Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ерітінділер
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Мектеп: «Қарасу орта мектебі МДШО» КММ. Мұғалім: Тілеуханова Құралай Тілеуханқызы |
||||||||||||||
Күні: Сынып: 8 |
Қатысқан оқушы саны: Қатыспаған оқушы саны: |
|||||||||||||
Пәні |
Химия |
|||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
§40. Ерітінділер. №5зертханалық тәжірибе «Заттардың ерігіштігін зерттеу» |
|||||||||||||
Осы сабақтақол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме). |
8.3.4.1 –заттарды судағы ерігіштігі бойынша жіктеу 8.3.4.2 –ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіндіру |
|||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: - заттардың судағы ерігіштігі бойынша жіктейді. -ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: - Ерітінді құрамын талдайды. -Қаныққан және қанықпаған ерітінді құрамын түсінеді. Кейбір оқушылар: - ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын сәйкестендіреді,сипаттайды. |
|||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану, талдау |
|||||||||||||
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты лексика мен терминология Ерітінді, ерігіштік, еріткіш, еріген зат Диалогқа/ жазылымға қажетті тіркестер: -Ерітінді құрамы ........... -Ерігіштігіне байланысты заттар .......................... жіктеледі. |
|||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Ерітінділердің тірі организміне әсерін айту арқылы биология пәнімен байланысады |
|||||||||||||
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
7-сынып: Қоспалар. Физикалық және химиялық құбылыс. |
|||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
Сабақ кезеңдері / уақыты |
Мұғалімнің іс-әрееті
|
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||||
Сабақтың басы 5минут |
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындықтарын тексеру, сабаққа назарларын аудару. «Құпия құбылыс» әдісі арқылы оқушылармен бірге сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. Оқушыларға стақанға құйылған суға тұз салынады. Сол құбылысты анықтауға болатындығы жайлы сұрақ қою.
Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау. |
Тұз бен судың араласу құбылысын сипаттайды. |
ҚБ: Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау. |
Слайд Тұз, су, стақан, шыны таяқша |
||||||||||
Сабақтың ортасы
5минут
5+5мин
6мин+5мин
5мин
3мин
5мин
|
Интерактивті тақтада ерітінді түрлерімен таныстыру.
Жұптық жұмыс: "Тапқыр оқушылар" әдісі
Топтық жұмыс: №5 зертханалық тәжірибе «Заттардың ерігіштігін зерттеу» Мақсаты: эксперимент жүргізу арқылы заттардың ерігіштігін түсіну. Реактивтер: натрий сульфаты, кальций сульфаты, кальций карбонаты, су . Құрал-жабдықтар: өлшеуіш цилиндр – 3 дана, шыны таяқша – 3 дана, стақан – 3 дана, таразы – 3 дана, тұрғы – 3дана, сағат шынысы 3дана Жұмыс барысы:
Ерітінді түрлерін түсіндіру:
Жеке жұмыс
|
Оқушылар тақырыпты тыңдайды.
Оқушылар суретте берілген (кола сусыны, йод ерітіндісі,хош иістендіргіш, теңіз суы, сироп, иіс су, лак кетіргіш ерітінді) ерітінділердің құрамын жіктейді, яғни еріткіш пен еріген затты анықтайды. Сонымен қатар, аталған ерітіндінің маңызы туралы әңгімелейді.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
Зертханалық тәжірибені жүргізеді.
Тапсырманы орындағаннан кейін оқушылар топ арасында бір-бірлерінің жауаптарын тексеріп, бірін-бірі бағалайды.
Ерітінді түрлерін меңгереді.
Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды. |
Дескриптор: -Еріген затты анықтайды 1балл -Еріткішті анықтайды 1балл
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |