|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Өркениет: даму ерекшеліктері |
Мектеп: |
||||
|
Сағат саны: 2 сағат |
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті |
||||
|
Зерттеу сұрағы |
Ұлы Дала өркениетінің ерекшеліктері қандай? |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
10.1.2.6 «Өркениет» ұғымын айқындау критерийлерін пайдалана отырып, Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін сипаттау; 10.1.2.7 әртүрлі көзқарастарды талдау арқылы ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсерін бағалау |
||||
|
Тарихи концепт (фокус) |
дәлел |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін анықтау |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Көшпеділер өркениетінің ерекшелігін анықтайды Ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсерін бағалайды |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Ұлы дала дегеніміз........ Өркениет ерекшелігі....... Сыртқы/ішкі саясаты....... Негізгі шаруашылығы..... |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
отансүйгіштік ынтымақтастық |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниежүзі тарихы |
||||
|
Бастапқы білім |
Қола мәдениетінің ерекшелігін біледі |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Қызығушылықты ояту 5 минут |
«Миға шабуыл» Бұл суретте не көріп тұрсыздар? Қандай сезім туындауда? Қандай сөйлем құрастыра аласыз? Сабақ мақсатымен таныстыру. |
Сұрақ-жауап |
|||
|
Мағынаны тану 7 минут 20 минут 3 минут |
Ұлы дала өркениетінің анықтамасын анықтайды. Сипаттама бере отырып мысал келтіреді. Қорытынды шығарады. Топтық жұмыс: Өз тақырыптарыңыздың ерекшелігін анықтаңыздар І топ САҚТАР ІІ топ ҮЙСІНДЕР ІІІ топ ҚАҢЛЫЛАР ІV топ ҒҰНДАР Дескрипторлар:
Әр топқа бағалау кестесін таратыңыз. Өзара бағалауды ұйымдастырыңыз. |
Карта |
|||
|
Соңы 5 минут |
Рефлексия Мен білдім... Мен есте сақтадым... Мен үйрендім... Мен қайталадым... Мен қиналдым.. |
|
|||
|
Қызығушылықты ояту 5 минут |
Сабақ мақсатымен таныстыру. Оқушылардың қызығушылығын ояту мақсатында Л.Гумилев туралы келесідей фактілер келтіріңіз. Ол- кеңес және Ресей ғалымы, жазушы, аудармашы, археолог, шығыстанушы және географ, тарихшы, этнолог, философ Оның атында Еуразия Ұлттық Университеті бар Ол туралы тағы да не білетінің сұрастырыңыз. |
|
|||
|
Мағынаны тану 10 минут 3 минут 15 минут |
Мәтінмен жұмыс. Не себепті оның атында Еуразия Ұлттық Университеті бар? Дескриптор: Маңызды себебін анықтайды Өз-өзін бағалауды дұрыс жауапты көрсете отырып ұйымдастырыңыз Ол көшпенділер өркениет зерттеумен айналысып, «көшпенділер өркениеті» болғандығын дәлелдеді. Онда IX-XII ғасырлардағы Еуразия этностарының бір-біріне өзара әсерлері қарастырылған. Автордың айтуы бойынша, тарих ұзақ уақыт бойы еуроорталықтандырушылық ұстаныммен бағаланды. Дарынды оқушылар барлық фактор бойынша дәлел келтіреді Дескрипторлар: 1. Кем дегенде 4 фактор бойынша талдау жасайды 2. Ерте көшпенділер өркениетіне өз бағасын береді |
плакаттар |
|||
|
Соңы 5 минут 2 минут |
Бейнематериал жұмыс. Қандай қорытынды шығаруға болады? Рефлексия «Көңіл күй» |
|
|||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Өркениет: даму ерекшеліктері |
Мектеп: |
||||
|
Сағат саны: 2 сағат |
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті |
||||
|
Зерттеу сұрағы |
Ұлы Дала өркениетінің ерекшеліктері қандай? |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
10.1.2.6 «Өркениет» ұғымын айқындау критерийлерін пайдалана отырып, Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін сипаттау; 10.1.2.7 әртүрлі көзқарастарды талдау арқылы ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсерін бағалау |
||||
|
Тарихи концепт (фокус) |
дәлел |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін анықтау |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Көшпеділер өркениетінің ерекшелігін анықтайды Ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсерін бағалайды |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Ұлы дала дегеніміз........ Өркениет ерекшелігі....... Сыртқы/ішкі саясаты....... Негізгі шаруашылығы..... |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
отансүйгіштік ынтымақтастық |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниежүзі тарихы |
||||
|
Бастапқы білім |
Қола мәдениетінің ерекшелігін біледі |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Қызығушылықты ояту 5 минут |
«Миға шабуыл» Бұл суретте не көріп тұрсыздар? Қандай сезім туындауда? Қандай сөйлем құрастыра аласыз? Сабақ мақсатымен таныстыру. |
Сұрақ-жауап |
|||
|
Мағынаны тану 7 минут 20 минут 3 минут |
Ұлы дала өркениетінің анықтамасын анықтайды. Сипаттама бере отырып мысал келтіреді. Қорытынды шығарады. Топтық жұмыс: Өз тақырыптарыңыздың ерекшелігін анықтаңыздар І топ САҚТАР ІІ топ ҮЙСІНДЕР ІІІ топ ҚАҢЛЫЛАР ІV топ ҒҰНДАР Дескрипторлар:
Әр топқа бағалау кестесін таратыңыз. Өзара бағалауды ұйымдастырыңыз. |
Карта |
|||
|
Соңы 5 минут |
Рефлексия Мен білдім... Мен есте сақтадым... Мен үйрендім... Мен қайталадым... Мен қиналдым.. |
|
|||
|
Қызығушылықты ояту 5 минут |
Сабақ мақсатымен таныстыру. Оқушылардың қызығушылығын ояту мақсатында Л.Гумилев туралы келесідей фактілер келтіріңіз. Ол- кеңес және Ресей ғалымы, жазушы, аудармашы, археолог, шығыстанушы және географ, тарихшы, этнолог, философ Оның атында Еуразия Ұлттық Университеті бар Ол туралы тағы да не білетінің сұрастырыңыз. |
|
|||
|
Мағынаны тану 10 минут 3 минут 15 минут |
Мәтінмен жұмыс. Не себепті оның атында Еуразия Ұлттық Университеті бар? Дескриптор: Маңызды себебін анықтайды Өз-өзін бағалауды дұрыс жауапты көрсете отырып ұйымдастырыңыз Ол көшпенділер өркениет зерттеумен айналысып, «көшпенділер өркениеті» болғандығын дәлелдеді. Онда IX-XII ғасырлардағы Еуразия этностарының бір-біріне өзара әсерлері қарастырылған. Автордың айтуы бойынша, тарих ұзақ уақыт бойы еуроорталықтандырушылық ұстаныммен бағаланды. Дарынды оқушылар барлық фактор бойынша дәлел келтіреді Дескрипторлар: 1. Кем дегенде 4 фактор бойынша талдау жасайды 2. Ерте көшпенділер өркениетіне өз бағасын береді |
плакаттар |
|||
|
Соңы 5 минут 2 минут |
Бейнематериал жұмыс. Қандай қорытынды шығаруға болады? Рефлексия «Көңіл күй» |
|
|||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
|||||
шағым қалдыра аласыз













