Білім беру ұйымының
атауы
|
|
Бөлімі
|
Заттардың
жіктелуі
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сынып: 6
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Ерітінді ортасы
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
|
6.3.2.2 тірі және өлі табиғатта қышқыл,
сілтілі және бейтарап ортаны айыра біледі және әмбебап индикатор
көмегімен ортаны анықтау
|
Сабақтың
мақсаты
|
зaттардың ортaсы тaбиғи
қышқылдық/сiлтілік/бейтaрап болaтынын
білу
-
әмбебaп индикатoрды қoлданып, сілтiлер мен қышқылдaрды
aнықтау
-
тaбиғи индикатoрлaрды және oлaрдың түстeрінің түрлi oртадa өзгеруін
білу
|
Сабақтың
кезеңі//
уақыты
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
0-2мин
Алдыңғы білімді еске
түсіру
3 мин
|
Ұйымдастырушылық
кезең.
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа зейінін
аудару. Психологиялық ахуал
қалыптастыру: «Алақан жылуы»
тренинг
Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру:
Топқа бөлуді арнай рондом платформасында
жүреді
I –
Ерітінділер
II
– Сілтілер
ІII
– Қышқылдар
Алдыңғы
білім.
Оқушыларға өткен сабақ пен жаңа сабақты
байланыстыру мақсатында «Лездеме сұрақтар» әдісін
қолданып оқушылраға сұрақтар
тізбегін ұсынады
1.Органикалық заттар дегеніміз
не?
2. Бейорганикалық заттар дегеніміз
не?
3.Бейорганикалық заттарға мысал
келтір?
4.Органикалық заттарға мысал
келтір.
5. Көміртексіз өмір сүру мүмкін емес?
Неліктен?
Құмыраны гүлге
толтыр
|
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін
сақтайды
Шеңбер боп тұрып бір-біріне алақандарын қойып
жақсы тілектер білдірді.
Оқушылар алдыңғы білімді еске түсіру үшін
берілген тапсырмаларға жауап береді. Сыныптастарынынң пікірін
толықтырады. Ұжымдық талқыға салады. Өз ойын
толықтырады
|
Қошемет сөздермен
ынталандыру.
Жарайсыңдар!
Сәттілік!
Дескриптор
:
Әрбір жауап-1балл мұғалімнің
қошеметі
|
Презентация
Топтастыру
http://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ онлайн генератор арқылы жүзеге
асады
https://wordwall.net/ru/resource/64127391
|
Сабақтың
басы
10 мин
|
Жаңа сабақты бастау. Ой қозғау суреті мен
сұрақтарын ұсынады.
Суретке мұқият назар
аударыңыздар?
Қалай ойлайсыздар тағамдар басқа да заттардың
қышқыл, сілті ортасы бола
ма??
Болса оны қалай анықтай
аламыз?
«Stop-кадр» әдісі. Оқушылардың
назарын «Органикалық бейорганикалық » бейнекөрініске аударып, бұл
арқылы не байқағандарын сұрай отырып, сабақтың
тақырыбы мен мақсаты
анықталады.
Термин сөздерді анықтау үшін анаграмма
тапсырмаларын
орындайды
Мұғалім түсіндірме
жүргізеді
Теорияны бекіту тапсырмасын
ұсынады
|
Оқушылар сұрақтарға болжамды жауаптарын
ұсынады
мағынаны білу үшін бейнекөрсетілімге мұқият
көреді. Әрбір маңызды ақпараттарды бейнеге . «Stop-кадр» деп айта
отырып тоқтатып дәптерлеріне жазып
алады.
Заттар мен денелерді екі қорапқа ажыратып
салады
Анаграмма шешеді термин сөздерді
жазады
Оқушылар берілген тапсырманы суретке қарап
сөздерді сәйкестендіреді
|
Дескриптор:
-термин сөздерді
анықтайды
-заттар мен денелерді
ажыратады
Мұғалімнің
бағалауы
-заттардың рн ортасын анықтайды
-2бал
|
https://youtu.be/O9sHchEF38E?si=1qMEsJZjdq03Or3s
https://wordwall.net/ru/resource/64137408
https://learningapps.org/view27875111
|
Сабақтың
ортасы
10 мин
|
Топтық
тапсырма:
1-топ: Төменде кеңінен қолданылатын кейбір
қышқылдар мен негіздердің атаулары мен формулалары берілген:
кестеге орнатыңыз
Қышқылдар мен негіздерді жеке бағандарға бөліп
жазыңыздар
2топ
Қышқылдар мен сілтілерді жеке
бағандарға бөліп жазыңыздар
2топ
Қышқылдар мен сілтілерді жеке
бағандарға бөліп жазыңыздар
|
Оқушылар берілген тапсырманы топта
орындайды
1-тәжірибе.
Лимон
шырынының ортасын анықтау. 1. Бір тілім лимонды стақанға сығып,
шырынын ал. 2. Әмбебап индикатор жолағын лимон шырынына сал. 3.
Индикатор қандай түске боялды? 4. Қорытынды жаса. Лимон шырыны
қандай ортаға жатады?
2-тәжірибе.
Сабын
ерітіндісінің ортасын анықтау. 1. Ұсақ үккішпен кірсабынды үгіп,
ыстық су құйылған ста қанға сал. (Абайла, күйіп қалма!) 2. Ерітінді
болғанша жақсылап араластыр. 3. Алынған ерітіндіге жолақты сал. 4.
Әмбебап индикатор қандай түске боялды? 5. Шәкіл бойынша сабын
ерітіндісі қандай ортаға жататындығын
анықта.
3-тәжірибе. Газды судың ортасын анықтау. 1. Стақанға
газдалған су құй. 2. Индикаторды стақанға салып, газды су қандай
ортаға жататындығын анықта
|
Дескриптор:
1.қышқылдардың формулаларын
біледі
2. негіздердің формулаларын
біледі
3. формулалары бойынша қышқылдарды
таниды
4. формулалары бойынша негіздерді
таниды
5. формулалары бойынша қышқылдарды
атайды.
6. формулалары бойынша негіздерді
атайды.
|
|
Жұптық
жұмыс
|
Тапсырма-1 Т-кесте
Үйлестірілген тағам
|
Адам ағзасының қышқылды-сілтілі
жағдайы
|
|
|
Дескриптор
-
ағазаға қажетті тағамды
ажыратады
Тапсырма-2
«Пікір алмасу»
(Showdown) әдісі.Әрбір оқушы тақырыпқа қатысты 1 сұрақ
дайындайды.Әрбір сұрақты стикердің бірінші жағына,ал жауабын екінші
жағына жазып,келесі оқушымен стикерлерін ауыстрады. барлығы
бір-бірімен жауаптарды талқылап,дұрыс жауаппен
салыстрады.
|
Оқушылар топта жұптаса отырып тапсырмаларды
орындайды
|
Дескриптор
-тақырыпқа байланысты сұрақтар
құрастырып,талқылайды
ҚБ
(Бас бармақ арқылы бағалау)
|
|
|
Білім банкоматы »
әдісі мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында
оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын
тыңдайды.
|
|
|
|