру). Оқушылар арнайы
дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек
тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа
біріктіріледі. Гүлдің астындағы сөздер: компьютер, монитор,
пернетақта, дыбыс ұлғайтқыш, тышқан, сканер, принтер, құлаққап,
флешка, қатқыл диск.
1
топ: «Компьютердің негізгі құрылғылары»
2
топ: «Компьютердің қосымша құрылғылары»
«Ашық микрофон»
әдісі арқылы алдыңғы білімдерін тексеру.
Мұғалім
микрофон ұстап, оқушыларға осы сабаққа байланысты сұрақ қояды,
оқушылар жауап береді.
-
Информатика кабинетінде жұмыс жасау
үшін ең бірінші нені білу керек?
-
Кабинет ережесі не үшін
керек?
-
Кабинетте кімнің нұсқауын орындау
керек?т.с.с. сұрақтар қойылады.
ҚБ
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау.
|
Микрофон
« Бас бармақ»
әдісі арқылы
бағалау
|
Мағынаны
тану
2 мин
Сабақтың мақсатын
хабарлау
|
Оқушыларды жалпы қауіпсіздік
талаптарының
маңыздылығын, қауіпсіздік техникасының
ережелерін төрт
пункта
бөліп айырып тану
мен
қолдану қабілеттерін дамытуға
ықпал жасау
|
флипчарт
|
Сабақтың ортасы
Сергіту сәті
|
Жаңа сабақты
түсіндіру үшін интербелсенді тақтадан «Эргономика міндеттері»
тақырыбында бейнеролик көрсетемін. «Үштік»
әдісі арқылы оқушылар
тақтадағы бейнероликті көріп, топта талқылайды: бірінші оқушы
айтады, екінші оқушы тыңдайды, үшінші оқушы түртіп алады, төртінші
оқушы түсінбесе сұрақ қояды.
Саралау
«Қорытынды» әдісі бойынша барлық
оқушыларға бір бейнеролик көрсетілсе де олардың қорытынды ойлары
әртүрлі болады.
Дескриптор
-
Эргономика туралы
біледі.
-
Кабинеттегі ережелер мен талаптарды
түсінеді.
-
Компьютермен жұмыс
істеу кезіндегі эргономика міндеттерін
қолданады.
-
Көз жаттығуларымен
танысып және жұмыс жасайды.
ҚБ «Жетістік
баспалдағы» (өзін-өзі бағалау) әдісі арқылы
бағалау.
«Ойлан, тап» әдісі
арқылы
І
тапсырма: (жұптық
жұмыс).
Суреттегі жағдайлар неге қауіпті қандай пайдасы бар екендігін
оқушылар үлестірме қағазына жазып түсіндіреді.
Жағдай
|
Түсінік
|
Жағдай
|
Түсінік
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Дескриптор
- компьютер алдында
тамақтанудың салдарларын
түсіндіреді;
- компьютер алдында дұрыс отырмау салдарларын
түсіндіреді;
- компьютердің
электр өткізгіш құралдарын ұстау салдарларын
түсіндіреді;
- компьютерде дұрыс отырып, уақытылы көз
жаттығуларын жасау салдарларын түсіндіреді.
ҚБ «Шапалақ» әдісі арқылы
бағалау.
«Сәйкесін тап» әдісі
ІІ тапсырма: (Жеке
жұмыс).
Кесте
бойынша дұрыс жауаптарды сәйкестендір
Күйген жағдайда
|
|
Эргономика (гр. ergon
– жұмыс + nomos –
заң)
|
Эргономика дегеніміз
|
Жиі-жиі көз, мойын, арқа үшін арнайы жаттығулар
жасап отыру қажет
|
Электр тогымен зақымданған
жағдайда
|
1.Ауырғанды басатын, тыныштандыратын дәрі болу
керек.
2.Күйген жерге дәрі жағу керек
3.Күйген жерді біраз уақыт суда ұстап, микроп
түспейтіндей етіп, орап қою керек
|
Компьютерде көп отырып шаршаған
жағдайда
|
1.Компьютерде электр тогын токтан ажырату
керек.
2.Электр тогын өткізбейтін қолда бар құралдарды
пайдаланып, зақымданған адамды ток әсерінен босату
керек.
3.Дәрігерді шақырту керек
|
Дескриптор
-эргономика ұғымының
аудармасын біледі.
-компьютерде
зақымданған жағдайда, алғашқы көмек көрсету жағдайларын
біледі.
- компьютер алдында көп отырып жұмыс істеген
жағдайда қандай жаттығулар жасап отыру керектігін
біледі.
ҚБ «Стикерлер арқылы бағалау»
әдісі.
Сергіту жаттығуы
Қосымша тапсырма:
(топтық жұмыс) «Кластер» әдісі
арқылы берілген тақырыптары
бойынша екі топ мүшелері постерге суреттер салу
арқылы тақырыпты ашып түсіндіреді.
1-топ: «Компьютер кабинетінің
эргономикасын дұрыс орындамау
салдары»
2-топ: «Компьютер кабинетінің
эргономикасын орындаудың
қажеттілігі»
Дескриптор
1-топ:
- компьютер кабинетіндегі
қауіпсіздік ережелерін
біледі.
