Утегенова Айнур
Туреахметовна
Бөрлі ауданы, Қызылтал жалпы орта білім
беретін мектебі
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары
Сыныбы
|
11
«А»
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ерітіндіге (концентрацияға) берілген есептерді
шешу.
(1
сабақ) / ҰБТ есептерін шығару
жолдары/
|
Сабақтың мақсаты
|
Ерітіндіге (концентрацияға)
берілген есептерді қайталай отырып, ҰБТ- да
кездесетін есептерді шығару
|
Күтілетін
нәтиже:
|
Барлық
оқушылар: А. Ерітіндіге берілген
есептерді шығарудағы білімдерін тереңдетеді.
Оқушылардың басым бөлігі: В. Ерітіндіге
берілген есептерді теңдеу құру арқылы шығара алады.
Кейбір
оқушылар: С. Күрделі есептерді топтық
жұмыста өзара талдап, қорытынды
жасайды.
|
Дерек көзі
|
Оқулық, ғаламтор, ҰБТ сынық
кітапшасы, ҰБТ есептерді шешудің
әдістемелігі
|
Құрал- жабдықтар
|
үлестірме парақтар, топтық
тапсырмалар жазылған парақтар, проектор,
компьютер
|
Бағалау критерийі
|
-
Ауыша есептеу
-
Жекелей жұмыс жасауы
-
Жұптық жұмыс жасау
-
Топпен жұмыс жасауы
-
Деңгейлік тапсырмаларды орындау
|
Сабақ кезеңі
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс- әрекеті
|
Кіріспе
Тұсау
кесер
|
-
Сәлемдесу
тренингі
|
Салем
достым! (амандасады)
Сен
қалайсың? (иықтарынан
қағады)
Қайда
болдың? (құлақтарынан
тартады)
Мен сені
сағындым! (қолдарын жүректеріне
қояды)
Сен
келдің (қолдарын
жаяды)
Жақсы
болды (құшақтайды)
|
Топқа бөлу. Есептер жазылған парақшалар
таратылады
|
Есептердің жауабын таба
отырып, 4 топқа топтасады
|
Бағалау парақшалары
таратылады
|
Оқушылар бағалау
критерийлерімен танысып, аты- жөнін жазады
|
«Мына қызықты қараңыз»
Ерітіндіні проценті бойынша табуға арналған
есептер ҰБТ-да жиі кездеседі. Оны шығару көптеген оқушылар үшін
қиындық туғызады. Ерітінділердің қосылыстарына арналған есептерді
теңдеу құрмай-ақ, крест әдісі арқылы тез есептеп табуға болады.
Крест әдісі бойынша шығару жолы мына схема бойынша жүзеге
асады:
В |A – C|
А
С
|A – B|
мұндағы В, С қосылатын ерітінді,А – қосылғаннан
кейінгі шыққан ерітінді
|A – C|, |A – B| - әр
ертіндіден қанша бөлік алатынын көрсететін оң
шама.
|
Жаңа тақырыпты оқып үйренеді,
топпен жұмыс істейді.
|
Негізгі бөлім
|
«Ойлан.Бірік.Бөліс.» әдici
бойынша жаңа тақырыпты меңгеру үшін оқушылар видеосабақтан жаңа
тақырыпты меңгереді.
1 ресурстық
парақ: Сабақта үйрету керек
тапсырмалар үлестіріледі.
2 ресурстық
парақ: Сабақта жұптық, топтық
әдістері арқылы орындалған тапсырмалар
үлестіріледі.
|
ҰБТ есептері беріледі. Топта бірлесіп орындайды.
Әр топтан бір оқушы жауабын айтады. С деңгейінің есебін шығарған
оқушы тақтаға орындайды
Шығара алмаған есептерді көмек пернесін басу
арқылы әр қадамын шығарып үйренеді.
Бірі шығарған есебін тақтаға шығарады, екіншісі
түсіндіреді.
|
Қорытынды
|
Жас түлекке тілек
▪Өзіңнің күшіңді екі еселе, үш
еселе, ал білім көлемін n-дәрежеге дейін
көбейт.
▪Сенің жадыңда жастық шақ
тұрақты шама болып қалсын.
▪Барлық өмір қателіктерінен тек
оң түбір шығар.
▪Сенің тағдырыңның сындық
нүктелерінде min сәтсіздік
пен max табыс
болсын.