-
оқыс
оқиғаның шығу себебін біледі.
-компьютерде жұмыс жасау кезіндегі уақыт
талаптарын сақтамаудың зиянды жағын біледі.
2-топ:
- компьютер кабинетіндегі жұмыс орнының
эргономикасын біледі.
-жұмыс орнының эргономикасын ұйымдастыра
алады.
-кабинеттегі жалпы жұмыс эргономикасын
ойластырып, практика жүзінде қолдана алады.
Саралау
«Дереккөздер» тәсілі. Қосымша ақпарат ретінде
баспадан шыққан және
электронды материалдар беріледі. Оқушылар осы материалдарды қолдана
отырып постер құрады.
ҚБ «Мадақтау арқылы бағалау»
әдісі.
|
Оқулық: Астана,
«Арман-ПВ» баспасы, 2018ж – 6 бет.
дәптер, бейнеролик
h ttps://www.youtube.com/watch?v=cjdbUFFhT78
Бағалау «Жетістік баспалдағы»
Үлестірме қағаздар
https://www.youtube.com/watch?v=sPX27NNVWCY
Мұғалімнің ауызша
бағалауы
|
Сабақтың соңы
«Ыстық орындық» әдісі
|
Сыныптағы кез-келген оқушы «Ыстық
орындыққа» отырады. Ең маңыздысы – өз еркімен шығу. Оқушы ортада
тұрған үстелге отырып тақырып бойынша қойылған сұрақтарға жауап
береді. Берілген тапсырмаға байланысты қойылған сұрақтарға жылдам
жауап беру қажет. Сұраққа жауап бере алмаған жағдайда «күйді» деп
ескерту беріледі. Осылайша барлық оқушы «Ыстық орындыққа» отыру
арқылы жаңа сабақты қорытындылау бойынша сұрақтарға жауап
береді.
-
Эргономика дегеніміз
не?
-
Эргономика сөзі қай тілден
алынған және аудармасы?
-
Компьютер кабинетіндегі
қауіпсіздік ережелері?
-
Оқыс жағдайда орындалатын
іс-әрекеттер?
-
Компьютерде жұмыс жасау
уақыты?
-
Көзге
арналған жаттығулар?
Бағалау: «Бес саусақ»
әдісі. Балалар параққа
алақандарын қойып, оны жиегімен қаламмен айналдырып өтеді. Осыдан
соң олар сабақ туралы сұрақтарға жауап беріп, салынған саусақтарына
жазады:
1.«Бас бармақ»-
басты мәселе.
Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не
болды?
2. «Балалы
үйрек»- бірлесу. Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім,
кімді риза жасадым?
3. «Ортан терек»-
ойлану. Мен бүгін
білім мен тәжірибе алдым?
4. «Шылдыр
шүмек»-шынайылық. Сабақ
маған ұнадыма? Неліктен?
5 «Кішкентай
бөбек»-көңіл-күй ахуалы.
Мен
сабақта өзімді қалайша сезіндім?
Үйге
тапсырма: Эргономика ұғымы.
Информатика кабинетіндегі негізгі қауіпсіздік ережелерін оқып
келу.
Кері байланыс:
«Блоб
ағашы»
әдісі арқылы оқушылардың
бүгінгі сабақтан алған әсерлері, сабақты түсіну деңгейі
сұралады.
|
Орындық
Бағалау «Бес саусақ»
әдісі
|
Рефлексия
1
минут
|
Рефлексия / 3
минут
1.
Мен
сабаққа белсене қатыстым , белсенді//
белсенді емес
2.Бүгінгі сабақтағы
жұмысым көңілден шықты /көңілден
шыққан жоқ
3.
Маған
сабақ қысқа болып көрінді / ұзақ
болып көрінді
4.
Мен
сабақта шаршадым /
шаршамадым
5.
Маған жаңа
материал түсінікті болды /
түсінбедім
6.
Үй
жұмысы қиын / қиын
емес
|
|
Кейінгі тапсырмалар
1
минут
|
Келесі
тапсырма: Эргономика ұғымы.
Информатика кабинетіндегі негізгі қауіпсіздік ережелерін оқып
келу.
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлай-сыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай жоспарлай-сыз?
|
Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай жоспарлап отырсыз?
Өзара бағалау.
«Бас бармақ», «Жетістік
баспалдағы», «Шапалақ», «Стикерлер»,
«Мадақтау»,
«Бес саусақ»,
|
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Сергіту жаттығуы
Осы сабақта
қолданылатын
қауіпсіздік
техникасы ережелерінің
тармақтары
|
Оқушылар-дың қажеттілікте-рін ескере отырып,
сабақта әр түрлі тапсырмалар беріп, жетелеуші сұрақтар
қоямын.
Түрлі әдістер арқылы, сараланған, жеңілден
күрделіге бағытталған есептер беремін
|
Әр
тапсырмадан кейін қалыптастырушы бағалау жүзеге асырылады. Кері
байланыс жасау әдіс-тәсілдері қолданылады
|
Топтық ережелерді сақталады, еңбекті қорғау
ережесі ескеріледі
Құндылықтардағы байланыс орын
алады.
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен
жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен
берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуда да, оқуды
да ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуда
да, оқуды да ескеріңіз)?
|