▪Жабырқаңқы көңіл-күйді үнемі
0-ге көбейтуге тырыс.
▪Миллион үміттен жақсылық
күт!
|
|
Кері байланыс парағын
толтыру.
Мен
сабақта жұмыстандым
|
Қарқынды
|
Қарқынсыз
|
Мен
сабақтағы жұмысыммен
|
Қанағаттанамын
|
Қанағаттанбаймын
|
Сабақ мен үшін көрінді
|
Қысқа
|
Ұзақ
|
Сабақта мен
|
Жалыққан жоқпын
|
Жалықтым
|
Сабақ тақырыбы маған
|
Түсінікті
Пайдалы
Қызықты
|
Түсініксіз
Пайдасыз
Қызықсыз
|
Менің көңіл-күйім
|
Жақсы болды
|
Нашар болды
|
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма
|
ҰБТ
жинақтарынан қосымша есептер шығарып келу
|
Сабақта үйрету керек
тапсырмалар:
1-
есеп. 95%-тік күкірт қышқылын алу үшін 80%-тік күкірт қышқылының
50грамына 100%-тік күкірт қышқылын қосу керек. Қосылатын күкірт
қышқылының массасын тап.
Шешуі:
80% 5
9 5%
100% 15
50:5=10
15*10=150
жауабы 150грамм
Схема бойынша 80% -тік күкірт қышқылынан 5 бөлік
ал 100%-тік күкірт қышқыланан 15 бөлік алу керек. Сондықтан әр
бөліктің құнын білу үшін 50грамды 5 бөлікке бөлеміз. Шыққан санды
15-ке көбейтеміз.
2-есеп. 5%-тік сірке қышқылының ертіндісіне
40%-тік сірке қышқылының ертіндісін қосып, 30%-тік сірке қышқылының
140 гр. алынды. әр ертіндіден қанша грамм
алынған?
Шешуі:
5 % 10
140г
3 0%
40%
25
10+25=35
140:35=4
10*4=40
25*4=100
жауабы: 40грамм, 100 грамм
3-есеп.
Екі қоспаның біреуінде
40%, екіншісінде 20% күміс бар. 32 %-тік қоспа алу үшін 20кг
бірінші қоспаға екінші қоспадан қанша кг қосу
керек?
Шешуі:
20кг
40 %
12
3 2%
20%
8
8*
Жауабы:
кг.
4-есеп. Теңіз суының құрамында массасы бойынша 5%
тұз болады. Құрамында тұздың концентрациясы 1,5% болу үшін 15л
теңіз суына қанша литр тұщы су құю керек?
Шешуі:
15л
5 % 1,5
1 ,5%
0%
3,5
15:1,5=10
3,5*10=35
жауабы: 35л
5-есеп. 30%-тік және 10% -тік тұз қышқылдарын
қосып, 600грамм 15%-тік тұз қышқылының ертіндісі алынған. Әр
қышқылдық ертіндіден неше грамнан алынған?
Шешуі:
30 % 5
600г
1 5%
10%
15
5+15=20
600:20=30
30*5=150
30*15=450
жауабы: 150гр., 450гр
6-есеп. Сұйықтықтың құрамында тұз қышқылы салмағы
бойынша 5%. 40кг сұйықтыққа құрамындағы тұз қышқылы 2% болу үшін
неше кг таза су құю керек?
Шешуі:
40кг
5 % 2
2%
0%
3
40:2=20
20*3=60
жауабы:60кг
Сабақта жұптық, топтық әдістері арқылы
орындалған тапсырмалар:
№1.
15 литр 10%-тік тұз ертіндісіне 5%-тік тұз ертіндісі араластырылып,
8%-тік ертінді алынған. Қанша литр 5%-тік ертінді қосылған? (жауабы
6л)
№2.
Бір ертіндіде 30% (көлемі бойынша) азот қышқылы, ал екіншісінде 55%
азот қышқылы бар. 50%-тік 100 литр азот қышқылының ертіндісін алу
үшін бірінші және екінші ертіндіден қанша алу керек? (жауабы 20л,
80л)
№3.
Құрамында никельдің мөлшері 5% және 40% болатын болаттың екі түрлі
сорты бар. Құрамындағы никельдің мөлшері 30% болатын 140т болат алу
үшін екі сорттың әрқайсысынан неше тоннадан алу керек? (40т,
100т)